Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Czterdzieści wieków na to patrzy

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

RZEŹBA: Władze Egiptu, de facto wojskowe, swymi pomysłami szpecą kraj i kompromitują wielką tradycję egipskiej rzeźby…

 

Jednym z powodów, dla których nie znoszę pomników jest ten, że rzadko bywają ładne, a prawie zawsze są pretensjonalnie nudne. Dla rzeźbiarzy jest to zwykle chałtura z krótkim terminem wykonania za sute publiczne pieniądze. Najczęściej powstają więc figury o rysach nie do odróżnienia od innych podobnych im postaci i gdyby nie napis na cokole, rzadko kto mógłby rozpoznać kogo pomnik przedstawia. Dotyczy to większości pomników jakie widziałem na całym świecie. Gdyby urządzić konkurs na najbrzydszy pomnik świata – konkurencja byłaby bardzo ostra a kolejka kandydatów dłuższa niż przy wyborach samorządowych.  

Egipcjanie są słusznie dumni ze swojej długiej historii i bogatej, autentycznej  kultury. Zwłaszcza rzeźby i płaskorzeźby wykonane w starożytności, które ze zrozumiałych względów przetrwały lepiej od malowideł i zabytków piśmiennictwa,  do dziś zachwycają swym kunsztem i przyciągają miliony turystów. Również w XX wieku Egipt stworzył kulturalne ikony, takie jak Naguib Mahfouz, laureat literackiej nagrody Nobla i Umm Kulthum, diva arabskiej piosenki. Po rewolucji arabskiej wiosny 2011 roku, chociaż politycznie było to wydarzenie ze wszech miar podejrzane, wielu nowych  artystów podjęło pracę na użytek szerokich mas ludności. Na placach miast i osad zaczęły występować  trupy teatralne, a kolorowe freski pojawiły się na murach w całym Kairze i w Aleksandrii.

 

Fot.1

 

Ale wkrótce potem wspierany przez wojsko rząd, który przejął władzę w 2013 roku, zaczął postrzegać kulturę i sztukę, podobnie jak wszelką wolność wypowiedzi, jako zagrożenie. Według organizacji Human Rights Watch w tym roku tylko od lutego 2018 policja aresztowała co najmniej kilkunastu artystów.  Pewien poeta został skazany na trzy lata więzienia za książkę, która nawet nie została opublikowana. Reżyser i dramatopisarz otrzymali dwa wyroki w zawieszeniu za "nieautoryzowane" wykonanie. Mimo pozornej  i deklarowanej świeckości, rząd egzekwuje także dławiące prawa obyczajowe. Np. znana tancerka brzucha została zatrzymana w lutym za zbyt śmiałe ujawnienie ciała. 

W tym klimacie nieokrzesani  biurokraci Egiptu, grają rolę komisarzy kultury, co daje przewidywalne  skutki. W 2015 roku władze miasta Samalut, w zespole miejskim Minya, 200 km na południe od Kairu, postanowiły  zainstalować atrakcyjny posąg przy głównej bramie miasta. Zlecono replikę jednego z najbardziej znanych dzieł  Egiptu: popiersia królowej Nefertete, żony faraona Echnatona (prawdopodobnie z pochodzenia Mitannijki, czyli Indoeuropejki), wykute w 1345 roku pne. (Fot.1)  Jest to arcydzieło, które niezmiennie od tamtego czasu robi ogromne wrażenie na wszystkich: piękna kobieca głowa i twarz o delikatnych rysach i niezwykle smukłej szyi, zwieńczona imponującą niebieską koroną. Pierwowzór znakomity, ale  zainstalowana replika wypadła nadzwyczaj nieudolnie, wręcz groteskowo. Zamiast zdrowej, czerwonawej w odcieniu cery pięknej królowej, tu jej skóra była mdląco żółta, oczy zamknięte, a twarz przypominała buźkę  HGW, tyle że po chirurgii plastycznej  (Fot.2). 

