Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Świt na Wschodzie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

ACTA DIURNA (71) Cały świat zwraca coraz więcej uwagi na Rosję i Chiny. My też. Czas lekceważenia Wschodu się skończył.

 

* Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wyjaśnił w artykule dla marcowego wydania czasopisma "Międzynarodowe Życie" główne założenia Koncepcji Polityki Zagranicznej Rosji. Ławrow powiedział, że „w Koncepcji Polityki Zagranicznej sformułowany został jasny i spójny system poglądów, skoncentrowany na rozwiązaniu coraz bardziej skomplikowanych problemów współczesnego świata”. Fakt, że Rosja w latach 2013-2015 przewodniczy w szeregu międzynarodowych bloków i organizacji, jest zdaniem Ławrowa dowodem na wielowektorowość polityki zagranicznej kraju.

 

* Rosyjskie MSZ uważa za cynizm i ingerencję w wewnętrzne sprawy Rosji przeprowadzone 19 marca w Parlamencie Europejskim dyskusje na temat „Małe narody pod uciskiem totalitaryzmu”, podczas których postawiono znak równości pomiędzy reżimem nazistowskim i radzieckim, a Czeczenia scharakteryzowana została jako „państwo okupowane” „Uważamy takie podejście za próbę fałszowania historii, otwarty cynizm i bluźnierstwo wobec tych, którzy uwolnili świat od plagi nazizmu” – powiedział rzecznik rosyjskiego MSZ, Aleksander Łukaszewicz.

 

* Budowanie demokracji w Rosji jest kosztowne, ale kraj nie zboczy z tej drogi – oświadczył przewodniczący Dumy Państwowej (niższej izby rosyjskiego parlamentu) Siergiej Naryszkin podczas oficjalnej wizyty w Helsinkach. Naryszkin przypomniał, że w ubiegłym roku Duma Państwowa zatwierdziła szereg aktów ustawodawczych nakierowanych na modernizację systemu politycznego kraju. Wśród nich jest ustawa o bezpośrednich wyborach gubernatorów, a także poprawki do ustawy o partiach politycznych. „W ciągu mniej niż pół roku liczba nowo utworzonych partii politycznych w Rosji przekroczyła sześćdziesiąt” – powiedział przewodniczący Dumy.

 

* Unia Europejska jest trudnym partnerem, jednak Rosja powinna z nią współdziałać – powiedział stały przedstawiciel Federacji Rosyjskiej przy UE, Władimir Czyżow. Według jego słów, ważny jest nie „reset” dwustronnych stosunków, a ich aktywizacja. Umożliwiłaby ona Rosji i państwom UE wykorzystanie „wzajemnie uzupełniających się elementów” w innowacyjnym rozwoju. Rozumie to zarówno Moskwa, jak i Bruksela, o czym świadczą postępy w rozmowach na temat uproszczenia systemu wizowego pomiędzy Rosją i UE. Czyżow poinformował, że zwolennicy zawarcia porozumienia z Rosją mają już większość w Radzie Unii Europejskiej.

 

* Jak poinformowało w czwartek źródło na Kremlu, szczyt Rosja-UE odbędzie się na początku czerwca w Jekaterynburgu. Szczyty Rosja-UE przeprowadzane są tradycyjnie dwa razy do roku: wiosną na terytorium Federacji Rosyjskiej i jesienią w Brukseli.

 

* Minister spraw zagranicznych FR, Siergiej Ławrow odwiedzi 26 kwietnia Ałma-Atę, aby wziąć udział w Procesie Stambulskim w sprawie Afganistanu – oświadczył rzecznik MSZ, Aleksandr Łukaszewicz. Jak powiedział, uczestnicy spotkania omówią problem walki z handlem narkotykami oraz kwestię edukacji w Afganistanie. Łukaszewicz poinformował, że w ramach Dialogu Stambulskiego działa sześć grup roboczych, przy czym Rosja i Azerbejdżan stoją na czele grupy antynarkotykowej. Proces Stambulski uzupełnia także działalność takich regionalnych stowarzyszeń, jak Szanghajska Organizacja Współpracy. Proces, który rozpoczął się w 2011 roku podczas Konferencji Stambulskiej, zjednoczył 15 państw azjatyckich w celu wspierania stabilności w Afganistanie.

