Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Kryjówka Nocnych Wilków

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

OBSERVATORIUM BOGUSLAVIANUM: Na Słowacji nasila się burza wokół tamtejszej bazy Nocnych Wilków, rosyjskiego klubu motocyklowego, którego w Polsce kazano nienawidzieć.

Kiedy w czerwcu br. rosyjskie media ogłosiły, że w słowackiej wsi Dolna Krupa niedaleko Trnavy powstała  „europejska siedziba" rosyjskiego klubu motocyklowego Nocne Wilki, w środowiskach europejsów i lokajów dobrego wujka Sama powiało grozą.  Klub ten, którego początki datują się na lata 1980+, i którego członkowie reprezentują wielkorosyjskie poglądy nacjonalistyczne zbliżone do kręgów hierarchii Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, słynie z rajdów upamiętniających ofiary II wojny światowej i szlak bojowy Armii Czerwonej. Odwiedzają cmentarze, mauzolea, cerkwie, pola bitew, pomniki bohaterów itp. Na jeden z takich rajdów w roku  2011 pojechał z nimi sam prezydent Rosji Władimir Putin - zaprzyjaźniony osobiście z przywódcą tego klubu Aleksandrem Załdostanowem ps. Chirurg (którym rzeczywiście jest z zawodu). Ogromna popularność tej grupy, jej związki z Kremlem i Cerkwią, oraz kapitalne wrażenie, jakie kolumna kilkudziesięciu, a czasem kilkuset ubranych w skóry silnych, przeważnie brodatych mężczyzn  na potężnych motorach robi na trasie przejazdu, sprawiają, że władze niechętnych Rosji państw bardzo się ich boją. Legenda Nocnych Wilków, ich pokojowe i pełne czci dla historii i jej ofiar przesłanie oraz zdyscyplinowanie i solidarność tej grupy  zjednuje im wielu zwolenników i powszechną sympatię. Po drodze przyłączają się do nich motocykliści z różnych klubów krajowych z własnymi flagami, życzliwie wita ich ludność odwiedzanych miejscowości, pojawiają się wyrazy uznania i przyjaznego stosunku do Rosjan. 

 

[Putin i Chirurg]

 

To  wystarcza  by grupa budziła lęk i miała wielu potężnych wrogów. Grupa podlega amerykańskim sankcjom „for its involvement in the war in eastern Ukraine” (za zaangażowanie w wojnie we wschodniej Ukrainie), bo tak określono odwiedziny motocyklistów u powstańców w Donbasie. Oczywiście także w Polsce  Nocne Wilki są posłusznie zakazane i wyklęte, bo jakże by inaczej?  Od kilku lat straż graniczna nie może ich tu wpuszczać,  nie wolno im przejeżdżać przez Polskę do Berlina szlakiem Armii Czerwonej dla uczczenia Dnia Zwycięstwa nad faszyzmem w maju (co jest dla nich najważniejszym z rajdów), ani składać kwiatów na cmentarzach poległych żołnierzy lub w wyzwolonym przez Rosjan niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Na razie  kroki takie podjęły tylko rządy najbardziej Rosji wrogie, w tym zwłaszcza  Polska, ale przeciwko tej grupie prowadzi się usilne działania propagandowe także w innych krajach, które jeszcze im takich przejazdów nie zabroniły. 

Działania te nasiliły się ostatnio na Słowacji, w związku z przypadającą w tym miesiącu 50. rocznicą wejścia wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji, aby położyć tam wtedy kres tzw. Praskiej Wiośnie, która – gdyby oceniać ją z dzisiejszej perspektywy – była po prostu jedną z pierwszych prób „kolorowych rewolucji”, które dopiero później zaczęły się w końcu ich mocodawcom udawać nie tylko w krajach dawnego bloku wschodniego i b. ZSRR, ale także jako „Arabska  Wiosna”  i inne podobnie wyreżyserowane wydarzenia, nadal rozpoznawalne nawet według klucza podobnych nazw nadawanych im w zachodnich mediach.  

