Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2071 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Witraże z papieru

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

PAPIER I PIŚMIENNICTWO (01) Amerykanin Eric Standley jest pomysłodawcą i mistrzem niezwykłej sztuki - „grafiki warstwowej” w papierze, uzyskiwanej za pomocą lasera i projektowania komputerowego.

 

Eric Standley jest profesorem nadzwyczajnym w nowojorskiej akademii sztuk plastycznych (School of Visual Arts) gdzie prowadzi zajęcia z techniki cięcia laserem, grawerowania oraz zasad sztuki i wzornictwa. Zyskał międzynarodowe uznanie dla swojej bardzo oryginalnej sztuki wycinania w papierze. Są to komputerowo zaprojektowane „wklęsłe rysunki" złożone z setek skomplikowanych warstw laserowo wyciętego, kolorowego papieru ułożonego razem w grubą „ryzę”, które na pierwszy rzut oka przypominają witraże gotyckich katedr, ale przy każdym nowym oglądaniu ujawniają fascynującą , ukrytą  głębię misternych szczegółów.

Pomysł  na „warstwową grafikę”, jak ją nazywa Standley, urodził się w 2005 roku podczas zleconej pracy nad projektem pojemnika na produkty zbożowe. Pewnego razu artysta potrącił  stertę perforowanych arkuszy z projektami i wtedy ukazały się ich wzory spos spodu.I began wondering if I could consciously think about these layers as they receive depth. And that question hung on my shoulder for a year or two until I started working it through.” (Zacząłem się zastanawiać, czy mogę świadomie pomyśleć o tych warstwach, ponieważ otrzymują głębię. I to pytanie wisiało mi na ramieniu przez rok lub dwa, dopóki nie zacząłem nad nim pracować doświadczalnie).

Nie jest to łatwe zadanie. Najpierw Eric Standley układa bardzo grubą ryzę z kolorowych arkuszy papieru. Już na tym etapie dobór kolorów i kontrola ich warstw ma zasadnicze znaczenie. „Mam świadomość najwyżej 10 warstw w głąb, kiedy pracuję.  ale przy rysowaniu wzoru nawet nie myślę o nich za bardzo jako o warstwach. Myślę raczej o negatywnej przestrzeni, którą tworzę, kiedy wchodzę w głąb ryzy. Proces trwa miesiące. W zeszłym roku wykonałem jedną pracę, która zajęła mi 10 miesięcy. Uśredniłem to na 50 godzin tygodniowo.To była obsesyjna praca.” (I can be conscious of 10 layers at one time and work my drawing around that. I don't even think of this as layers so much anymore as I am drawing; I think about the negative space I'm creating as I go into the pile. The process takes months. Last year, I did one work that took me 10 months to draw. I was averaging 50 hours a week on that.It was an obsessive work.)

Artysta uważa, że trzeba najpierw poznać siebie, zanim będzie się mogło wyrażać siebie. Inaczej, będzie się tylko po prostu odtwarzać rzeczy i trochę je ozdabiać, ale nie tworzyć.

Standley jest entuzjastą techniki laserowej.  „Uwielbiam przedstawiać laser uczniom. Laser to gotowa odpowiedź, która czeka na pytania. Jak mogę lepiej ciąć kartony?  Laserem. Obowiązkiem artysty jest twórcze spojrzenie na te narzędzia i zastanowienie się, w jaki sposób możemy je wykorzystać w zupełnie nowy sposób.” (I love introducing the laser to the students. It's an answer waiting for a problem. How can I cut cardboard better? A laser. As artists, it is our responsibility to creatively look at these tools and figure out how we can use them in ways that are completely new)

Zapraszam do podziwiania niezwykłych dzieł Standleya:

 

 

Fot.01.

 

Fot.02.

 

Fot.03.

 

Fot.04.

Fot.05.

 

Fot.06.

 

Fot.07.

 

Fot.08.

 

Fot.09.

 

Fot.10.

 

Fot.11.

 

Fot.12.

 

 

KOMENTARZE

 • Dałbym 10 * gdybym wiedział jak ?
  Nie komentowałem ostatnio pańskich wyborów, bo "de gustibus ..."
  Tu akurat forma "islamska" jak najbardziej pasuje do techniki wykonania, wielki szacun dla twórcy, jeśli mogę stwierdzić to twórca trafił w 10 !
 • Przepraszam!
  Dałem pałę przez pomyłkę, zamiast 5*
  Mea culpa.
 • @Casey 23:12:53
  Nic to. Z przyjaznej ręki nie boli. Pozdrawiam ciepło. BJ

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031