Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

AhmadineŻyd?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Podobno prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad negując Holokaust, atakując Izrael i wzywając do wymazania go z mapy Bliskiego Wschodu chce ukryć w ten sposób swoje żydowskie pochodzenie.

 

Na tle sukcesu dyplomatycznego Iranu, gdzie właśnie zakończył się szczyt Ruchu Państw Niezaangażowanych (NAM), oraz toczonej przeciw temu państwu wojny propagandowej, w niektórych mediach Zachodu znów przypomina się sensację  z 3 października 2009 roku. Damien McElroy i Ahmad Vahdat, dwaj dziennikarze brytyjskiego dziennika Daily Telegraph ujawnili wtedy, że Mahmud Ahmadineżad, prezydent Iranu ma żydowskie pochodzenie. 

Dowodem w tej sprawie jest dokument – który Mahmud Ahmadineżad sam wszystkim pokazał podczas wyborów w marcu 2008 roku - stwierdzający, że jego rodzina zmieniła nazwisko i przyjęła islam dopiero w roku 1959. Do tego czasu nazywali się Saburdżijan. Jest to typowe nazwisko irańskich żydów, które po persku oznacza „tkacze tałesów”. Tałes, czyli żydowska chusta modlitewna jest w Iranie nazywana ‘sabour’, a ‘dżijan’ oznacza rzemieślnika cechowego, co sugeruje, że był praktykującym żydem. Nazwisko Saburdżijan figuruje także na specjalnej liście nazwisk zastrzeżonych dla Żydów sporządzonej przez irańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.  Aradan, gdzie urodził się Mahmud Ahmadineżad jest znane jako kolebka rodu Saburdżijanów i typowe stare miasteczko żydowskie, odpowiednik aszkenazyjskiego sztetla w dawnej Polsce.   

Przed trzema laty informacja ta wywołała światową sensację. Powszechnie uznano, że sztandarowy „antysemityzm” prezydenta Iranu wynika z chęci zagłuszenia w sobie i zatarcia wokół siebie śladów tego pochodzenia. Natychmiast znaleźli się eksperci mający klucz do jego duszy: „To wiele w jego sprawie wyjaśnia. Czyniąc antyizraelskie uwagi usiłuje on oddalić od siebie wszelkie podejrzenia o swe żydostwo. W społeczności tak jednoznacznie szyickiej ma prawo czuć się zagrożony” – uznał Ahmad Vahdat, Pers. Część komentatorów przypomniała, że podobnych motywów doszukiwano się kiedyś i u Hitlera, którego matka była służącą u bogatego Żyda i chodziły plotki, iż to on był jego ojcem. Podobno w dzieciństwie Adolfowi z tego powodu mocno dokuczano, i stąd kompleks, któremu potem starał się ukręcić łeb udowadniając sobie i innym, że z Żydami nie ma nic wspólnego. Plotki o żydowskim pochodzeniu krążyły także wcześniej na temat przywódcy Libii Kaddhafiego.

Prezydent Ahmadineżad nigdy nie ukrywał, że jego rodzina zmieniła nazwisko przed przybyciem do Teheranu, ale nie ujawnił jak nazywała się przedtem, ani z jakich powodów zdecydowała się na tak poważną zmianę tożsamości. Wiadomo, że jego ojciec nosił muzułmańskie imię Ahmad i był kowalem. Do przeprowadzki do Teheranu, gdy Mahmud miał  4 lata, podobno skłoniła rodzinę bieda na prowincji, ale być może także chęć odcięcia się od dawnego środowiska i poprzednio wyznawanej religii. Konwertyci w każdą stronę są znani z tego, że często przesadnie odżegnują się od swej poprzedniej wiary. Zjawisko to dotyczy wielu podobnych sytuacji, bodaj każdy z nas zna dziś takich prawicowych krzykaczy, którzy przed 1989 rokiem byli aktywistami  PZPR. Więcej wyjaśnień w tej sprawie prezydent już później nie składał, a kiedy pewien natrętny blogger, nazwiskiem Mehdi Khazali, wszczął w Internecie kampanię na rzecz „dochodzenia w sprawie pochodzenia”, został podobno wkrótce potem zaaresztowany, a w każdym razie wszelki słuch po nim zaginął. 

Prezydent Ahmadineżad wielokrotnie atakował Izrael, a nawet podobno negował Holokaust i wzywał do wymazania Izraela z mapy Bliskiego Wschodu. Jeżeli wiadomość o jego pochodzeniu jest prawdziwa, to z racji prawa powrotu, gdyby się na to zdecydował, w państwie żydowskim przysługuje mu automatycznie obywatelstwo. Wielu Żydów byłoby tym zapewne bardzo tam zdziwionych, a niektórzy może nawet oburzeni.

