Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4227 postów 1939 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Syria bez chrześcijan

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wiosna Arabska w ogóle, a kryzys syryjski w szczególności, niosą wielkie zagrożenie dla dalszego istnienia chrześcijaństwa na Bliskim Wschodzie. Dlaczego Zachód się na to godzi?

 

Upadek reżimu Baszara al-Asada oznaczać będzie kres cywilizacji chrześcijańskiej, i to nie tylko w Syrii, lecz na całym Bliskim Wschodzie. Takie obawy wyrażają coraz liczniejsi obserwatorzy i  eksperci. Już obecnie wyznawcy chrześcijaństwa prawie w całym w regionie są prześladowani i znajdują się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Po chrześcijaństwie mogą tam zniknąć wszystkie inne tradycyjne religie.

Ludzie, którzy prowadzą obecnie w Syrii wojnę przeciwko Baszarowi al-Asadowi, są związani z międzynarodówką terrorystyczną, głównie z Al-Kaidą. Nie uznają wartości żadnej religii, oprócz tej, którą wyznają sami. Wszyscy, którzy nie podzielają ich podejścia do życia i polityki są „obcy”. A obcy i wróg to jedno i to samo. Potępiają to sami światli muzułmanie głównego nurtu. Przewodniczący Rady Ulemów stowarzyszenia na rzecz zgody muzułmańskiej w Rosji, mufti Farid Salman (z pochodzenia Tatar) powiedział tak: Al-Kaida jest jednym z ruchów islamistycznych, które w ogóle nie traktują chrześcijan jako ludzi. Jeśli w tradycyjnym islamie chrześcijanie i wyznawcy judaizmu są 'ahl al-kitab' - ludźmi Świętej Księgi, to z punktu widzenia radykałów, islamistów i innych ludzi tego autoramentu, ani chrześcijanie, ani żydzi nie tylko nie są dla nich partnerami w dialogu międzyreligijnym, lecz w ogóle nie są ludźmi jako takimi. Podobne zjawisko obserwujemy obecnie, na przykład, w Egipcie. Z chwilą uzyskania dostępu do władzy przez salafistów i przez Bractwo Muzułmańskie za czasów obalonego prezydenta Mursiego, w Egipcie natychmiast wybuchły wrogość, sprzeczności i starcia na tle stosunków międzyreligijnych. W wyniku czego większość chrześcijan Koptów zaczęła myśleć o ucieczce z kraju, a wielu naprawdę uciekło. A przecież Koptowie są nie tylko najbardziej rdzenną ludnością tego kraju, lecz również to oni właśnie w swoim czasie otworzyli bramę islamu dla Arabów w Egipcie. To samo dzieje się obecnie w Syrii.

Mufti Farid Salman jest ponadto przekonany, że w przypadku przejęcia przez islamistów władzy w Syrii scenariusz likwidacji chrześcijaństwa będzie o wiele bardziej okrutny, niż, na przykład, w sąsiednim Iraku. W odróżnieniu od Iraku stosunki między chrześcijanami a muzułmanami w Syrii były o wiele bardziej ścisłe i głębokie. Jeśli w Iraku stosunki międzyreligijne miały charakter niemal wyłącznie partnerski, personalny, to w Syrii posiadają one wymiar kulturowy i humanistyczny, cywilizacyjny. Wobec tego postawa islamistów w stosunku do chrześcijan będzie zupełnie inna. Z punktu widzenia islamistów, wszystko, co ma związek z chrześcijaństwem, musi być zniszczone. Na własne oczy widziałem, jak obecnie w Syrii niszczona jest cała spuścizna chrześcijańska  w tym kraju.

