Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2071 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Nie żyje Koko

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

MAŁPY I MAŁPIATKI (03) W wieku 46 lat zmarła najbardziej znana na świecie małpa – Koko, samica goryla nizinnego, słynna ze swych uzdolnień językowych i kontaktu z ludźmi.

 

 

Koko urodziła się 4 lipca 1971 r i pierwotnie była nazwana Hanabiko, co po japońsku  znaczy „dziecko fajerwerków". Kiedy zmarła 19 czerwca 2018 w Woodside w Kalifornii, miała 46 lat, co dla goryli, które bardzo rzadko osiągają 50 lat (w niewoli, gdzie z reguły zwierzęta żyją sporo dłużej), jest już wiekiem bardzo poważnym.

Koko na zawsze zmieniła nasze koncepcje inteligencji naczelnych i ich zdolności emocjonalnych. „Jej wpływ był głęboki i to, czego nauczyła nas o emocjonalnych zdolnościach goryli i ich zdolnościach poznawczych, będzie nadal kształtować świat" – napisała Fundacja Gorilla w komunikacie o jej śmierci.

Koko słynęła z niezwykłych umiejętności społecznych, a zwłaszcza z umiejętności komunikowania się z ludźmi za pośrednictwem języka migowego American Sign Language. Nauczyła się pierwszych znaków, gdy była jeszcze niemowlęciem. Z biegiem lat opanowała ponad 1000 znaków, z których 600 używała regularnie. Była tematem projektu naukowego  zoopsycholożki  Penny Patterson w San Francisco, obecnie uważanego za najdłuższe ciągłe badanie małp człekokształtnych na świecie.

Gdy miała siedem lat, Koko była już powszechnie znana. Dwukrotnie pojawiła się na okładce National Geographic - w 1978 roku, gdzie znakomicie zrobiła sobie zdjęcie w lustrze, oraz w 1985 roku, gdzie przytulała swoją ukochaną kotkę.

Naukowcy twierdzą, że Koko, która polubiła książki z obrazkami pt. „Trzy małe kociaki" i „Puss in Boot", w 1983 roku poprosiła o takiego kota i kategorycznie odmówiła substytutu z wypchanej zabawki, mówiąc, że to ją "przygnębiło". W końcu przyznano jej więc żywą kotkę, którą nazwała All Ball. Koko bawiła się z nią godzinami, ale kiedy All Ball znudzona pieszczotami, wyrywała się i uciekała od Koko, gorylica dawała znaki: „niedobry” +„kotek”. Niestety, zaledwie sześć miesięcy później All Ball została zabita przez samochód. Koko wydawała się wyrażać smutek z powodu utraty zwierzaka, dając znaki: "kot", "płacz", "sorry" i "Koko-miłość".

Koko spotykała się z takimi gwiazdami jak Betty White, Fred Rogers i Robin Williams. W 2012 roku nauczyła się grać na magnetofonie, pokazując przy tym, że goryle potrafią kontrolować swój oddech, co wcześniej uważano za niemożliwe dla naczelnych nie będących ludźmi.

W 1976 r. utworzono specjalną Fundację Gorilla, w której umieszczono Koko i samca  goryla  o imieniu Michael, który także umiał posługiwać się znakami, aczkolwiek duzo słabiej niz Koko, i żył do 2000 roku. W 1991 r. przybył tam inny samiec o imieniu Ndume, który mieszkał wraz z Koko aż do jej śmierci w ubiegłym miesiącu.

W trakcie projektu językowego niektórzy krytycy, tacy jak lingwista Noam  Chomsky i Steven Pinker, twierdzili, że Koko tak naprawdę nie rozumiała, co robi lub  co mówi, a jedynie kopiowała ruchy rąk badaczy  próbując zdobywać nagrody i pochwały. Takie stanowisko staje się jednak coraz mniej zasadne, biorąc pod uwagę obecną wiedzę na temat inteligencji naczelnych i ich wrodzonych umiejętności komunikacyjnych.

Naukowcy nauczyli bowiem  języka znaków  także inne wielkie małpy człekokształtne, w tym szympansy, bonobo i orangutany. Ogólnie uważa się, że zwierzęta te mogą nauczyć się przekazywania wielu pojęć i słów w znaczący sposób, brakuje im natomiast zdolności do wyrażania składni i odpowiedniej gramatyki. Koko i inne naczelne wyrażają pojedyncze pojęcia, i tylko czasami łączą kilka słów w celu wyrażenia bardziej złożonych znaczeń. Ale wypowiedzi naprawdę złożone, np. warunkowe lub względne, a przy tym poprawne gramatycznie są uważane za przekraczające ich możliwości. (BJ)

 

Lubiła obserwować świat tak jak ludzie

Obchodziła swoje urodziny

 

A nade wszystko uwielbiała swojego kotka

 

W otwartym cyklu MAŁPY I MAŁPIATKI na moim blogu ukazały się jak dotąd następujące pozycje:

01.Dolina pawianów  (10.10.2016)

02.Szympi nas nie kuma (28.06.2018)

03.Nie żyje Koko (9.07.2018)

 

KOMENTARZE

 • @
  Koko żyła w komforcie zoo, nie miała dzieci i była łasuchem, co częściowo tłumaczy jej tuszę. Ale w ogóle goryle są ciężkie, nieruchawe, leniwe i otyłe także na wolności. Wśród małp są tym. czym hipopotamy lub nosorożce wśród kopytnych na sawannie. Przed drapieżnikami broni je masa i ogromna siła samców.
 • @Bogusław Jeznach 15:36:55
  "Koko żyła w komforcie zoo, nie miała dzieci i była łasuchem, co częściowo tłumaczy jej tuszę."

  Dużo "czterdziestek" ma ten problem ;-)))

  Bezapelacyjnie 5*

  Ukłony

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930