 

* Rosja proponuje rozpocząć rozmowy na temat pokoju i bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim. Ważne jest, by nie dopuścić do kolejnej rundy wyścigu zbrojeń w tym regionie – oświadczył rosyjski ambasador w Phenianie Aleksander Timonin. Według niego Korea Północna nie jest przeciwna dialogowi. Mógłby on sprzyjać umocnieniu zaufania między Koreą Północną i pozostałymi uczestnikami sześciostronnych rozmów o tematyce jądrowej – powiedział dyplomata. Rosja stoi na czele grupy roboczej ds. pokoju i bezpieczeństwa w Azji Północno-Wschodniej.

 

* Kanclerz Niemiec Angela Merkel liczy, że na spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który przybędzie do Niemiec 7 kwietnia z wizytą roboczą, podjęty zostanie temat masowych kontroli, jakie przeprowadzają rosyjskie organy ścigania w organizacjach pozarządowych i fundacjach – poinformował w Berlinie zastępca rzecznika niemieckiego rządu, Georg Streiter. Rosyjski prezydent i kanclerz Niemiec wezmą w poniedziałek udział w uroczystości otwarcia Hanowerskich Targów Przemysłowych. 8 kwietnia Putin ma obejrzeć pawilony. W tym roku Rosja bierze udział w tym wydarzeniu z honorowym statusem kraju partnerskiego.

 

* Największe rosyjskie firmy – Rosnieft, Lukoli oraz Novatek – złożyły wnioski o udział w przetargu o prawo do przeprowadzenia badań geologicznych na szelfie Libanu. Jak poinformowało Ministerstwo Energetyki tego kraju, łącznie o zdobycie kontraktu ubiegają się 52 spółki z 25 państw. Rosyjskie zakłady naftowo-gazowe mają wieloletnie doświadczenie w pracach w zakresie badań geologicznych i zagospodarowania złóż. Prowadzą je w wielu krajach, w tym także na Bliskim Wschodzie, w Azji, Ameryce Łacińskiej oraz w Afryce.

 

* Gazprom powinien powrócić do projektu budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa – powiedział prezydent Rosji Władimir Putin na spotkaniu z szefem koncernu, Aleksiejem Millerem. Prezydent stwierdził, że władze faktycznie zrezygnowały z projektu Jamał-Europa-2 z powodu budowy Gazociągu Północnego i Gazociągu Południowego. „Chodzi o zwiększenie niezawodności dostaw gazu do Polski, na Słowację i Węgry” – dodał prezydent.

 

* Gazprom znalazł partnera do budowy trzeciej nitki Gazociagu Północnego. Partnerem Gazpromu w budowie trzeciej nitki Gazociągu Północnego, łączącego Rosję z Niemcami po dnie Morza Bałtyckiego, będzie holenderska firma Gasunie. Strony podpiszą memorandum w sprawie zamiaru uczestniczenia w konsorcjum rozszerzenia gazociągu podczas wizyty prezydenta Władimira Putina w Holandii 8 kwietnia. Do Gasunie należą już udziały w dwóch nitkach Gazociągu Północnego. Firma kontroluje 9% w konsorcjum Nord Stream, który zarządza pierwszą nitką gazociągu i buduje drugą (51% struktury należy do Gazpromu, do konsorcjum należy także włoska, francuska i niemiecka firma).

 

* Rosyjski Gazprom może kupić 20% w dwóch złożach gazu w Boliwii od francuskiej firmy Total. Całkowite rezerwy w tych prowincjach oceniane są na 176 mld metrów sześciennych gazu i 15 mld ton kondensatu gazowego. Współpraca z Boliwią jest dla Gazpromu jednym z priorytetów na półkuli zachodniej. Boliwia zajmuje trzecie miejsce w Ameryce Łacińskiej po Wenezueli oraz Trynidadzie i Tobago pod względem rezerw gazu ziemnego.

