Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4227 postów 1939 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Niedziela 5.05.2013

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

INFO MIX (101) Po wymuszonej przerwie NE wznawiam serwis aktualnych informacji ze świata pod nową nazwą INFO MIX. Na początek informacje ogólne z wczoraj i dziś.

 

* W sobotnią noc prawosławnej Paschy 4.05. w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie pojawił się Święty Ogień, który symbolizuje zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wszystkie świece i lampy w świątyni zostały wcześniej wygaszone. Ogień pojawił się w zupełnej ciemności po modlitwie o zesłanie cudu odmówionej przez patriarchę Jerozolimy Teofila III i blisko 10.000  pielgrzymów, którzy przybywają co roku, aby być świadkami zdarzenia. Według licznych świadków, Święty Ogień na początku nie parzy, dlatego wiele osób „myje się” nim. Od niepamiętnych czasów uważa się, że Święty Ogień pojawia się samoistnie w cudowny sposób. Od tego ognia zapala się świece i żywy płomień rozwozi potem po cerkwiach na całym świecie.

 

* Papież Franciszek złożył dzisiaj chrześcijanom życzenia wielkanocne – poinformowało Radio Watykańskie. „Dzisiaj kościoły, które funkcjonują według kalendarza juliańskiego, obchodzą Wielkanoc. Chciałbym złożyć braciom i siostrom życzenia z tej okazji, łącząc się całym sercem z nimi w tym radosnym dniu. Chrystus Zmartwychwstał!” – powiedział papież Franciszek przed tradycyjną niedzielną modlitwą na placu św. Piotra. Wielkanoc obchodzą dzisiaj chrześcijanie, prawosławni, oraz większość kościołów Wschodu, m.in. etiopski, koptyjski, ormiański, syriański, itp. a także Kościół grekokatolicki.

 

* Przywódcy wszystkich krajów powinni poświęcać szczególną uwagę walce z bezrobociem – oświadczył papież Franciszek 1 maja . „Wzywam polityków, żeby zrobili wszystko co możliwe, aby stworzyć nowe miejsca pracy” – powiedział on podczas audiencji w Watykanie. W swoim posłaniu wygłoszonym z okazji obchodów Dnia Międzynarodowej Solidarności Pracujących, papież powiedział, że jego zdaniem bezrobocie powstaje, gdy polityka gospodarcza państw realizowana jest bez uwzględnienia zasad socjalnej sprawiedliwości.

 

* Samolot z Błogosławionym Ogniem, który zszedł wczoraj w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie, wyleciał do Moskwy. Na pokładzie samolotu znajduje się delegacja rosyjskiej organizacji społecznej Fundacja Andrieja Pierwozwannego. Pojemnik ze Świętym Ogniem zostanie przewieziony do moskiewskiego Soboru Chrystusa Zbawiciela na nocną Mszę Wielkanocną, którą odprawi patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl. Ogień zostanie przewieziony z Moskwy do centrów diecezjalnych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

 

* Około 4 milionów wiernych uczestniczyło w całej Rosji w nocnej liturgii paschalnej z soboty na niedzielę 5.05.2013 – poinformowało biuro prasowe rosyjskiej policji. „W ponad 10.000 cerkwi i monastyrów odbyły się uroczyste liturgie paschalne, w których uczestniczyło około 4 milionów ludzi” – czytamy w komunikacie. Porządku publicznego w miejscach, gdzie odbywały się liturgie paschalne, pilnowało ponad 70.000 funkcjonariuszy policji i żołnierzy wojsk wewnętrznych MSW Rosji. W niedzielę policja nadal kontynuowała służbę  w reżymie podwyższonej gotowości.

 

* Katastrofę lotniczą amerykańskiej latającej cysterny KC-135 zbada MSW Kirgistanu. Już zostało wszczęte w tej sprawie postępowanie karne, jednak na razie nie wiadomo przeciw komu i z jakiego właściwie artykułu. Wcześniej służby bezpieczeństwa Kirgistanu oświadczyły, że nie zamierzają zajmować się tą sprawą. Miała być ona przekazana specjalnej komisji przy rządzie. Tymczasem na miejscu katastrofy trwają poszukiwania trzeciego członka załogi i „czarnych skrzynek” z samolotu. Ciała dwóch pilotów już znaleziono i zostaną one przekazane stronie amerykańskiej. Latająca cysterna powietrznego tankowania KC-135 lotnictwa USA rozbiła się 3 maja w pobliżu amerykańskiej bazy lotniczej Manas na granicy Kirgistanu z Kazachstanem.

