Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Rabunek majątku Kosowa

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

BAŁKANY: Brankica Ristić pisze ile Serbię kosztuje utrata Kosowa. Pod osłoną ONZ i „prawa międzynarodowego” rabuje się tam serbski majątek narodowy…

 

Zapora Gazivode

 

Wbrew postanowieniom rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1244, władze samozwańczo proklamowanej Republiki Kosowa  zagarnęły należące do Serbii przedsiębiorstwa, infrastrukturę i grunty.Misja ONZ w Kosowie, której Belgrad powierzył zarządzanie swoim majątkiem w Kosowie, zamiast chronić ten majątek przed zawłaszczeniem i nielegalnymi roszczeniami Albańczyków, tylko przyczyniła się do jego wyobcowaniai rozgrabienia. Według danych opublikowanych w 2016 roku badań pozarządowej serbskiej NGO „Centrum praktycznej polityki” (Centar za praktiсnu politiku), każdej sekundy z budżetu Serii do Kosowa i Metohii wycieka 16 euro. Serbscy urzędnicy w różnych latach podawali kwotę rzędu „pół miliarda euro” rocznie. W co obfituje Kosowo, ile kosztuje jego bogactwo i co straciła Serbia?

Korzystając z zasobów posiadanych przez Serbię, Prisztina okrada Serbię na prawie 11 000 000 euro rocznie. Przedstawiciele sieci elektrycznych Serbii (Elektromreze Srbije) oficjalnie ogłosili szeroką skalę kradzieży energii elektrycznej, włącznie z nielegalnie eksploatowanymi w Kosowie serbskimi przedsiębiorstwami.

Od 1961 do 1990 roku w infrastrukturę i rozwój przedsiębiorstw w Kosowie i Metohii, według nieoficjalnych źródeł, Serbia – jeszcze będąc w składzie Jugosławii – zainwestowała równowartość  około 17,6 mld dolarów. Do upadku Jugosławii aż 48% z dotacji budżetowych na rozwój regionów szło na niedoinwestowane Kosowo.

Profesor prawa międzynarodowego Dejan Mirović twierdzi, że przechwytując Kosowo pod nadzorem NATO tatejsi Albańczycy dostali w swoje ręce wszelkie mienie Serbów w środkowym i południowym Kosowie.Wszystko to zostało zbudowane w czasach Jugosławii. Z prawnego punktu widzenia, nie mają oni nic innego niż amerykańską bazę wojskową „Bondsteel”. I nawet nie chcę mówić o jakiejkolwiek ostatecznej umowie, kiedy Prisztina absolutnie nielegalne używa naszej, zacarniętej nielegalnie elektrociepłowni Obilic — powiedział rozmówca Sputnika.

Samozwańczy rząd Kosowa, korzystając z  ochrony  Zachodu, utworzył specjalną grupę roboczą, aby wycenić własność publicznego (tzn. państwowego serbskiego) przedsiębiorstwa „Trepca”, czyli kompleksu kopalń i zakładów przemysłowych na terenie Kosowa. Tak samo planuje  postąpić z elektrownią Obilic i zbiornikiem Gazivode. Przypomnijmy, że sama tylko „Trepca” obecnie jest warta około 85 miliardów dolarów.

Z uwagi na strukturę geologiczną terenu Kosovo-Metohija jest regionem niezwykle szczodrze obdarowanym przez naturę i zasobnym w bogactwa mineralne. W 2004 roku niezależna komisja ds. kopalń i zasobów mineralnych zarządzanych przez UNMIK zbadała zasoby naturalne Kosowa. W swoim raporcie na temat wyników tego badania Rainer Hengstmann powiedział, że Bank Światowy szacuje zasoby mineralne w regionie na 13,5 miliarda euro. Geologiczne rezerwy węgla brunatnego ocenia się w przybliżeniu na 15 miliardów ton, zapasy ołowiu i cynku są szacowane na 51 milionów ton, co odpowiada 74,1% zasobów Serbii, zapasy niklu i kobaltu stanowią około 19,9 milionów ton, a złoża boksytu zawierają około 1,7 milionów ton rudy, które powinny wystarczyć do produkcji 425.000 ton aluminium.

 

 

Kopalnia rud i kombinat metalurgiczny w Trepca

 

Według szacunków Banku Światowego, z którymi zgadzają się eksperci z Wydziału Geologii Uniwersytetu Belgradzkiego, kosowskich zapasów węgla brunatnego wystarczy, aby zapewnić paliwo dla dwóch elektrowni, które mogłyby wyprodukować tyle energii, że regionowi starczyłoby na sto lat. Serbskie Ministerstwo Energii w 2009 roku poinformowało, że koszt tej energii byłby równy sumie 100 milionów euro.

Badający potencjał kosowskich kopalni Amerykanie doszli do wniosku, że ich rezerw wystarczy na 16 wieków rozwoju, a wydobywanych złóż siedmiu strategicznych rud — ołowiu, cynku, srebra, niklu, manganu, molibdenu i boru — są szacowane na 1,000 miliardów dolarów! Na podstawie tych danych można stwierdzić, że „Trepca”  to lider w dziedzinie energetyki w tej części Europy.

