Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Bawełniana sztuka Mali

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

WŁÓKNA I TKANINY (07) Malijski artysta Abdoulaye Konaté swoje polityczne i artystyczne przesłanie dosłownie „owija w bawełnę”. Kolorową i zaskakującą…

 

Abdoulaye Konaté (ur. 1 lutego 1953) to jedno z największych nazwisk w afrykańskiej sztuce współczesnej, a jego prace pokazywane są na prestiżowych wystawach na całym świecie. Urodził się w Diré, a mieszka i pracuje w Bamako, stolicy Mali. Studiował malarstwo w Institut National des Arts w Bamako, a następnie w Instituto Superior de Arte w Hawanie na Kubie. Konaté pracował jako grafik w Muzeum Narodowym w stolicy Mali a w 1998 r. został mianowany dyrektorem stołecznego Pałacu Kultury.Obecnie pracuje jako dyrektor Conservatoire des Arts et Métiers Multimédia Balla Fasseké Kouyaté w Bamako.Otrzymał  wiele nagród za swoje prace, w tym w 2002 roku krzyż kawalerski de l‘Ordre National du Mali oraz francuski Ordre des Arts et des Lettres de France.

Artysta tworzy prace tekstylne i instalacje. Łączy łaty, paski i frędzle z barwionej tkaniny, a także używa farb olejnych,  aby stworzyć duże, promiennie kolorowe montaże tekstylne. Podąża za tradycjami malijskimi i wykorzystuje lokalne materiały, ale piękne kolory idą u niego w parze z trudnymi przekazami politycznymi, także globalnymi i uniwersalnymi. Niektóre prace mają formę abstrakcyjnych kompozycji, w innych poszczególne formy stają się wyraźnymi symbolami i komentarzami do wielkich katastrof politycznych, środowiskowych i humanitarnych, takich jak wojny, susze, niszczenie środowiska i AIDS. Mali to kraj z historią obejmującą handel niewolnikami, francuski kolonializm, walczące grupy ludności i głębokie kontrowersje religijne. W swoich pracach Konaté reaguje na ogromne wyzwania społeczno-polityczne, przed którymi stanął w swoim kraju i poza nim.

Konaté pracuje przeważnie w bawełnie, która jest ważnym artykułem eksportowym Mali i częścią tożsamości jego narodu. Farbuje ją we wszystkich możliwych odcieniach i kształtach: krwistoczerwone pasy, żółte iskry lub skale kolorów od najgłębszego indygo do białego. Prawie we wszystkich widzimy wyraźne ślady pracy maszyny do szycia z tkaniną i podpis, który Konaté sam wyszywa ręcznie. Tkaniny tekstylne firmy Konaté charakteryzują się szczególną jakością malarską, a na przemian orientacją powierzchniową i przestrzenią głębi.

Do jego najbardziej znanych prac należy seria 41 obrazów tekstylnych i kolaży frędzlowych wystawiana na wielu wystawach w różnych krajach świata. Oto przykłady jego prac:

 

Fot.

 

Fot.

 

Fot.

 

Fot.

 

 

Fot.

 

Fot.

 

Fot.

 

Fot.

 

Fot.

Fot.

Fot.

Fot.

Fot.

Fot.

Fot.

Fot.

Fot.

Fot.

Fot.

Fot.

Fot.

Fot.

Fot.

 

W cykluWŁÓKNA I TKANINY na moim blogu ukazały się dotychczas:

 

01.Haftowane krajobrazy (28.07.2015)

/Fiona Robertson, Anglia/

02.Zuzanna i gobeliny (8.03.2016)

/Susan Klebanoff, USA/

03.Krajobrazy Szetlandów (20.04.2016)

/Shona Skinner, Szkocja/

04.Japonki w kimonach (18.10.2016)

05.Wichrowe wzgórza Magz (30.05.2017)

/Margaret Roberts, UK/

06.Haftowane fotografie (2.01.2018)

/Linda Behar, USA/

07.Bawełniana sztuka Mali (5.07.2018)

/Abdoulaye Konaté, Mali/

 

KOMENTARZE

  • Przesłanie ideowe?
    Ciekawa kolorystyka, mało komunikatywna symbolika. W ogóle jakoś nie ufam zapewnieniom o ideowym zaangażowaniu większości dzieł sztuki i ich twórców, często ich wcale nie dostrzegam i całe takie gadanie uważam zwykle za naciągane, tak jak w tym przypadku.
    Natomiast estetycznie – jest OK.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930