Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2071 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Kiedy przyszli żołnierze

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

HISTORIA INACZEJ: Jak to było z gwałtami w czasie wojny? Kto gwałcił i czy tylko Rosjanie? Wywiad Sputnika z niemiecką autorką książki o żołnierskich gwałtach w pokonanych Niemczech.

 

Wojna jest okrutna, a żołnierze wszystkich armii świata rzadko kiedy są aniołami. Mówiąc o relacjach żołnierzy armii państw alianckich ze społeczeństwem pokonanych Niemiec, nie da się pominąć delikatnego problemu przemocy seksualnej.

W ostatnich latach w mediach często pojawiają się publikacje o bestialstwach, jakich dopuszczali się radzieccy żołnierze po wkroczeniu Armii Czerwonej na terytorium państw Europy. Na temat zbrodni wojsk aliantów ta sama prasa woli milczeć.

Książka  niemieckiej profesor historii Miriam Gebhardt „Als die Soldaten kamen" („Kiedy przyszli żołnierze") zburzyła jedną z trwałych i ulubionych klisz na temat II wojny światowej: wyzwalając Niemcy od nazistów, brytyjskie i amerykańskie wojska zachowywały się zupełnie przyzwoicie, a już żołnierze Armii Czerwonej zgwałcili setki tysięcy Niemek.

Miriam Gebhardt przywołuje w swojej książce fakty i liczby, na które ciężko zamknąć oczy. Według danych autorki spośród około 860 tysięcy zgwałconych Niemek około jedna trzecia (270 tysięcy) przypada na aliantów, z czego około 180 tysięcy na Amerykanów, 50 tysięcy na Francuzów i 30 tysięcy na Brytyjczyków. Żołnierze radzieccy, pisze Gebhardt, winni są 590 tysięcy gwałtów, choć wcześniej przypisywano im od jednego do dwóch milionów aktów przemocy wobec kobiet.

Należy przy tym zauważyć, że liczebność Armii Czerwonej istotnie różniła się od liczebności armii koalicji antyhitlerowskiej. W momencie rozpoczęcia operacji berlińskiej liczebność Armii Czerwonej przewyższała 10 milionów osób. W tym samym czasie ilość żołnierzy amerykańskich sił zbrojnych w Europie sięgała 3 milionów 300 tysięcy, a brytyjskich — 1 milion 350 tysięcy.

Sputnik skontaktował się z autorką książki, żeby dowiedzieć się, dlaczego tabu milczenia o zbrodniach zachodnich koalicjantów zostało przełamane dopiero teraz.

 

Jak wytłumaczyć fakt przemocy wobec ludności cywilnej? Czy to była zemsta? Czy dowódcy zwyczajnie nie panowali nad swoimi podopiecznymi?

Przemoc wojskowa natury seksualnej powodowana jest różnymi czynnikami i pełni różne funkcje. W zasadzie chodzi o to, żeby osłabić przeciwnika i zjednoczyć własną armię poprzez ukrywanie przestępstw.

 

Czy coś Pani wiadomo na temat zbrodniczych czynów Armii Czerwonej i armii aliantów względem ludności cywilnej w Czechosłowacji?

Armia Czerwona stosowała przemoc seksualną wobec kobiet w sojuszniczej Polsce czy Czechosłowacji. Czescy żołnierze też gwałcili. Zachodni sojusznicy także gwałcili kobiety w krajach sojuszniczych, w Anglii, Francji. Pokazuje to, że zemsta była jednym z motywów, na równi z innymi, ważniejszymi.

 

Jak dowództwo sił zbrojnych walczyło z przemocą wobec ludności cywilnej?

Armia Czerwona, a także armie Wielkiej Brytanii, USA i Francji surowo wzbraniały i karały przemoc seksualną.W Armii Czerwonej i armii Stanów Zjednoczonych miały miejsce spontaniczne przypadki samosądów względem gwałcicieli, ale odbywały się także procesy sądowe w trybunałach wojskowych, które kończyły się wyrokami śmierci lub wieloletnimi wyrokami kolonii karnej.

