Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Meble shakersów

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

DRZEWA I DREWNO (09) Legendarne meble shakersów to przykład świetnego tradycyjnego rzemiosła i niesłabnących uroków drewna…

Wnętrze ostatniej siedziby shakersów w Sabbathday Lake: czystość, skromność i porządek. Na ścianach wiszą krzesła zdejmowane wtedy, gdy pojawia się potrzeba posadzenia odwiedzających.

 

Wymierająca sekta shakersów,  których opisałem w eseju pt. „Ostatnie podrygi shakersów”  (żyje już tylko ostatnich dwoje wyznawców w Sabbathday Lake w stanie Maine w USA) jest wielką legendą Ameryki. Na wiele sposobów wyrażają oni klasyczne, pionierskie credo dawnej  Ameryki. Cenili ciężką i systematyczną pracę fizyczną, postrzegając ją jako formę modlitwy. Powtarzali nakaz swej założycielki: „Ręce do pracy, serce dla Boga". W pracy dążyli do doskonałości, dzięki czemu np. ich proste, lekkie, ale bardzo solidne i trwałe, dobrze wykonane meble drewniane – zwłaszcza krzesła – zyskały sławę w całej Ameryce. Przypisuje się im również około stu rozmaitych praktycznych wynalazków technicznych i ulepszeń, m.in. płaską miotłę. Ponadto w Sabbathday Lake zawsze uprawiano też zioła lecznicze i barwierskie oraz warzywa na nasiona, które sprzedawano.

Meble shakersów i ich styl niewiele się zmieniły od czasu ich powstania pod koniec XVII wieku. Są wyrazem przekonań shakersów o prostocie, skromności i skuteczności, jakimi powinno się odznaczać życie chrześcijan. Charakterystyczny styl tych mebli  to od początku lekka sylwetka z liniami prostymi, proste techniki konstrukcyjne i subtelne, eleganckie piękno, do dziś odbierane jako nowoczesne, które zaskoczyło Amerykę i szybko przyjęło się jako standard także u wielu innych wytwórców. Meble te, bardzo poszukiwane na rynku, spełniły ważną rolę w popularyzacji przesłania shakersów i przyczyniły się do zbudowania ich znakoitej reputacji w Ameryce.

Shakersi byli jednymi z pierwszych w Ameryce, którzy próbowali masowej produkcji i odnieśli tak wielki sukces, że nazwa „Shaker” stała się synonimem wysokiej  jakości. Dla stylu mebli shakersów charakterystyczna jest solidna stolarka wpustowa i czopowa, wielka trwałość i staranne, ale skromne  wykończenie w jednym, naturalnym kolorze drewna. Wbrew powszechneu przekonaniu, shakersi nie są podobni do Amishów albo Luddytów, ponieważ  akceptują  nowoczesną technologię, która zwiększa w pracy ich efektywność, co oszczędzało  im czasu, jaki mogli poświęcić Bogu.

Do powodzenia mebli shakerskich przyczyniła się także amerykańska wojna o niepodległość. Meble w stylu Shaker były bowiem postrzegane jako zupełnie inne, nowoczesne i zdecydowanie amerykańskie, a popyt na nie wśród kolonistów był szczegolnie silny w następstwie odrzucenia wszystkiego co europejskie, a zwłaszcza brytyjskie. Paradoksalnie - meble w tym stylu, ze słynnymi krzesłami i łóżkami w stylu Shaker, zainspirowały później duński ruch Modern znany z prostoty, czystości formy i wdzięku.

 

 

Wnętrze ostatniej siedziby shakersów w Sabbathday Lake. Żadnych ozdób: według shakersów piękno ma być immanentną cechą także wszystkich przedmiotów użytkowych.

 

Podobieństwo obu stylów sprawia, że​​ meble w nowoczesnym skandynawskim stylu  Modern i meble w tradycyjnym stylu Shaker są łatwe do połączenia i wzajemnego uzupełniania się w pokoju lub domu: czyste, oszczędne linie obu stylów umożliwiają ich łatwe dopasowanie, a miękkie i lekkie meble w naturalnej barwie drewna dodają ciepła ogólnemu wyglądowi.

Jak zauważył Thomas Merton: „Szczególny wdzięk krzesła shakersów wynika z faktu, że zostało ono wykonane przez kogoś, kto wierzył, że anioł może zejść z nieba i po prostu na nim usiąść."

Zapraszam do galerii mebli shakersów:

 

Fot.01.

 

Fot.02.

 

Fot.03.

 

Fot.04.

 

Fot.05.

 

Fot.06.

 

Fot.07.

 

Fot.08.

 

Fot.09.

 

Fot.10.

 

Fot.11.

 

Fot.12.

 

W otwartym cyklu DRZEWA I DREWNO na moim blogu ukazały się dotychczas:                                            

01.Stół jak rzeka(8.09.2015)                  

/Greg Klassen, USA/

02.Drewutnia artysty  (29.12.2015)

03.Esencja drewna (26.04.2016)

/Thierry Martenon, Francja/

04.Pokusa sękatych obrzynów (13.09.2016)

/Dennis Elliott, Wielka Brytania/

05.Liściaste i iglaste (3.12.2016)

06.Pohutukawa (5.12.2016)

07.Drewniane owoce Fennela (25.04.2017)

/Paul Fennel, USA/

08.Drewno jak plastelina (5.12.2017)

/Livio di Marchi, Włochy/

09.Meble shakersów (24.07.2018)

 

 

KOMENTARZE

 • 5*
  DK

  https://culture.pl/pl/artykul/polskie-wzornictwo-xx-wieku

  http://starychmebliczar.pl/2014/01/23/polskie-meble-1918-1939-forma-funkcja-technika/

  https://culture.pl/pl/artykul/polskie-wzornictwo-xx-wieku

  https://www.google.pl/search?q=polskie+wzornictwo+w+meblarstwie&client=opera&hs=gFH&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwjQ3MG2t7fcAhUNyqQKHSXqBKQQsAR6BAgGEAE&biw=1240&bih=887

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031