 

Fot.2

 

Kpiny nie są (jeszcze) w Egipcie nielegalne. Egipcjanie porównali posąg Nefertete z Samalut do potwora Frankensteina i protestami wymogli dochodzenie w sprawie szwindlu przy zamówieniu, a w końcu także doprowadzili do demontażu  niewydarzonego posągu. Na fotografii widać zresztą ślady protestów:  rzeźbę z miejsca obrzucono nieczystościami. W rok później w Kairze stanął jednak kolejny szpetny pomnik, tym razem jakoby przedstawiający figurę wspomnianej już kultowej śpiewaczki Umm Kulthum  (Fot.3). Wielu Egipcjan stwierdziło wtedy, że ich słynna diva wygląda na cokole jak księżniczka Fiona, kreskówka z filmu "Shrek". Ten pomnik poprawiono, chociaż zdaje się tylko go przemalowując. Ale brzydkiej sztuki pomnikowej, zlecanej przez rząd, nadal jest w Egipcie pełno.

 

Fot.3

 

Ważną postacią w historii Egiptu był XIX-wieczny osmański kedyw (wicekról) Ismail-pasza, wnuk wielkiego Muhammada Alego, z pochodzenia Albańczyka. Podczas swojej 16-letniej władzy zmodernizował on kraj, budując koleje i kanały nawadniające, które są nadal używane. Jego pomnik góruje nad głównym placem w Ismailii, mieście nad Kanałem Sueskim, które nosi jego imię. Kiedy obecny gubernator nakazał  renowacje i urozmaicenie Ismailii, rzeźba wicekróla została odmalowana na nowo. Ale zrobiono to bardzo niechlujnie, w dodatku używając jaskrawych i kontrastowych  kolorów: skóra wyszła na granatowo, a odzież w kolorze srebra. Nawet jego oczy uzyskały niesamowity metaliczny blask. (Fot.4)  Tu nie zanosi się nawet na korektę. Pomnik dumnego Ismaila-paszy  wygląda teraz jak postać z niskobudżetowej kreskówki. I pół Egiptu też tak wygląda. Drugie pół oczami starożytnych posągów faraonów patrzy na to ze zgrozą i wstydem.

Fot.4

 

 

KOMENTARZE

 • @ Autor
  Ach, ten Egipt...

  Ciągle boli od niego głowa - mnie ostatnio gdy się dowiedziałem o Egipskiej Liście Królów czy Shemsu Hor.
  No i ten czas, który się boi Piramid.

  5*
 • @ Jak malo wiemy o egipcie[ i globalnym handlu narkotykami]
  Rownierz o egipcie bo co wiemy o tych piramidach ,czy naprawde mamy wierzyc ze miliony fellachow zbudowaly te imponujace budowle stosujac plozy dzwignie itp [ sa slady olbrzymich pil do kamienia o srednicy15m wspolczesnie technika uzywa pil bodajze do 5 m] ,prawie niemozliwe do budowy pod wzgledenm logistycznym nawet obecnie. Sory ze odejde od tematu i z gory autora przepraszam .Talbot z jakiegops powodu boi sie moich komentarzy i zrobil szlaban wiec pozwole u pana w zwiazku z jego artykolem ,,Z deszczu pod Rynne,,


