Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Godzina porodu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO (04) Lada dzień, a nawet lada godzina spodziewamy się w rodzinie urodzin kolejnego wnuczęcia, tym razem z najmłodszej córki. Stąd zainteresowanie takim tematem…

 

 

Przekonanie, że po północy nie dzieje się nic wartościowego i nic się nie może przytrafić, wydaje się zupełnie nie mieć zastosowania w położnictwie. Na całym świecie godziny szczytowe dla porodów fizjologicznych, czyli takich, które nie zostały wywołane przez podanie leków, przypadają między godziną 1:00 a 7:00. Natężenie takich porodów wyraźnie potem maleje przez resztę dnia. Doprowadziło to wielu badaczy do przekonania, że​​ poród przed świtem daje jakąś przewagę ewolucyjną, być może nabytą dawno temu, kiedy matki w hordach łowiecko-zbierackich i ich niemowlęta mieliby korzyść z faktu, że wtedy ich grupa w ciągu kilku godzin była razem, co mogło im pomóc w opiece i obronić ich przed drapieżnikami.

Problem z tą teorią jest jednak taki, że prawie wszystkie informacje na temat czasu narodzin człowieka pochodzą z nowoczesnych środowisk miejskich, takich jak kliniki i szpitale, które mogą wytwarzać sztuczne warunki, a te powinny już dawno dać o tych niebezpieczeństwach zapomnieć. Otóż okazuje się, że nie bardzo. Jak udowadnia Carlye Chaney z Yale University w swej publikacji w American Journal of Physical Anthropology, porody o świcie są najczęstsze i wspólne zarówno dla społeczności o nowoczesnym jak i tradycyjnym stylu życia.

Matki, które pani Chaney i jej koledzy poddali badaniu pochodziły z Formosy, wiejskiej prowincji w Argentynie. Zostały one podzielone na dwie grupy, które uznano za wyraźnie odrębne zarówno pod względem kulturowym, jak i genetycznie. Jedna grupa składała się z 1 278 kobiet z populacji kreolskiej, czyli o pochodzeniu hiszpańskim z domieszką krwi tubylczej (indiańskiej), które żyją stosunkowo współczesnym życiem i zazwyczaj zajmują się rolnictwem na małą skalę i hodowlą bydła. Druga grupa składała się z 1110 kobiet należących do populacji Wichí i Toba/Qom, dwóch koczowniczych ludów łowiecko-zbierackich, które również zamieszkują region Formosa. Z powodu argentyńskich reform zdrowotnych wprowadzonych w latach 80., które zachęcały, a czasem zmuszały do porodów w formalnych warunkach medycznych, wszystkie kobiety w badaniu rodziły w sali porodowej wiejskiego szpitala, gdzie rejestrowano wydarzenia. Pani Chaney uwzględniła w swy badaniu wyłącznie fizjologiczne porody pełne, a zignorowała wszystkie cięcia cesarskie, poronienia, porody wywołane farmakologicznie i porody wcześniacze.

W założeniu badania pani Chaney spekulowała, że jeśli współczesny sposób życia odgrywa jakąś rolę w faworyzowaniu porodów głęboką nocą i o świcie, to​​ dostrzeże ona, że taka pora dominuje wynikach dla Kreolek, ale będą one mniej widoczne dla kobiet Wichí i Toby/Qom. Bynajmniej. Dane i dodatkowa analiza jasno pokazują, że nie ma statystycznej różnicy co do godziny porodu między dwiema grupami. Obie wykazały natężenie urodzeń między godziną 2 a 3 nad ranem, a wielką „ciszę” około godziny 17:00. Biorąc dokładniej, średni czas porodu dla Kreolek w ciągu doby to godzina 6:34, a dla Wichí i Toba/Qom – godzina 4:18.

Pani Chaney uważa, że elementem, który decyduje o takim czasie porodu jest prawdopodobnie melatonina, hormon, o którym wiadomo, że zwiększa się przy rozpoczęciu porodu i jest produkowany głównie przez organizm od północy do 5 rano. Mechanizm ten mógł się pojawić ewolucyjnie, podejrzewa pani Chaney, ponieważ na poród korzystna była ta pora, kiedy większość grupy była pod ręką i mogła służyć rodzącej pomocą. Dzisiaj oznacza to po prostu więcej pracy dla położnych na nocnej zmianie.

 

W cyklu GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO na moim blogu ukazały się dotychczas następujące pozycje:

01.Legiony Cezara (19.08.2015)

02.Ciąża i poród w dawnej Polsce (6.11.2015)

03.Sztuczna macica (5.10.2017)

04.Godzina porodu (23.07.2018)

 

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031