Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Nie żyje Koko

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

MAŁPY I MAŁPIATKI (03) W wieku 46 lat zmarła najbardziej znana na świecie małpa – Koko, samica goryla nizinnego, słynna ze swych uzdolnień językowych i kontaktu z ludźmi.

 

 

Koko urodziła się 4 lipca 1971 r i pierwotnie była nazwana Hanabiko, co po japońsku  znaczy „dziecko fajerwerków". Kiedy zmarła 19 czerwca 2018 w Woodside w Kalifornii, miała 46 lat, co dla goryli, które bardzo rzadko osiągają 50 lat (w niewoli, gdzie z reguły zwierzęta żyją sporo dłużej), jest już wiekiem bardzo poważnym.

Koko na zawsze zmieniła nasze koncepcje inteligencji naczelnych i ich zdolności emocjonalnych. „Jej wpływ był głęboki i to, czego nauczyła nas o emocjonalnych zdolnościach goryli i ich zdolnościach poznawczych, będzie nadal kształtować świat" – napisała Fundacja Gorilla w komunikacie o jej śmierci.

Koko słynęła z niezwykłych umiejętności społecznych, a zwłaszcza z umiejętności komunikowania się z ludźmi za pośrednictwem języka migowego American Sign Language. Nauczyła się pierwszych znaków, gdy była jeszcze niemowlęciem. Z biegiem lat opanowała ponad 1000 znaków, z których 600 używała regularnie. Była tematem projektu naukowego  zoopsycholożki  Penny Patterson w San Francisco, obecnie uważanego za najdłuższe ciągłe badanie małp człekokształtnych na świecie.

Gdy miała siedem lat, Koko była już powszechnie znana. Dwukrotnie pojawiła się na okładce National Geographic - w 1978 roku, gdzie znakomicie zrobiła sobie zdjęcie w lustrze, oraz w 1985 roku, gdzie przytulała swoją ukochaną kotkę.

Naukowcy twierdzą, że Koko, która polubiła książki z obrazkami pt. „Trzy małe kociaki" i „Puss in Boot", w 1983 roku poprosiła o takiego kota i kategorycznie odmówiła substytutu z wypchanej zabawki, mówiąc, że to ją "przygnębiło". W końcu przyznano jej więc żywą kotkę, którą nazwała All Ball. Koko bawiła się z nią godzinami, ale kiedy All Ball znudzona pieszczotami, wyrywała się i uciekała od Koko, gorylica dawała znaki: „niedobry” +„kotek”. Niestety, zaledwie sześć miesięcy później All Ball została zabita przez samochód. Koko wydawała się wyrażać smutek z powodu utraty zwierzaka, dając znaki: "kot", "płacz", "sorry" i "Koko-miłość".

Koko spotykała się z takimi gwiazdami jak Betty White, Fred Rogers i Robin Williams. W 2012 roku nauczyła się grać na magnetofonie, pokazując przy tym, że goryle potrafią kontrolować swój oddech, co wcześniej uważano za niemożliwe dla naczelnych nie będących ludźmi.

W 1976 r. utworzono specjalną Fundację Gorilla, w której umieszczono Koko i samca  goryla  o imieniu Michael, który także umiał posługiwać się znakami, aczkolwiek duzo słabiej niz Koko, i żył do 2000 roku. W 1991 r. przybył tam inny samiec o imieniu Ndume, który mieszkał wraz z Koko aż do jej śmierci w ubiegłym miesiącu.

W trakcie projektu językowego niektórzy krytycy, tacy jak lingwista Noam  Chomsky i Steven Pinker, twierdzili, że Koko tak naprawdę nie rozumiała, co robi lub  co mówi, a jedynie kopiowała ruchy rąk badaczy  próbując zdobywać nagrody i pochwały. Takie stanowisko staje się jednak coraz mniej zasadne, biorąc pod uwagę obecną wiedzę na temat inteligencji naczelnych i ich wrodzonych umiejętności komunikacyjnych.

Naukowcy nauczyli bowiem  języka znaków  także inne wielkie małpy człekokształtne, w tym szympansy, bonobo i orangutany. Ogólnie uważa się, że zwierzęta te mogą nauczyć się przekazywania wielu pojęć i słów w znaczący sposób, brakuje im natomiast zdolności do wyrażania składni i odpowiedniej gramatyki. Koko i inne naczelne wyrażają pojedyncze pojęcia, i tylko czasami łączą kilka słów w celu wyrażenia bardziej złożonych znaczeń. Ale wypowiedzi naprawdę złożone, np. warunkowe lub względne, a przy tym poprawne gramatycznie są uważane za przekraczające ich możliwości. (BJ)

 

Lubiła obserwować świat tak jak ludzie

Obchodziła swoje urodziny

 

A nade wszystko uwielbiała swojego kotka

 

W otwartym cyklu MAŁPY I MAŁPIATKI na moim blogu ukazały się jak dotąd następujące pozycje:

01.Dolina pawianów  (10.10.2016)

02.Szympi nas nie kuma (28.06.2018)

03.Nie żyje Koko (9.07.2018)

 

KOMENTARZE

 • @
  Koko żyła w komforcie zoo, nie miała dzieci i była łasuchem, co częściowo tłumaczy jej tuszę. Ale w ogóle goryle są ciężkie, nieruchawe, leniwe i otyłe także na wolności. Wśród małp są tym. czym hipopotamy lub nosorożce wśród kopytnych na sawannie. Przed drapieżnikami broni je masa i ogromna siła samców.
 • @Bogusław Jeznach 15:36:55
  "Koko żyła w komforcie zoo, nie miała dzieci i była łasuchem, co częściowo tłumaczy jej tuszę."

  Dużo "czterdziestek" ma ten problem ;-)))

  Bezapelacyjnie 5*

  Ukłony

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930