Obawy tatarskiego muftego z Rosji w związku z przyszłymi losami chrześcijaństwa  w regionie nie są pozbawione podstaw. Współczesna historia niejednokrotnie już to potwierdziła. Niemiecki historyk religii i islamu Uwe Stranz jest pełen najgorszych przeczuć: Jest wiele przykładów tego, że zwycięstwo wahhabitów zawsze powoduje unicestwianie chrześcijaństwa. Za Saddama w Iraku żyło ponad milion chrześcijan. Obecnie, pomiędzy sunnitami i szyitami, którzy ze sobą walczą, pozostało ich tam bardzo niewielu – najwyżej kilkadziesiąt tysięcy. Jednocześnie, oprócz chrześcijan wytępiono tam niemal doszczętnie stare wspólnoty mandaitów i jezydów. Prawie w ogóle nie ma chrześcijan w Afganistanie, od dawna nie ma rdzennej ludności chrześcijańskiej w Arabii Saudyjskiej, mimo że chrześcijanie pojawili się tam o wiele wcześniej niż muzułmanie. We wszystkich krajach, gdzie władzę przejmują wahhabici, chrześcijanie poddawani są niemal natychmiast dyskryminacji, unicestwianiu, lub są wydalani przemocą z kraju. Jest to problem zakrojony na skalę światową. To samo widzimy obecnie w Nigerii, w Pakistanie, w Jemenie, w Somalii i w wielu innych krajach.

Przygotowując wyprawę krzyżową przeciwko rządowi Baszara al-Asada, kraje Zachodu, a zwłaszcza Stany Zjednoczone de facto wydają wyrok śmierci na chrześcijaństwo w Syrii, a zwłaszcza na stare, rodzime chrześcijaństwo wschodnie. Taki punkt widzenia przedstawia również politolog z Rosyjskiego Instytutu Badań Strategicznych Ażdar Kurtow: Śledzę wypowiedzi zachodnich polityków i treści publikowane w zachodniej prasie, nie mogę więc nie zwrócić uwagi na to, że problemy, jakie są tam naświetlane w związku z Syrią, zazwyczaj dotyczą wykroczeń przeciwko międzynarodowemu prawu humanitarnemu w odniesieniu do ludności cywilnej. Natomiast problemy z zakresu stosunków międzyreligijnych są lekceważone lub umyślnie pomijane milczeniem. Można cynicznie powiedzieć, że jest to zrozumiałe. Przecież to nie wojska rządowe atakują ludność chrześcijańską i inne wspólnoty wyznaniowe, nie należące do radykalnych organizacji sunnickich tylko popierani i uzbrajani przez Zachód islamiści . Jednakże skoro politycy w stolicach świata zachodniego twierdzą, iż ich celem w Syrii jest pozostawanie w zgodzie ze szlachetnymi normami, w tym także w zakresie respektowania praw człowieka, to koniecznie muszą zwrócić uwagę na przykre okoliczności ujawniające nasilenie wrogości międzyreligijnej i to w nader dotkliwy sposób.

Zdaniem wielu historyków i politologów, obecność chrześcijan w Syrii i na Bliskim Wschodzie jest i zawsze była swego rodzaju gwarancją dobrego zachowania i warunkiem ugruntowywania się tradycyjnego, łagodnego islamu jako czynnika cywilizacyjnego w regionie. Niepodobna założyć, że zachodni decydenci nie wiedzą o tym ważnym czynniku, albo że nie jest on uwzględniany w raportach i analizach. W Syrii jeszcze trzy lata temu żyły ponad dwa miliony chrześcijan. Dziś stanowią oni największy odsetek wśród uchodźców i emigrantów. Dlaczego Zachód godzi się na zniszczenie chrześcijaństwa na Bliskim Wschodzie?

Dostrzegam tu trzy związane ze sobą powody. Po pierwsze dlatego, że liczy się tam tylko – i to już coraz bardziej otwarcie - interes Izraela, a nie interes chrześcijaństwa. Cała szykowana wojna oraz przenicowywanie Bliskiego Wschodu w ramach „wiosny arabskiej” ma na celu dogodzenie interesom Izraela. Ważną częścią strategii przetrwania państwa żydowskiego na Bliskim Wschodzie jest umiejętne szczucie na siebie nawzajem reszty  tamtejszych wspólnot: sunnitów przeciw szyitom, muzułmanów przeciw chrześcijanom itp. Im więcej gojów wyrżnie się między sobą, tym więcej miejsca będzie dla Wielkiego Izraela. Co więcej, z wytępionych chrześcijan Wschodu zrobi się potem, ale dopiero w odpowiednim momencie, wygodny argument dla dalszego kreowania nienawiści i szczucia na islam w społeczeństwach Zachodu. Do wojny z islamem potrzebny jest jak najgorszy wizerunek przeciwnika.

