Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Raz cepem, raz młotem…

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

RUSOFOBIA: Trwa amok dekomunizacyjny, w Polsce zmieszany z absurdami rusofobii. Tomasz Dudek opisuje w Sputniku najnowszy taki przypadek.

 

Ostatni hit na dekomunizacyjnej mapie Polski to miejsce pamięci jeńców radzieckich zamordowanych przez Niemców. Stoi w Starzyńskim Dworze w powiecie puckim. Jeszcze stoi. Za chwilę podzieli los innych „nieprawomyślnych” upamiętnień.

Pomnik został postawiony ku czci jeńców, którzy zmarli na tej ziemi. Zaprojektował go w latach 70. gdański artysta Wawrzyniec Samp. Jednak przez szereg lat pomnik pozostawał zapomniany, nie miał nawet tabliczki wyjaśniającej, komu jest poświęcony.  Figura na pomniku przedstawia żołnierza Armii Czerwonej pozbawionego broni, siedzącego ze spuszczoną głową i pięścią zaciśniętą za plecami. To jeden z najbardziej poruszających monumentów nawiązujących do drugiej wojny światowej.

Bo i kryjąca się za nim historia jest wstrząsająca. Według przekazów świadków wydarzeń z 1945 hitlerowcy, którzy wycofywali się z tych ziem, mieli przetrzymywać kilkudziesięciu radzieckich jeńców na terenie Starzyńskiego Dworu, następnie, wycofując się, bestialsko ich zabili, zapędzając do stodoły i podpalając ją.

W 2005 pomnik zyskał drugie życie.Został odrestaurowany, a także zaopatrzony w tabliczkę o treści  „Umęczonym żołnierzom Armii Czerwonej — jeńcom hitlerowskiego reżimu 1942-1945". Tak — dobrze zgadliście. To również zostało obecnie uznane za nielegalne propagowanie totalitarnego ustroju. Drugie życie umęczonego żołnierza nie potrwa już chyba długo.

Szaleństwo, które rozpętał   PiS na spółkę z IPN, ogarnęło także i Starzyński Dwór. Sołtys Waldemar Bradtke poinformował  lokalne media, że dowiedział się w Urzędzie Gminy, że „stosowne zapytanie" o analizę słuszności pomnika zostało już wysłane do IPN. Wojewoda pomorski rozpoczął w tej sprawie stosowne procedury. 

To jednak nie jedyny przykład dekomunizacyjnego wariactwa ostatnich miesięcy.„Żołnierzom polskim i radzieckim oraz mieszkańcom gminy Sobienie-Jeziory poległym w walce z faszyzmem o wyzwolenie narodowe i społeczne naszego kraju w XXX rocznicę powstania Ludowego Wojska Polskiego". Również i tę tablicę o takiej treści wraz z cokołem lokalna komórka IPN kazała usunąć władzom miejscowości Sobienie-Jeziory w powiecie otwockim pod Warszawą.

Radzieccy żołnierze razem z Polakami wspólnie wyzwalali tamte tereny, na tamtej wysokości przeprawiali się przez Wisłę. Wielu zginęło. Tablicę w 1973 za własne środki i według własnego pomysłu postawili im ci, którzy przeżyli: inicjatorem był działający wówczas ZBOWiD. Dziś większość kombatantów, którzy układali treść napisu na tablicy pamiątkowej, nie żyje. Nie słyszą oskarżeń, jakoby to partia podyktowała im tekst. W marcu 2018 pomimo oporu Rady Miasta, tablicę trzeba było usunąć.

Całej sprawy nie byłoby zapewne, gdyby z inicjatywą usunięcia pomnika nie wyrwał się rok temu nadgorliwy radny Mirosław Kabala. Kiedy jednak machina dekomunizacyjna ruszyła, a do sprawy wmieszał się IPN, było już raczej pewne, jak będzie brzmiał werdykt: „pomnik spełnia wymogi ustawy dekomunizacyjnej". I choć nie ma tam słowa o poprzednim ustroju, okazuje się, że dziś w Polsce nie wolno upamiętniać nawet radzieckich towarzyszy broni. Głupich nie sieją, ale zbyt często pozwalają im decydować.      

 

KOMENTARZE

 • @
  jeznach.neon24.pl/post/145261,pojednanie-z-rosja#comment_1483619

  cd niepokojących wieści, czyżby KGB_sta miał jednak zawitać do naszego kraju...

  //Kolejny odlot marszałka seniora. Doradza synowi, by zaprosił Putina do Polski//

  https://natemat.pl/247853,kiedy-putin-odwiedzi-polske-kornel-morawiecki-ma-rade-dla-premiera

  //Senator Maciej Grubski został zawieszony w prawach członka Platformy Obywatelskiej – poinformował rzecznik ds. dyscypliny partii Łukasz Abgarowicz. Zawieszenie senatora ma związek z wywiadem, którego udzielił portalowi Sputnik.

  Jako pierwszy o sprawie poinformował portal Fakt24.pl.