Dejan Mirovic przypomina, że zgodnie z rezolucją nr 1244, Serbia powierzyła zarządzanie swoją własnością misji ONZ w Kosowie — UNMIK. Twierdzi, że wszystkie „samowolne” decyzje podejmowane przez przedstawicieli Misji, którzy przekazali mienie Serbów władzom Kosowa, muszą być poddane kontroli i rewizji.Z mediacji UE w kwestiach własności, nic nie wynika, bo Bruksela sama nadal praktykuje poważne naruszenia prawa międzynarodowego — powiedział rozmówca Sputnika.Twierdzi on, że jest to czysta uzurpacja oraz kradzież mienia Serbów i odnosi się to zarówno do zbiornika „Gazivode”, jak i elektrowni Obilic i złóż „Trepca”. „Ich bezczelnoć nie zna granic, póki my ich nie zatrzymamy” — mówi Dejan Mirovic i podkreśla, że serbscy Albańczycy zarządzają serbską własnością na prawach użytkowania, ale nie własności.

Według specjalisty w dziedzinie prawa międzynarodowego, ten „bezprecedensowy raunek” odbywa się pod egidą ONZ, pomimo faktu, że rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1244 nie przewidywała jakiegokolwiek rodzaju udziału tej organizacji w rewizji praw własności w Kosowie i Metohii. Wręcz przeciwnie, dokument stwierdził, że poprawki do prawa własności państwa, nieruchomości, firm i osób fizycznych nie są dozwolone bez ich zgody. UNMIK uzurpował sobie prawo własności wobec serbskich nieruchomości i przedsiębiorstw samowolnie i niezgodnie z postanowieniami rezolucji nr 1244.

 

Elektrownia Obilić

 

Kosowscy Albańczycy zagarnęli już 80% z 1,088,699 ha ziem należących do Serbii według dokumentów. Większość serbskich firm zostało sprzedanych drogą przestępczej prywatyzacji, która opierała się na rozporządzeniach w sprawie prywatyzacji, podpisanych w 2005 roku przez ówczesnego szefa misji ONZ w Kosowie, Sørena Jessena-Petersena. Zgodnie z tym dokumentem, przed sprzedażą nieruchomości można nie ustanawiać własności ani nie ustalać do kogo należała dotychczas, ale zdefiniować ją w sądzie już po transakcji. Jest to zwykła kradzież.

Od 2006 roku w taki sposób zostało sprzedanych 145 serbskich firm w Kosowie, łączna suma transakcji wyniosła 148 mln euro. Kupującym nie przeszkadzały roszczenia prawne Serbii i Czarnogóry do tych obiektów. Rabunek dóbr serbskich w Kosowie i historyczna krzywda serbska na Bałkanach trwa. Ale dla strategów Zachodu podobno wszystko jest w porządku.

 

KOMENTARZE

 • Rabunek jest OK że złym prawem.
  Dekret Bieruta okrada Polaków i nikt nie zamierza go uchylić.
 • @
  Rosja zdradziła Serbię, a teraz się mądrzy.

  Wiktor Czernomyrdin "Co mogliśmy zrobić? Wszczynać III wojnę światową o Kosowo?"

  //During the NATO bombing of Yugoslavia in 1999 Chernomyrdin was a special representative of Russia in Yugoslavia. It was he who persuaded Slobodan Milošević to agree to an armistice and to place Kosovo under UN control.[13]//

  //Much of the blame lies with Russia itself, for leaving the Serbs at the mercy of the West in 2003 when Russian peace-keeping troops left both Bosnia-Herzegovina and Kosovo. We must wonder why Russia neither finances nor otherwise supports any serious Serbian pro-Russian party or NGO, as do Washington, Brussels and Berlin with their clients. Moscow knows that the Serb party’s electoral slogan of “Europe and Russia” is for the street. The SPP’s “stable, safe road” is a road to NATO and the EU, and many Serbs are wondering why Russia abandoned Serbia on it.//
 • @Arjanek 09:45:57
  Ktoś to sprytnie rozgrywa. Salut. https://laczynaspasja.pl/gesty-ktore-moga-wywolac-wojne-o-co-naprawde-chodzilo-xhace-i-shaqiriemu-2/
 • nie tylko Kosowo
  i w tym przypadku ujawnia się dowski plan zniszczenia Słowian. skłócili narody Jugosławii napadli na Serbię na Ukrainie hodują sobie wściekłe banderowskie psy zagrażające Polsce i Rosji w Polsce trwa hodowla baranów do strzyżenia z całego majątku, w ich mediach trwa nagonka na Rosję
 • Rozwalenie Jugosławi
  było w interesie Zachodu, przede wszystkim USA i Niemiec, które (rączka w rączkę z Watykanem) nabroiły najwięcej.

  Skradziono Serbii Kosowo a samą Serbię bestialsko zbombardowano. To tak jakby Polsce ktoś zajumał Kujawy i Wielkopolskę i przy okazji zbombardował Warszawę i Kraków.

  Zrobili to nasi "sojusznicy".

  A po co? W Kosowie jest teraz największa w Europie amerykańska baza, krajem rządzą bandyci, którzy utrzymują się głównie z handlu narkotykami, ludźmi i ludzkimi organami. Nie wierzę, że dzielne yankesy nie biorą działki od tego handlu a jest wiele relacji dowodów, że tak właśnie jest.

  A teraz "demokratyczny" świat płacze, że Rosja "zajęła" Krym...
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 16:19:53
  Bez czwartego głosu przedstawicieli ludu do podziału władzy, trójpodziały są zwykłą czasową (co 4 lata ) dyktaturą mniejszości. Radykalnie broniony kształt dyktatury trójki z pożyczoną nazwą demokracji,robi co chce na jej konto.

  Krzywdzące jest zwalanie winy na demokrację, która nie istnieje bez naturalnej równowagi zero-jedynkowej, lub binarnej.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930