Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2071 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Metro widzę ogromne…

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Antonina Świst o planach Patryka Jakiego na metro w Warszawie - sto stacji metra na stulecie niepodległości

 

Jest dopiero koniec lipca a kampania przedwyborcza w Warszawie nabiera juz takich rumieńców, że tylko czekać kiedy zaczną rozdawać mieszkania. „Metro moje widzę ogromne" - musi podśpiewywać Patryk Jaki pod prysznicem. Od Białołęki po Wilanów, od Gocławka po Karolin - cała Warszawa połączona metrem! I to w ciągu 2 kadencji! To oczywiście nierealne, ale same założenia tego pomysłu wcale nie są głupie.

Patryk Jaki stwierdził, że zbuduje dwie linie metra naraz — obie mają być gotowe w ciągu dwóch kadencji czyli w ciągu 8 lat. „Metro w takim mieście jak Warszawa jest rzeczą oczywistą i naturalną — powiedział kandydat PiS. — Warszawa przez 12 lat nie zaprojektowała nawet III linii metra. Są jakieś mazakiem narysowane koncepcje, ale w sensie planistycznym 12 lat zostało zmarnowane. Czy nasze miasto powinno ścigać się ze stolicą Bułgarii, czy jednak gonić większe stolice? Jesteśmy przekonani, że to możliwe i konieczne. Razem mamy ok. 50 km linii metra Dzisiaj można budować metro za 300 mln zł za km. Przy dwóch kadencjach trwających w sumie 10 lat wychodzi ok. 1,5 mld zł z budżetu Warszawy rocznie. Chcę przypomnieć, że rok rocznie samorząd warszawski nie wydaje miliarda złotych na inwestycje.”

Jak miałby wyglądać plan Jakiego?  Info za portalem transport-publiczny.pl: III linia metra o długości 31,6 km miałaby przebiegać z Choszczówki przez Tarchomin, Żerań, Marymont, Sady Żoliborskie, Rondo Babka, Rondo Daszyńskiego, Plac Narutowicza, Rakowiec, Służewiec, Ursynów do Wilanowa z odnogą na Służewcu do lotniska Chopina. IV linia o długości 19,6 km, zgodnie z propozycją, miałaby łączyć Karolin, Odolany, Dw. Zachodni, Plac Narutowicza, Politechnikę, Dolny Mokotów, Sielce, Siekierki z Gocławiem i stacją kolejową Gocławek. Linie obsługiwać miałyby gęsto zaludnione i wysoko zurbanizowane rejony o słabym dostępie do kolei bądź metra. Ponadto IV linia korzystałaby z zaplecza II linii na Morach.

A teraz na poważnie. Dotychczasowy samorząd stolicy rozważa  budowę trzeciej linii metra. Jaki chce poprowadzić ją dalej i nieco przesunąć. Administracja HGW chciała bowiem poprowadzić ją przez Gocław i Pragę Południe aż do Ochoty i Dworca Zachodniego. Na razie czas realizacji tej inwestycji nie został określony.

Plan Jakiego jest zupełnie na serio — i zły i dobry. Zły, bo jego koncepcja musiałaby zostać dopracowana na błysk, żeby można było ją wdrożyć. W wielu miejscach (na przykład na Ursynowie), gdzie już biegnie metro, plan kandydata z Opola nie przewiduje potrzebnych przesiadek i skrzyżowań. Odległości pomiędzy niektórymi stacjami wzięte są z sufitu (internauci zauważają, że ledwo drzwi zamkną się na jednej stacji, a pociąg już musiałby zwalniać przed drugą). Poza tym budowa na tak wielką skalę oznacza „rozkopanie" miasta na wiele lat i zakorkowanie go. Warszawiacy musieliby dostać alternatywę dla rozładowania korków.

A dlaczego to dobry plan i ma szansę na duże poparcie?

Ano dlatego, że miasto chętnie sprzedaje deweloperom ziemię na obrzeżach, w dzielnicach oddalonych od centrum, ale nie zawraca sobie już głowy, aby funkcjonował tam więcej niż jeden autobus. Jaki chce zacząć budowę „swojego" metra od krańców: z czterech stron jednocześnie. TI to nie od środka trasy do brzegów tylko od brzegów właśnie. I to jest pomysł bardzo sensowny. Bo właśnie ci, którzy dojeżdżają z obrzeży miasta, potrzebują metra na kluczowych dla nich odcinkach w pobliżu domu, a nie w obrębie np. śródmieścia, gdzie i tak mają do wyboru mnóstwo tramwajów, autobusów, metro i kolej.

„My chcemy inaczej: by mieszkańcy sami wybierali, że chcą wsiąść do metra. A wybiorą metro wtedy, gdy będą mogli przejechać jak najszybciej jak najwięcej kilometrów. Najważniejsze odcinki prowadzą z dalekich stron do centrum. Tak też była planowana I linia. Dzięki temu potok z Ursynowa mógł od razu pojechać do miejsc pracy czy uczelni” — powiedział Michał Grodzki, współpracownik Jakiego i burmistrz Bemowa.

I miał całkowitą rację. Do tej pory bowiem stawiano na budowanie garaży dla samochodów, którymi ludzie dojeżdżali z obrzeży miasta, aby przeparkować i przesiąść się w metro. To nie zdawało egzaminu. W tym sensie Jaki rzeczywiście planuje rewolucję. I choć jego plan nowych dwóch linii metra jest utopijny w obecnym kształcie, to jednak  kandydatowi  PiS  nie można odmówić pewnej wrażliwości i pochylenia się nad realnymi problemami mieszkańców stolicy.

 

 

KOMENTARZE

 • @
  Metro, czy SKP?

  Kiedyś propagowałem koncepcję SKO - Szybkiej Kolei Podmiejskiej, na powierzchni, która zagłębiałaby się pod ziemię tylko w miejscach koniecznych , w tym w pobliżu centrum.
  Standard metra, ale znacznie mniejsze koszty.
  Zadziwia, że nie jest to rozważana zwłaszcza względem obrzeży aglomeracji.
 • @Krzysztof J. Wojtas 13:23:32
  Tym bardziej, że taka właśnie kolej od lat doskonale zdaje egzamin w Trójmieście.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930