Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2071 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Iniciativa preservativa

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

REPUBLICA LATINA: Do czego służą prezerwatywy na Kubie?

 

Chłopcy w Hawanie robią z nich hondas  (proce) do strzelania kamykami. Na przyjęciach urodzinowych i koncertach są one – po nadmuchaniu - prowizorycznymi balonami, na których można coś napisać lub namalować. Kobiety używają ich zamiast frotek  do zawiązania swoich końskich ogonów lub kucyków. Hawańscy taksówkarze i kierowcy używają ich – po nasmarowaniu oczywiście - do uzyskiwania połysku desek rozdzielczych w swoich „limuzynach”. Niektórzy przemycają je, wypełnione rumem  jako rodzaj „piersiówki” do klubów nocnych. Wędkarze używają ich – też po nadmuchaniu, rzecz jasna - jako spławików. Kubańscy działkowcy pędzący wino owocowe w szklanych gąsiorach zakładają im je na szyje. Dopóki gumowa rurka sterczy sztywno (tak jak na zdjęciu powyżej) znaczy to, że proces fermentacji jeszcze trwa i w naczyniu nadal wytwarza się dwutlenek węgla. Kiedy gumowy flaczek  zwiotczeje oznacza to, że ​​proces jest zakończony i wino gotowe.

Prezerwatywy mają  też wiele innych pomysłowych zastosowań na komunistycznej Kubie, gdzie od wielu lat brakuje wielu podstawowych towarów. Wyspiarze  twierdzą nawet, co wydaje się nieprawdopodobne, że podczas „szczególnego okresu” wielkich trudności, które nastąpiły po upadku Związku Radzieckiego w 1991 r., ludzie używali condones - jeszcze w krążkach - jako plasterków do pizzy.

Kubańczycy są genialni w takim korzystaniu z prezerwatyw przede wszystkim  dlatego, że są one nadzwyczajnie tanie. Subsydiowany przez rząd pakiet trzech prezerwatyw kosztuje dziesięć peso (około 20 groszy). Dotowanie to jest przejawem doktrynerskiej gorliwości rządu w zakresie planowania rodziny i tzw. zdrowia seksualnego w warunkach powszechnie panującej na Kubie rozwiązłości. Kreskówki wyświetlane przed niektórymi projekcjami filmowymi w kinach podkreślają znaczenie bezpiecznego seksu (na Kubie nie ma reklam komercyjnych). Kluby nocne, które przyciągają głównie maricones (gejów), także pokazują filmy promujące bezpieczny seks, jako sposób na uniknięcie  kłopotów z urzędami. Wskaźniki zakażeń wirusem HIV na Kubie należą do najniższych w obu Amerykach, choć w latach 2010-2016 niemal podwoiły się z niejasnych powodów. Wskaźnik urodzeń na Kubie wynoszący średnio  1,6 dziecka na kobietę jest znacznie niższy niż wymagałoby powstrzymanie ciągłego kurczenia się populacji.

Inne formy kontroli urodzeń, takie jak pigułki i wstrzykiwalne środki antykoncepcyjne, są trudne do nabycia, więc Kubańczycy powszechnie trzymają się prezerwatyw. To nie znaczy, że są popularne. Najłatwiej dostępne marki to hurtowo importowane Moments oraz Vigor, najczęściej produkowane w Indiach, Malezji i w Indonezji, gdzie tamtejsza ludność, zwłaszcza muzułmańska, sama ich nigdy nie stosuje. „Su olor es inolvidable, y no en el buen sentido” (Mają zapach niezapomniany, ale w  niedobrym znaczeniu), mówi młoda kobieta w Hawanie. Gdy jej przyjaciele lub krewni jadą  za granicę, prosi ich, by przywieźli Durex, amerykańską markę, zwłaszcza „esos en caja purpura” (tych w fioletowym pudełku).

Ale czasem brakuje nawet tych standardowych. W 2012 roku sprowadzono kilka milionów  sztuk z datą ważności w tym samym roku. Po reklamacji i przetestowaniu próbek, dostawca zdał sobie sprawę, że zostały one źle oznaczone i nadają się do 2014 roku. Ponieważ Kuba nie mogła sobie pozwolić aby zmarnować tak wielkie zapasy, bądź co bądź, niemal strategicznego, a na pewno kultowego towaru, rząd polecił ponownie oznaczenie  wszystkich pudełek ręcznie. To trwało etapami prawie dwa lata, w którym to czasie zapadła data sprzedaży i wyczerpały się zapasy. Dane statystyczne  nie wskazują jednak, aby w wyniku tej usterki podaży Kubańczycy w tym okresie mieli więcej dzieci. Więc prawdopodobnie po prostu złapali mniej ryb.

/źródło:The Economist/ 

KOMENTARZE

  • @
    Bieda rodzi pomysłowość, bogactwo rozleniwia i ogłupia (La pobreza genera ingenio, la riqueza nos hace perezosos y estúpidos ). To normalne - powiedział znajomy Kubańczyk, z którym rozmawiałem o tym materiale.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930