Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Rosja, taśmy i kamieni kupa

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

RUSOFOBIA: Dawid Blum na łamach Sputnika wyśmiewa „rosyjski trop” w odgrzewanej aferze taśmowej i tezę, że znów podsłuchiwał …Putin.

 


 Grzegorz Rzeczkowski z „Polityki", a za nim Tomasz Piątek z „Wyborczej" twierdzą, że za aferą taśmową z 2014 roku stoi Władimir Putin. Afera miała być „pisana cyrylicą", co jeszcze w 2014 miał powiedzieć sam Donald Tusk. Dlaczego Władimir Putin miałby chcieć nagrywać polskich polityków PO, jak jedzą ośmiorniczki i piją wódkę?

Rzeczkowski w swoim artykule utrzymuje, że Marek Falenta, biznesmen stojący za zleceniami nagrań, miał u Rosjan potężne długi. Falenta przez swojego kumpla Roberta Szustowskiego wplątał się w nieciekawe interesy z tzw. mafią sołncewską (FBI uznało ją za ajwiększą euroazjatycką organizację kryminalną na świecie).

Wokół Falenty i Szustowskiego krążyć mieli inni „rosyjscy łącznicy", między innymi Jacek Kotas, kojarzony też z Antonim Macierewiczem oraz właściciele restauracji „Sowa i Przyjaciele". Robert Szustowski nie ukrywał, że faktycznie robił w Rosji interesy, reprezentował w Polsce m.in. Montażspecbank. Rosjanie mieli płacić Szustowskiemu tak hojnie, że zdołał założyć znaną dziś firmę deweloperską — Grupę Radius. Falenta zapragnął powtórzyć jego sukces.

Marzył, aby zostać liderem w handlu rosyjskim węglem w Polsce. Korzystając ze wsparcia  Roberta Szustkowskiego, zdołał namówić właścicieli Kuzbaskiej Kompanii Paliwowej, by ci dali mu węgiel. Teoretycznie za darmo, ale w praktyce — miał skusić ich sensacyjnymi nagraniami polityków. Chwalił się też ponoć dobrymi znajomościami w ABW.  Falenta musiał Rosjanom coś obiecać, może nawet coś dać. U nich nie ma tak, że coś się dostaje za nic, a tym bardziej węgiel wart 20 mln dolarów. I to na pierwszym spotkaniu — twierdził informator „Polityki", oficer kontrwywiadu.

A jak cała sprawa ma się do Kremla? Red. Rzeczkowski utrzymuje, że rosyjskie służby specjalne, mające swoje „wtyki" również w mafii sołncewskiej, zainteresowały się żywo materiałami, które obiecywał dostarczyć im biznesmen.  Tylko że Falenta usiłował być jeszcze sprytniejszy: równolegle postanowił porozumieć się z politykami PiS, m.in. z Mariuszem Kamińskim. Ten nagrania wziął, ale interes Falenty się posypał. Rosjanie, którym nadal nie zdołał spłacić długu, porozumieli się z polskimi śledczymi i na wiosnę 2014 niedoszły tuz węglowy został zatrzymany przez CBŚ. Dalszy ciąg znamy. Nagrania ukazały się we „Wprost" oraz „Do Rzeczy".

I co? W gruncie rzeczy nie wynikło z nich wiele. Okazały się bowiem pogawędkami zblazowanych posłów przy wódce. Z pewnością gdyby w tej sytuacji nagrać redaktora Piątka czy Rzeczkowskiego, z ich wynurzeń nie byliby zadowoleni ani ich pracodawcy, ani żony.

Autor tekstu stawia w „Polityce" kilka naprawdę poważnych tez (formułuje je wprost): pierwsza to taka, że Kremlowi zależało na obaleniu proeuropejskiego rządu w Warszawie. I że od (cienkich w gruncie rzeczy) nagrań biznesmena wplątanego w konszachty z mafiosami w prostej linii biegnie połączenie do gabinetu Władimira Putina. Redaktor stawia też tezę, że wątki rosyjskie w śledztwie po aferze taśmowej celowo zacierano i rozmywano. Miał być za to odpowiedzialny obecny pupil PiS, Jacek Gawryszewski, wówczas wiceszef ABW, którego w nagrodę za ukrywanie „moskiewskich tropów" zrobiono ambasadorem w Chile.

O czym jest ta opowieść? Jeśli przyjmiemy, że wszystkie fakty opisane przez „Politykę" się potwierdzają — to mamy tu historię o czujnych służbach wywiadu, które reagują na sygnały o tajemniczych nagraniach kompromitujących rzekomo rząd sąsiedniego państwa. A także o nieudolnym szantażyście, który usiłował  grać na dwa fronty, nie mając nawet szczególnie dobrych kart.

Grzegorz Rzeczkowski twierdzi, że afera taśmowa „walnie przyczyniła się do wyborczego zwycięstwa PiS". Jest to bębenek, w który biją wszyscy zwolennicy tezy o biednej, ale i głupiej Platformie, co dała się nagrać i ograć. Ale to nieprawda. Oddając głos w 2015 roku, ludzie nie mieli w pamięci afery taśmowej. Bogiem a prawdą, Bartłomiej Sienkiewicz utyskujący, że państwo istnieje tylko teoretycznie, a on jako polityk ma związane ręce, zaskarbił sobie tą wypowiedzią wręcz więcej zwolenników niż miał ich przedtem. Tylko PiS robił z afery taśmowej wielkie halo. Prawda jest taka, że PO wcale nie poległo przez nagrania z „Sowy", ale przegrało konkurencję  w boju o 500 plus  i inne elementy politycznego przekupstwa. 