 

Czy to prawda, że do gwałtów na niemieckich kobietach dochodziło też po zakończeniu wojny?

Wszystkie wojska okupacyjne w Niemczech stosowały przemoc seksualną nie jeden rok. To, na ile zdyscyplinowani lub niezdyscyplinowani byli żołnierze tych wojsk, zależało od konkretnych dowódców.

 

Dlaczego o zbrodniczych czynach aliantów zaczęto mówić stosunkowo niedawno?

Omawianie i badanie pewnych tematów stopniowo stało się możliwe dopiero po upadku Muru Berlińskiego. Ponadto dla Niemców ważniejsze było z początku uświadomienie sobie własnych zbrodni w wojnie wyniszczającej (określenie działań faszystowskich Niemiec na wschodniej flance) i w czasie Holocaustu. Teraz moja książka „Kiedy przyszli żołnierze" wychodzi w języku rosyjskim. Pojawiła się już w Wielkiej Brytanii, USA, Turcji i państwach skandynawskich. To pokazuje, że społeczeństwo jest już lepiej przygotowane na odbiór problemu przemocy wojskowej natury seksualnej.

 

KOMENTARZE

 • Wszystko jasne...
  Sytuacja była bardzo klarowna: Ukraińcy Polskę wyzwalali a Rosjanie głównie kradli i gwałcili.
  Wiem że tak było - mówili o tym w TV Republika.
 • J. Kaczmarski
  Pozwól Cezarze gdy zdobędziemy cały świat
  Gwałcić rabować sycić wszelkie pożądania
  Proste prośby żołnierzy te same są od lat
  A Juliusz Cezar milcząc zabaw nie zabrania

  Cywilizuje podbite narody nowy ład
  Rosną krzyże przy drogach od Renu do Nilu
  Skargą, krzykiem i płaczem rozbrzmiewa cały świat
  A Juliusz Cezar ćwiczy lapidarność stylu!
 • @
  A niby dlaczego kobiety miałyby nie ponosić odpowiedzialności za wojnę prowadzoną przez ich państwa?
  Ich praca na rzecz wojny jest tak samo ważna jak walka na froncie. To i konsekwencje powinny być podobne; mężczyzn się zabija, a kobiety gwałci.

  PS. U tej Niemki widać tęsknotę za tamtym czasem: ktoś miał na nie ochotę, a teraz tylko jakiś "wygłodniały" Murzyn , czy inny Arab - zamiennie z kozą.
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:42:06
  Idź chłopie stąd ze swoimi durnymi komentarzami rodem z Cywilizacji Polskiej i poszukaj sobie jakiejś kozy.
 • @Robik 08:46:04
  Widzę, że odezwała się jakaś niezaspokojona kobieta.
  Ups. Chyba ktoś o podobnej psychice, znaczy homoś.
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:57:14
  no jak ksiądz gwałci i molestuje to jest ok? życzę takich przypadków w najbliższej rodzinie
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:42:06
  Dokładnie tak, panie Wojtas.
  Pamiętam takie zdjęcie zrobione we Wrześniu '39 roku, na którym roześmiane od ucha do ucha niemieckie dziewczyny pozdrawiają i częstują owocami niemieckie wojsko, maszerujące przez ich wioskę w drodze do Polski.
  Późniejsze gwałty na tych samych kobietach są naturalną konsekwencją ich wcześniejszego entuzjazmu dla wojny.
  Przyczyna - skutek.
 • @Olka P. 12:42:29
  Współczuje przypadku; wiem że jest ci z tym ciężko.

