Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Rosja, taśmy i kamieni kupa

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

RUSOFOBIA: Dawid Blum na łamach Sputnika wyśmiewa „rosyjski trop” w odgrzewanej aferze taśmowej i tezę, że znów podsłuchiwał …Putin.

 


 Grzegorz Rzeczkowski z „Polityki", a za nim Tomasz Piątek z „Wyborczej" twierdzą, że za aferą taśmową z 2014 roku stoi Władimir Putin. Afera miała być „pisana cyrylicą", co jeszcze w 2014 miał powiedzieć sam Donald Tusk. Dlaczego Władimir Putin miałby chcieć nagrywać polskich polityków PO, jak jedzą ośmiorniczki i piją wódkę?

Rzeczkowski w swoim artykule utrzymuje, że Marek Falenta, biznesmen stojący za zleceniami nagrań, miał u Rosjan potężne długi. Falenta przez swojego kumpla Roberta Szustowskiego wplątał się w nieciekawe interesy z tzw. mafią sołncewską (FBI uznało ją za ajwiększą euroazjatycką organizację kryminalną na świecie).

Wokół Falenty i Szustowskiego krążyć mieli inni „rosyjscy łącznicy", między innymi Jacek Kotas, kojarzony też z Antonim Macierewiczem oraz właściciele restauracji „Sowa i Przyjaciele". Robert Szustowski nie ukrywał, że faktycznie robił w Rosji interesy, reprezentował w Polsce m.in. Montażspecbank. Rosjanie mieli płacić Szustowskiemu tak hojnie, że zdołał założyć znaną dziś firmę deweloperską — Grupę Radius. Falenta zapragnął powtórzyć jego sukces.

Marzył, aby zostać liderem w handlu rosyjskim węglem w Polsce. Korzystając ze wsparcia  Roberta Szustkowskiego, zdołał namówić właścicieli Kuzbaskiej Kompanii Paliwowej, by ci dali mu węgiel. Teoretycznie za darmo, ale w praktyce — miał skusić ich sensacyjnymi nagraniami polityków. Chwalił się też ponoć dobrymi znajomościami w ABW.  Falenta musiał Rosjanom coś obiecać, może nawet coś dać. U nich nie ma tak, że coś się dostaje za nic, a tym bardziej węgiel wart 20 mln dolarów. I to na pierwszym spotkaniu — twierdził informator „Polityki", oficer kontrwywiadu.

A jak cała sprawa ma się do Kremla? Red. Rzeczkowski utrzymuje, że rosyjskie służby specjalne, mające swoje „wtyki" również w mafii sołncewskiej, zainteresowały się żywo materiałami, które obiecywał dostarczyć im biznesmen.  Tylko że Falenta usiłował być jeszcze sprytniejszy: równolegle postanowił porozumieć się z politykami PiS, m.in. z Mariuszem Kamińskim. Ten nagrania wziął, ale interes Falenty się posypał. Rosjanie, którym nadal nie zdołał spłacić długu, porozumieli się z polskimi śledczymi i na wiosnę 2014 niedoszły tuz węglowy został zatrzymany przez CBŚ. Dalszy ciąg znamy. Nagrania ukazały się we „Wprost" oraz „Do Rzeczy".

I co? W gruncie rzeczy nie wynikło z nich wiele. Okazały się bowiem pogawędkami zblazowanych posłów przy wódce. Z pewnością gdyby w tej sytuacji nagrać redaktora Piątka czy Rzeczkowskiego, z ich wynurzeń nie byliby zadowoleni ani ich pracodawcy, ani żony.

Autor tekstu stawia w „Polityce" kilka naprawdę poważnych tez (formułuje je wprost): pierwsza to taka, że Kremlowi zależało na obaleniu proeuropejskiego rządu w Warszawie. I że od (cienkich w gruncie rzeczy) nagrań biznesmena wplątanego w konszachty z mafiosami w prostej linii biegnie połączenie do gabinetu Władimira Putina. Redaktor stawia też tezę, że wątki rosyjskie w śledztwie po aferze taśmowej celowo zacierano i rozmywano. Miał być za to odpowiedzialny obecny pupil PiS, Jacek Gawryszewski, wówczas wiceszef ABW, którego w nagrodę za ukrywanie „moskiewskich tropów" zrobiono ambasadorem w Chile.

O czym jest ta opowieść? Jeśli przyjmiemy, że wszystkie fakty opisane przez „Politykę" się potwierdzają — to mamy tu historię o czujnych służbach wywiadu, które reagują na sygnały o tajemniczych nagraniach kompromitujących rzekomo rząd sąsiedniego państwa. A także o nieudolnym szantażyście, który usiłował  grać na dwa fronty, nie mając nawet szczególnie dobrych kart.

Grzegorz Rzeczkowski twierdzi, że afera taśmowa „walnie przyczyniła się do wyborczego zwycięstwa PiS". Jest to bębenek, w który biją wszyscy zwolennicy tezy o biednej, ale i głupiej Platformie, co dała się nagrać i ograć. Ale to nieprawda. Oddając głos w 2015 roku, ludzie nie mieli w pamięci afery taśmowej. Bogiem a prawdą, Bartłomiej Sienkiewicz utyskujący, że państwo istnieje tylko teoretycznie, a on jako polityk ma związane ręce, zaskarbił sobie tą wypowiedzią wręcz więcej zwolenników niż miał ich przedtem. Tylko PiS robił z afery taśmowej wielkie halo. Prawda jest taka, że PO wcale nie poległo przez nagrania z „Sowy", ale przegrało konkurencję  w boju o 500 plus  i inne elementy politycznego przekupstwa. 

