Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4454 posty 2018 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

W piwnicy u Ipatiewa

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

HISTORIA: Dokładnie sto lat temu, w nocy z 16 na 17 lipca, w piwnicy w domu Ipatiewa w Jekaterynburgu miała miejsce egzekucja carskiej rodziny.

 

Rodzina carska w komplecie

 

 

Dom będący ostatnią przystanią Romanowów stał się później siedzibą armii, akademikiem i muzeum antyreligijnym.  Dwupiętrowa kamienna willa z niedużym sadem została zbudowana pod koniec lat 80. XIX wieku. W 1908 roku właścicielem domu został inżynier-budowniczy Nikołaj Ipatiew, który kupił go od poprzedniego właściciela.

Wiosną 1918 roku bolszewicy przejęli dom i przenieśli do niego rodzinę cara Rosji Mikołaja II. Romanowowie zostali umieszczeni w domu 30 kwietnia i spędzili w nim 78 dni, po czym zostali okrutnie rozstrzelani. Wokół domu bolszewicy zbudowali wysokie podwójne ogrodzenie i kilka budek strażniczych. Na strychu sąsiednich budynków umieszczono armaty.

Organizacja kaźni wszystkich członków carskiej rodziny, w tym lekarza i służby, została powierzona dowódcy domu specjalnego przeznaczenia Jakowowi Żurowskiemu. Około północy 16 lipca 1918 roku  lekarz domowy Romanowów, doktor Jewgienij Botkin, obudził członków rodziny i poprosił, aby się ubrali, tłumacząc, że mają zostać przeniesieni w bezpieczniejsze miejsce z powodu nadchodzącego chaosu w Jekaterynburgu. Mikołaj II, jego żona Aleksandra, ich dzieci Aleksiej, Olga, Tatiana, Maria i Anastazja, doktor Botkin, pokojówka Anna Demidowa, kamerdyner Aloizij Trupp i kucharz Iwan Charitonow zostali zaprowadzeni do piwnicy. Po kilku minutach do pomieszczenia wszedł pluton komunistyczny. Jurowski na głos przeczytał rozkaz komitetu wykonawczego, po czym bolszewicy zaczęli strzelać.

W egzekucji wzięło udział 8 osób. Jak wynika z protokołów śledztw, kilka osób przeżyło kanonadę i zostało dobite ogniem z pistoletów. Następnie wszystkie zwłoki zostały wywiezione za miasto, oblane kwasem siarkowym,  po to by szczątki pozostały nierozpoznane, a następnie spalone.

W 1927 roku Ipatiew udzielił wywiadu czeskiemu dziennikowi. „Kiedy samochód z carycą przyjechał pod mój dom na placu Wozniesenia, caryca napisała na ramie okiennej w jednym z pokojów datę 17/30 kwietnia 1918, na pamiątkę przyjazdu. Mój dom, znany jako Ipatiewski, został zbudowany w latach 70. ubiegłego wieku i nigdy nie było w nim żadnego nieboszczyka… Nikt w nim nie umarł  (…) Co za okrutna ironia losu… Po pięćdziesięciu latach zabito w nim 11 osób!"

W 1938 roku nekrolog Ipatiewa głosił „20 kwietnia, w Pradze, zmarł i został pochowany w krypcie cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy na cmentarzu Olszańskim Nikołaj Nikołajewicz Ipatiew, w którego domu zabito cara i całą carską rodzinę". W taki sposób jego imię pozostało na zawsze, choć dość przypadkowo, związane z tragedią w Jekaterynburgu.

Po wykonaniu kaźni dom stał się ponownie własnością Ipatiewa, ale nie na długo, gdyż ten postanowił emigrować i sprzedać willę przedstawicielom Białej Armii. W domu mieszkał też jakiś czas jeden z głównych dowódców czechosłowackich legionów w Rosji generał Radola Gajda, który walczył wówczas po stronie białogwardzistów. Białogwardziści rozpoczęli śledztwo w sprawie zabójstwa carskiej rodziny, ale latem 1919 roku Armia Czerwona znowu opanowała Jekaterynburg i rozmieściła swoich ludzi w domu Ipatiewa.

Po zakończeniu wojny domowej w budynku zorganizowano akademik dla studentów i mieszkania dla radzieckich urzędników. Ale w 1923 roku z domu zrobiono muzeum antyreligijne. Jego głównym eksponatem była piwnica, gdzie doszło do krwawych wydarzeń. W 1974 roku dom został nazwany historycznym i rewolucyjnym pomnikiem o dużym znaczeniu dla Rosjan. Ale już w 1975 roku komuniści postanowili go zburzyć, co uczyniono we wrześniu 1977 roku.

Demontaż domu Ipatiewa tłumaczony był zwykle zwiększeniem liczby zwiedzających. Nawet w dzień śmierci rodziny Romanowych ludzie przynosili pod dom świece. Ówczesny żydowski szef KGB Jurij Andropow bał się ściągania zbytniej uwagi obcokrajowców, którzy odwiedzali Swierdłowsk, jak wtedy jeszcze nazywał się Jekaterynburg, a w 1978 roku, z okazji 110. rocznicy urodzin Mikołaja II i 60. rocznicy jego śmierci, można było oczekiwać zwiększonego zainteresowania ze strony zagranicznych mediów, w związku z czym szef KGB rozkazał, aby budynek zburzono.

W 2000 roku Rosyjski Kościół Prawosławny uznał Mikołaja II i członków jego rodziny za godnych zaliczenia w poczet świętych prawosławia. W 2003 roku na miejscu kaźni wzniesiono Cerkiew Wszystkich Świętych.

 

 

KOMENTARZE

  • Demontaż domu Ipatiewa
    przeprowadzany jak wiadomo przez Borysa Jelcyna będącego wówczas partyjnym hersztem Swierdłowska,jest sam w sobie zabiegiem tajemniczym.Wydawałoby się że już u schyłku lat 70-tych XX w sprawa mordu na carskiej rodzinie jest "mocno historyczna".Niestety (a może na szczęście) rzeczywistość pokazuje że ciągle jest żywa.Ilość intryg,niezrozumiałych działań,akcji "fałszywej flagi" itp,jaka do dziś a nawet zwłaszcza dziś,towarzyszy próbom wyjaśnienie sprawy świadczy o tym że ideowi sprawcy zbrodni ciągle trwają na swych stanowiskach i nie szczególnie zależy im na prawdzie.
    Bo też trzeba wiedzieć że w całej tej sprawie więcej jest niewiadomy niż wiadomych.Krążące w popkulturze "informacje" np o tym że mord odbył się z rozkazu Lenina,są fałszywe.Nieprawdą jest nawet to że bezpośredni wykonawcy byli bolszewikami .Jak cały "uralski komitet rewolucyjny" byli eserami z tego też powodu nikt z nich nie przeżył roku 1937 r.
    Wersja o tym że w pomieszczeniu 4,5 m x 5.5 m mogła odbyć się egzekucja aż 11 ofiar też wydaje się warta sprawdzenia podczas eksperymentu śledczego.
    Kilka dni temu w tv wyemitowano film dokumentalny który jakby potwierdza wcześniejsze podejrzenia;ślady prowadzą do Wielkiej Brytanii. https://www.youtube.com/watch?v=FYzvmRuFb_0

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031