  PS. To księża wojny odprawują?
  O żesz, do czego to doszło - kobiety w spodniach chodzą, klechy na wojnie, a chłop z chłopem. Tfu...
 • @Olka P. 12:42:29
  Fuj jak mawiają ludzie Fuj..............
 • @alek.san 13:46:15
  taka prawda tylko gwałty na Polkach jaki mialy podtekst nie chciały komuchów czy ich pierdów i dmuchów.?
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:42:06
  "konsekwencje powinny być podobne; mężczyzn się zabija, a kobiety gwałci."

  Na tym ma polegać ten Pański pomysł na "cywilizację"?
 • @Pedant 16:31:02
  Podstawowym jest tępienie pedantów.
 • @Pedant 16:31:02
  Zanim zostaniesz wytępiony, wiedz, że Wojtas bardzo lubi skupiać na sobie uwagę. Jak widać, próbuje za wszelką cenę, nawet gdy jego durne wypowiedzi budzą oburzenie i wstręt, przy czym zawsze uważa siebie za szczyt dowcipu i intelektu. Na zasadzie chłopca, którego rodzice się nim niedostatecznie zajmują: „jak zbiję wazon, to zwrocą na mnie uwagę, choćby tylko mieli nakrzyczeć albo dać w skórę.” Tak czy owak, dyskusja nie będzie dotyczyła tematu notki, ale wypowiedzi Wojtasa. W necie takie postępowanie nazywane jest trollingiem, ale na NEonie jest traktowane jak drogocenne perły niedoścignionego intelektu Wojtasa, naszego naczelnego cywilizatora.
 • @Lotna 19:41:08
  Nie jestem zdolny do gwałtu .nie rajcuje mnie przemoc seksualna. Ale jestem w stanie zrozumieć motywy. Widząc na co dzień flaki poza brzuchem swoich kolegów wczesniej często zgwałcone swoje matki żony siostry bierze się po prostu odwet. Do tego dochodzi świadomość ze za minutę to marne swoje życie mozna już stracić. Trzeba być na wojnie zabijać i być zabijanym by to oceniać.
 • @Lotna 19:41:08
  Poza tym wojen nie wygrywa sie szlachetnością i rycerstwem , a siłą bezwglednoscia i podstępem. Zezwolenie na gwałt jest pewnego rodzaju ekwiwalentem dla żołnierzy za mordęgę wojenną.
 • @zadziwiony 20:00:35
  "Nie jestem zdolny do gwałtu .nie rajcuje mnie przemoc seksualna. "

  Cóż. Wiek ma swoje prawa.
  Ale ja no ten przykład, mając przed sobą kandydatkę do zgwałcenia (Lotna nastawia się za wszelką cenę) chyba bym zrejterował.
  Znaczy, że taką drogą też wygrywać można wojny.
  A jakby tak tabun Lotnych, Śród, czy tej znanej piękności redakcyjnej TVN (za samo wspomnienie nazwiska można zostać skazanym przez sąd), to każdą wojnę można by wygrać.

  PS. A jedna z czołowych bojowniczek "wzięła z liścia" od działaczki PiS. Pewnie z zazdrości ta to uczyniła, że ta ruda ma za duże wzięcie...
 • @zadziwiony 20:12:08
  Oczywiście, nic nowego pod słońcem.Odkąd istnieją wojny, gwałt na kobietach był jedną z form oręża. Przecież kiedyś zwycięzcy odchodzili z łupami i pokrywanymi kobietami wroga.
  Jak widać na przykładzie Armii Czerwonej, gwałt nie tylko na kobietach wroga, ale także tych „wyzwalanych”, o czym niejedna Polka mogłaby poświadczyć.
 • @Lotna 19:41:08
  Skoro pani tak namawia do gwałtu - bo to przyjemności można zażyć i "dobre imię" zachować, to niech Pani zamieści jakieś fotki z sesji pokazowej
  Żeby chociaż wiedzieć, czy warto - nawet w myślach.
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:41:38
  Wojtasie zbyt porywczy jesteś. Lotna jest kobietą zupełnie w porządku,ale z racji płci na wiele spraw ma inny ogląd niż my mężczyźni. Nie jest feministką za co jej chwała. Poza tym stać Cię na subtelniejszą dyskusję z kobietami. Pewnie po cytryńcu dzisiaj jesteś ,stąd ta wojowniczość.
  PS
  Przemoc seksualna od młodych lat mnie nie rajcowała, ale w warunkach wojennych - kto wie. Mamy w sobie dwoistą naturę i w sprzyjających warunkach zło może wziąć górę.
 • @Lotna 20:38:41
  *porywanymi nie pokrywanymi. :-o
 • @Lotna 20:38:41
  Natknąłem się kiedyś na opowieść sołdata jak to zagubiwszy się na froncie trafił na wioskę w której były same kobiety. To co przeżył uciekając przed nimi i czując ich oddechy na swoim karku było gorsze od strachu przed śmiercią na froncie. Nasze instynkty czasami zwycieżają w starciu z naszą wrażliwością.
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:41:38
  Ja namawiam do gwałtu? ???

