Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Oświadczenie z Teheranu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Prezydent Iranu Hassan Rouhani, prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wydali 12-punktowe końcowe oświadczenie na zakończenie swego szczytu nt. Syrii w Teheranie.

 

Pełny tekst szczytu w Teheranie w sprawie Syrii przedstawia się następująco:

 

Prezydenci,

1. Wyrazili zadowolenie z osiągnięć formatu Astana od stycznia 2017 r., a w  szczególności z postępów w zakresie ograniczania przemocy w Syryjskiej Republice Arabskiej i przyczyniania się do pokoju, bezpieczeństwa i stabilności w kraju.

 

2. Podkreślili swoje silne i stałe zaangażowanie w suwerenność, niezależność, jedność i integralność terytorialną Syryjskiej Republiki Arabskiej, a także w cele i zasady Karty Narodów Zjednoczonych oraz to, że powinny one być szanowane przez wszystkich. Powtórzyli, że żadne działania, niezależnie od tego, przez kogo zostałyby podjęte, nie powinny podważać tych zasad. Odrzucili wszelkie próby tworzenia nowych rzeczywistości w terenie pod pretekstem walki z terroryzmem i wyrazili zdecydowaną wolę walki z separatystycznymi agendami mającymi na celu podważenie suwerenności i terytorialnej integralności Syrii, a także bezpieczeństwa narodowego sąsiednich krajów.

 

3. Omówili bieżącą sytuację w terenie, zapoznali się z wydarzeniami dotyczącymi Syryjskiej Republiki Arabskiej po swoim ostatnim posiedzeniu w Ankarze w dniu 4 kwietnia 2018 r. i zgodzili się kontynuować trójstronną koordynację działań zgodnie z zawartymi porozumieniami. W związku z tym podjęli oni działania w obszarze deeskalacji w Idlib i postanowili zająć się tą kwestią zgodnie z wyżej wymienionymi zasadami i  w duchu współpracy, który charakteryzował format Astana.

 

4. Potwierdzili swoją determinację, aby kontynuować współpracę w celu ostatecznego wyeliminowania Da’isz / ISIL, Frontu Al-Nusra oraz wszystkich innych osób, grup, przedsiębiorstw i podmiotów powiązanych z Al-Kaidą lub Da’isz / ISIL, ponieważ zostali oni uznani za terrorystów przez Radę Bezpieczeństwa  ONZ. Podkreślili, że w walce z terroryzmem separacja między wyżej wymienionymi grupami terrorystycznymi a uzbrojonymi grupami opozycyjnymi, które przystąpiły do programu zawieszenia broni lub do którego dołączyłyby potem, byłaby niezwykle ważna, również w odniesieniu do zapobiegania ofiarom cywilnym.

 

5. Potwierdzili swoje przekonanie, że nie może być wojskowego rozwiązania konfliktu syryjskiego i że może ono zakończyć się jedynie poprzez wynegocjowany proces polityczny. Potwierdzili oni swoją determinację, aby kontynuować aktywną współpracę w celu przyspieszenia procesu politycznego zgodnie z decyzjami Kongresu Dialogu Narodowego Syrii w Soczi i rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2254.

 

6. Potwierdzili, że są zdecydowani kontynuować wspólne wysiłki zmierzające do przyspieszenia procesu kierowanego przez Syryjczyków i należącego do Syrii, aby osiągnąć porozumienie polityczne i potwierdzili swoje zaangażowanie w pomoc w ustanowieniu i rozpoczęciu prac Komisji Konstytucyjnej. Wyrazili zadowolenie z użytecznych konsultacji między ich wyższymi urzędnikami a Specjalnym Wysłannikiem Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Syrii.

 

7. Podkreślili  potrzebę wspierania wszelkich starań, aby pomóc wszystkim Syryjczykom przywrócić im normalne i spokojne życie oraz złagodzić ich cierpienia. W związku z tym wezwali wspólnotę międzynarodową, a w szczególności Organizację Narodów Zjednoczonych i jej agencje humanitarne, do zwiększenia pomocy dla Syrii, zapewniając dodatkową pomoc humanitarną, ułatwiając humanitarne akcje rozminowywania, przywracając podstawowe zasoby infrastruktury, w tym zaplecze socjalne i gospodarcze, oraz zachowując dziedzictwo historyczne.

 

8. Potwierdzili swoją determinację do kontynuowania wspólnych wysiłków na rzecz ochrony ludności cywilnej i poprawy sytuacji humanitarnej poprzez ułatwienie szybkiego, bezpiecznego i nieograniczonego dostępu pomocy humanitarnej do wszystkich potrzebujących Syryjczyków.

 

9. Podkreślili potrzebę stworzenia warunków bezpiecznego i dobrowolnego powrotu uchodźców i przesiedleńców wewnętrznych do ich pierwotnych miejsc zamieszkania w Syrii. W tym celu podkreślili konieczność koordynacji między wszystkimi stronami, w tym Biurem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) i innymi wyspecjalizowanymi agencjami międzynarodowymi. Zgodzili się rozważyć ideę zwołania międzynarodowej konferencji na temat syryjskich uchodźców i przesiedleńców wewnętrznych (IDP).

 

10. Z zadowoleniem przyjęli postępy prac grupy roboczej ds. Uwolnienia więźniów / osób uprowadzonych i przekazywania ciał  oraz identyfikacji osób zaginionych, jak to podjęto  przy udziale ekspertów ONZ i ICRC.

 

11. Postanowili  zorganizować następne trójstronne spotkanie w Federacji Rosyjskiej na zaproszenie Prezydenta Federacji Rosyjskiej J.E. Władimira Putina.

 

12. Prezydenci Federacji Rosyjskiej i Republiki Turcji wyrazili szczerą wdzięczność prezydentowi Islamskiej Republiki Iranu J.E.  Hassanowi Rouhaniemu za zorganizowanie Trójstronnego Szczytu w Teheranie.

 /tłum.BJ/

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031