 PS. Określenie "politycznego przekupstwa" jest Bluma, nie moje. Jestem bowiem wielkim zwolennikiem programu 500+ BJ

KOMENTARZE

 • Autor
  Wiedziałam że to sprawka PiSu,ale że z wątkiem rosyjskim tego w najczarniejszym śnie nie śniłem - 8-)))))))))))
  Przecież te podsłuchy od samego początku zalatywały bratnią pomocą. Żaden domorosły „fachowiec” nie dałby rady przeprowadzić tak perfidnej akcji

  Te Ruskie najpierw Tuskowi podsunęły Putina, żeby PO robiło reset w stosunkach z Moskwą i zapraszało ich do NATO i w ten sposób się kompromitowało, a potem podstępnie ich obalili podsłuchami, żeby PiS zainstalował Amerykanów w Polsce.
  Genialne!
  Mało tego, Rosja jeszcze zainstalowała w Polsce durną opozycję i takich baranów i dzięki temu PiS będzie rządził ćwierć wieku.

  Na dodatek ta Rosja kazała się szmacić PO u Sowy, bzykać Kulczykowej na stole , podpalać budkę rosyjska, rzucać qrwami i **jami, strzelać do górników i tak można w nieskończoność........

  http://antykomunista.neon24.pl/post/145389,tasmy-putina  Pozdrawiam
  Zdrowia
  5*
  ps.
  a drugie 5* od "dziennikarza" bedzie za chwilke
  8-)))))))))))
 • Autor
  Czytam to i sobie myślę, że niektórym w tej totalnej opozycji to naprawdę odpie....ło i popier....ło w głowach.
  Teraz dla odmiany mamy aferę wafelkową, która została skojarzona przez "media" z całym Marszem Niepodległości.
  I niektóre skretyniałe pelikany to łyknęły...
 • Rany boskie, zaczynam się ich naprawdę /tych ruskich/bać, wychodzi na to ze trzęsą całym światem!!wybierają prezydentów,
  podsłuchują, podglądają, trują,obawiam się o dziewiczą cześć pani premier May.Potęga , potęgą, zdeklasowali wszystkich na amen!!

  https://sun6-1.userapi.com/c830400/v830400443/18cddc/gh--PBG0VvU.jpg
 • Ratować panią May - Teresę!zabrać jej wszystkie parfiumy i kaszę gryczana z kuchni!!
  MI5 do roboty, włączyć Mossad i CIA!!
  https://pp.userapi.com/c849216/v849216467/70b1d/QDTjppGR1Ng.jpg
 • Hmm
  To by wyjaśniało te wściekłe ataki obecnej władzy na Unię Europejską, na Berlin, Paryż, Brukselę, i oczywiscie na Ukrainę, przy kompletnym braku krytyki polityki Rosji i Kremla. Zastanówcie się, kto nagle stał sie głównym wrogiem rządu PiS. I dlaczego kupujemy rosyjski węgiel.

  napisał .......

  Dariusz Rosati
  ‏2 godziny temu
  https://pbs.twimg.com/profile_images/517657636268154881/vaGozkeV_bigger.jpeg
 • @Husky 17:28:40
  Jest zbyt wiele znaków zapytania łączących Falentę z PiSem i Rosją, aby je zlekceważyć.
  I dla porządku, nie uważam moich kolegów z PO, ani siebie za rusofobów. Natomiast napewno jesteśmy przeciwnikami polityki autorytarno - korupcyjnego systemu Putina

  Paweł Zalewski PO

  https://pbs.twimg.com/profile_images/1893677883/Twitter_bigger.JPG
 • @Husky 21:25:50
  " nie uważam moich kolegów z PO, ani siebie za rusofobów. Natomiast napewno jesteśmy przeciwnikami polityki autorytarno - korupcyjnego systemu Putina"

  Jelcyn był lepszy?
 • @Pedant 23:21:08
  To Paweł Zalewski z PO może na to odpowiedzieć
  nie ja
  pzdr.
 • @Husky 23:24:55
  "To Paweł Zalewski z PO może na to odpowiedzieć
  nie ja"

  Nie rozumiem.
 • @Pedant 23:41:56
  Bo to slowa Zalewskiego.
  Warto do konca czytac komentarze
  A nawet jest tam jego zdjecie
  Pozdrawiam
 • @Pedant 23:41:56
  Kolejny turbodebil, który nie jest w stanie pojąć, że PO straciło władzę nie dlatego, że zostało nagrane tylko za to co zostało nagrane  //A wiec okazuje się, że gdy Falenta zgłosił się w 2013 do PiS z nielegalnymi nagraniami, postanowiono przekazać te kompromaty na PO do publikacji. Też mi sensacja! Sensacją byłoby, gdyby Kamiński i jego ludzie powiedzieli: o nie, to jest nielegalne i nieprzyzwoite, nie ruszamy.//

  Wojciech Sadurski
  ‏https://pbs.twimg.com/profile_images/1034335594468405248/udSROl8g_bigger.jpg
 • @Pedant 23:41:56
  Czy ja mam kolegów w PO?
  Czy @Zawisza to mój "kolega"
  8-)))))))))
  to tylko mój "portalowy interlokutor"

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031