  Senator Maciej Grubski udzielił w środę wywiadu portalowi Sputnik. Mówił w nim m.in., że jest „pod ogromnym wrażeniem” Władimira Putina i „ma do niego pełen szacunek”.//
 • @Arjanek 10:09:20
  Raczej doskonale widać w jakich samorządach pochowali się potomkowie bandersynów . Pomordowani już im przeszkadzają . Obsiedli wszystkie stanowiska od dołu do góry . https://www.youtube.com/watch?v=PCFYBTEm1go
 • Biedna ta Polska pod rządami prymitywnych żydów z prawa i lewa !
  Słowianie ! Albo żydowskie zdziczałe lewactwo [ PO PSL SLD N ] ! albo zdziczały żydowski syjonistyczno-katolicki PIS ! i co najgorsze nikogo na horyzoncie normalnego nie widać !!!!

  Słowianie ! albo zboczeniec albo prymityw to dzisiejszy obraz żydowskich partii w Polsce ! i za te partyjne gówn.. żydowskie, żydzi wystawiają nam Polakom rachunek w postaci dotacji na partie ! [ sami sobie uchwalili tą dotacje nie pytając Polaków czy sie zgadzamy ich dotować z naszych podatków !!!!! ]

  żyd to ZŁODZIEJ PASOŻYT KŁAMCA !

  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • @Arjanek 10:09:20
  Bardzo mądry ten senator mimo, że z PO.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 12:20:25
  // Maciej Grubski
  W 1993 przystąpił do Unii Demokratycznej, a w 1994 znalazł się w szeregach Unii Wolności. W latach 1994–1998 zasiadał w Radzie Miejskiej w Łodzi w klubie radnych Nowa Łódź, będącym reprezentacją Unii Wolności....Był wiceprzewodniczącym Komisji Obrony Narodowej oraz wiceprzewodniczącym Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej.//

  No nie wiem czy taki mądry. Mądry żyd to zakonspirowany żyd. Zdemaskowany żyd to głupi żyd.

  Unia Wolności, żydzi i putinowscy KGB_iści.

  Gratuluję dobrego samopoczucia.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 12:20:25
  I na dodatek szuka sobie nowego miejsca

  https://dzienniklodzki.pl/senator-maciej-grubski-uslyszal-zarzuty-w-prokuraturze/ar/12884664

  https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-senator-po-maciej-grubski-zrzekl-sie-immunitetu-sledczy-chca,nId,2514273

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,23616499,senator-maciej-g-z-zarzutami-mial-ujawniac-tajne-informacje.html
 • @Husky 13:16:24
  Mądry żyd to zakonspirowany żyd. Zdemaskowany żyd to głupi żyd.  http://arjanek.neon24.pl/post/145312,wielbicielom-neonowego-kundelka-do-sztambucha
 • @Arjanek 13:20:16
  I po co spojrzałeś w to lustro
  Przykre
 • @Arjanek 13:07:43
  Czyżbyś uważał, że senator Grubski się myli?
  Przeczytałem uważnie cały wywiad i mogę się pod nim podpisać.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 15:30:17
  http://s3.flog.pl/media/foto/5256510_naturalny-ekologiczny-kiscien--inaczej-cep-bojowy.jpg
 • @ele 10:18:14
  O króla Naród Polski musi się modlić, tylko monarchia może nas uratować, monarchia z nadania boskiego.

  pozdrowił
 • @Zorion 17:03:14
  Jasne! Monarcha, koniecznie poświęcony przez klechę, podobnie jak ten kradziony pomnik dla uczczenia męczennika.
  https://via-vitae-neon24-pl.neon24.pl/post/145373,kradzione-poswiecone
 • @Lotna 17:34:14
  To jak Ty widzisz odzyskanie niepodległości po 300 latach poddaństwa?
  Jak Ty to widzisz? Wyborami demokratycznymi ? Przelewem krwi?
  Czy wiesz że Polacy na skutek braku suwerenności są tylko siłą roboczą za granicą i u siebie? .
  Ja nie piszę o klechach, ja piszę o pomocy boskiej dla Narodu Polskiego, to nie ma nic wspólnego z Twoimi przekonaniami.

  pozdrawiam :)
 • @Zorion 20:14:38
  No dobrze, niech będzie król, tylko skąd go wziąć. Piastów jak na lekarstwo, Jagiellonów też nie znajdziesz, a reszta obierani jednorazowo.
  Dziś obieramy prezydentów, którego chcesz na króla? Wałęsę, Kwaśniewskiego, Komorowskiego, Dudę? Jaruzelski i Kaczyński już się nie liczą, trzeba nam żywego króla. Chcesz szukać nowego? Czyżby wybranego tak samo jak Dudę, którego wybrano nam w czasie wyjazdowego spotkania Knesetu na krakowskim Kazimierzu? No chyba, że wybierzemy nam królujących Jezusa oraz Matkę Boską, tyle, że zgodnie z Biblią Jezus powróci w dniu ostatecznym... dalej się nie wypowiadam, by nie obrazić uczuć co niektórych.
 • @Arjanek 16:41:06
  Następny jaskiniowiec-obrazkowiec.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 21:18:04
  A Pan Jeznach zrozumiał co ten obrazek przedstawia.
 • @Zawisza Niebieski 20:45:50
  "No chyba, że wybierzemy nam królujących Jezusa oraz Matkę Boską, tyle, że zgodnie z Biblią Jezus powróci w dniu ostatecznym... dalej się nie wypowiadam, by nie obrazić uczuć co niektórych."

  Weź nie piernicz- dobrze wiesz o czym mówię..

  pozdr.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031