Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Bohater z Tham Luang

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

RATOWNICTWO (06): Grupa chłopców z zalanej jaskini w Tajlandii ocalała w dużej mierze dzięki …buddyjskiej medytacji pod kierunkiem ich trenera…

Cały świat wstrzymał oddech, przez wiele dni śledząc niezwykle trudna akcję ratowania dzieci, uwięzionych w zalanej powodzią jaskini w północnej Tajlandii. Na szczęście tragedii udało się uniknąć dzięki niezwykle profesjonalnej i pełnej poświęcenia  pracy ratowników, głównie brytyjskich oraz tajskich żołnierzy. Dwunastu chłopców z lokalnego klubu piłkarskiego Mu Pa (Dzikie świnie) oraz ich trener zostali w końcu wydobyci  z groty i są już bezpieczni.

W oddalonym, kompletnie ciemnym  kącie zalanej jaskini grupa ta spędziła w sumie 19 długich dni. Przez pierwszych 10 dni szukano ich po omacku w labiryncie ciasnych i krętych,  zalanych  mętną wodą korytarzy. Potem przygotowywano ich ewakuację przy pomocy nurków. Pod koniec operacji ratowniczej ich zapasy jedzenia były praktycznie na wyczerpaniu, a krytycznie niski poziom tlenu w jaskini spadł poniżej 15%. Niewiele brakowało a chłopcy zmarliby z wyczerpania, wychłodzenia  i głodu tlenowego, jeśliby do tego czasu nie utonęli, bo poziom wody w jaskini nadal podnosi się coraz bardziej. W Tajlandii trwa, jak co roku sezon obfitych monsunowych deszczy, wiele jaskiń w wapiennym masywie na północy kraju, dostępnych w normalnej porze dla turystów ulega zatopieniu.

Razem z druzyną 12 młodocianych piłkarzy był  ich trener Ekkapol Chantawong, którego historia zasługuje na oddzielny opis. 25-letni mężczyzna stracił rodzinę w wieku 12 lat. Jego najbliżsi umarli wskutek epidemii, a on znalazł się w buddyjskim klasztorze, gdzie spędził następne dziesięć lat. Po tym czasie powrócił do domu, żeby zająć się swoją babcią i znalazł pracę w klubie piłkarskim Mu Pa, zostając tam asystentem trenera.

23 czerwca Ekkapol Chantawong razem z dwunastoma chłopcami w wieku od 11 do 16 lat wybrali się na wycieczkę rowerową, ale zabłądzili i nie mogli wydostać się z jaskini, kiedy spadł silny deszcz i zatopił wejście. Nikt nie spodziewał się, że zostaną odcięci od świata, a zapasów jedzenia i wody mieli bardzo mało.

Nikt nie ma wątpliwości, że ocaleli dzięki osobowości i dojrzałości trenera. Podzielił on wszystkie zapasy na równe części tak, aby rozciągnąć je na maksymalnie długi czas, poprowadził modlitwy i nauczył chłopców buddyjskiej medytacji. Kiedy dwaj brytyjscy ratownicy dostali się do jaskini, byli zdumieni spokojem znalezionych w niej dzieci. Nie płakały i nie panikowały. Miały także potem dość woli, odwagi i sił, żeby pod kierunkiem ratowników, w zdyscyplinowany sposob pokonać 4-5 km płynąc po ciemku, w masce, pod wodą i pod prąd. Na niektórych odcinkach było tak ciasno, że trzeba było zdejmować butlę z tlenem. W krytycznym przewężeniu średnica korytarza wynosi tylko ok 40 cm. Jako ostatni z jaskini wyszedł trener, który błyskawicznie stał się idolem. Na jego cześć narysowano nawet animowaną kreskówkę z postacią dzika, który medytuje i obejmuje opieką  12 warchlaków, co nawiązuje do nazwy piłkarskiego klubu.

Szczęśliwe zakończenie dramatycznych wydarzeń w jaskini Tham Luang z pewnością zrodziło znaną na całym świecie grupę młodych bohaterów, a zwłaszcza ich trenera. Jest również wielkim i radosnym  znakiem dla Tajlandii, a także dla panującej w tym kraju religii buddyjskiej. Z pewnością przysporzy jej nowych wyznawców, pogłębi wiarę i zaangażowanie u dotychczasowych a także rozbudzi na całym świecie zainteresowanie medytacją, która okazała się tak pomocna w opanowaniu krytycznej sytuacji i uratowaniu tej grupy.  (BJ)

 

W cyklu  RATOWNICTWO  na moim blogu jak dotąd ukazały się następujące pozycje:

01.Z konwojem do Donbasu (28.12.2014)

02.W razie zamachu (5.04.2016)

03.Znaleźć wrak (4.01.2018)

04.Dramat w tajskiej jaskini (4.07.2018)

05.Między wodą a tlenem (9.07.2018)

06.Bohater z Tham Luang (12.07.2018)

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930