 PS. Określenie "politycznego przekupstwa" jest Bluma, nie moje. Jestem bowiem wielkim zwolennikiem programu 500+ BJ

KOMENTARZE

 • Autor
  Wiedziałam że to sprawka PiSu,ale że z wątkiem rosyjskim tego w najczarniejszym śnie nie śniłem - 8-)))))))))))
  Przecież te podsłuchy od samego początku zalatywały bratnią pomocą. Żaden domorosły „fachowiec” nie dałby rady przeprowadzić tak perfidnej akcji

  Te Ruskie najpierw Tuskowi podsunęły Putina, żeby PO robiło reset w stosunkach z Moskwą i zapraszało ich do NATO i w ten sposób się kompromitowało, a potem podstępnie ich obalili podsłuchami, żeby PiS zainstalował Amerykanów w Polsce.
  Genialne!
  Mało tego, Rosja jeszcze zainstalowała w Polsce durną opozycję i takich baranów i dzięki temu PiS będzie rządził ćwierć wieku.

  Na dodatek ta Rosja kazała się szmacić PO u Sowy, bzykać Kulczykowej na stole , podpalać budkę rosyjska, rzucać qrwami i **jami, strzelać do górników i tak można w nieskończoność........

  http://antykomunista.neon24.pl/post/145389,tasmy-putina  Pozdrawiam
  Zdrowia
  5*
  ps.
  a drugie 5* od "dziennikarza" bedzie za chwilke
  8-)))))))))))
 • Autor
  Czytam to i sobie myślę, że niektórym w tej totalnej opozycji to naprawdę odpie....ło i popier....ło w głowach.
  Teraz dla odmiany mamy aferę wafelkową, która została skojarzona przez "media" z całym Marszem Niepodległości.
  I niektóre skretyniałe pelikany to łyknęły...
 • Rany boskie, zaczynam się ich naprawdę /tych ruskich/bać, wychodzi na to ze trzęsą całym światem!!wybierają prezydentów,
  podsłuchują, podglądają, trują,obawiam się o dziewiczą cześć pani premier May.Potęga , potęgą, zdeklasowali wszystkich na amen!!

  https://sun6-1.userapi.com/c830400/v830400443/18cddc/gh--PBG0VvU.jpg
 • Ratować panią May - Teresę!zabrać jej wszystkie parfiumy i kaszę gryczana z kuchni!!
  MI5 do roboty, włączyć Mossad i CIA!!
  https://pp.userapi.com/c849216/v849216467/70b1d/QDTjppGR1Ng.jpg
 • Hmm
  To by wyjaśniało te wściekłe ataki obecnej władzy na Unię Europejską, na Berlin, Paryż, Brukselę, i oczywiscie na Ukrainę, przy kompletnym braku krytyki polityki Rosji i Kremla. Zastanówcie się, kto nagle stał sie głównym wrogiem rządu PiS. I dlaczego kupujemy rosyjski węgiel.

  napisał .......

  Dariusz Rosati
  ‏2 godziny temu
  https://pbs.twimg.com/profile_images/517657636268154881/vaGozkeV_bigger.jpeg
 • @Husky 17:28:40
  Jest zbyt wiele znaków zapytania łączących Falentę z PiSem i Rosją, aby je zlekceważyć.
  I dla porządku, nie uważam moich kolegów z PO, ani siebie za rusofobów. Natomiast napewno jesteśmy przeciwnikami polityki autorytarno - korupcyjnego systemu Putina

  Paweł Zalewski PO

  https://pbs.twimg.com/profile_images/1893677883/Twitter_bigger.JPG
 • @Husky 21:25:50
  " nie uważam moich kolegów z PO, ani siebie za rusofobów. Natomiast napewno jesteśmy przeciwnikami polityki autorytarno - korupcyjnego systemu Putina"

  Jelcyn był lepszy?
 • @Pedant 23:21:08
  To Paweł Zalewski z PO może na to odpowiedzieć
  nie ja
  pzdr.
 • @Husky 23:24:55
  "To Paweł Zalewski z PO może na to odpowiedzieć
  nie ja"

  Nie rozumiem.
 • @Pedant 23:41:56
  Bo to slowa Zalewskiego.
  Warto do konca czytac komentarze
  A nawet jest tam jego zdjecie
  Pozdrawiam
 • @Pedant 23:41:56
  Kolejny turbodebil, który nie jest w stanie pojąć, że PO straciło władzę nie dlatego, że zostało nagrane tylko za to co zostało nagrane  //A wiec okazuje się, że gdy Falenta zgłosił się w 2013 do PiS z nielegalnymi nagraniami, postanowiono przekazać te kompromaty na PO do publikacji. Też mi sensacja! Sensacją byłoby, gdyby Kamiński i jego ludzie powiedzieli: o nie, to jest nielegalne i nieprzyzwoite, nie ruszamy.//

  Wojciech Sadurski
  ‏https://pbs.twimg.com/profile_images/1034335594468405248/udSROl8g_bigger.jpg
 • @Pedant 23:41:56
  Czy ja mam kolegów w PO?
  Czy @Zawisza to mój "kolega"
  8-)))))))))
  to tylko mój "portalowy interlokutor"

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930