 

* Rosyjski prezydent Władimir Putin podpisał ustawę w sprawie ratyfikacji porozumienia międzyrządowego z Włochami dotyczącego tranzytu kolejowego broni, amunicji, sprzętu, majątku wojskowego oraz personelu przez rosyjskie terytorium do Afganistanu. Dokument został podpisany w Soczi 3 grudnia 2010 roku. Tranzyt realizowano w związku z udziałem sił zbrojnych Włoch w międzynarodowych działaniach na rzecz ustabilizowania sytuacji w Afganistanie. Wszystkie wydatki związane z przewozami w ramach porozumienia ponosi strona włoska.

 

* Na pytanie, jak Polska widzi perspektywy rozwoju stosunków z Rosją ambasador Polski w Rosji Wojciech Zajączkowski powiedział: „Pozytywnie oceniamy stan naszych dwustronnych stosunków. W niektórych kwestiach udaje się nam szybciej osiągnąć porozumienie. Są to współpraca gospodarcza i współpraca kulturalna. W ubiegłym roku obrót towarowy wyniósł 37 miliardów dolarów, z dużą przewagą na korzyść Rosji, ale nasz eksport również znacznie rośnie. W sferze kulturalnej przygotowujemy Rok Rosji w Polsce i Rok Polski w Rosji w 2015 roku. Istnieją jednak kwestie, w których zajmujemy różne stanowiska. Dotyczą one polityki bezpieczeństwa, w pierwszej kolejności tarczy antyrakietowej i taktycznej broni jądrowej.(…). Obecnie najważniejsze jest zachowanie wzajemnego zaufania i osiągnięć ostatnich kilku lat”.

 

* Konsul generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Petersburgu Piotr Marciniak podczas wizyty w Nowogrodzie Wielkim rozmawiał z korespondentem agencji informacyjnej REGNUM na temat współpracy międzyregionalnej miedzy obu krajami, zainteresowaniach polskiego biznesu oraz nauce języka i kultury polskiej w Rosji. Podkreślił on, że bez względu na nierozwiązane do tej pory problemy w zasadzie stosunki między Polską a Rosją weszły w normalny nurt typowych stosunków Rosji z krajami Europy. Oczywiście, mają one swoją specyfikę i jednym z osiągnięć są aktywnie rozwijające się w ostatnim czasie kontakty regionalne. Na pytanie, „na ile duże jest zainteresowanie nauką języka polskiego w Rosji”, Piotr Marciniak odparł, ze należy je pobudzać. W charakterze przykładu przytoczył bibliotekę obwodową w Archangielsku, gdzie został ogłoszony nabór na bezpłatne kursy języka polskiego. Utworzono dwie grupy. „Okazuje się, że jest zainteresowanie – podkreślił dyplomata. – Dla jednych wiąże się to z pracą w polskim biznesie, a ktoś inny uczy się polskiego dla siebie”.

 

* Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się 28 marca z sekretarzem generalnym Międzynarodowego Biura Wystaw, Vicente Lossertalesem. Podczas rozmów omówiono kandydaturę Rosji, jako gospodarza uniwersalnej wystawy Expo – „Globalny umysł: Przyszłość globalizacji i jej wpływ na nasz świat” w dniach od 1 maja do 31 października 2020 roku. Kandydaturę  miasta Jekaterynburga wysunięto w październiku 2011.

 

* Komitet wnioskujący EXPO-2020 „wykonał świetną pracę” podczas przygotowań do Światowej Wystawy Uniwersalnej w Jekaterynburgu – oświadczył sekretarz generalny Międzynarodowego Biura Wystaw Vicente Loscertales na spotkaniu z Siergiejem Ławrowem w Moskwie. Komisja inspekcyjna przeprowadziła techniczne narady najpierw w Jekaterynburgu, a potem w Soczi, gdzie delegacja MBW spotkała się z Władimirem Putinem. „Nasza wizyta była dobrze zorganizowana, na wszystkie pytanie otrzymaliśmy satysfakcjonujące odpowiedzi” – powiedział. Ostateczna decyzja w sprawie miejsca EXPO-2020 zostanie podjęta na posiedzeniu MBW w listopadzie 2013 roku podczas 154. sesji Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowego Biura Wystaw w Paryżu.

