Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Turcja po sułtańsku

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan jest coraz bliżej władzy absolutnej.

9 lipca w Ankarze ceremonialnie zaprzysiężono prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana wybranego na kolejną kadencję w wyborach 24 czerwca. W ten sposób dokonało się pełne formalne przejście ustrojowe Turcji na system prezydencki a władza i dominacja prezydenta w tureckim systemie politycznym doznały istotnego wzmocnmienia. Dotychczas opierała się ona na jego niepodważalnym autorytecie w rządzącej partii AKP i w aparacie państwowym. Uznano, że wzmocnienie Erdoğana zapewni Turcji stabilność polityczną i  zahamuje  kryzys gospodarczy.

Wraz z aprzysiężeniem Erdoğan przedstawił „autorski” skład swego rządu, w którym znalazło się czterech dotychczasowych ministrów. Jedynym wiceprezydentem – w praktyce „wielki wezyrem” sułtana - został Fuat Oktay, kierujący dotąd kancelarią ustępującego premiera Binalego Yıldırıma. Rząd składa się obecnie z szesnastu resortów (wcześniej było ich 21) i nie ma w nim żadnego polityka związanego z Partią Ruchu Nacjonalistycznego (MHP), z którą rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) jeszcze przed wyborami zawarła porozumienie o bliskiej współpracy. Skład nowego rządu wskazuje na kontynuację, a nawet zaostrzenie dotychczasowej polityki Erdoğana w kluczowych obszarach. Stanowiska ministerialne zachowali jego zaufani i sprawdzeni współpracownicy kierujący resortami spraw wewnętrznych, zagranicznych i sprawiedliwości. Oznacza to kontynuację kursu w takich kwestiach jak zwalczanie wewnętrznej opozycji, polityka wobec Syrii oraz współpraca z Rosją.

Zaostrzenie kursu w polityce wewnętrznej potwierdza nowa wielka fala czystek, do jakiej doszło zaraz po wyborach – zwolniono z pracy kolejnych 18,5 tys. funkcjonariuszy służby cywilnej oskarżanych o związki z tzw. ruchem Gülena. Widać z tego, że Erdoğan traktuje tę sprawę bardzo poważnie i nie boi się, że w ten sposób przybywa mu  zdecydowanych przeciwników.

Dotychczasowy szef sztabu generalnego gen. Hulusi Akar otrzymał stanowisko ministra obrony, co oznacza, że przy formalnej kontroli cywilnej nad siłami zbrojnymi sprawy wojska będą rozwiązywane przez samych wojskowych. To się w każdej armii musi podobać i zapewnia prezydentowi na długo jej lojalność.

Doszło także do spektakularnego awansu zięcia prezydenta Berata Albayraka (dotychczas odpowiedzialnego za energetykę), któremu powierzono kierowanie kluczowym Ministerstwem Skarbu i Finansów. Oddanie w jego ręce superresortu o newralgicznym znaczeniu, szczególnie w obliczu poważnych oznak nadchodzącego kryzysu gospodarczego, znacząco podnosi jego pozycję polityczną jako prawdopodobnego przyszłego następcy Erdoğana. Dla zagranicy i dla tzw. rynków finansowych ta decyzja oznacza jednak dalsze uzależnienie polityki gospodarczej od Erdoğana. Świadczy o ty fakt, że po ogłoszeniu nominacji Albayraka wartość tureckiej  liry w stosunku do dolara spadła o 3,8%.

Obok zaufanych ministrów, mających ugruntowaną pozycję w systemie, rząd składa się poza tym głównie z technokratów. Tym bardziej zaskakuje więc fakt, że nie nie znalazło się żadne miejscedla jakiegoś ministra z MHP, w sojuszu z którą rządząca AKP utrzymuje większość parlamentarną. Widać, że  Erdoğan czuje się sam dostatecznie mocno. Wykorzystuje on fakt, że dla samych nacjonalistów (MHP) na obecnym etapie kluczowy pozostaje jej wpływ na kształt ideowy państwa oraz zasadnicze kierunki polityki, które AKP realizuje we współpracy z nacjonalistami. Nie jest jasne jak trwały jest taki układ i czy sojusznicza lojalność MHP przetrwałaby próbę np. poważnego kryzysu ekonomicznego i wywołanych nim niepokojów społecznych. Jak na razie panuje jednak optymizm.

 

 

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031