Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2071 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

W piwnicy u Ipatiewa

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

HISTORIA: Dokładnie sto lat temu, w nocy z 16 na 17 lipca, w piwnicy w domu Ipatiewa w Jekaterynburgu miała miejsce egzekucja carskiej rodziny.

 

Rodzina carska w komplecie

 

 

Dom będący ostatnią przystanią Romanowów stał się później siedzibą armii, akademikiem i muzeum antyreligijnym.  Dwupiętrowa kamienna willa z niedużym sadem została zbudowana pod koniec lat 80. XIX wieku. W 1908 roku właścicielem domu został inżynier-budowniczy Nikołaj Ipatiew, który kupił go od poprzedniego właściciela.

Wiosną 1918 roku bolszewicy przejęli dom i przenieśli do niego rodzinę cara Rosji Mikołaja II. Romanowowie zostali umieszczeni w domu 30 kwietnia i spędzili w nim 78 dni, po czym zostali okrutnie rozstrzelani. Wokół domu bolszewicy zbudowali wysokie podwójne ogrodzenie i kilka budek strażniczych. Na strychu sąsiednich budynków umieszczono armaty.

Organizacja kaźni wszystkich członków carskiej rodziny, w tym lekarza i służby, została powierzona dowódcy domu specjalnego przeznaczenia Jakowowi Żurowskiemu. Około północy 16 lipca 1918 roku  lekarz domowy Romanowów, doktor Jewgienij Botkin, obudził członków rodziny i poprosił, aby się ubrali, tłumacząc, że mają zostać przeniesieni w bezpieczniejsze miejsce z powodu nadchodzącego chaosu w Jekaterynburgu. Mikołaj II, jego żona Aleksandra, ich dzieci Aleksiej, Olga, Tatiana, Maria i Anastazja, doktor Botkin, pokojówka Anna Demidowa, kamerdyner Aloizij Trupp i kucharz Iwan Charitonow zostali zaprowadzeni do piwnicy. Po kilku minutach do pomieszczenia wszedł pluton komunistyczny. Jurowski na głos przeczytał rozkaz komitetu wykonawczego, po czym bolszewicy zaczęli strzelać.

W egzekucji wzięło udział 8 osób. Jak wynika z protokołów śledztw, kilka osób przeżyło kanonadę i zostało dobite ogniem z pistoletów. Następnie wszystkie zwłoki zostały wywiezione za miasto, oblane kwasem siarkowym,  po to by szczątki pozostały nierozpoznane, a następnie spalone.

W 1927 roku Ipatiew udzielił wywiadu czeskiemu dziennikowi. „Kiedy samochód z carycą przyjechał pod mój dom na placu Wozniesenia, caryca napisała na ramie okiennej w jednym z pokojów datę 17/30 kwietnia 1918, na pamiątkę przyjazdu. Mój dom, znany jako Ipatiewski, został zbudowany w latach 70. ubiegłego wieku i nigdy nie było w nim żadnego nieboszczyka… Nikt w nim nie umarł  (…) Co za okrutna ironia losu… Po pięćdziesięciu latach zabito w nim 11 osób!"

W 1938 roku nekrolog Ipatiewa głosił „20 kwietnia, w Pradze, zmarł i został pochowany w krypcie cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy na cmentarzu Olszańskim Nikołaj Nikołajewicz Ipatiew, w którego domu zabito cara i całą carską rodzinę". W taki sposób jego imię pozostało na zawsze, choć dość przypadkowo, związane z tragedią w Jekaterynburgu.

Po wykonaniu kaźni dom stał się ponownie własnością Ipatiewa, ale nie na długo, gdyż ten postanowił emigrować i sprzedać willę przedstawicielom Białej Armii. W domu mieszkał też jakiś czas jeden z głównych dowódców czechosłowackich legionów w Rosji generał Radola Gajda, który walczył wówczas po stronie białogwardzistów. Białogwardziści rozpoczęli śledztwo w sprawie zabójstwa carskiej rodziny, ale latem 1919 roku Armia Czerwona znowu opanowała Jekaterynburg i rozmieściła swoich ludzi w domu Ipatiewa.

Po zakończeniu wojny domowej w budynku zorganizowano akademik dla studentów i mieszkania dla radzieckich urzędników. Ale w 1923 roku z domu zrobiono muzeum antyreligijne. Jego głównym eksponatem była piwnica, gdzie doszło do krwawych wydarzeń. W 1974 roku dom został nazwany historycznym i rewolucyjnym pomnikiem o dużym znaczeniu dla Rosjan. Ale już w 1975 roku komuniści postanowili go zburzyć, co uczyniono we wrześniu 1977 roku.

Demontaż domu Ipatiewa tłumaczony był zwykle zwiększeniem liczby zwiedzających. Nawet w dzień śmierci rodziny Romanowych ludzie przynosili pod dom świece. Ówczesny żydowski szef KGB Jurij Andropow bał się ściągania zbytniej uwagi obcokrajowców, którzy odwiedzali Swierdłowsk, jak wtedy jeszcze nazywał się Jekaterynburg, a w 1978 roku, z okazji 110. rocznicy urodzin Mikołaja II i 60. rocznicy jego śmierci, można było oczekiwać zwiększonego zainteresowania ze strony zagranicznych mediów, w związku z czym szef KGB rozkazał, aby budynek zburzono.

W 2000 roku Rosyjski Kościół Prawosławny uznał Mikołaja II i członków jego rodziny za godnych zaliczenia w poczet świętych prawosławia. W 2003 roku na miejscu kaźni wzniesiono Cerkiew Wszystkich Świętych.

 

 

KOMENTARZE

  • Demontaż domu Ipatiewa
    przeprowadzany jak wiadomo przez Borysa Jelcyna będącego wówczas partyjnym hersztem Swierdłowska,jest sam w sobie zabiegiem tajemniczym.Wydawałoby się że już u schyłku lat 70-tych XX w sprawa mordu na carskiej rodzinie jest "mocno historyczna".Niestety (a może na szczęście) rzeczywistość pokazuje że ciągle jest żywa.Ilość intryg,niezrozumiałych działań,akcji "fałszywej flagi" itp,jaka do dziś a nawet zwłaszcza dziś,towarzyszy próbom wyjaśnienie sprawy świadczy o tym że ideowi sprawcy zbrodni ciągle trwają na swych stanowiskach i nie szczególnie zależy im na prawdzie.
    Bo też trzeba wiedzieć że w całej tej sprawie więcej jest niewiadomy niż wiadomych.Krążące w popkulturze "informacje" np o tym że mord odbył się z rozkazu Lenina,są fałszywe.Nieprawdą jest nawet to że bezpośredni wykonawcy byli bolszewikami .Jak cały "uralski komitet rewolucyjny" byli eserami z tego też powodu nikt z nich nie przeżył roku 1937 r.
    Wersja o tym że w pomieszczeniu 4,5 m x 5.5 m mogła odbyć się egzekucja aż 11 ofiar też wydaje się warta sprawdzenia podczas eksperymentu śledczego.
    Kilka dni temu w tv wyemitowano film dokumentalny który jakby potwierdza wcześniejsze podejrzenia;ślady prowadzą do Wielkiej Brytanii. https://www.youtube.com/watch?v=FYzvmRuFb_0

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930