 

* Prezydent USA Barack Obama ma zamiar ponowić próbę zamknięcia amerykańskiego więzienia w bazie Guantanamo. W tej kwestii liczy on na pomoc Kongresu. Jak powiedział amerykański prezydent, po 10 latach trzymania więźniów w tym obozie USA powinny bardziej rozsądnie podejść do kwestii ścigania terrorystów. Oświadczenie to padło z ust Obamy w związku z masową głodówką w Guantanamo, w której bierze udział około 100 więźniów. Niektórzy z nich zostali poddani przymusowemu karmieniu. Do więzienia skierowano również dodatkowy personel medyczny.

 

* USA planują konferencje nt. denuklearyzacji Bliskiego Wschodu. „Myślę, że może się odbyć już wkrótce, jeśli wszystkie strony regionu będą dążyć do wzajemnej współpracy” – oświadczył w Genewie doradca sekretarza stanu Stanów Zjednoczonych ds. rozbrojenia i nieproliferacji Thomas Countryman. Zostało to ogłoszone podczas przygotowań do konferencji nt. nierozpowszechniania broni jądrowej, zaplanowanej na 2015 rok. Według niego, przeprowadzenie konferencji zależy od pracy nad jej przygotowaniem ze strony USA, Wielkiej Brytanii, Rosji i ONZ, które w ubiegłym roku wystąpiły w charakterze inicjatorów takiego forum. Countryman wyraził także ubolewanie w związku z podjętą wcześniej przez Egipt decyzją o rezygnacji z rozmów w Genewie.

 

* Do trzęsienia ziemi o sile 5,7 stopnia doszło wczoraj w indyjskim stanie Kaszmir niedaleko pakistańskiej granicy – podają amerykańskie służby geologiczne. Silny podziemny wstrząs odnotowano w odległości 140 km od pakistańskiego miasta Sialkot w prowincji Pendżab oraz w 146 km od indyjskiego miasta Srinagar (stan Dżammu i Kaszmir). Ognisko znajdowało się na głębokości 10 km. Doniesień o ofiarach i zniszczeniach na razie nie ma.

 

* Światowa Meteorologiczna Organizacja ONZ jest zaniepokojona rekordowym tempem topienia się lodu arktycznego w sierpniu-wrześniu 2012 roku, które pobiło rekord z 2007 roku. Na początku 2012 roku, który zalicza się do dziesiątki najcieplejszych lat licząc od 1850 roku, powierzchnia pokrywy lodowej w Arktyce wyniosła 3,4 miliona kilometrów kwadratowych, czyli o 18% mniej niż w 2007 roku. Według słów sekretarza generalnego tej organizacji Michela Jarrauda, jest to „niepokojący sygnał wskazujący na zmiany klimatu”.

 

* Liczba pozwów sądowych złożonych przeciwko koncernowi naftowemu BP w związku z katastrofą, do której doszło w kwietniu 2010 roku w Zatoce Meksykańskiej i wynikłym z niej wyciekiem ropy naftowej wzrasta lawinowo w związku ze zbliżającym się przedawnieniem (po 3 latach) - donosi Financial Times. Według  gazety, pozwy przeciwko BP złożyły zarówno różnego szczebla władze stanów, jak i federalne struktury USA, które uważają, że ucierpiały w wyniku jednej z największych katastrof naftowych na południu kraju. Ze wstępnych szacunków wynika, że nowa kwota roszczeń przewyższa 34 miliardy dolarów. „Nowe dane odzwierciedlają pełen zakres problemów sądowych, z jakimi styka się teraz BP” – podkreśla gazeta. Mimo że wina BP jest bezsporna, a zarzuty słuszne, to suma roszczeń, do jakiej narastają pozwy przeciw firmie, dowodzi w kolejnym przypadku skali absurdu w kulturze roszczeń, do jakiej doszło prawo w USA.