 

*„Jeśli podjęta zostanie decyzja o tym, że wystawa odbędzie się w Jekaterynburgu, gwarantujemy dodatkową pomoc dla miasta w rozwoju infrastruktury” – oświadczył Władimir Putin na spotkaniu z kierownictwem Międzynarodowego Biura Wystaw. Prezydent Rosji dodał, że dotacje rządowe przeznaczone zostaną w pierwszej kolejności na rozwój dróg i lotniska. Zapewnił również, że krajowy biznes także dołączy się do projektu, na przykład w zakresie budowania hoteli, jeśli będzie taka potrzeba. „Utworzyliśmy specjalny komitet organizacyjny, na którego czele stoi wicepremier Arkadij Dworkowicz i jeśli decyzja zostanie podjęta na korzyść Jekaterynburga, rosyjski rząd zorganizuje pracę zgodnie z wymogami” – obiecał prezydent.

 

* Podczas rozmów z prezydentem Jemenu, Abd Rabu Mansurem Hadim, szef rosyjskiego rządu wyraził nadzieję na umocnienie współpracy gospodarczej między dwoma krajami. „Liczymy także na to, że we wszystkich kwestiach, w których prowadziliśmy i nadal prowadzimy owocny dialog, będziemy kontynuować lub nawiązywać wszystkie kontakty, włączając w to także działalność firm oraz współpracę we wszystkich aspektach, w tym także w sferze wojskowo-technicznej i humanitarnej” – poinformował Miedwiediew. Z kolei prezydent Jemenu nazwał swoją wizytę „wizytą wdzięczności” pod adresem Rosji za stałe poparcie udzielane jego krajowi.

 

* Serbski premier Ivica Dacić podczas wizyty w Moskwie w przyszłym tygodniu najprawdopodobniej omówi problem Kosowa z kierownictwem Rosji – podała rosyjska gazeta Kommersant. Wczoraj zakończyła się 8 runda rozmów między Daciciem a szefem rządu Kosowa Haszimem Thacim na temat stworzenia serbskiej autonomii na północy Kosowa, zamieszkałej przeważnie przez Serbów. 12-godzinne rozmowy zakończyły się bez rezultatu. Wizyta Dacicia związana jest z 16 kwietnia, gdy Unia Europejska ogłosi Serbii własny werdykt dotyczący tego problemu. Serbia powinna wybrać mniejsze zło: albo zrezygnować z realnej autonomii kosowskich Serbów albo z integracji w Unii Europejskiej, co spowoduje poważne konsekwencje dla serbskiej gospodarki – wyjaśnia gazeta.

 

* Rosyjski samolot wyleciał do Libanu z ładunkiem humanitarnym dla syryjskich uchodźców. Jak poinformowało Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych, na pokładzie Iła-76 znajdują się prądnice, kołdry, naczynia, żywność dziecięca oraz konserwy – łącznie prawie 27 ton ładunku. W drodze powrotnej samolot zabierze Rosjan i obywateli WNP, chcących opuścić Syrię.

 

* Rosyjski prezydent Władimir Putin zlecił prace nad „stworzeniem” jednolitego systemu wykrywania, ostrzegania i odpierania ataków komputerowych na zasoby informacyjne Rosji. „Dzięki operacjom naszych jednostek kontrwywiadowczych udaremniono działalność 34 kadrowych pracowników oraz 181 agentów zagranicznych służb specjalnych, z nich 12 złapano na gorącym uczynku” – oświadczył Putin podczas posiedzenia Kolegium FSB. Dodał on, że „kontrwywiad jest kluczowym kierunkiem działalności FSB”.

