Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Mniej obrotów, więcej trzęsień

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

GEOFIZYKA I SEJSMOLOGIA (04) Ziemia kręci się wolniej. Czy rok 2018 będzie rokiem wzmożonych trzęsień Ziemi?

 

 

Model jądra Ziemi w muzeum geologicznym w Nanjing, Chiny

 

 

Wraz ze spadkiem prędkości obrotowej Ziemi jądro naszej planety wysyła energię do jej górnych warstw, co prowokuje erupcje wulkanów i wzmożoną aktywność sejsmiczną, twierdzą naukowcy.

Naukowcy alarmują, że Ziemia coraz wolniej obraca się wokół własnej osi. W tym czasie i z tego powodu na naszej planecie dochodzi coraz częściej do trzęsień ziemi – już w tym roku sejsmolodzy naliczyli 15 silniejszych serii wstrząsów w różnych krajach świata. W ciągu ostatnich 117 lat ich liczba wzrosła kilkakrotnie. W rzeczywistości bowiem Ziemia nie jest aż tak solidna i wytrzymała – ani na powierzchni, ani w środku – jak mogłoby się wydawać. Odległość do zewnętrznego jądra Ziemi wynosi jedynie 2200 km w głąb. Składa się ono głównie z ciekłego żelaza i niklu. Substancja ta wrze, kipi i ma tendencję do przenikania od spodu ku powierzchni poprzez szczeliny i pęknięcia, co obecnie ma miejsce w różnych częściach świata.

 

 

 

 

W tym samym czasie również ciśnienie zewnętrzne wpływa na te rozpadliny i pokłady, poprzez  leżące nad nimi skały. Wpływa na to przede wszystkim prędkość obrotowa Ziemi. Chodzi o to, że jądro, opierając się na swojej prędkości obrotowej, wysyła energię w górne warstwy. W rozpadlinach zaczyna pojawiać się magma, a w obszarach aktywności sejsmicznej dochodzi do niszczycielskich kataklizmów.

Ostatnim razem nasza planeta zwolniła w 2011 roku. Ziemia zatrzęsła się na całym świecie. Z najnowszych badań wynika, że w drugiej połowie 2018 roku znowu dojdzie do potężnych trzęsień ziemi.

Naukowcy twierdzą, że w tym roku trzęsienia ziemi mogą wywołać prawdziwą apokalipsę, bo prędkość obrotu Ziemi wyraźnie maleje. Jednak nie należy martwić się o to, że Ziemia się zatrzyma. Proces ten wymagałby  miliardów lat, a w tym czasie ludzkość nba pewno zniszczą inne procesy.

 

 

KOMENTARZE

 • Ciekawostka przyrodnicza bardzo ciekawa
  Uczono nas w szkole podstawowej, że Ziemia obraca się wokół Słońca w ciągu 24 godzin - raz na 24 godziny. Stąd zmiana nocy i dni w ciagu doby.
  Jeśli Ziemia obraca się wolniej, to by znaczyło, że doba jest dłuższa, czyli trwa dłużej niż 24 godziny. Czy mamy teraz jakąś eksta godzinę lub jej część, albo czy minuty już nie trwają 60 sekund?

  Słyszałam o mnichach, którzy od stuleci odprawiają nocne litanie. Okazuje się, że od jakiegoś czasu nie są w stanie zmieścić do wschodu słońca wszystkich modlitw, które niegdyś odmawiali o tej samej porze roku. Wyglądałoby na to, ze czas raczej przyspiesza, a nie zwalnia. Warto by było tych mnichów zapytać; skoro, według naukowców, Ziemia zwalnia, może mnisi zdołaliby zmieścić jakąś dodatkową modlitwę do całonocnej litanii.
 • @Lotna 18:08:22
  "Słyszałam o mnichach, którzy od stuleci odprawiają nocne litanie. Okazuje się, że od jakiegoś czasu nie są w stanie zmieścić do wschodu słońca wszystkich modlitw, które niegdyś odmawiali o tej samej porze roku."

  To spowolnienie obrotów Ziemi jest bardzo małe. O ile dobrze pamiętam to chodzi o ułamki sekundy (już nawet nie pamiętam gdzie to czytałem).

  A jeśli chodzi o nasze poczucie czasu... no cóż. Nie zaprzeczam - coś jest na rzeczy. Ale nawet nie wiem jak to ugryźć.

  Ukłony

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031