Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Bardziej farbą niż gliną

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

GARNCARSTWO I CERAMIKA (10) Niespokojna i buntownicza Pippin Drysdale, australijska artystka z Freemantle urzeka żywymi barwami swych delikatnych wyrobów…

 

Pippin Drysdale jest wielokrotnie nagradzaną artystką ceramiczną z siedzibą w Perth, znaną  z dużych, skomplikowanych prac inspirowanych wzorami i kolorami krajobrazów na całym świecie. Urodziła się w zamożnej rodzinie w Melbourne w 1943 roku, a od trzeciego roku życia dorastała w Perth. Była buntowniczym dzieckiem i przemykała się od szkoły do​​ szkoły, z trudem osiadająclub przyjmując tradycyjne wykształcenie. Sztuka była właściwie jedynym tematem, który pozwolił Pippin wyrażać siebie. Już  jako dziecko brała prywatne lekcje malarstwa i rysunku. Potem  pracowała jako maszynistka, sekretarka w Canberze, przez rok dorywczo w Anglii i podróżowała po Europie. Jej życie było wtedy pełne „wspaniałych” przygód i imprez.

Wróciła do Australii na początku lat 60., ochłonęła i przeprowadziła się do Melbourne, gdzie wyszła za mąż i urodziła syna. To właśnie w Melbourne Pippin zaczęła sprzedawać swoje wyroby, tworząc meksykańskie kwiaty papierowe i sprzedając je w lokalnych sklepach pod pseudonimem Pip's Flowers. Po rozwodzie wróciła do Perth i we wczesnych latach siedemdziesiątych osiedliła się w niewielkim domu we Freemantle, gdzie mieszka i pracuje do dzisiaj. Zainteresowała się ziołami i środkami naturalnymi, a do roku 1973 zbudowała jeden z największych ogrodów ziołowych na półkuli południowej. Przez wiele lat zbierała i sprzedawała zioła do placówek wokół Perth.

I właśnie wtedy, przez związek z garncarzem, który wykonał ceramiczne naczynia na zioła Pippin, odkryła glinę. Zbudował on jej piec na podwórku i Pippin zaczęła pierwsze eksperymenty z gliną, tworząc małe miski i puchary. Po zerwaniu relacji Pippin zaczęła jednak poważnie myśleć o glinie i zapisała się na kurs Advanced Diploma in Ceramics w Perth Technical College. Spędziła trzy lata pod ciężkim, ale imponującym kierownictwem nauczyciela Davida Hunta.

Po ukończeniu tego kursu, w 1986 roku Pippin podjęła studia licencjackie na Curtin University of Technology. W tym czasie odkryła swoją miłość do tworzenia dużych, otwartych „podobnych do macicy” naczyń porcelanowych i zaczęła eksperymentować ze stylem, z którego jest dziś znana na całym świecie.

Po ukończeniu studiów wyjechała do Ameryki i spędzała czas w słynnym Anderson Ranch Art Center w Colorado, rozwijając tam swój kunszt u boku międzynarodowych sław. Po powrocie do Australii Pippin rzuciła się do pracy, a jej wyroby zaczęły być wkrótce regularnie wystawiane w Australii, Europie i Ameryce, oraz zbierane przez główne galerie z całego świata.

Pippin Drysdale zwykle pracuje zrywami i bardzo intensywnie nad konkretnymi seriami wyrobów  przez kilka miesięcy, po których następują okresy odpoczynku i podróży. To pozwala jej stale ewoluować i wyobrażać sobie nowe serie.

Odkryła potrzebę pracy tematycznej, a wiele jej serii jest inspirowanych kolorami i fakturami krajobrazów z podróży, koncentrując się w szczególności na rozległym, zróżnicowanym krajobrazie Australii. Stworzyła serie oparte na wzorach i kolorach regionu Pilbara, wschodnich Goldfields, Kimberley i pustyni Tanami. Podróżowała także za granicę, by czerpać inspirację z Pakistanu, Indii, Rosji i Włoch.

Do chwili obecnej prace Pippin były wystawiane na ponad 450 wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest niewiarygodnie zaangażowaną, pełną pasji perfekcjonistką i nieustannie dąży do wyższego standardu. W 2007 roku w galerii Johna Curtina odbyła się duża wystawa przeglądowa dzieł Pippin, będąca świadectwem imponujących dwudziestu lat twórczości.

W 2008 roku Pippin została mianowana Mistrzem Rzemiosła Australijskiego przez Australian Council for the Arts. W następnym roku podjęła staż w Departamencie Spraw Kultury Nowego Jorku. W 2010 roku jej wystawę Tanami Mapping I otworzył ambasador Kim Beazley w ambasadzie Australii w Waszyngtonie. W 2011 roku Pippin otrzymała nagrodę Lifetime Achievement Award od Artsource.

W ramach tych samych serii, obok delikatnych naczyń w podobnych kolorach i fakturze, Pippin tworzy zamknięte od góry formy, zwykle stożkowate lub zgoła falliczne, które określa jako „męskie”,  które zwykle towarzyszą  otwartym do góry naczyniom „kobiecym”, tworząc z nimi jakby naturalne grupki „rodzinno-haremowe”. Pippin przyrównuje je do stadka kur z kogutem.  Te bez „koguta”  uważa za mniej udane. Serie są sprzedawane zawsze razem i Pippin uważa, że nie należy ich rozdzielać.

Pippin wciąż „budzi się każdego dnia z wyzwaniem” i wierzy, że odnalazła swoją tożsamość poprzez pracę z gliną. Obecnie pracuje nad nową kolekcją „Devils Marbles III”. Inspiracją są skały z Devils Marbles Conservation Reserve, w australijskim Terytorium Północnym, miejsca które słynie z rozrzuconych okrągłych granitowych głazów o różnej średnicy, od 50 centymetrów do sześciu metrów. U Pippin Drysdale jest to kilka grup form ceramicznych w połączeniu ze świeżą i odważną paletą kolorów, która przywołuje surrealistyczne i "magiczne" efekty pustynne. Oto galeria jej prac:

Fot.01

 

Fot.02

 

Fot.03

 

Fot.04

 

Fot.05

 

Fot.06

 

Fot.07

 

Fot.08

 

Fot.09

 

Fot.10

 

Fot.11

 

Fot.12

 

Fot.13

 

Fot.14.

 

Fot.15

 

 

W cyklu GARNCARSTWO I CERAMIKAna moim blogu ukazały się dotychczas:

01.Ceramika panny Mech (7.07.2015)

/Diana Moss, RPA/

02.Kunszt w koreańskiej glinie (5.04.2016)

/Kim Jin-hyun, Korea/

03.Surowe Gary Józefa(2.08.2016)

/Gary Joseph,USA/ 

04.Faulkner, ceramik z Bermudy (11.10.2016)

/Jon Faulkner, Bermuda/

05.Wazony od kwiatów ładniejsze (18.04.2017)

/Rowena Gilbert, UK/

06.Gliniany bunt Ryoji Koie (9.05.2017)

/Ryoji Koie, Japonia/

07.Pianą malowane (12.09.2017)

/Emma Alington,   UK/

08.Filigran z płową patyną (3.10.2017)

/Don McWhorter, USA/

09.Z ręki Marka Hudaka (18.06.2018)

/Mark Hudak, USA/

10.Ceramika kobieca i męska (26.07.2018)

/Pippin Drysdale, Australia/

 

 

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031