Inkryminowana baza Nocnych Wilków mieści się w budynkach starej chlewni na obrzeżach wsi Dolna Krupa, otoczonej polami pszenicy. Według słowackiej prasy wygląda „tajomné a nebezpečné” (tajemniczo i groźnie). Wysokie ściany są pomalowane na wojskowy kamuflaż i zwieńczone drutem kolczastym, za metalową bramą warczy wielki pies, napisy ostrzegają, że zdjęcia są zabronione, a tablica określa cały obiekt jako „muzeum". Stoi tam  rzeczywiście sporo historycznego sprzętu wojskowego, w tym wypożyczonego od słowackiego ministerstwa obrony. Na sprzęcie tym przeprowadzali jak dotąd ćwiczenia tzw. Słowaccy Rekruci, prawicowa grupa paramilitarna i rekonstrukcyjna. Właścicielem obiektu jest Jozef Hambalek, biznesmen mający dobre koneksje polityczne, znany z entuzjazmu do motocykli i do nacjonalizmu oraz z pozytywnego stosunku do Rosji.  

Informacje te wywołały burzę. Ponad dwustu słowackich „intelektuálov, politikov, a sociálnych aktivistov”  podpisało list wzywający władze republiki do zamknięcia bazy i wydalenia  Nocnych Wilków ze Słowacji. W każdym kraju kontrolowanym przez „jedynie słuszną  demokrację” istnieje taka „lista  uznanych autorytetów” i jest ośrodek koordynujący, który potrafi w krótkim czasie skrzyknąć jej uczestników  aby na komendę podpisali jakiś apel, „wyrazili słuszne oburzenie” albo "stanowczy sprzeciw", udzielili wywiadów gdzie i komu trzeba, a w razie większej potrzeby także wyszli na ulice i mobilizowali poparcie za granicą.

Władze Słowacji też stanęły na baczność. Prezydent kraju, Andrej Kiska, skarcił rząd za to, że nie robi wystarczająco dużo:  „Nie sú to obyčajní nadšenci motocyklov (To nie są zwykli entuzjaści motocykli)" - zawyrokował. Petar Lazarov, rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych, twierdzi, że rząd monitoruje „zajedno nočných vlkov a slovenských rekrutov”,  ale nie może im jeszcze przeciwdziałać, ponieważ  nie popełnili żadnego przestępstwa (A to sprytne łąjdaki!). Ministerstwo obrony zwróciło się do pana Hambalka  o zwrot wypożyczonego sprzętu.  Jak dotąd nie udaje się ani Nocnym Wilkom ani Słowackim Rekrutom przypucować żadnych przestępstw i zrobić z nich zbrodniarzy, ale starania trwają. 

Są jednak podejrzenia, że socjaldemokratyczna,​​  centroprawicowa partia Smer (Kierunek), która stoi na czele koalicji rządzącej i do której należy premier Robert Fico, po cichu osłania tę inicjatywę. Grigorij Meseznikow z Instytutu Spraw Publicznych usłużnie donosi, że choć partia ta jest oficjalnie prozachodnia, wielu jej członków sympatyzuje z Rosją (ach, co za dranie!). Mówi się nawet, że Robert Kalinak, wpływowy były minister spraw wewnętrznych, jest przyjacielem pana Hambalka.

Juraj Smatana, aktywista prozachodni, a więc "porządny człowiek, który ma zawsze słuszność", porównuje obecność Nocnych Wilków w Dolnej Krupie do radzieckiej inwazji na Czechosłowację (której Słowacja była częścią) w roku 1968. Jego sugestia jest taka, że  władze też biorą udział w obecnej inwazji rosyjskiej, tak samo jak to było w przypadku tej poprzedniej. To z inicjatywy jego grupy w pobliskiej Trnavie  pojawił się bilboard o treści: „Nie witaliśmy was tutaj w 1968 roku, nie chcemy was także w 2018” (Nevitali sme vás tu v 1968, nechceme vás ani v 2018)

 

Jeśli chodzi o 2000 mieszkańców Dolnej Krupy to – tak jak wszędzie – opinie są podzielone. Pojawiła się tam grupa aktywistów, która wzywa władze do wyegzekwowania od Hambalka przepisów dotyczących  wyłącznie rolniczego użytkowania gruntów. Inni mają jednak odmienne zdanie: „Nemáme problém s nočnými vlkmi alebo s Ruskom - mówi miejscowy informatyk – A myslím, že USA sú horšie” (Nie mamy problemu z Nocnymi Wilkami ani z Rosją. I myślę, że USA są gorsze). Chyba jednak nie to chciałyby usłyszeć „liberalne autorytety”. (BJ)

 

KOMENTARZE

 • Słowianie ! Nie dajmy się ogłupiać żydowskiej anty-rosyjskiej propagandzie !
  Jestem pewny że już niedługo Rosjanie Polacy Czesi Słowacy Bułgarzy Węgrzy Serbowie i inne nacje Słowian WSPÓLNIE motocyklami będą głosić przyjazń miedzy narodami Słowian ! będą głosić dumę z bycia Słowianami !