  .....................................................................................................................@ Talbot
  Moze skoro uwazasz ze Rosja jest liderem korupcji,napisal bys cos o swiatowym handlu narkotykami W przeszlosci w afganistanie nie bylo tyle upraw teraz wszystko kwitnie od czasu jak afganistan jest d,,demokratyczny ,,w wydaniu przodujacej demokracji ,odgrzebal bys w archiwum miesiecznika ,,Nexus ,, starych numerach duzy artykol o tym kto w skali globalnej koordynuje i prowadzi dystrybucje narkotykow z afganistanu ,kolumbi . Jak myslisz z tego affganistanu to oni na wielbladach do polski i europy karawany te narkotyki wioza [ Leper] Biznes warty bilion rocznie . Rzad Rosji kilka lat temu wyslal note protestacyjna do usa o zaprzestanie przekierowywania rzeki narkotykow na terytorium Rosji co o tym sadzisz Co wiec moze przecietny policjant skoro ,,sily wyrzsze,,trzymaja na tym reke pozwalajac od czasu do czasu wskazana plotke wsadzic do paki przy wtorze mediow chwalacych,, sukces,, policji To jest problem nie do ruszenia z oczywistych wzgledow wiec zachecam cie talbot do szczerosci bo sa jak widzisz korupcje przewyszajace mozliwosci Rosji w skali calego globu w tym temacie. A swoja droga obrona suwerennosci Rosji przed jej zdemokratyzowaniem i tragicznymi potem nastepstwami dla narodu moze odbywac sie nawet na poziomie tego co nazywasz korupcja i przestepczoscia Bo prawo ma ograniczone mozliwosci przeciwdzialania przeciwko ,,szlachetnym,, pobudka ludzi pragnacych Rosje zdemokratyzowac.
 • @talbot
  Jak CIA handlowała narkotykami - Uważam Rze Historia
  https://www.historia.uwazamrze.pl/artykul/1146470/jak-cia-handlowala-narkotykami
  12 mar 2015 - Jak CIA handlowała narkotykami. Centralna Agencja Wywiadowcza w pierwszym okresie swojego funkcjonowania zdobywała pieniądze na ...
  Brakujące: nexus ‎chandel
  Syn Escobara ujawnia: „Mój ociec pracował dla CIA. Za pieniądze z ...
  https://wolnosc24.pl/.../syn-escobara-ujawnia-moj-ociec-pracowal-dla-cia-z-pieniadze-...
  18 lut 2017 - Juan Pablo Escobar Henao, syn słynnego przemytnika narkotyków, Pablo Escobara, ujawnił, że jego ojciec pracował dla CIA. W swojej ...
  Brakujące: nexus ‎chandel
  Legendarny mafioso skazany. Testował narkotyki dla CIA, zabijał ...
  wyborcza.pl/1,76842,14955357,Legendarny_mafioso_skazany__Testowal_narkotyki_d...
  14 lis 2013 - To kara za współudział w 11 morderstwach, ściąganie haraczy, wymuszenia, pranie brudnych pieniędzy, handel narkotykami i utrudnianie ...
 • @
  //popiersia królowej Nefertete, żony faraona Echnatona (prawdopodobnie z pochodzenia Mitannijki, czyli Indoeuropejki), wykute w 1345 roku pne.//


  Interesujące są aryjskie powiązania Mitanni.

  Niektóre imiona władców (co być może dotyczy też ludzi z niższych warstw, o których jednak odnalezione teksty nie wspominają) zdecydowanie mają pochodzenie indo-aryjskie: Tuszratta – „ten, którego rydwan szaleńczo mknie naprzód”, Artatama – „ten, którego mieszkaniem jest sprawiedliwość”, Szattiwaza – „zdobywający łupy”.
  Aryjskie imiona arystokracji (z dokumentów mitannijskich, spisanych w języku akadyjskim): Indrota, Subandhu, Purusa, Sauksatra, Sutarana[1].
  Również mitannijscy bogowie przypominali (przynajmniej imionami) bogów aryjskich. I tak zdecydowanie indoirański bóg Mitra otrzymał huryckie imię „Mitrasil”, Waruna – „Arunasil”, Indra – „Indar”, Natsajasa – „Nsattjana”. Traktat, zawarty około 1350 r. p.n.e. z Hetytami, wskazuje na właśnie takich trzech rygwedyjskich bogów oraz wymienia czwarte imię Nasatja[2].
 • @Arjanek 12:58:12
  I nic o żadnych Ickach nie wynalazłeś tym razem ;-)))

  Pozdro! :-)
 • Hmm...
  "Czterdzieści wieków na to patrzy"

  Ciekawe kto widział tych czterdzieści wieków ?

  Ale pytanie - prawda ?

  pozdrawiam
 • @Zorion 20:50:19
  "Ciekawe kto widział tych czterdzieści wieków ?"

  Ten facet z "Królewska TV" mówił, że Piramidy zostały zbudowane przez Francuzów w XIXw. Tu szalunek, tam szalunek, zalewanie i następny "bloczek" do zalania. Niby i straszne i śmieszne, ale... naukowcy z Japonii rozłupali jeden blok i... w środku był włos. Czyli jednak wyszło im, że był odlany, a nie obrobiony.
  Już sam nie wiem co myśleć
 • @Jasiek 21:10:08
  Jasiek jesteśmy blisko, tylko jest jedno pytanie: Czy my jesteśmy w stanie to przyjąć?
  Ja uważam że tak .


  pozdr
 • @Zorion 21:13:30
  "Czy my jesteśmy w stanie to przyjąć?"

  Jasne, że tak - będzie okazja ponabijać się z "autorytetów" :-)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031