Drugi powód to taki, że Zachód już dawno nie jest przecież cywilizacją chrześcijańską, a więc w swojej  masie nie odczuwa już ani powinowactwa ani solidarności ze wspólnotami chrześcijańskimi Wschodu. Jest dużo bardziej nosicielem chorej cywilizacji dekadencji, pedalstwa, aborcji, kontrkultury i pseudowolności niż wartości przypisywanych chrześcijaństwu. Przerobiony na intelektualną macę, wytresowany i ogłupiały zachodni leming-konsument reaguje tylko na to co mu serwuje „wolny rynek” i „wolne media”. Ogląda kolejne filmy o Holokauście Żydów (Shoah), ale zwykle nic nie wie np. o zagładzie Ormian (Mets Yegherm). Nie widzi potrzeby niesienia pomocy chrześcijanom, bo już sam się wcale jednym z nich nie czuje.

I wreszcie trzeci powód: polityczny. Bliski Wschód to przede wszystkim domena chrześcijaństwa wschodniego, a to dla Zachodu oznacza potencjalne wpływy Rosji. Tradycyjnie Rosja zawsze była protektorką  prawosławia i nawet dziś utrzymuje na Wschodzie niektóre cerkwie i monastyry (np. św. Katarzyny pod Górą Synaj). Po cóż więc miałby Zachód ratować tych, którym po drodze może być z jego coraz silniejszym rywalem i którzy mogą stanowić piątą kolumnę na terenie, dla którego tenże Zachód przewidział inny los i inny przydział na mapie świata?

Wróciłem kilka dni temu z Bejrutu, czyli z Libanu, ostatniego kraju z większością chrześcijańską na Bliskim Wschodzie. Rozmawiałem tam z przedstawicielami tej większości. Czują się zdradzeni i samotni, wyziera z nich ledwie ukrywany strach przed przyszłością. Głównym wyznaniem w Libanie są maronici, czyli syriacki kościół antiocheński. Złączeni jako unici z Rzymem, a nie z prawosławiem, wciąż mają poważną pozycję polityczną w Libanie. Mimo to, poznana w Bejrucie Nouhad, inteligentna maronitka z tamtejszego Ministerstwa Obrony już po kwadransie rozmowy zapytana o czym dziś marzy przeciętny libański chrześcijanin, ściszając głos powiedziała bez wahania: Żeby stąd wyjechać albo przynajmniej wysłać dzieci do Europy, lub do Ameryki Łacińskiej, gdzie zresztą większość syriackich rodzin ma już swoich krewnych.„Tu nie przetrwamy”.

 

Dodatek muzy

Fairouz, najsłynniejsza piosenkarka Libanu  (chrześcijanka) śpiewa swój przebój Habajtak  bisaif  (Kocham cię latem). Nagranie z 1979 roku.

 

