Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Czy Rosja zajmie Polskę?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Stanisław Lewicki podważa główną tezę polskich rusofobów: że Rosja chce zająć Polskę, aby ją potem wyzyskiwać…

Największym strachem, motorem działania, i ostatecznym argumentem, dla różnego rodzaju polskich rusofobów jest ich wyobrażenie Rosji, która zbrojnie opanowuje i okupuje obecną Polskę.Zajmę się pokrótce tą sprawą i spróbuję ocenić czy te ich obawy są zasadne, czy rzeczywiście należy się bać możliwości podjęcia, ze strony Rosji, takich działań.

Dawno minęły czasy, gdy opanowanie jakichś terenów wiązało się z pewnym zyskiem związanym z możliwością pobierania podatków, danin czy uzyskiwania służby wojskowej od wasali podczas wojny. Tak było, i to też nie zawsze, w czasach przednowoczesnych, gdy nie istniały jeszcze narody. Wszak pamiętać też należy, że i wówczas zdarzały się przykre incydenty w rodzaju „nieszporów sycylijskich", kiedy miejscowa ludność powstawała przeciwko wojskom uznawanym za obce.  Obecnie zaś, zajmując jakieś terytorium, poważny imperialista musi myśleć jak zapewnić jego normalne funkcjonowanie i rozwój i to nie tylko obecnie, ale i w dłuższej perspektywie. Ów imperialista zwyczajnie musi czuć się odpowiedzialny za podporządkowany obszar. To niestety wiele kosztuje, nadweręża zasoby państwa tworzącego imperium i w efekcie może prowadzić do kryzysu i rozpadu imperium. Wszystko są to znane kwestie, które opisał m.in. Paul Kennedy w pracy „The Rise and Fall of the Great Powers" (1987).

Ten efekt angażowania i wyczerpywania własnych zasobów dotyczył także Rosji, która budując imperium pod nazwą ZSRR i szerzej bloku wschodniego faktycznie mocno subsydiowała części składowe. I tak, jeśli przeliczy się dostarczaną Polsce z ZSRR ropę naftową i gaz ziemny według cen światowych z roku 1981, to otrzymamy kwotę 5,5 miliarda ówczesnych dolarów rocznie. Takiego obciążenia gospodarka polska nie byłaby w stanie udźwignąć. Produkcja przemysłu stałaby się zupełnie nieopłacalna i zamknięto by większość zakładów produkcyjnych. Jasno wynika z tego, że funkcjonowanie gospodarki PRL było oparte na subwencjonowaniu przez ZSRR. Po zerwaniu tych zależności i zakończeniu dostarczania tanich surowców przez ZSRR przemysł PRL zakończył prawie swe funkcjonowanie.

Podobnie przebiegało to dla pozostałych krajów bloku wschodniego gdzie załamanie gospodarcze, związane z ograniczeniem relacji z Rosją, skutkowało nawet kryzysem demograficznym. Obecnie widać to szczególnie w odniesieniu do Ukrainy, która od czasu postawienia na relacje z Zachodem doświadcza spadku dochodu narodowego i masowej emigracji. Problem polega na tym, że z uwagi na rozmiary tego państwa, także i Zachód nie pali się by je wziąć na utrzymanie i wmontować w swój system gospodarczy. Odnowienie rozpadającej się infrastruktury i dostosowanie do zachodnich norm pociągnie za sobą ogromne koszty  do poniesienia których nikt nie jest gotów.

Rosja obecnie subsydiuje Białoruś, a to dlatego, że ten kraj leży na głównym kierunku strategicznym, z którego wielokrotnie (1610, 1708, 1812, 1915, 1941) wyprowadzane były uderzenia z zachodu skierowane na Moskwę. Z tego względu Rosja nie może pozwolić sobie na odsłonięcie tej drogi. Powoduje to jednak konieczność dofinansowywania Białorusi i dopuszczenia na swój rynek, na zasadach preferencyjnych, białoruskich towarów. Co do wielkości tego finansowania, to znany rosyjski politolog i wicedziekan wydziału gospodarki światowej i polityki światowej Wyższej Szkoły Gospodarki Andriej Suzdalcew oblicza je na 8-9 mld dolarów rocznie, czyli ok 1000 dolarów na jednego obywatela Białorusi. Tylko do 1 stycznia 2013 roku, wartość tej pomocy wyniosła łącznie 72 mld dolarów.

