Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2071 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Rosja znów przeszkodzi?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

RUSOFOBIA: Obawy Polski, związane z bliskością Rosji obejmują coraz to nowe sfery. Warszawa uważa, że sąsiad ze wschodu uniemożliwia rozwój technologiczny UE.

 

Polacy mają zamiar zostać pionierami przejścia Europy na standardy sieci 5G, a Moskwa zdaniem niektórych ekspertów zamierza zablokować częstotliwości radiowe, niezbędne do wdrożenia technologii.

Unia Europejska podjęła niezwykle ważną decyzję: do 2020 roku przynajmniej jedno duże miasto w każdym z państw Wspólnoty powinno zostać podłączone do innowacyjnej sieci 5G. Specjaliści twierdzą, że ta technologia jest bardziej niezawodna i szybsza  niż na przykład LTE. 5G pozwala korzystać z bezprzewodowego internetu o niesamowitej wręcz szybkości. Nowe prędkości otwierają również szerokie perspektywy. Brak zakłóceń w odbiorze sygnału przyczyni się do rozwoju „Internetu rzeczy". To  z kolei ułatwi sterowanie robotami przemysłowymi i dronami (również przeznaczenia wojskowego). Możliwości podłączenia praktycznie nieograniczonej liczby urządzeń jest ogromną szansą dla takich technologii jak „inteligentny" dom i samochód.

Nowe technologie to także nowe dochody. Komisja Europejska policzyła już, że pomyślna realizacja podłączenia sieci 5G może przynieść całej wspólnocie około 114 mld euro rocznie. Ale nie wolno zapominać również o kosztach. Zgodnie z prognozami Komisji na stworzenie niezbędnej infrastruktury trzeba będzie przeznaczyć 56 mld euro.

Na drodze nowej technologii staną również takie przeszkody jak wysokie ceny oraz konieczność opracowania jednolitych standardów, bez których nie da się połączyć różnych przedsiębiorstw, firm i organizacji w jedną sieć — powiedział w wywiadzie dla radia Sputnik dyrektor Międzynarodowego Centrum Programów i Projektów w Edukacji Biznesowej Rosyjskiej Akademii Służby Państwowej Andriej Powarow.  „Należy podkreślić, że 5G to nowa technologia, która nie ma jednolitych standardów i obecnie wielu producentów eksperymentuje raczej ze swoimi rozwiązaniami. Przy czym niektóre z nich tylko nieznacznie przewyższają pod względem prędkości 4G. W ostatnim raporcie Gartner Hype Cycle (koniec lata 2017) technologia 5G dopiero przechodzi pierwszą fazę — podczas, gdy oczekiwania społeczeństwa i kręgów biznesowych szybko rosną i zbliża się tak zwany „szczyt rozdmuchanych oczekiwań" (Peak of Inflated Expectations) oraz późniejszy spadek — powiedział ekspert. Zdaniem Powarowa również 2020 rok nie będzie czasem zakrojonych na szeroką skalę projektów, a wykorzystywane technologie i częstotliwości mogą się jeszcze zmieniać. Natomiast oddzielnym problemem są fale radiowe, na jakich będzie odbierać 5G.

Zdaniem Brukseli Polska może stać się pionierem sieci wśród krajów europejskich, a Warszawa podchwyciła ten pomysł z radością — Polacy są przekonani, że sieć V generacji to szansa na przyśpieszenie rozwoju gospodarczego kraju. Ale przeszkadzają, jak zawsze sąsiedzi, a dokładniej rzecz biorąc — Rosja. Chodzi o to, że UE postanowiła wykorzystywać częstotliwość 700 MHz dla sieci 5G. Pasmo to powinni opuścić wszyscy pozostali użytkownicy — zwłaszcza nadawcy telewizyjni. Opracowywany jest cały program stopniowego opuszczania częstotliwości.

Jednak dyrektywy Brukseli obowiązują tylko kraje UE i jest to akurat oczywiste. Tymczasem radio granic państwowych nie respektuje. Dlatego fale, wyemitowane na tej częstotliwości przed użytkowników z sąsiadujących z Polską państw są obecne również w polskim eterze. Jak podkreśla Warszawa, Ukraina i Białoruś są gotowe na negocjacje w tej bolesnej sprawie, natomiast Moskwa już nie.

Zdaniem rosyjskiego politologa, profesora Aleksandra Michajlenki jest to próba znalezienia sobie kozła ofiarnego. UE wybrała częstotliwość 700 MHz dla swojego przełomu technologicznego jeszcze latem ubiegłego roku. I postawiła wszystkich przed faktem dokonanym. Tymczasem w Rosji z tego pasma korzystają nie tylko nadawcy telewizyjni, ale również organizacje wojskowe (zresztą podobnie jak w krajach europejskich).

