Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Bawełniana sztuka Mali

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

WŁÓKNA I TKANINY (07) Malijski artysta Abdoulaye Konaté swoje polityczne i artystyczne przesłanie dosłownie „owija w bawełnę”. Kolorową i zaskakującą…

 

Abdoulaye Konaté (ur. 1 lutego 1953) to jedno z największych nazwisk w afrykańskiej sztuce współczesnej, a jego prace pokazywane są na prestiżowych wystawach na całym świecie. Urodził się w Diré, a mieszka i pracuje w Bamako, stolicy Mali. Studiował malarstwo w Institut National des Arts w Bamako, a następnie w Instituto Superior de Arte w Hawanie na Kubie. Konaté pracował jako grafik w Muzeum Narodowym w stolicy Mali a w 1998 r. został mianowany dyrektorem stołecznego Pałacu Kultury.Obecnie pracuje jako dyrektor Conservatoire des Arts et Métiers Multimédia Balla Fasseké Kouyaté w Bamako.Otrzymał  wiele nagród za swoje prace, w tym w 2002 roku krzyż kawalerski de l‘Ordre National du Mali oraz francuski Ordre des Arts et des Lettres de France.

Artysta tworzy prace tekstylne i instalacje. Łączy łaty, paski i frędzle z barwionej tkaniny, a także używa farb olejnych,  aby stworzyć duże, promiennie kolorowe montaże tekstylne. Podąża za tradycjami malijskimi i wykorzystuje lokalne materiały, ale piękne kolory idą u niego w parze z trudnymi przekazami politycznymi, także globalnymi i uniwersalnymi. Niektóre prace mają formę abstrakcyjnych kompozycji, w innych poszczególne formy stają się wyraźnymi symbolami i komentarzami do wielkich katastrof politycznych, środowiskowych i humanitarnych, takich jak wojny, susze, niszczenie środowiska i AIDS. Mali to kraj z historią obejmującą handel niewolnikami, francuski kolonializm, walczące grupy ludności i głębokie kontrowersje religijne. W swoich pracach Konaté reaguje na ogromne wyzwania społeczno-polityczne, przed którymi stanął w swoim kraju i poza nim.

Konaté pracuje przeważnie w bawełnie, która jest ważnym artykułem eksportowym Mali i częścią tożsamości jego narodu. Farbuje ją we wszystkich możliwych odcieniach i kształtach: krwistoczerwone pasy, żółte iskry lub skale kolorów od najgłębszego indygo do białego. Prawie we wszystkich widzimy wyraźne ślady pracy maszyny do szycia z tkaniną i podpis, który Konaté sam wyszywa ręcznie. Tkaniny tekstylne firmy Konaté charakteryzują się szczególną jakością malarską, a na przemian orientacją powierzchniową i przestrzenią głębi.

Do jego najbardziej znanych prac należy seria 41 obrazów tekstylnych i kolaży frędzlowych wystawiana na wielu wystawach w różnych krajach świata. Oto przykłady jego prac:

 

Fot.

 

Fot.

 

Fot.

 

Fot.

 

 

Fot.

 

Fot.

 

Fot.

 

Fot.

 

Fot.

Fot.

Fot.

Fot.

Fot.

Fot.

Fot.

Fot.

Fot.

Fot.

Fot.

Fot.

Fot.

Fot.

Fot.

 

W cykluWŁÓKNA I TKANINY na moim blogu ukazały się dotychczas:

 

01.Haftowane krajobrazy (28.07.2015)

/Fiona Robertson, Anglia/

02.Zuzanna i gobeliny (8.03.2016)

/Susan Klebanoff, USA/

03.Krajobrazy Szetlandów (20.04.2016)

/Shona Skinner, Szkocja/

04.Japonki w kimonach (18.10.2016)

05.Wichrowe wzgórza Magz (30.05.2017)

/Margaret Roberts, UK/

06.Haftowane fotografie (2.01.2018)

/Linda Behar, USA/

07.Bawełniana sztuka Mali (5.07.2018)

/Abdoulaye Konaté, Mali/

 

KOMENTARZE

  • Przesłanie ideowe?
    Ciekawa kolorystyka, mało komunikatywna symbolika. W ogóle jakoś nie ufam zapewnieniom o ideowym zaangażowaniu większości dzieł sztuki i ich twórców, często ich wcale nie dostrzegam i całe takie gadanie uważam zwykle za naciągane, tak jak w tym przypadku.
    Natomiast estetycznie – jest OK.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031