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • Doputy nie porywają
  co ładniejszych "owieczek", to powinni być pod ochroną.
 • Autor
  "Legenda Nocnych Wilków, ich pokojowe i pełne czci dla historii i jej ofiar przesłanie oraz zdyscyplinowanie i solidarność tej grupy zjednuje im wielu zwolenników i powszechną sympatię. Po drodze przyłączają się do nich motocykliści z różnych klubów krajowych z własnymi flagami, życzliwie wita ich ludność odwiedzanych miejscowości, pojawiają się wyrazy uznania i przyjaznego stosunku do Rosjan".

  Winnicki by powiedzial, że tak sie robi politykę, ale tu nie o politykę chodzi, a o pozycję narodu.

  Kazdy normalny człowiek widzi i czuje na tym przykładzie że naród to więcej jak polityka a nacjonalizm to miłość ojczyzny swojego narodu - też wiecej jak polityka.
  To rodzi najgłębsza przyjaźń między narodami, przyjaźń ponadpolityczną, przyjaźń przede wszystkim odnajdująca wspólne sprawy aż po wspólną walkę "o wolność waszą i naszą", ale i więcej - to pokój między narodami.
  Politycy nie nadążaja, stąd i medialny i propagandowy jazgot.

  Każdy widzi że to nie tylko tylko demonstracja, ale i prawnych zastrzeżeń tu być nie może, bo i do czego?
  W te sfery prawo nie sięga, to nie polityka.

  Nasi też jeździli do Katynia - czy Wilkom to przeszkadzało?

  Tu problem jest z "naszymi" władzami państwowymi, władzami zdecydowanie antypolskimi i antynarodowymi w ogóle, władzami dalekimi od moralności, władzami budującymi państwo terrorystyczne, państwo uzurpatorskie względem narodu którego władzę zwierzchnią winno szanowaać, władzę dla władzy, władzę o celach właśnie antynarodowych.
  Z tekstu wynika że i prezydent Słowacji jest podstawiony, że zmierza również do państwa terrorystycznego.
 • @miarka 21:56:11
  //Kazdy normalny człowiek widzi i czuje na tym przykładzie że naród to więcej jak polityka a nacjonalizm to miłość ojczyzny swojego narodu - też wiecej jak polityka.
  To rodzi najgłębsza przyjaźń między narodami, przyjaźń ponadpolityczną, przyjaźń przede wszystkim odnajdująca wspólne sprawy aż po wspólną walkę "o wolność waszą i naszą", ale i więcej - to pokój między narodami.//

  Lubię Panią. BJ
 • @Bogusław Jeznach 22:02:16
  Dziekuję, wzajemnie i bez konotacji płciowych bo "miarka" to nick mężczyzny.
 • @miarka 22:12:03
  Łaaa... Ale wtopa! No to ździebko mniej Pana lubię, bo jednak gustuję w kobietach. Ale za to pozdrawiam jeszcze bardziej przyjaźnie. BJ
 • @Bogusław Jeznach
  Znam ziomków osobiście .Porządni ludzie .Pzdr. https://otomotopl-imagestmp.akamaized.net/images_otomotopl/873538300_1_732x488_honda-cbr-1000rr-sc59-repsol-oryginal-rejestracja-2014-zadbana-opatow.jpg
 • @Bogusław Jeznach 22:17:16
  Nie ma sprawy. Pozdrowienia i dla żony. :-)
 • @Repsol 22:24:24
  Już dawno Pana o to podejrzewałem, Amigo.
  Pozdrawiam bardzo przyjaźnie. BJ
 • @miarka 22:27:27
  ...I w drugą stronę. BJ
 • @Bogusław Jeznach 22:29:11
  100/100 Salute Amigo . https://www.youtube.com/watch?v=pRelXPgBr0c

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031