Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Biedroń zamiast Petru?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Pycha kroczy przed upadkiem. Antonina Świst pisze o najbardziej egzotycznych postaciach na polskiej scenie politycznej.

 

Internet śmieje się z Ryszarda Petru, który w oficjalnym piśmie do Marszałka Sejmu zrobił błąd we własnym nazwisku i zamiast „Petru" podpisał się „Peru". Natychmiast ruszyła lawina żartów „geograficznych" z motywem Madery oraz nieśmiertelnego San Escobar. Ale zupełnie na poważnie: mimo że słońce w Polsce przygrzewa, nad głową założyciela Nowoczesnej zbierają się ciemne chmury.

Bo ptaszki ćwierkają, a konkretniej — informatorzy tygodnika „Wprost" donoszą, że Petru właśnie dostał kosza od Roberta Biedronia, który bryluje teraz w sondażach i obnosi się po mediach z pomysłem na szeroką koalicję centrolewicową. Jednak były bankowiec Petru okazuje się dla niego zbyt liberalny gospodarczo. U swojego boku prezydent Słupska widziałby raczej Joannę Scheuring-Wielgus, która pała umiarkowanym zachwytem do wolnorynkowej rzeczywistości. Co więcej, ponoć Ryszardem Petru zaczęło interesować się CBA. — Ryszard żalił się, że to nękanie ważnego polityka, że PiS się na niego uwziął i że chce go zniszczyć — mówił jeden z informatorów „Wprost".

Dobrych wieści nie ma również „Fakt": okazuje się bowiem, że Petru stracił kolejne źródło zarobkowania. „Do tej pory zasiadał w zarządzie Vistuli, a także współpracował z jedną z kancelarii prawnych, na czym miał zarabiać ponad 300 tys. zł rocznie. Firma Vistula usunęła go z rady nadzorczej, a kancelaria zakończyła współpracę z nim po kontroli urzędu skarbowego" — donosi dziennik.

Jednak najbardziej boleśnie podsumował polityka były mentor, prof. Balcerowicz: — „Okazał się niedojrzały politycznie, egocentryzm jest u niego tak silny, że blokuje mu rozum. Dziś najważniejsza jest konsolidacja opozycji, którą on podważa. Bez względu na to, jaką rolę odgrywał w moim życiu zawodowym, jeżeli okazał się szkodnikiem, to musi być przedstawiany jako szkodnik.”

Co łączy te dwie, zupełnie odrębne zdawałoby się osoby — Biedronia i Petru? Otóż właśnie wytknięty przez Balcerowicza egocentryzm. Zresztą Balcerowicz, niegdyś zachwycony młodym ekonomistą, teraz chętnie służy radą właśnie Pierwszemu Gejowi RP.

A Biedroń w tej chwili zachowuje się jak lider szkolnej drużyny koszykówki, który spośród szkolnych kolegów na boisku formuje sobie drużynę i napawa się tym. Z radością oznajmia „biorę Jacka i Franka, ale Krzysia i Rysia absolutnie nie chcę!".

Sondaże rzeczywiście okazują się łaskawe dla jego (nieistniejącego jak na razie) ugrupowania (te najlepsze dają mu około 5 proc.). Jednak prezydent Słupska powinien wziąć poprawkę na to, że takie słupki sztucznie podbija początkowy efekt świeżości. Wyborcy są już koszmarnie zmęczeni duopolem PiS-Platforma. Jednocześnie jednak powinien liczyć się z tym, że łatwo mu będzie wpaść w pułapkę, w którą wpadł Petru: pułapkę przecenienia siebie jako lidera wschodzącej właśnie formacji.

Już teraz obserwujemy element przekomarzania się w rozmowach Roberta Biedronia z mediami. Polityk kryguje się, skąpi informacji, czyni na Twitterze żartobliwe aluzje. Ewidentnie cieszy go, że komentatorzy prześcigają się w tworzeniu interpretacji jego lakonicznych komunikatów. To niepokojący objaw. Pycha kroczy, jak wiemy (i jak przekonał się na własnej skórze Ryszard „wpadka" Peru), tuż przed upadkiem.

 

KOMENTARZE

 • Kandydat na prezydenta,czyjego?
  https://pbs.twimg.com/media/DlcJBJYW4AAoOxs.jpg
 • @Husky 14:13:57
  No jak to ?. Nie wiesz ?. :))))) http://www.hovberg.se/resmi/polsk_affisch.jpg
 • @
  Gdyby Biedroń ożenił się z Nowacką - to może by coś z tego było...
 • Jak nie z tej, to z tamtej strony.
  I nie jest to skierowane do tęczowych.
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:00:49
  Z z Nowacką ?
  Na dzis jeszcze nie
  Trwa "konsumpcja" niedawnego zwiazku 8-))))))

  http://bi.gazeta.pl/im/2f/4d/ce/z13520175Q.jpg
 • @Repsol 15:06:03
  Spędy zboczeńców, podobnie jak czarne marsze, to jedno z narzędzi świetnie przemyślanej strategii ataku na tradycyjny ład społeczny.
  Nie byłoby ich, gdyby nie wielkie pieniądze z zagranicy.
  Poważne kwoty na takie wydarzenia płynęły szerokim strumieniem z tzw. funduszy norweskich
 • @Husky 17:54:50
  "Panie, ja to sie na pedałach nie znam, bo ja jestem mechanik samochodowy, a nie rowerowy. A u nas, w samochodach, to jest tak, że tłok musi pracować w cylindrze, a nie w rurze wydechowej"
  (Łukasz J., narodowiec z Siemianowic Śl., w dyskusji nt. homofobii)
  Pozdrawiam ciepło. BJ
 • @Bogusław Jeznach 18:07:58
  Dobre to
  Super
  Pozdrawiam
  Zdrowia
 • dobra robota
  Dwa chazary

  miłego weekendu

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031