Polska liczy cztery razy więcej mieszkańców niż Białoruś i zapewnienie jej takiego poziomu wsparcia jak Białorusi kosztowałoby Rosję ok. 40 mld dolarów rocznie. Rosja chce zwiększyć poziom życia własnych obywateli i w żadnym wypadku nie jest gotowa na ponoszenie takich ciężarów, które by były nie do uniknięcia w przypadku opanowania i kontrolowania obecnej Polski. Utrzymanie imperium kosztuje bardzo drogo i nie po to Rosją wycofała się z tych trenów, wręcz je porzuciła, po roku 1991, żeby teraz znowu do tego wracać.

 Jeśli zaś chodzi o obecny kryzys na Ukrainie związany z sytuacją na Donbasie oraz włączeniem Krymu do Rosji, to jest to spowodowane obecnością tam wielkiej mniejszości rosyjskiej, której prawa są coraz bardziej ograniczane. Ostatnio władze Ukrainy chcą zlikwidować używanie języka rosyjskiego, w szkołach dla mniejszości. Wobec takiej sytuacji władze żadnego kraju, którego rodacy byliby podobnie prześladowani, nie byłyby obojętne. Presję na Ukrainę wywierają także Węgry i Rumunia. Węgry czynią to w ostrej formie blokując rozmowy Ukrainy z NATO.

Kwestie zagrożenia konfliktem z Rosją wywołanym sporem wokół praw mniejszości rosyjskiej Polski nie dotyczą, gdyż nie ma tu żadnej liczącej się mniejszości rosyjskiej.Ponadto Rosja nie wysuwa wobec Polski żadnych roszczeń terytorialnych, majątkowych, czy prawnych (takie roszczenia wysuwają wobec Polski zupełnie inne państwa, czasami nawet bardzo odległe). Zatem obawy o konflikt zbrojny nie znajdują uzasadnienia.

Władze rosyjskie także wysyłają sygnały, że do wojny się nie szykują. Od roku 2017 Rosja tnie wydatki na zbrojenia i w roku 2020 mają być one aż o 25 proc. mniejsze niż w roku 2016. Rezygnują też z wprowadzania do seryjnej produkcji wielu nowych modeli uzbrojenia, w tym czołgu Armata i samolotu SU-57.

W świetle tych wszystkich faktów straszenie polskiego społeczeństwa wojną z Rosją jest dziwne, szkodliwe i niezrozumiałe. Taki pogląd wyrażał nawet prezes Kaczyński. Oczywiście, przyznać trzeba, że obecna polska armia jest słaba i jej wzmocnienie jest bardzo pożądane, ale czynienie tego kosztem środków przeznaczonych na rozwój, czy bardzo ważne cele społeczne, nie jest właściwe ani racjonalne.

 

 

KOMENTARZE

 • Radziecka "czerwona ropa" i tzw zimna wojna.
  //Radzieckie tankowce dostarczały ją już nie tylko Włochom, ale również Brytyjczykom. Wkrótce rurociągi zaczęły tłoczyć ten bezcenny surowiec do Niemiec Zachodnich, Austrii//

  // ZSRR, który przy sposobności mógł zdobyć znaczne ilości walut wymienialnych, niezbędnych do takich celów jak wspieranie tzw. ruchów narodowowyzwoleńczych, finansowanie partii komunistycznych w państwach zachodnich i uprawianie tam działalności szpiegowskiej, stać było na stosowanie cen dumpingowych. //

  http://www.mojeopinie./radziecki_wstrzas_naftowy_1979,3,1256161916

  Nord Stream to żydowski Pax Russo - Americana.
  Za te żydowskie euro Rosja może sponsorować jak już onegdaj różnych publicystów...
 • @Arjanek 10:31:22
  "Nord Stream to żydowski Pax Russo - Americana."