KOMENTARZE

 • No tak,
  tylko trzeba jasno powiedzieć kto w Syrii jest odpowiedzialny za prześladowania chrześcijan, kto doprowadził do wojny domowej. A jak wiemy całą winę za to ponosi Assad, który słuszne protesty narodu, od dziesięcioleci żyjącemu w permanentnym stanie wyjątkowym, zaczął tłumić siłą. W końcu doszło do tego, że jego wojska zaczęły używać broni pancernej i lotnictwa do ostrzeliwania i bombardowania osiedli ze zwykłymi ludźmi. Assada zaś zbroi i chroni na arenie międzynarodowej Putin przedkładając interesy imperialne swego kraju ponad wszystko inne. Dla Putina śmierć stu tysięcy Syryjczyków nic nie znaczy, ważniejsze są interesy Gaspromu i chore ambicje imperialne Rosji. To Rosja wyposażyła Assada w broń chemiczną. Na tym tle dopiero można rozważać sytuację chrześcijan. Rzeczywiście niezwykle tragiczną. I teraz powstaje pytanie: co z tym fantem zrobić? Jak zażegnać rzeź niewinnych osób, w tym chrześcijan? Do tego miliony zmuszone do porzucenia swych domów i do ucieczki? Czytałem gdzieś, że najlepszym scenariuszem byłoby najpierw rozprawić się z Assadem a następnie z radykalnymi islamistami, chcącymi wprowadzić prawo szariatu i zbudować tam ponadnarodowy kalifat. Tylko kto ma to zrobić? Społeczeństwa zachodnie, w dużej mierze pod wpływem rosyjskiej propagandy są przeciwne zaangażowaniu się militarnie w Syrii. Zresztą to nic nowego - w '39-m też nikt nie chciał umierać za Gdańsk; pamiętamy też o Chamberlainie, który wysiadając z samolotu obwieścił że przywiózł światu pokój, a potem zginęły miliony. Takie postawy stwarzają dyktatorów. Czy od tego czasu ludzie czegoś się nauczyli? - nie sądzę. Wyjściem na teraz nie może być wspieranie Assada, choć na krótką metę mogło by się wydawać, że potrafi on zapewnić jako taki spokój tamtejszym chrześcijanom. Poza tym wspieranie Assada to wspieranie Rosji, jej interesów, budowanie jej wizerunku jako supermocarstwa, droższego gazu dla Europy, itd. Ani Europejczykom, ani Amerykanom nie może na tym zależeć. Wyjścia z tego nie widać. A największą winą za brak możliwości przerwania tego zaczarowanego kręgu obarczam Rosję.
 • Ponury renesans krzyżactwa
  Polski muzułmanin, prof. Chazbijewicz dla Frondy: "Chrześcijanom grozi atak fundamentalistycznej dziczy."

  http://www.fronda.pl/a/prof-chazbijewicz-chrzescijanom-grozi-atak-fundamentalistycznej-dziczy,30580.html

  Renesans myślenia krzyżackiego wśród światowych elit, jest efektem braku lekcji z historii Wschodnich Kresów Polski, w formowaniu rodowodu Europy.

  To jedna z powinności Polaków dla rozwoju społeczeństwa sieci wiedzy.
 • sprawa jest prosta, aby mieć pretekst do ludobójstwa, tj. zgładzenia
  machometan, najpierw trzeba pokazać, że są zwierzętami, a nie ludźmi,

  stąd wzmacnianie wszystkich radyklanych ruchów, niech się islam degeneruje, a przy okazji wymorduje innych, aby można było przypisać im winy.

  Wszytkie te mordy na chrześcijanach są przełykane jako koszt przeprowadzenia większej operacji.
 • @Mind Service 01:22:00
  Szkoda, że sądząc po pseudo, nie mieszkasz w Polsce, i nie przyjdzie ci do domu uzbrojony przez szwabów z pomocą i przyzwoleniem amerykańców RAŚ i nie ostrzeli ci jaj.
 • "Miłość" Islamu
  http://www.youtube.com/watch?v=blqcQD4GY-M

  Nie chcę doczekać tych dni
 • @Mind Service 01:22:00 - HOLA HOLA! PANIE O WASP-OWSKIM PSEUDONIMIE! NIE MYDLIJ PAN OCZU POLAKOM!
  Dlaczego Pan nie poparł naszej inicjatywy przyjścia i postawienia Krzyża przez ambasadą USA? Dlaczego Pan cenzuruje temat? Dlaczego Pan udaje, że nie wie - że WASP-owcy chcą zagłady chrześcijaństwa jako takiego, na całym świecie, nie tylko w Syrii? Czytał Pan jak życzy nam (katolikom) AOFI Dorota Czaja z Gdyni na Fejsbuku? No to niech sobie Pan poczyta:
  -----------
  Dorota Czaja (użytkownik Fejsbuka); Chrzescijanom to ja bym wszystkim lby odcinala wlasnorecznie. Na muslimow szkoda mojego wymachu praworecznego. Jestescie siebie warci. Nawiedzona, fanatyczna holoto
  6 września o 22:46 · Lubię to!
 • @Eugeniusz Sendecki & Interesariusz z PL
  //Szkoda, że sądząc po pseudo, nie mieszkasz w Polsce, i nie przyjdzie ci do domu uzbrojony przez szwabów z pomocą i przyzwoleniem amerykańców RAŚ i nie ostrzeli ci jaj.//

