Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2071 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Bohater z Tham Luang

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

RATOWNICTWO (06): Grupa chłopców z zalanej jaskini w Tajlandii ocalała w dużej mierze dzięki …buddyjskiej medytacji pod kierunkiem ich trenera…

Cały świat wstrzymał oddech, przez wiele dni śledząc niezwykle trudna akcję ratowania dzieci, uwięzionych w zalanej powodzią jaskini w północnej Tajlandii. Na szczęście tragedii udało się uniknąć dzięki niezwykle profesjonalnej i pełnej poświęcenia  pracy ratowników, głównie brytyjskich oraz tajskich żołnierzy. Dwunastu chłopców z lokalnego klubu piłkarskiego Mu Pa (Dzikie świnie) oraz ich trener zostali w końcu wydobyci  z groty i są już bezpieczni.

W oddalonym, kompletnie ciemnym  kącie zalanej jaskini grupa ta spędziła w sumie 19 długich dni. Przez pierwszych 10 dni szukano ich po omacku w labiryncie ciasnych i krętych,  zalanych  mętną wodą korytarzy. Potem przygotowywano ich ewakuację przy pomocy nurków. Pod koniec operacji ratowniczej ich zapasy jedzenia były praktycznie na wyczerpaniu, a krytycznie niski poziom tlenu w jaskini spadł poniżej 15%. Niewiele brakowało a chłopcy zmarliby z wyczerpania, wychłodzenia  i głodu tlenowego, jeśliby do tego czasu nie utonęli, bo poziom wody w jaskini nadal podnosi się coraz bardziej. W Tajlandii trwa, jak co roku sezon obfitych monsunowych deszczy, wiele jaskiń w wapiennym masywie na północy kraju, dostępnych w normalnej porze dla turystów ulega zatopieniu.

Razem z druzyną 12 młodocianych piłkarzy był  ich trener Ekkapol Chantawong, którego historia zasługuje na oddzielny opis. 25-letni mężczyzna stracił rodzinę w wieku 12 lat. Jego najbliżsi umarli wskutek epidemii, a on znalazł się w buddyjskim klasztorze, gdzie spędził następne dziesięć lat. Po tym czasie powrócił do domu, żeby zająć się swoją babcią i znalazł pracę w klubie piłkarskim Mu Pa, zostając tam asystentem trenera.

23 czerwca Ekkapol Chantawong razem z dwunastoma chłopcami w wieku od 11 do 16 lat wybrali się na wycieczkę rowerową, ale zabłądzili i nie mogli wydostać się z jaskini, kiedy spadł silny deszcz i zatopił wejście. Nikt nie spodziewał się, że zostaną odcięci od świata, a zapasów jedzenia i wody mieli bardzo mało.

Nikt nie ma wątpliwości, że ocaleli dzięki osobowości i dojrzałości trenera. Podzielił on wszystkie zapasy na równe części tak, aby rozciągnąć je na maksymalnie długi czas, poprowadził modlitwy i nauczył chłopców buddyjskiej medytacji. Kiedy dwaj brytyjscy ratownicy dostali się do jaskini, byli zdumieni spokojem znalezionych w niej dzieci. Nie płakały i nie panikowały. Miały także potem dość woli, odwagi i sił, żeby pod kierunkiem ratowników, w zdyscyplinowany sposob pokonać 4-5 km płynąc po ciemku, w masce, pod wodą i pod prąd. Na niektórych odcinkach było tak ciasno, że trzeba było zdejmować butlę z tlenem. W krytycznym przewężeniu średnica korytarza wynosi tylko ok 40 cm. Jako ostatni z jaskini wyszedł trener, który błyskawicznie stał się idolem. Na jego cześć narysowano nawet animowaną kreskówkę z postacią dzika, który medytuje i obejmuje opieką  12 warchlaków, co nawiązuje do nazwy piłkarskiego klubu.

Szczęśliwe zakończenie dramatycznych wydarzeń w jaskini Tham Luang z pewnością zrodziło znaną na całym świecie grupę młodych bohaterów, a zwłaszcza ich trenera. Jest również wielkim i radosnym  znakiem dla Tajlandii, a także dla panującej w tym kraju religii buddyjskiej. Z pewnością przysporzy jej nowych wyznawców, pogłębi wiarę i zaangażowanie u dotychczasowych a także rozbudzi na całym świecie zainteresowanie medytacją, która okazała się tak pomocna w opanowaniu krytycznej sytuacji i uratowaniu tej grupy.  (BJ)

 

W cyklu  RATOWNICTWO  na moim blogu jak dotąd ukazały się następujące pozycje:

01.Z konwojem do Donbasu (28.12.2014)

02.W razie zamachu (5.04.2016)

03.Znaleźć wrak (4.01.2018)

04.Dramat w tajskiej jaskini (4.07.2018)

05.Między wodą a tlenem (9.07.2018)

06.Bohater z Tham Luang (12.07.2018)

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930