  Myślałem, że Pan się ucieszy niemieckim dostępem do rosyjskich surowców. Nie o to chodziło w czasie ostatniej wojny? ;)
 • @Arjanek 10:31:22 Jesteś żałosny,jak zawsze zresztą
  Cytujesz publikacje napisaną w 2009 r czyli w apogeum Rosyjsko-Ukraińskiej wojny gazowej. https://pl.wikipedia.org/wiki/Rosyjsko-ukrai%C5%84ski_konflikt_gazowy zupełnie nie licząc się z tym że przecież nie wszyscy jesteśmy debilami.

  //Nord Stream to żydowski Pax Russo - Americana.//

  Skoro wedle ciebie nie ma na tej ziemi zjawiska które nie byłoby manifestacją żydowskiej aktywności to może należy uznać że naród ten pełni na naszej planecie taką rolę jak tlen lub wodór.Bez niego nie ma życia więc nie ma się z czym szarpać.
  Trudno nie zauważyć że z twoich opinii wyziera niepojęty kult omnipotentnego żyda.
 • @ikulalibal 10:49:37
  Do Aryanka: "Trudno nie zauważyć że z twoich opinii wyziera niepojęty kult omnipotentnego żyda."

  Taki mit jest bardzo szkodliwy dla żydowskich odpowiedników Aryanka czyli Semitków. Woda sodowa uderza im do głowy, chociąż często zamiast omnipotencji są impotentami, zdolnymi tylko do okazywania swojej wyższości Palestyńczykom.
 • Ten sam tekst zamieściłem dzień wcześniej
  dodając kilka zdań wstępu.

  http://wps.neon24.pl.neon24.pl/post/144718,czy-rosja-chce-zajac-polske
 • Autor
  Rosja od lat 80-tych nadzoruje, by Polska definitywnie wpadła w łapy żydów - najlepszym tego dowodem jest Smoleńsk - i ostentacyjna bezczelność z jaką Rosja najpierw uczestniczyła w operacji, a następnie - do dziś dnia - torpeduje i uniemożliwia przeprowadzenie śledztwa. Teraz Rosja robi to rąsia w rąsię z USA - zresztą wydaje się z biegiem lat i doświadczeń, że było tak od lat 80tych - tylko nieszczęsny naiwny Kukliński o tym nie wiedział...

  Snucie jakichkolwiek rozważań o Polsce, polskiej historii, polskich uwikłaniach politycznych ze wskazywaniem na Rosję lub Niemcy, a z pominięciem wpływów żydowskich świadczy o całkowitym rozmijaniu się z rzeczywistością.

  Więc pan Lewicki albo jest durniem, który albo nie rozumie co się wkoło niego dzieje - albo jest agentem pracującym nad lasowaniem mózgów tubylców

  Tak czy owak jakiekolwiek promowanie tego rodzaju rozważań uważam za szkodliwe i całkowicie zbędne - jeżeli mogę wyrazić swoje zdanie
 • @Andrzej Tokarski 12:10:27
  //Snucie jakichkolwiek rozważań o Polsce, polskiej historii, polskich uwikłaniach politycznych ze wskazywaniem na Rosję lub Niemcy, a z pominięciem wpływów żydowskich świadczy o całkowitym rozmijaniu się z rzeczywistością//

  To prawda.Choć skromnie zapomniał pan wspomnieć że pod "wpływy żydowskie" Polska uciekała sama.I to pańskie "zapomnienie" świadczy o całkowitym mijaniu się z rzeczywistością.
  Trzeba odkłamać Polską historię,zajrzeć za nie tak znów szczelne zasłony aby dowiedzieć się kto i skąd,animuje polski patriotyzm.Kto stał,finansował (i zarabiał) za każdym powstaniem z warszawskim włącznie,na czyim garnuszku były wszyscy "sztandarowi Polacy" itd itp.
  Wprawdzie po tym (odkłamaniu) kamień na kamieniu nie zostanie z narodowej mitologii za to odnajdziemy się w rzeczywistości.