  //HOLA HOLA! PANIE O WASP-OWSKIM PSEUDONIMIE! NIE MYDLIJ PAN OCZU POLAKOM! Dlaczego Pan nie poparł naszej inicjatywy przyjścia i postawienia Krzyża przez ambasadą USA? Dlaczego Pan cenzuruje temat?//

  - Widzę, że poziom absurdu i paranoi u co niektórych sięga zenitu. Żal mi was...
 • @nana 18:32:22
  a nana to z jakiej sekty ? też chce obcinać glowy Katolikom ?
 • @moher 11:06:11
  Pozdrawiam. http://ekai.pl/wydarzenia/watykan/x69901/czy-chrzescijanski-wschod-bedzie-jeszcze-istnial/
 • @KrisJora 14:06:05
  To jest coraz bliżej .Pozdrawiam. http://youtu.be/oUm9G1YyYu8
 • @Repsol 19:23:32
  od dzisiaj nie chodzę bez gana , Pozdrawiam
 • @Mind Service 17:53:01
  Twoja paranoja ,lub dyspozycyjność mnie rozśmiesza , ciekawe ile tego czeka w Syrii. Z uśmiechem pozdrawiam. :))) http://youtu.be/1N3JDfSN94I
 • @moher 21:17:18
  Ave. http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,15788,boze-chron-syrie-modlitwy-w-damaszku.html
 • @moher 21:23:34
  Niestety widzę tak samo. Tylko straszny amator. Ostatni zaprzęg ?. Ave.
 • @moher 21:56:58
  Dobrze że jesteś . Ave
 • @moher 22:21:39
  Wybacz co mogę to u Pana Boga od dziś wymodlę dla Ciebie .Bywaj zdrowo serdecznie pozdrawiam. Spadam teraz Pomodlić się za Twoje zdrowie. Bywaj Bracie.
 • @moher 22:21:39
  MODLITWA ZA PRZYJACIELA

  Ojcze,
  Proszę Cię, byś pobłogosławi mojego przyjaciela.
  Proszę Cię, abyś łaski jego duszy w tej właśnie chwili.
  Gdzie jest ból, daj mu swój pokój i miłosierdzie.
  Gdzie jest zwątpienie, udziel na nowo ufności w Twoją moc
  działania. Gdzie jest zmęczenie lub wyczerpanie, proszę Cię,
  byś udzielił mu zrozumienia, Cierpliwości i siły, gdy będzie
  uczył się poddawania Twojemu prowadzeniu. Gdzie jest
  duchowy zastój, proszę Cię, byś go odnowił przez
  objawienie Twojej bliskości i przez pociągnięcie go ku
  większej zażyłości z Tobą. Gdzie jest strach, objaw Twoją
  miłość i udziel mu Twojej odwagi. Gdzie jest grzech, który
  blokuje, ujawnij go i zerwij jego panowanie nad życiem
  mojego przyjaciela. Udziel mu także swojego
  błogosławieństwa, aby nie doznał niedostatku.
  Daj mu dar rozróżniania, by rozpoznawał siły zła wokół
  niego, a także objawiaj moc, którą ma w Tobie, by je
  pokonywać.
  Proszę Cię, byś uczynił to, w imię Jezusa.
  Amen.
 • @moher 22:39:44
  Amen wszyscy jesteśmy w ręku Boga . Pozdrawiam Ciebie .
 • @moher 22:57:35
  Amen .Bracie.
 • @moher 23:17:01
  Nie pitol ,tu kilka serc za ciebie wali. Serdeczności i zdrowia życzymy. Bracie trzymaj się.
 • @moher 23:17:01
  Pan nas widzi Bracie , a Ty jesteś najlepszy z nas , to nie przeginaj. Pozdrawiam.
 • @moher 23:58:56
  Bo jesteś .Kropka w temacie. Ave.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031