Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Protest antypowstańczy

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Janusz Sanocki, poseł na Sejm, o obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego

Nie zgadzam się na świętowanie kolejnych rocznic Powstania Warszawskiego jako przykładu patriotyzmu i pokazywania tego wydarzenia jako wzorca do naśladowania. 1 sierpnia powinien być obchodzony jako narodowa żałoba, wspomnienie niepotrzebnych ofiar i nieodpowiedzialnych polityków i dowódców.Bór-Komorowski, Okulicki i „Monter"-Chruściel — ich nazwiska powinny być otoczone hańbą, a nie powinno się nazywać ich przeklętymi imionami ulic i placów.

Kiedy już opadnie nieodpowiedzialna tzw. polityka historyczna PiS-u będziemy odgłupiać nasze ulice i przestrzeń publiczną.Powstanie Warszawskie wybuchło jako nieprzytomna awantura kliki krajowych dowódców AK wbrew wyraźnemu zakazowi rządu londyńskiego.Nie miało od początku żadnych szans na zwycięstwo, a rzeź, jaką zafundowali nam Bór-Komorowski, Okulicki i „Monter" była czymś przerażającym.Zginęło 180 tys. mieszkańców Warszawy, poległo 18 tys. młodych żołnierzy AK, którzy bez broni zostali wysłani do walki z czołgami i lotnictwem. Straty niemieckie wynosiły 1570 zabitych i kilka tysięcy rannych.

Na jednego zabitego Niemca zginęłó ponad stu Polaków. I to po niemieckiej stronie ginęli jacyś szeregowcy, albo wręcz kryminaliści z oddziałów Dirlewangera, a po naszej poeci, młodzi inżynierowie, młoda, patriotyczna inteligencja, której tak zabrakło po wojnie.Strzelaliśmy do wrogów brylantami. A co?

A jeśli do tego dodamy straszliwe zniszczenia materialne, spalone archiwa, zniszczone zabytki, zniszczoną stolicę — to po prostu nie mieści się w głowie, że jakiś odpowiedzialny polski polityk może dziś powiedzieć „warto było!"

Każdy dowódca wojskowy, który by wywołał taką bitwę powinien zostać postawiony przed sądem polowym i rozstrzelany. Hańba! Wieczna hańba Borowi-Komorowskiemu, Leopoldowi Okulickiemu i Antoniemu Chruścielowi.

Dlaczego więc do dziś świętujemy tę tragiczną rocznicę, tak jakbyśmy wygrali? Dlaczego nie protestują historycy, dlaczego prezydent popisuje się i wykrzykuje: „Warto było!"?Dlaczego nikt — z wyjątkiem kilku publicystów, czy historyków — nie ma odwagi krzyknąć: Hańba! Zamiast paplać: „Warto było!"

To jest pytanie o polski rozum.Sądząc po tych gromkich obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego — straszliwej rzezi, pokazywanej jako zwycięstwo, polska polityka została pozbawiona rozumu.

Jeśli po latach, patrząc na efekty nie potrafimy ocenić własnej przeszłości, to znaczy, że polska przestrzeń publiczna  została wyprana z rozumu w stopniu, jaki zagraża naszej egzystencji dziś.I zagraża naszej przyszłości. To znaczy, że jesteśmy tchórze, którzy przed szantażem głupców milczą zamiast wstać i krzyknąć: NIE!

Bo skoro nie mamy odwagi, to znaczy, że nie potrafimy ocenić jednoznacznej przeszłości i nie mamy dowagi ukształtować myślenia obywateli. To jak będziemy mogli oceniać niepewną, pełną niewiadomych teraźniejszość? W jaki sposób będziemy na chłodno rozważać nasze obecne zagrożenia i możliwości?  Emocje zamiast rozumu prowadzą nas na manowce, tak jak wyprowadziły tamtych decydentów i tamto, stracone pokolenie.

A dziś?

Burmistrz zadłużonego po uszy miasta nie ma za co spłacić rat poprzednich pożyczek, więc bierze 29 mln kredytu. Drogi tego miasta pełne są dziur, mieszkań nie ma, nie ma pracy, zadłużenie bije rekordy. Ale jednocześnie za te kredyty burmistrz buduje pomnik Piłsudskiego, który nigdy w tym mieście nie był, nie miał z nim żadnych związków, a pomnik stawiany w 2018 r. pasuje jak krawat do kufajki. Monument kosztować będzie 500 tys., placyk wokół 1 milion i mieszkańcy nie protestują! Litości!

Narodzie opamiętaj się! Inaczej zostanie po nas wspomnienie jakichś dziwaków, którzy nie potrafili załatać dziury w chodniku, ale stawiali pomniki za miliony. Jak te wymarłe plemiona na Wyspie Wielkanocnej, po których nie pozostało śladu oprócz dziwacznych, nie wiadomo po co postawionych wielkich kamiennych posągów.

 

 

KOMENTARZE

 • Bardzo trafny komentarz nt Powstania Warszawskiego.
  Powstanie Warszawskie to zbrodnia na Narodzie Polskim.
  Za taką zbrodnia organizatorzy powinni zostać publicznie rozstrzelani a po śmierci publicznie potępiani przy każdej rocznicy wybuchu Powstania.

  Jak na razie władze "Najjaśniejszej" robią odwrotnie ale internauci oceniają Powstania we właściwy sposób.

  Jak widać władza jest bardzo daleko od narody by nie powiedzieć że władza jest antynarodowa.
 • @
  Zamiast, każdego roku, rozgrywać politycznie polską tragedię narodową należy stworzyć polską "Yasukuni", gdzie przechowywano by pamięć o wszystkich Polakach tych "złych" i "dobrych". Japonia ma atut w postaci narodowej religii.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Yasukuni_Jinja
 • @Arjanek 12:19:48
  "Japonia ma atut w postaci narodowej religii."

  W tym jednym, się z Panem zgadzam.

  Szinto to niezwykła i piękna religia. Wywodzi się z szamanizmu ale przybrała formę wysokiej cywilizacji.

  Jest autentyczna i subtelna, w przeciwieństwie do topornych XIX rekonstrukcji neopogańskich.

  https://www.youtube.com/watch?v=g5F9an5qzxA

  https://www.youtube.com/watch?v=H74LMOw0e-o

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031