Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Godzina porodu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO (04) Lada dzień, a nawet lada godzina spodziewamy się w rodzinie urodzin kolejnego wnuczęcia, tym razem z najmłodszej córki. Stąd zainteresowanie takim tematem…

 

 

Przekonanie, że po północy nie dzieje się nic wartościowego i nic się nie może przytrafić, wydaje się zupełnie nie mieć zastosowania w położnictwie. Na całym świecie godziny szczytowe dla porodów fizjologicznych, czyli takich, które nie zostały wywołane przez podanie leków, przypadają między godziną 1:00 a 7:00. Natężenie takich porodów wyraźnie potem maleje przez resztę dnia. Doprowadziło to wielu badaczy do przekonania, że​​ poród przed świtem daje jakąś przewagę ewolucyjną, być może nabytą dawno temu, kiedy matki w hordach łowiecko-zbierackich i ich niemowlęta mieliby korzyść z faktu, że wtedy ich grupa w ciągu kilku godzin była razem, co mogło im pomóc w opiece i obronić ich przed drapieżnikami.

Problem z tą teorią jest jednak taki, że prawie wszystkie informacje na temat czasu narodzin człowieka pochodzą z nowoczesnych środowisk miejskich, takich jak kliniki i szpitale, które mogą wytwarzać sztuczne warunki, a te powinny już dawno dać o tych niebezpieczeństwach zapomnieć. Otóż okazuje się, że nie bardzo. Jak udowadnia Carlye Chaney z Yale University w swej publikacji w American Journal of Physical Anthropology, porody o świcie są najczęstsze i wspólne zarówno dla społeczności o nowoczesnym jak i tradycyjnym stylu życia.

Matki, które pani Chaney i jej koledzy poddali badaniu pochodziły z Formosy, wiejskiej prowincji w Argentynie. Zostały one podzielone na dwie grupy, które uznano za wyraźnie odrębne zarówno pod względem kulturowym, jak i genetycznie. Jedna grupa składała się z 1 278 kobiet z populacji kreolskiej, czyli o pochodzeniu hiszpańskim z domieszką krwi tubylczej (indiańskiej), które żyją stosunkowo współczesnym życiem i zazwyczaj zajmują się rolnictwem na małą skalę i hodowlą bydła. Druga grupa składała się z 1110 kobiet należących do populacji Wichí i Toba/Qom, dwóch koczowniczych ludów łowiecko-zbierackich, które również zamieszkują region Formosa. Z powodu argentyńskich reform zdrowotnych wprowadzonych w latach 80., które zachęcały, a czasem zmuszały do porodów w formalnych warunkach medycznych, wszystkie kobiety w badaniu rodziły w sali porodowej wiejskiego szpitala, gdzie rejestrowano wydarzenia. Pani Chaney uwzględniła w swy badaniu wyłącznie fizjologiczne porody pełne, a zignorowała wszystkie cięcia cesarskie, poronienia, porody wywołane farmakologicznie i porody wcześniacze.

W założeniu badania pani Chaney spekulowała, że jeśli współczesny sposób życia odgrywa jakąś rolę w faworyzowaniu porodów głęboką nocą i o świcie, to​​ dostrzeże ona, że taka pora dominuje wynikach dla Kreolek, ale będą one mniej widoczne dla kobiet Wichí i Toby/Qom. Bynajmniej. Dane i dodatkowa analiza jasno pokazują, że nie ma statystycznej różnicy co do godziny porodu między dwiema grupami. Obie wykazały natężenie urodzeń między godziną 2 a 3 nad ranem, a wielką „ciszę” około godziny 17:00. Biorąc dokładniej, średni czas porodu dla Kreolek w ciągu doby to godzina 6:34, a dla Wichí i Toba/Qom – godzina 4:18.

Pani Chaney uważa, że elementem, który decyduje o takim czasie porodu jest prawdopodobnie melatonina, hormon, o którym wiadomo, że zwiększa się przy rozpoczęciu porodu i jest produkowany głównie przez organizm od północy do 5 rano. Mechanizm ten mógł się pojawić ewolucyjnie, podejrzewa pani Chaney, ponieważ na poród korzystna była ta pora, kiedy większość grupy była pod ręką i mogła służyć rodzącej pomocą. Dzisiaj oznacza to po prostu więcej pracy dla położnych na nocnej zmianie.

 

W cyklu GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO na moim blogu ukazały się dotychczas następujące pozycje:

01.Legiony Cezara (19.08.2015)

02.Ciąża i poród w dawnej Polsce (6.11.2015)

03.Sztuczna macica (5.10.2017)

04.Godzina porodu (23.07.2018)

 

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930