Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2071 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Przeciw dopalaczom

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

СПУТНИК: Wywiad Nadii Effendijewej z dr Ermenem Imanbajewem w sprawie dopalaczy.

 

21 sierpnia w Polsce weszła w życie nowa ustawa, która zrównała spożywanie, przechowywanie i dystrybucję dopalaczy z narkotykami.Największą liczbę przypadków podejrzenia o zatrucie dopalaczami w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców odnotowano w 2017 roku w województwie łódzkim — 38,54.Średnia krajowa w całym 2017 roku wyniosła 11 przypadków zatruć na 100 tysięcy osób.

W Rosji od 2015 roku obowiązuje ustawa zakazująca stosowania dopalaczy, która przewiduje maksymalną karę do 8 lat pozbawienia wolności. Projekt ustawy został wprowadzony z inicjatywy prezydenta Władimira Putina.

O tym, jakie zagrożenia niosą ze sobą „podstępne” dopalacze i jakie mogą być konsekwencje ich stosowania korespondent Sputnika rozmawiał ze znanym rosyjskim lekarzem uzależnień z kliniki „Profmed” Erkenem Imanbajewem (na zdjęciu powyżej).

 

Co to są dopalacze? Jaki jest ich wpływ na organizm?

Dopalacze to mieszaniny substancji syntetycznych i narkotycznych. Podstawą wszystkich dopalaczy jest trucizna neurotoksyczna — 4-tetrahydrokannabinol. Wchodzi w skład marihuany i wielu innych środków odurzających. Silnie wpływa na centralny układ nerwowy, który odpowiada za stan emocjonalny człowieka. Na tle innych narkotyków jest uważany za najgorszy, ponieważ powoduje uzależnienie psychiczne, a nie ból i ciężkie zaburzenia fizyczne, jak to ma miejsce w przypadku heroiny lub metadonu. Wielu uważa, że spróbowanie tylko jeden raz w żaden sposób nie wpłynie na ich życie, ale są w błędzie. Uzależnienie psychiczne następuje natychmiast. Myśl o tym, że w okresie działania substancji narkotycznej mnożą się przyjemności, a problemy schodzą na dalszy plan, zaczyna krążyć po głowie, stopniowo przesuwając granicę. Wcześniej czy później efekt się kończy, przychodzi depresja, wahania nastroju i chęć powrotu do euforii.

 

Jaka jest różnica między dopalaczami a narkotykami?

Dopalacze są ekstranarkotykami. Pojęcie narkomanii w naszych czasach jest niejasne. Możemy podzielić te substancje na składniki, ale dać konkretnej nazwy nie możemy, zatem nie możemy wnieść jej do rejestru substancji zakazanych do stosowania i dystrybucji. Co więcej, za pomocą metody hydroponiki (szybka uprawa bezglebowa) biochemicy stworzyli nowe odmiany, dające nie pozytywną, ale negatywną euforię: sugestia strachu przed halucynacjami. Trawa jest niebezpieczna ze względu na swoje właściwości. W przeciwieństwie do narkotyków „klasycznych”, dobrze przebadanych, dopalacze mogą różnić się pod względem składu. Biochemicy mogą dodać dopalaczom każdy efekt.

 

Jak szybko rozprzestrzeniają się te narkotyki na całym świecie?

Poszukiwanie dostarczenia narkotyku do ludzkiego umysłu ewoluuje. Rządy na całym świecie działają w ten sam sposób. Ale narkotyki są o krok lub dwa przed ustawodawstwem. Dopalacze wprowadzane jako narkotyk nie zawsze „świecą się” w chromatografie, a zatem nie są narkotykiem. 

 

Jak długo trwa działanie dopalaczy?

Działanie zależy od tego, ile substancji się przyjmie, ale uzależnienie nie zależy od dawki. Nawet przy 1 g pojawia się pragnienie wielokrotnego zażywania.

 

Jak można rozpoznać, że ktoś zażywa dopalcze?

Pierwszy i najważniejszy czynnik to rozszerzone źrenice, a następnie ślinotok, rozbiegany wzrok, brak koncentracji, brak snu lub odwrotnie, nadmierna senność.

 

W jakim okresie życia człowiek jest najbardziej podatny na narkotyki?

W każdym! Uzależnienie przychodzi w każdym wieku. Nie można dać żadnych gwarancji.

 

Jak wyjaśnić ludziom, że narkotyki i dopalacze są złe?

Nie powinniśmy czekać na pewien wiek, obecne dzieci szybko dorastają, a im wcześniej rodzice powiedzą o istnieniu negatywnych czynników i ich konsekwencji, tym lepiej.

 

Są kraje, w których zalegalizowano marihuanę. Czy zakaz stosowania narkotyków gwarantuje zmniejszenie liczby osób uzależnionych od narkotyków?

Liczba osób uzależnionych nie zmniejszyła się, ale teraz używają czegoś, czego nie można wykryć i trudniej wyleczyć. Wzrasta śmiertelność z powodu narkotyków syntetycznych. W badaniu krwi zostaną znalezione jedynie ślady chemiczne, ale paradoks polega na tym, że te składniki chemiczne nie są zawarte w rejestrze narkotyków. W związku z tym diagnoza „uzależnienia od narkotyków” nie wchodzi w rachubę.

 

Jaki jest trend, jeśli chodzi o stosowanie narkotyków? Zakazany owoc najlepiej smakuje?

Narkotyki mają na celu zniszczenie narodu od wewnątrz. Konieczne jest zbudowanie jasnego planu w odniesieniu do populacji. Polityka antynarkotykowa musi zostać wprowadzona, ale wspólnie. Żaden kraj nie poradzi sobie sam. Warto pamiętać, że zdrowy naród zaczyna się od zdrowej rodziny. Narkomania jest chorobą duchową. Obecnie trwa wojna, a my ją na razie przegrywamy.

 

 

KOMENTARZE

 • @ Autor
  "Największą liczbę przypadków podejrzenia o zatrucie dopalaczami w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców odnotowano w 2017 roku w województwie łódzkim — 38,54."

  Bardzo chętnie dam Panu warunkowe 5*

  Tym warunkiem jest napisanie jak poruszona w cytowanym przeze mnie fragmencie sprawa wygląda w przypadku... szczepionek :-)

  I co teraz? ;-)

  Serdecznie pozdrawiam.
 • @Jasiek 15:03:31
  (1) Takich badań nie prowadzę;
  (2) Tu przytaczam cudzy wywiad;
  (3) Nie widzę związku między dopalaczami a szczepionkami;
  (4) Nie daję sobie narzucać tematów;
  (5) Nadal bardzo Pana lubię i serdecznie pozdrawiam. BJ
 • @Bogusław Jeznach 23:12:01
  Pragnę Pana poinformować, że wstydziłbym się sam siebie gdybym tylko pomyślał o czymś takim jak próba narzucenia Panu tematu - po prostu myślałem, że ma Pan na podorędziu jakąś informację na ten temat.

  A rzeczy wspólne szczepionki, narkotyki i dopalacze mają co najmniej trzy:

  - zawierają substancje szkodliwe,
  - są źródłem ogromnych dochodów dla jednych,
  - powodują cierpienia u innych.

  5*

  Ukłony

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930