 

* Litwa domaga się od Rosji ulgowej ceny gazu ziemnego – oświadczył minister energetyki Litwy Jarosław Niewierowicz podczas rozmów z rosyjskim koncernem Gazprom w piątek. Na czele rosyjskiej delegacji stał przewodniczący zarządu Gazpromu, Aleksander Miedwiediew. Według Niewierowicza, z Gazpromem przez dłuższy czas w ogóle nie prowadzono rozmów, dlatego proces negocjacyjny nie będzie łatwy i szybki. „Będzie to wymagało nie tylko dużego zaangażowania ze strony Gazpromu, ale również ścisłej współpracy z Komisją Europejską” – dodał minister.

 

* Węgierska prawicowa partia „Jobbik” zorganizowała w sobotę 4.05. w Budapeszcie demonstrację przeciwko przeprowadzeniu w mieście Światowego Kongresu Żydów. Pomimo prób rządu zmierzających do zapobieżenia tej akcji, na ulice wyszło kilkuset zwolenników partii. Członkowie „Jobbik”, którzy zajmują trzecie miejsce pod względem liczby mandatów w węgierskim parlamencie, oświadczyli, że protestują przeciwko „próbom Żydów kupienia Węgier”. Członkowie partii stawiają sobie w ten sposób za cel ochronę węgierskich wartości i interesów narodowych. Już wcześniej występowali oni z oświadczeniami uznawanymi przez ich przeciwników za antysemickie.

 

* Około 11 tysięcy Żydów z różnych krajów uczestniczyło w Marszu Żywych w Oświęcimiu, aby uczcić pamięć poległych w Holocauście. Wśród uczestników znalazło się ponad 10 tys. uczniów szkół i uczelni, około 500 naocznych świadków historii, a także grupa polskiej młodzieży. Ludzie przemaszerowali trzy kilometry drogą łączącą obozy śmierci Auschwitz i Birkenau. Marsz Żywych odbywa się już od 25 lat i ma na celu przybliżenie żydowskiej młodzieży tragedii zagłady, która spotkała europejskich Żydów. W ramach tego zakrojonego na szeroką skalę programu uczniowie i studenci odwiedzają miejsca masowego mordu ludności żydowskiej, spotykają się z ludźmi, którzy ratowali Żydów od śmierci i zapoznają się z historią Żydów w Polsce. Program ten budzi wiele zastrzeżeń, także w Izraelu, ze względu na swój indoktrynacyjny charakter. 

 

* Norweska stacja telewizyjna NRK zapowiada że pokaże 10-odcinkowy thriller polityczny „Occupied” („Okupowani”) o zajęciu Norwegii przez Rosję. Poinformował o tym portal Deadline. Fabuła serialu ma przedstawiać niedaleką przyszłość, w której rosyjskie władze okupują Norwegię, aby zmonopolizować rynek ropy naftowej. Przez dziesięć odcinków opowiadane będą historie życia prostych Norwegów w zajętym kraju. Autorem fabuły jest słynny norweski autor powieści detektywistycznych, Jo Nesbø. Zdjęcia do serialu rozpoczną się na początku 2014 roku, premiera zaś będzie miała miejsce w 2015 roku.

 

* Wyniki corocznego sondażu firmy Visa świadczą o tym, że ludzie gotowi są wydać duże pieniądze na podróże. W tym roku w sondażu wzięło udział 12.500 osób z 25 krajów z całego świata. Badanie wykazało, że średni budżet na jeden wyjazd turystyczny to 2.390 dolarów. Najwięcej pieniędzy wydają obywatele Arabii Saudyjskiej (6.666 dolarów), Australii (4.118 dolarów) i Chin (3.824 dolary). Urlopowicze zamierzają wydać na następne wakacje za granicą o 5% więcej. Średni budżet na podróże w 2013 roku wyniesie zatem 2.500 dolarów.

 

* Policja okręgu Thames Valley (Londyn) potwierdziła podaną przez media informację, że pogrzeb biznesmena Borisa Bieriezowskiego odbędzie się 6 maja. „Tak, mogę potwierdzić, że ciało Bieriezowskiego zostało przekazane jego bliskim. Pogrzeb rzeczywiście odbędzie się 6 maja. Zostanie on pochowany w naszym okręgu w hrabstwie Surrey” – powiedziała przedstawicielka biura prasowego policji. Ciało Bieriezowskiego zostało znalezione pod koniec marca 2013 roku w jego domu w Wielkiej Brytanii.

 

Deser muzyczny:

Z okazji Wielkiej Nocy obchodzonej w Kościołach Wschodu zapraszam do wysłuchania prawosławnego hymnu paschalnego  w języku arabskim

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031