Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4454 posty 2018 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Bardziej farbą niż gliną

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

GARNCARSTWO I CERAMIKA (10) Niespokojna i buntownicza Pippin Drysdale, australijska artystka z Freemantle urzeka żywymi barwami swych delikatnych wyrobów…

 

Pippin Drysdale jest wielokrotnie nagradzaną artystką ceramiczną z siedzibą w Perth, znaną  z dużych, skomplikowanych prac inspirowanych wzorami i kolorami krajobrazów na całym świecie. Urodziła się w zamożnej rodzinie w Melbourne w 1943 roku, a od trzeciego roku życia dorastała w Perth. Była buntowniczym dzieckiem i przemykała się od szkoły do​​ szkoły, z trudem osiadająclub przyjmując tradycyjne wykształcenie. Sztuka była właściwie jedynym tematem, który pozwolił Pippin wyrażać siebie. Już  jako dziecko brała prywatne lekcje malarstwa i rysunku. Potem  pracowała jako maszynistka, sekretarka w Canberze, przez rok dorywczo w Anglii i podróżowała po Europie. Jej życie było wtedy pełne „wspaniałych” przygód i imprez.

Wróciła do Australii na początku lat 60., ochłonęła i przeprowadziła się do Melbourne, gdzie wyszła za mąż i urodziła syna. To właśnie w Melbourne Pippin zaczęła sprzedawać swoje wyroby, tworząc meksykańskie kwiaty papierowe i sprzedając je w lokalnych sklepach pod pseudonimem Pip's Flowers. Po rozwodzie wróciła do Perth i we wczesnych latach siedemdziesiątych osiedliła się w niewielkim domu we Freemantle, gdzie mieszka i pracuje do dzisiaj. Zainteresowała się ziołami i środkami naturalnymi, a do roku 1973 zbudowała jeden z największych ogrodów ziołowych na półkuli południowej. Przez wiele lat zbierała i sprzedawała zioła do placówek wokół Perth.

I właśnie wtedy, przez związek z garncarzem, który wykonał ceramiczne naczynia na zioła Pippin, odkryła glinę. Zbudował on jej piec na podwórku i Pippin zaczęła pierwsze eksperymenty z gliną, tworząc małe miski i puchary. Po zerwaniu relacji Pippin zaczęła jednak poważnie myśleć o glinie i zapisała się na kurs Advanced Diploma in Ceramics w Perth Technical College. Spędziła trzy lata pod ciężkim, ale imponującym kierownictwem nauczyciela Davida Hunta.

Po ukończeniu tego kursu, w 1986 roku Pippin podjęła studia licencjackie na Curtin University of Technology. W tym czasie odkryła swoją miłość do tworzenia dużych, otwartych „podobnych do macicy” naczyń porcelanowych i zaczęła eksperymentować ze stylem, z którego jest dziś znana na całym świecie.

Po ukończeniu studiów wyjechała do Ameryki i spędzała czas w słynnym Anderson Ranch Art Center w Colorado, rozwijając tam swój kunszt u boku międzynarodowych sław. Po powrocie do Australii Pippin rzuciła się do pracy, a jej wyroby zaczęły być wkrótce regularnie wystawiane w Australii, Europie i Ameryce, oraz zbierane przez główne galerie z całego świata.

Pippin Drysdale zwykle pracuje zrywami i bardzo intensywnie nad konkretnymi seriami wyrobów  przez kilka miesięcy, po których następują okresy odpoczynku i podróży. To pozwala jej stale ewoluować i wyobrażać sobie nowe serie.

Odkryła potrzebę pracy tematycznej, a wiele jej serii jest inspirowanych kolorami i fakturami krajobrazów z podróży, koncentrując się w szczególności na rozległym, zróżnicowanym krajobrazie Australii. Stworzyła serie oparte na wzorach i kolorach regionu Pilbara, wschodnich Goldfields, Kimberley i pustyni Tanami. Podróżowała także za granicę, by czerpać inspirację z Pakistanu, Indii, Rosji i Włoch.

Do chwili obecnej prace Pippin były wystawiane na ponad 450 wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest niewiarygodnie zaangażowaną, pełną pasji perfekcjonistką i nieustannie dąży do wyższego standardu. W 2007 roku w galerii Johna Curtina odbyła się duża wystawa przeglądowa dzieł Pippin, będąca świadectwem imponujących dwudziestu lat twórczości.

W 2008 roku Pippin została mianowana Mistrzem Rzemiosła Australijskiego przez Australian Council for the Arts. W następnym roku podjęła staż w Departamencie Spraw Kultury Nowego Jorku. W 2010 roku jej wystawę Tanami Mapping I otworzył ambasador Kim Beazley w ambasadzie Australii w Waszyngtonie. W 2011 roku Pippin otrzymała nagrodę Lifetime Achievement Award od Artsource.

W ramach tych samych serii, obok delikatnych naczyń w podobnych kolorach i fakturze, Pippin tworzy zamknięte od góry formy, zwykle stożkowate lub zgoła falliczne, które określa jako „męskie”,  które zwykle towarzyszą  otwartym do góry naczyniom „kobiecym”, tworząc z nimi jakby naturalne grupki „rodzinno-haremowe”. Pippin przyrównuje je do stadka kur z kogutem.  Te bez „koguta”  uważa za mniej udane. Serie są sprzedawane zawsze razem i Pippin uważa, że nie należy ich rozdzielać.

Pippin wciąż „budzi się każdego dnia z wyzwaniem” i wierzy, że odnalazła swoją tożsamość poprzez pracę z gliną. Obecnie pracuje nad nową kolekcją „Devils Marbles III”. Inspiracją są skały z Devils Marbles Conservation Reserve, w australijskim Terytorium Północnym, miejsca które słynie z rozrzuconych okrągłych granitowych głazów o różnej średnicy, od 50 centymetrów do sześciu metrów. U Pippin Drysdale jest to kilka grup form ceramicznych w połączeniu ze świeżą i odważną paletą kolorów, która przywołuje surrealistyczne i "magiczne" efekty pustynne. Oto galeria jej prac:

Fot.01

 

Fot.02

 

Fot.03

 

Fot.04

 

Fot.05

 

Fot.06

 

Fot.07

 

Fot.08

 

Fot.09

 

Fot.10

 

Fot.11

 

Fot.12

 

Fot.13

 

Fot.14.

 

Fot.15

 

 

W cyklu GARNCARSTWO I CERAMIKAna moim blogu ukazały się dotychczas:

01.Ceramika panny Mech (7.07.2015)

/Diana Moss, RPA/

02.Kunszt w koreańskiej glinie (5.04.2016)

/Kim Jin-hyun, Korea/

03.Surowe Gary Józefa(2.08.2016)

/Gary Joseph,USA/ 

04.Faulkner, ceramik z Bermudy (11.10.2016)

/Jon Faulkner, Bermuda/

05.Wazony od kwiatów ładniejsze (18.04.2017)

/Rowena Gilbert, UK/

06.Gliniany bunt Ryoji Koie (9.05.2017)

/Ryoji Koie, Japonia/

07.Pianą malowane (12.09.2017)

/Emma Alington,   UK/

08.Filigran z płową patyną (3.10.2017)

/Don McWhorter, USA/

09.Z ręki Marka Hudaka (18.06.2018)

/Mark Hudak, USA/

10.Ceramika kobieca i męska (26.07.2018)

/Pippin Drysdale, Australia/

 

 

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031