Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4454 posty 2018 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Meble shakersów

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

DRZEWA I DREWNO (09) Legendarne meble shakersów to przykład świetnego tradycyjnego rzemiosła i niesłabnących uroków drewna…

Wnętrze ostatniej siedziby shakersów w Sabbathday Lake: czystość, skromność i porządek. Na ścianach wiszą krzesła zdejmowane wtedy, gdy pojawia się potrzeba posadzenia odwiedzających.

 

Wymierająca sekta shakersów,  których opisałem w eseju pt. „Ostatnie podrygi shakersów”  (żyje już tylko ostatnich dwoje wyznawców w Sabbathday Lake w stanie Maine w USA) jest wielką legendą Ameryki. Na wiele sposobów wyrażają oni klasyczne, pionierskie credo dawnej  Ameryki. Cenili ciężką i systematyczną pracę fizyczną, postrzegając ją jako formę modlitwy. Powtarzali nakaz swej założycielki: „Ręce do pracy, serce dla Boga". W pracy dążyli do doskonałości, dzięki czemu np. ich proste, lekkie, ale bardzo solidne i trwałe, dobrze wykonane meble drewniane – zwłaszcza krzesła – zyskały sławę w całej Ameryce. Przypisuje się im również około stu rozmaitych praktycznych wynalazków technicznych i ulepszeń, m.in. płaską miotłę. Ponadto w Sabbathday Lake zawsze uprawiano też zioła lecznicze i barwierskie oraz warzywa na nasiona, które sprzedawano.

Meble shakersów i ich styl niewiele się zmieniły od czasu ich powstania pod koniec XVII wieku. Są wyrazem przekonań shakersów o prostocie, skromności i skuteczności, jakimi powinno się odznaczać życie chrześcijan. Charakterystyczny styl tych mebli  to od początku lekka sylwetka z liniami prostymi, proste techniki konstrukcyjne i subtelne, eleganckie piękno, do dziś odbierane jako nowoczesne, które zaskoczyło Amerykę i szybko przyjęło się jako standard także u wielu innych wytwórców. Meble te, bardzo poszukiwane na rynku, spełniły ważną rolę w popularyzacji przesłania shakersów i przyczyniły się do zbudowania ich znakoitej reputacji w Ameryce.

Shakersi byli jednymi z pierwszych w Ameryce, którzy próbowali masowej produkcji i odnieśli tak wielki sukces, że nazwa „Shaker” stała się synonimem wysokiej  jakości. Dla stylu mebli shakersów charakterystyczna jest solidna stolarka wpustowa i czopowa, wielka trwałość i staranne, ale skromne  wykończenie w jednym, naturalnym kolorze drewna. Wbrew powszechneu przekonaniu, shakersi nie są podobni do Amishów albo Luddytów, ponieważ  akceptują  nowoczesną technologię, która zwiększa w pracy ich efektywność, co oszczędzało  im czasu, jaki mogli poświęcić Bogu.

Do powodzenia mebli shakerskich przyczyniła się także amerykańska wojna o niepodległość. Meble w stylu Shaker były bowiem postrzegane jako zupełnie inne, nowoczesne i zdecydowanie amerykańskie, a popyt na nie wśród kolonistów był szczegolnie silny w następstwie odrzucenia wszystkiego co europejskie, a zwłaszcza brytyjskie. Paradoksalnie - meble w tym stylu, ze słynnymi krzesłami i łóżkami w stylu Shaker, zainspirowały później duński ruch Modern znany z prostoty, czystości formy i wdzięku.

 

 

Wnętrze ostatniej siedziby shakersów w Sabbathday Lake. Żadnych ozdób: według shakersów piękno ma być immanentną cechą także wszystkich przedmiotów użytkowych.

 

Podobieństwo obu stylów sprawia, że​​ meble w nowoczesnym skandynawskim stylu  Modern i meble w tradycyjnym stylu Shaker są łatwe do połączenia i wzajemnego uzupełniania się w pokoju lub domu: czyste, oszczędne linie obu stylów umożliwiają ich łatwe dopasowanie, a miękkie i lekkie meble w naturalnej barwie drewna dodają ciepła ogólnemu wyglądowi.

Jak zauważył Thomas Merton: „Szczególny wdzięk krzesła shakersów wynika z faktu, że zostało ono wykonane przez kogoś, kto wierzył, że anioł może zejść z nieba i po prostu na nim usiąść."

Zapraszam do galerii mebli shakersów:

 

Fot.01.

 

Fot.02.

 

Fot.03.

 

Fot.04.

 

Fot.05.

 

Fot.06.

 

Fot.07.

 

Fot.08.

 

Fot.09.

 

Fot.10.

 

Fot.11.

 

Fot.12.

 

W otwartym cyklu DRZEWA I DREWNO na moim blogu ukazały się dotychczas:                                            

01.Stół jak rzeka(8.09.2015)                  

/Greg Klassen, USA/

02.Drewutnia artysty  (29.12.2015)

03.Esencja drewna (26.04.2016)

/Thierry Martenon, Francja/

04.Pokusa sękatych obrzynów (13.09.2016)

/Dennis Elliott, Wielka Brytania/

05.Liściaste i iglaste (3.12.2016)

06.Pohutukawa (5.12.2016)

07.Drewniane owoce Fennela (25.04.2017)

/Paul Fennel, USA/

08.Drewno jak plastelina (5.12.2017)

/Livio di Marchi, Włochy/

09.Meble shakersów (24.07.2018)

 

 

KOMENTARZE

 • 5*
  DK

  https://culture.pl/pl/artykul/polskie-wzornictwo-xx-wieku

  https://starychmebliczar.pl/2014/01/23/polskie-meble-1918-1939-forma-funkcja-technika/

  https://culture.pl/pl/artykul/polskie-wzornictwo-xx-wieku

  https://www.google.pl/search?q=polskie+wzornictwo+w+meblarstwie&client=opera&hs=gFH&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwjQ3MG2t7fcAhUNyqQKHSXqBKQQsAR6BAgGEAE&biw=1240&bih=887

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031