 

* Moskwa chciałaby się upewnić, że osadzony w bazie wojskowej USA w Guantanamo Rosjanin Mingazow czuje się dobrze – oświadczył minister spraw zagranicznych FR Siergiej Ławrow podczas konferencji prasowej w Ałma-Acie (Kazachstan). W ten sposób skomentował on zaproszenie rzecznik prasowej Departamentu Stanu USA, Victorii Nuland, do odwiedzenia Guantanamo. Ławrow powiedział również, że przedstawiciele MSZ przez 10 lat bezskutecznie próbowali otrzymać dostęp do rosyjskiego obywatela.

 

* W środę 27 marca, dyrektor Luwru Henri Loyrette na spotkaniu z dziennikarzami poinformował, że w paryskim Luwrze po 2015 roku otwarta zostanie sala rosyjskiej sztuki i kultury. Przypuszcza się, że w latach 2015-2016 rozpoczną się prace w zakresie tworzenia sali, gdzie w przyszłości zostanie zaprezentowana sztuka, poczynając od ikon, a kończąc na połowie XIX wieku. Obecnie projekt znajduje się w początkowym stadium rozwoju, powstaje między innymi fundusz, który zajmie się kupnem eksponatów.

 

* Rosjanka Natalia Wołgina wygrała lekkoatletyczny supermaraton „Dwa oceany”, który odbywał się w Kapsztadzie, RPA. 56 kilometrów od Indyjskiego do Atlantyckiego Oceanu pokonała w 3 godziny 38 minut i 38 sekund. Maraton „Dwa oceany” odbywał się już po raz 44. Składa się on z ultramaratonu, półmaratonu i 2 biegów w górach na dystansie 10 i 22 km. Zawody odbywają się co roku w Wielką Sobotę. Po raz pierwszy maraton odbył się w 1970 roku. Uczestniczyło w nim wtedy 27 osób. W tym roku przystąpiło do niego łącznie 26.000 osób z 80 krajów.

 

* Mrozy nie dają za wygraną. W Rosji nadal króluje mroźna zima. Tylko w ciągu minionej doby z powodu wyziębienia organizmu i odmrożeń ucierpiało 8 osób – 7 w obwodzie kirowskim oraz jedna w Kraju Chabarowskim. 2 osoby wymagały hospitalizacji. Nie ma ofiar śmiertelnych. Od początku sezonu zimowego z powodu wyziębienia organizmu i odmrożeń zmarło 314 osób, prawie 7200 doznało trwałych odmrożeń, a z tego 3800 wymagało hospitalizacji.

 

Deser muzyczny:

Słynną pieśń serbsko-macedońską ludową „Ajde Jano” wykonuje studencki Zespół Pieśni i Tańca UJ w Krakowie „Słowianki”. Nagranie w Auditorium Maximum, październik 2007 

KOMENTARZE

 • Suszone
  śliwki staniały
 • @ Bogusław Jeznach
  Dzięki za tradycjną porcję wiadomości w pigułce. Pozdrawiam.
 • @Panie Boguslawie
  Dzieki jak zawsze za ciekawe widomosci.
  Caly swiat mysli o nosnikach energii, gdzie zostalo przedstawione jasno w serwisie. Natomiast na drugiej polkuli, pozbywaja sie rafinerii, bo niewarto przerabiac ciezkiego oleju. Tutaj moze sie Pan zapoznac ze strategiom Down under. Pozdrawiam

  http://www.theaustralian.com.au/business/mining-energy/shell-puts-last-remaining-australian-refinery-on-sale/story-e6frg9df-1226612339158
 • Szanowny Autorze
  Dziękuję za coraz ciekawsze wiadomości ze świata, ta ostatnia jest bardzo ciekawa. W mediach rosyjskich coraz mocniej nagłaśniają sprawy jak manipulowane są narody Europy, w tym Polska i nie tylko. Przemiana świadomości przyśpiesza i odejście od zatrutych paradygmatów następuje.
  Pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031