Tak więc UE doskonale wiedziała, że jest ono zajęte i mogła najpierw dogadać się z sąsiadami, a dopiero później podejmować decyzję. Warszawa powinna mieć więc w tej sprawie pretensje nie do Rosji, a do Brukseli — podkreślił ekspert.

 /wg Sputnika/

KOMENTARZE

 • Ojej, manipulacja o 5G
  Jakbym pisał o 5G to najpierw zapoznałbym się z technologią 5G. Dla tłumacza z angielskiego to przecież nietrudne.

  Ponieważ nie ja piszę, to też nie ma sensu bym wyjaśniał za dużo.
  Standard 5G jest w opracowywaniu. Jeszcze go nie ma. Ma powstać do roku 2020. Dla Polaków i Polski jest ważne, że spowoduje ponowny wzrost promieniowania, dlatego będą się starali te żydowskie skurwysyny z rządu zmienić wartości dopuszczalne. Wzrośnie liczba stacji przekaźnikowych bo na tym polega ten pomysł by dane przechowywać lokalnie. Ludność będzie bardziej cierpiała.

  Dla Europy proponuje się pasmo częstotliwości 4,25-27,5 GHz.
  700 MHz dla 5G TO BZDURA lub prowokacja, która zachęciła mnie do komentarza.
  Pozdrawiam
 • @adevo 00:45:27
  Dokładnie. Już o tym czytałem na prisonplanet.pl kilka miesięcy temu. Kolejne narzędzie po pierwsze depopulacji, a po drugie totalnej kontroli (internet rzeczy, tzw. inteligentne domy i samochody).
  http://www.prisonplanet.pl/?sid=&q=5g
 • Technologia korzystna dla robotow,a nie ludzi
  "To z kolei ułatwi sterowanie robotami przemysłowymi i dronami (również przeznaczenia wojskowego). Możliwości podłączenia praktycznie nieograniczonej liczby urządzeń jest ogromną szansą dla takich technologii jak „inteligentny" dom i samochód."

  Wszystkie "inteligentne" urzadzenia sa niezwykle szkodliwe dla ludzi. Oczywiscie 'specjalisci" nie robia rzetelnych badan o szkodliwosci zadnej,a szczegolnie tej technologii na ludzki organizm. Ludziom beda sie mozgi lasowaly, ale po co ludzie, skoro roboty wszystko za nas zrobia. Tylko ze nie bedzie komu jezdzic tymi atomatycznymi samochodami, ani komu placic podatkow.
 • @adevo 00:45:27
  Niby tak, ale w sumie nie znam nikogo, kto by nie używał wifi w domu, też szkodliwego. Każdemu przeszkadzają kable.

  Rozwiązanie jest takie - odbiornik (antena, albo i router) poza domem i kabel pociągnięty do każdego urządzenia z internetem. A być może trzeba i sięgnąć po mocniejsze rozwiązania i zrobić z domu klatkę faradaya... Elektro smog będzie tylko większy, tak czy siak.
 • @k4tx 20:55:39
  A zwolennikom radosnego "Internetu Rzeczy" polecam film "Haker" ("Black Hat").
  To ciemna strona która NASTĄPI, ponieważ ludzie projektujący IoT mają słabe pojęcie o BEZPIECZEŃSTWIE.
  Były już dla przykładu kamerki internetowe łatwe (dla kompletnego laika!) do przechwycenia.
  A co, jeśli do Internetu będzie podłączony prozaiczny sterownik ogrzewania... (a na zewnątrz -20*C co u nas jest całkiem realne)?
 • @laurentp 16:04:54
  PS, bardzo popularny (cena! na Aliexpress) moduł na ESP8266 NIE MA w ogóle możliwości zaimplementowania "prawdziwej" kryptografii (moja korespondencja z jednym z polskich programistów).
  MA ją dopiero 2x droższy moduł ESP32...

  Trywialny przykład, nawet nie na bezpieczeństwo kryptograficzne, ale systemu "jako takiego": tanie przełączniki 230V (Sonoff) NIE działają bez połączenia z Internetem. Czyli nie masz netu, bo np padł router to i światła nie zapalisz... A kto wie, JAKIE informacje wysyła do "chmury" aplikacja która tym steruje? NIE jest open source, nie można tego sprawdzić poprzez analizę kodu.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930