  PS
  pamięta pan o tym że od naszego ostatniego "wirtualnego kontaktu" winien mi pan odpowiedź na pytanie :co ma Jelcyn do xero.
  Zapomniał pan? bo ja nie.
 • @ikulalibal 12:53:54
  pan jak zawsze na służbie? cóż, służba nie drużba
 • @Andrzej Tokarski 12:10:27
  "Rosja od lat 80-tych nadzoruje, by Polska definitywnie wpadła w łapy żydów - najlepszym tego dowodem jest Smoleńsk "

  Proszę Pana, czasem najprostsze wyjaśnienie jest prawdziwe. Samolot lądował w gęstej mgle, nad nierównym terenem, bez nawigatora znającego rosyjski (co to jest ta "kwitancja"?).

  "albo jest durniem, który albo nie rozumie co się wkoło niego dzieje - albo jest agentem"

  Durniów jest więcej niż agentów, znacznie znacznie więcej. Pracują za darmo i nie mogą przejść na drugą stronę.
 • @Andrzej Tokarski 12:59:25
  To ciągle nie jest odpowiedź na "zaległe" pytanie.
 • @Andrzej Tokarski 12:59:25
  "pan jak zawsze na służbie? cóż, służba nie drużba"

  Jest coś takiego jak emerytura.
 • @Pedant 13:15:13
  "Proszę Pana, czasem najprostsze wyjaśnienie jest prawdziwe. Samolot lądował w gęstej mgle" - chyba zaczepił Pana o czoło - proszę się doedukować - a potem zabierać głos
 • @ikulalibal 13:16:03
  kogo obchodzą pańskie pytania? - odpowiedziałem na jedno, by wykazać panu, że jest pan za cienki - i wystarczy. O resztę proszę pytać swojego rabina
 • @Andrzej Tokarski 14:31:41
  Nie ma "obchodzi" nie "obchodzi",skoro na swym blogu zamieścił pan wpis http://att.neon24.pl/post/144680,rosja-i-iran-ida-na-wojne-z-izraelem to już sprawą pańskiego intelektu (o honorze nie wspomnę) jest, pokazać że potrafi pan bronić tez które właśnie co osobiście wygłosił. Nie potrafi pan albowiem jest, łagodnie rzecz ujmując-partaczem.

  // O resztę proszę pytać swojego rabina//

  Nie działają na mnie tak infantylne chwyty.Nawet jeśli zacznie pan tupać i krzyczeć:dupa,dupa,dupa,nie zrobi na mnie najmniejszego wrażenia.
  No więc jak jest z tym Jelcynem i xero?
 • @Andrzej Tokarski 14:30:15
  "Samolot lądował w gęstej mgle" - chyba zaczepił Pana o czoło - proszę się doedukować"

  A co ze sztuczną mgłą, zapomniał Pan?

  https://www.youtube.com/watch?v=r_JYj1StBKs
 • @Andrzej Tokarski 14:31:41
  "O resztę proszę pytać swojego rabina"

  Ja tu jestem wyznaczony na honorowego rabina, z racji talmudycznego rozszczepiania włosa na czworo (a może zapałki, nie pamietam).

  Jakie pytanie?
 • @Rzeczpospolita 11:27:09
  Juści, nie zauważyłem. Przepraszam i pozdrawiam. BJ
 • @Pedant 14:56:10
  Taką Gibraltarską . https://www.salon24.pl/u/logiconly/232144,il-76-zadymka-tumana

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031