Przeprowadzka do Teheranu w dzieciństwie dobrze posłużyła rodzinie prezydenta, a już na pewno jemu samemu. Ostatecznie Mahmud ukończył tam politechnikę, zdobył dyplom inżyniera budowy dróg i mostów, a następnie doktoryzował się w zakresie zarządzania i planowania ruchu drogowego. Już na studiach związał się z radykalnym ruchem muzułmańskim i w 1979 roku był w słynnej grupie studentów, którzy dokonali zajęcia ambasady USA w Teheranie i przez 444 dni przetrzymywali tam 52 zakładników, powodując słynny międzynarodowy kryzys.   

Chociaż konwersje z innych religii na islam są stosunkowo częste, zawsze witane z sympatią i z reguły traktowane jako szczere, informacja ta osłabia pozycję i podrywa zaufanie do prezydenta Ahmadineżada, zwłaszcza w kontekście obecnie rozpuszczanej plotki jakoby umyślnie (i najpewniej w cichej zmowie z kahałem) celowo pchał  on Iran do wojny atomowej i narażał na atak ze strony Izraela po to, aby osłabić islam i na długo cofnąć państwo perskie w rozwoju. Jest to zręcznie uknuta intryga, która może mieć dodatkowe następstwa psychologiczne i przyczynić się do dalszej destabilizacji wewnętrznej sytuacji w Iranie. O jej powodzeniu lub fiasku zadecyduje najprawdopodobniej głos najbardziej wpływowych ajatollahów, którzy będą w końcu zmuszeni zająć wobec tej sprawy jakieś stanowisko.

Bogusław Jeznach

 

PS. Na filmie prezydent Ahmadineżad pokazuje inkryminowany dokument, który w odpowiednim zbliżeniu rozszyfrowali brytyjscy dziennikarze.

 

KOMENTARZE

 • .........
  Ahmedineżad nigdy nie wzywał do wymazania Izraela z mapy świata - są to słowa które kłamliwie przypisują mu zachodnie media, próbując przedstawić go jako niebezpiecznego bandytę.
 • @
  http://www.davidicke.com/images/stories/December%202007/jewishprotest.jpg

  z tego co wiem, w Iranie nie ma antysemityzmu. jest niechęć do Izraela i USA.

  zresztą, zgodnie z nauką proroka: Chrześcijanie i Żydzi to "ludy księgi".
 • I miałby być aszkenazyjskim Żydem ?
  Wcale tak nie wygląda, z wyglądu typowy Arab.
 • NIE - dla propagowania ksenofobii i rasizmu
  Niestety autor artykułu propaguje rasizm i ksenofobię... Dlaczego -prawdopodobne - pochodzenie premiera Iranu ma oznaczać, że jest on wrogiem własnego kraju i wyznawanej religii? Autor sugeruje genetyczne uwarunkowanie nienawiści do islamu, Iranu... Bzdurne i szkodliwe rozumowanie. Nie wolno sie z nim zgodzic żadnemu logicznie myślacemu człowiekowi.
 • @Nyterk 11:46:24
  Nie moze byc aszkenazyjskim Zydem,gdyz Aszkenazyjczycy to Zydzi pochodzacy z Europu.Moglby buc Zydem sefardyjskim-czyli ogolnie mowoac oreintalnym.Nie moze wygladac jak Arab-bo Persowie maja wiecej wspolnego z Polakami niz Arabami-sa to narody indoeuropejskie.Moze wplywy tureckie-gdyz plemiona tureckie stanowia blisko pololewe ludnsocci Iranu.
 • @
  Szkoda, że autor nie napisał, że źródłem tych rewelacji są media Izraelskie, które w tej sytuacji są całkowicie niewiarygodne.
 • Zalew dandety dziennikarskiej
  Doniesienia tzw dwóch dziennikarzy to pewnie prowokacja w celu zdyskredytowania prezydenta Iranu. Daj mu Boze zdrowie i wytrwalosc w pracy nad pomyslnoscia nardu jakiego reprezentuje. Trwa niewypowiedziana wojna z Iranem. Tylko w jednym celu. Aby zapewnic monopol Izraela na bron masowej zaglady . Panstwo to jest nieodpowiedzialne. To Izrael stoi od dziesiecioleci za wszystkimi wojnami w Zatoce Perskiej. Dla wiedzy niezoorjentowanych. Izrael jest odpowiedzialny za dziesiatki konfliktow od Afryki po Ameryke Lacinska i Poludniowa. Skad sie musi brac ta nienawisc do tego panstwa. Spoleczenstom zachodnim brak zetelnej wiedzy na ten temat. Skutecznie usowanej przez poplecznikow syjonistycznej mafii. Ktora spenetrowala panstwa zachodnie. W Polsce po 1989 roku trudno znalesc gazete,telewizje czy radio nie idace na reke dezinformacji syjonistycznej. Nawet Gazeta Polska Codzienna, TVTrwam po TV_Niezalezna . Udostepniaja swoje lamy belkotowi syjonistycznemu. Koscio Polski staje sie tuba propagujacy syjonzm. Mimo ze jest czynnie zwalczany przez niego. Niestety jest to powodem braku intelektualnego i prozni informacyjnej. Wiedza przecietnego Polaka jest niezmiernie uboga w fakty. Opiera sie na klamstwie propagowanej przez Kosher Mafie.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031