Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Zaczęli straszyć Ukrainców

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

СПУТНИК: Na Ukrainie przed wyborami zaostrza się walka polityczna – pisze Igor Silecki na łaach Sputnika.

 

Ukraińscy politycy stopniowo rezygnują z pseudopatriotycznej retoryki i zaczynają straszyć swoich obywateli. Prezydent Poroszenko sam opowiada historyjki o agentach Kremla, którzy tylko czekają, aż skończy się jego kadencja, żeby momentalnie przejąć Ukrainę. Oponenci  obecnego przywódcy grożą z kolei rewolucją, która wybuchnie, jeśli Poroszenko pozostanie u władzy.

Apokaliptyczną wizję nakreślił Gieorgij Tuka — ukraiński wiceminister ds. „terytoriów czasowo okupowanych ". Prognozy Tuki dla Ukrainy nie są najlepsze: jest on przekonany że w wielu regionach wybuchnie rewolucja, jeśli u władzy po wyborach prezydenckich pozostanie Petro Poroszenko. Polityk uprzedza też, że mogą zacząć się „bardzo negatywne procesy", które wykorzystają „przyjaciele ze Wschodu".

Sam Poroszenko rozmawiał tymczasem z weteranami. Prezydent przyznał, że jest bardzo zmartwiony nastrojami w kręgach ukraińskich polityków — dziwi go ogromna liczba tych, którzy podzielają zdanie Władimira Putina odnośnie sytacji na Ukrainie. Według Poroszenki to, że niektórzy ukraińscy politycy „powtarzają tezy Moskwy" i zgadzają się z Putinem można wytłumaczyć tylko ich zaślepieniem w politycznej walce. Później polityk wezwał więc swoich zwolenników na Twitterze do rozpoczęcia „wojny informacyjnej z rosyjską propagandą".

Do „trąb ukraińskiej apokalipsy" przyłączył się również tamtejszy szef MSZ Pawło Klimkin. Ubolewa on, że wielu Ukraińców nie zdaje sobie sprawy, z tego co tak naprawdę dzieje się w kraju, a rzeczywistość to nic innego jak otwarta wojna z Rosją. Zresztą nie ma się tak w ogóle czemu dziwić. Jeszcze w 2015 roku Rada Najwyższa przyjęła uchwałę, w której uznała Rosję za „kraj-agresora". Kijów twierdzi, że Moskwa bezpośrednio ingeruje w sprawy Ukrainy i bierze zbrojny udział w konflikcie w Donbasie. Rosyjskie MSZ nazwało te oskarżenia „publicznymi insynuacjami", niepopartymi żadnymi dowodami.

Z prawnego punktu widzenia próby Kijowa zrobienia z Rosji agresora nie mają racji bytu. Istnieje przecież definicja stanu wojny, przyjęta przez ONZ — i stosunki ukraińsko-rosyjskie nie mają z nią  nic wspólnego. Mimo to nie wolno całkowicie ignorować słów Klimkina — wpisują się one bowiem w schamat kampanii wyborczej Petra Poroszenki — uważa politolog Rościsław Iszczenko.

 „Петр Порошенко выбрал путь радикализации ситуации, нашел поддержку среди самых радикальных сил, которые действительно пытаются углубить гражданскую войну и начать войну за пределами страны. В этом отношении заявление Климкина, которое является одним из шагов на пути к обострению ситуации, может быть тревожным   (Petro Poroszenko wybrał drogę radykalizacji sytuacji, znalazł poparcie wśród najbardziej proradykalnych sił, które rzeczywiście próbują pogłębić wojnę domową i rozpętać wojnę poza granicami kraju. Pod tym wględem oświadczenie Klimkina, będące jednym z kroków na drodze do zaostrzenia sytuacji może budzić niepokój)" — podkreślił Iszczenko.

Kiedy podobnych, na pierwszych rzut oka szalonych wypowiedzi jest zbyt dużo i padają one prawie codziennie, to prędzej czy późnej ilość przechodzi w jakość. Wydawałoby się, że jeszcze wczoraj nic się nie działo, a dziś już wybuchła wojna. I ukraińska elita rzeczywiście próbuje doprowadzić sprawę do otwartego konfliktu.

Jeśli chodzi o ryzyko wybuchu rewolucji, to zdaniem ekspertów warunki do rozruchów społecznych w niektórych ukraińskich regionach rzeczywiście są sprzyjające. Napięta sytuacja panuje nie tylko w  obwodach południowo-wschodnich, ale także zachodnich terytoriach kraju. Tymczasem w opinii dyrektora Instytutu krajów członkowskich Wspólnoty Niepodległych Państw Władimira Żarychina, Gieorgij Tuka wystąpił ze swoim oświadczeniem w tylko jednym celu — by dostać dofinansowanie. Ma on zamiar wzmocnić swoje struktury siłowe w tych regionach i przy ich pomocy stłumić ewentualne protesty.

Jak podkreślają analitycy, problemy gospodarcze na Ukrainie dopiero się zaczynają, tak więc zakrojone na szeroką skalę demonstracje społeczne mają pod sobą mocny grunt a przed sobą  pewną przyszłość. Całkiem możliwe, że cierpliwość niezadowolonych Ukraińców skończy się przed wyborami na prezydenta: rozruchy mogą zacząć się już jesienią, po wyborach parlamentarnych.

Wyścig o fotel prezydencki ma dobiec końca 31 marca 2019 roku. Portal luga-news.ru prognozuje na przykład, że przyszłym przywódcą Ukrainy będzie „człowiek Kremla". W przeciwnym wypadku w kraju zacznie się trzeci Majdan.

Jak na razie swój udział w wyborach prezydenckich potwierdziła oficjalnie tylko Julia Tymoszenko  liderka Batkiwszczyny.  Za potencjalnych kandydatow uważa się Petra Poroszenkę, biznesmena Wadyma Rabinowicza, byłego ministra obrony Anatolija Hrycenkę i lidera „Bloku opozycyjnego" Jurija Bojko.

Obserwatorzy nie wykluczają, że jednym z czarnych koni wyborów będzie lider ruchu społecznego „Ukraiński wybór", który działa aktywnie na rzecz wymiany jeńców w Donbasie — Wiktor Miedwiedczuk. On sam nie potwierdził jak na razie swoich ambicji prezydenckich, ma też zerowe rankingi. Eksperci dopuszczają jednak możliwość, że doświadczony polityk może zręcznie wykorzystać pokojowe inicjatywy Poroszenki na swoją korzyść i nie wiadomo wówczas, kto z nich zwycięży w drugiej turze.

 

KOMENTARZE

 • @ Autor
  Ciekawi mnie dlaczego żaden z obecnych rządzących Ukrainą nie przyzna w końcu, że Majdan to była jedna wielka ściema. Dlaczego coraz bardziej pogrążają się w kłamstwie.
  Tam już nic nie działa jak powinno...

  Oczywiście 5*

  Ukłony
 • @Jasiek 22:18:26
  ///...dlaczego żaden z obecnych rządzących Ukrainą nie przyzna...//

  Jaśku, to są pacynki. Nie rządzą, tylko kradną póki się da, bo wiedzą, że czas jest krótki...
  Pozdrawiam serdecznie. BJ

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031