  Wojtas za długo dziś na słońcu przebywał?

  Trzeba Wojtasowi tłumaczyć, że gwałt na wojnie zawsze istniał i że tylko od czasów napaści na Jugosławię mówi się o tym głośniej na całym świecie, czyli ten temat jest w ogóle poruszany w mediach głównego nurtu?
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:38:40
  „Lotna nastawia się za wszelką cenę”

  Licz się ze słowami kretynie.
 • @zadziwiony 21:05:20
  Spokojnie. Tylko nie należy twierdzić, że "w sprzyjających warunkach zło może wziąć górę."
  Czy to jest na pewno zło? Dyskusję trzeba by odbyć...
 • @Lotna 21:17:21
  Nawet za cenę wulgaryzmów.
  A seks przecież jest piękny...
 • @Lotna & Wojtas
  Może byście razem flaszkę tego sławnego cytryńca wypili? Wtedy z pewnością byście się dogadali...
 • @zadziwiony 21:43:28
  Szkoda cytryńcówki. Poza tym - kto by mi dostarczał tyle radości takimi pociesznymi i napuszonymi uwagami?

  PS. A zdjęć nie chce przedstawić.... dlaczego?
 • @Krzysztof J. Wojtas 21:23:27
  Bzdury opowiadasz.. Jest przepiękny i niezastąpiony niczym. Gdybym miał do wyboru życie na królewskim tronie w zamian za rezygnację z sexu i życie w kurnej chacie na sianie z satysfakcjonującym sexem, bez chwili wahania wybrał bym tę drugą opcję.
 • @zadziwiony 21:51:42
  Ryzykant. A jakby Szanowny trafił na tę rudą, co to po pysku dostała chyba w Gdańsku?
  Albo Senyszyn, czy ktoś podobny?
  Wyroki boskie różnymi drogami chadzają...
 • @Krzysztof J. Wojtas 21:23:27
  „A seks przecież jest piękny”

  Tyle tylko, że gwałt jest przejawem chęci dominacj, zemsty, agresji, złości, sponiewierania i upokorzenia ofiary, a nie chęci obopólnej satysfakcji; dla ofiary jest najczęściej równoznaczny z zagrożeniem życia. No ale dla Wojtasa gwałt i seks to wsio ryba ( albo pomidor).
 • @Lotna 22:02:43
  Ten opis to z pamięci, czy z książek?
 • @Krzysztof J. Wojtas 22:00:16
  Czytałem kiedyś wspomnienia turysty z Tajlandii. Trafił do burdelu w którym dostawał kobietę z przypadku w zupełnej ciemności. Twierdził, że przeżył najlepszy , najbardziej ekscytujący sex w swym życiu. Swiatło zapalali już po akcie. Jego oczom ukazał się "paszkwil" jakiego w życiu nie widział...
 • @zadziwiony 22:15:06
  W kurnej chacie dym panu oczy przesłoni. Ma Pan szansę na dobry seks.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930