Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2071 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Wojna z fokami

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Aleksandra Bełdowicz pisze o wojnie rybaków z fokami na Bałtyku. Problem nabrzmiewa…

 

Sprawa bestialskich mordów fok nad Bałtykiem nabiera tempa. Do tej pory odnotowano ponad 30 takich przypadków. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku podjęła decyzję o połączeniu spraw, a nadzór nad śledztwem przejęła Prokuratura Rejonowa w Gdyni, do której regularnie napływają kolejne doniesienia.Materiały przekazuje m.in. Fundacja Świat Zwierząt, która w sprawie będzie występować jako oskarżyciel posiłkowy. Fundacja chce się domagać od sprawców najwyższego wymiaru kary, jaki przewiduje ustawa o ochronie zwierząt — 5 lat za zabicie zwierząt ze szczególnym okrucieństwem.Zwłoki każdej ze znalezionych fok były okaleczone w sposób wskazujący na działanie człowieka — jedna z nich miała długą ranę ciętą, dwie inne — przywiązany do szyi kamień, kolejne dwie — zmiażdżoną czaszkę.

Choć nie wiadomo jeszcze, czy powodem było celowe działanie czy przypadkowe bestialstwo, nieoficjalnie mówi się, że sprawcami są rybacy, którzy skarżą się na to, że foki wyjadają im ryby z sieci, co pozbawia ich znaczącej części zarobku, choć nie są w stanie oszacować, jak dużej. Tę wersję uprawdopodabniają takie plakaty, wywieszane przez władze portu rybackiego Kuźnia na Półwyspie Helskim:

Poprosiłam o komentarz kierowniczkę Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. Prof. Krzysztofa Skóry, dr Iwona Pawliczka vel Pawlik, która jednoznacznie skrytykowała ich postawę:  Rybacy robią z sieci karmniki dla fok, jak foka zobaczy rybę w sieci, to dlaczego miałaby jej nie zjeść? To zupełnie naturalne, rybacy prowokują takie zachowania, bo dzięki temu nie muszą się wysilać, idą po najłatwiejszą zdobycz. Rybacy skarżą się nie tylko na — ich zdaniem — zbyt liczną populację fok, ale krytykują też podejście polskiego rządu, który według nich niewystarczająco wspiera rybołówstwo.

Pragnący zachować anonimowość rybak z Trójmiasta, powiedział mi wprost:

Ja nie widzę tutaj szansy na regulację populacji fok w inny sposób. Kormoran też jest problemem, a w Polsce nadaje mu się pełną ochronę gatunku, natomiast w drugą stronę, żeby tę populację jakoś uregulować, to już jest problem.  I dzieje się to, co teraz mamy. Helskie fokarium robi z tego aferę, WWF też, a nikt nie chroni polskich ryb i polskich rybaków, bo my sobie przecież damy radę i ryby też sobie dadzą radę.

Rybak idzie w morze, a foka za nim, czeka aż wystawi sieci, a nad ranem te ryby są przez foki wyjadane, te największe, najbardziej wartościowe ryby, głównie łososie. Foki nie kwapią się do łapania, tylko łowią to, co już złapane. To jest taki pasożyt, można powiedzieć.

Foki towarzyszą wędkarzom na wodzie, podpływają często do łodzi i kiedy my złapiemy łososia, to foka potrafi podpłynąć i zabrać nam rybę z wędki. Łapie takiego 10-kilogramowego łososia w pysk i odpływa. W związku z tym, że kiedyś zabijano foki dla pieniędzy, bo miasta za to płaciły rybakom, to foki prawie wyginęły, do tego się przyzwyczailiśmy. Teraz się dba o to, żeby było ich więcej.

Wtórował mu Bogusław Poszewicki, rybak z Gdańska:  Nieraz jest tak, że się nic nie przywiezie, bo jest wszystko wyżarte przez foki. Dzisiaj na przykład na dorszu byliśmy, pływamy już od tygodnia na dorsza, na dorszu długo już nie było takich sytuacji, żeby foki żarły, a dzisiaj na przykład dużo pogryzionych. Nawet do ministerstwa zgłaszaliśmy takie raporty, bo inspektorzy przyjeżdżali spisywać, znaczą te ryby wtedy, barwią, raporty pisaliśmy, odszkodowania mieli jakieś płacić, ale to wszystko takie… Tyle, że papiery, pisanie, a i tak w końcu człowiek sobie odpuszcza i daje sobie spokój, bo to tylko kupa zachodu.

Zupełnie odmiennego zdania jest pracownik Fundacji Świat Zwierzętom, który nie ma wątpliwości, że to nie foka jest szkodnikiem, tylko człowiek.W przyrodzie każdy pełni swoją rolę, tylko człowiek potrafi coś zniszczyć. To on wchodzi na terytorium ryb i fok. Foki nie zabierają im jedzenia z lodówki, ani pieniędzy z kieszeni. One należą do ekosystemu morskiego i powinny być odpowiednio traktowane. Jak się któraś zaplącze w sieci — nie powinna być mordowana, tylko wypuszczona na wolność. Jeśli zdarzy się tak, ze sieci były długo pod wodą i foka się utopiła, bo nie wypłynęła odpowiednio szybko, to należy ją przywieźć na brzeg, zgłosić np. do fokarium.

Wobec tego, jak ocenić straty, o których mówią rybacy?

Bogusław Poszewiecki: Nie powiem Pani, ile ryb jest wyjętych z sieci tak, że nie ma po nich śladu. Bo ja nie wierzę w to, że nie było więcej, z tego względu, że jeśli są poobrywane, że tylko głowa albo ogon wiszą w sieci, to ryba była dobrze zaplątana, a jak była słabiej zaplątana, to po prostu ta foczka podeszła i wzięła całą rybę. Nieraz jak na łososia chodzimy to jest 100% połowu zjedzone, a 50-70% to jest bardzo często. Przy dorszu to jest pewnie około 10-15%, nawet flądry już teraz gryzą, choć wcześniej nie ruszały. 

Dr Iwona Pawliczka vel Pawlik: Nie wiem, ile ryb foki wyjadają, ale wiem, że ryby są w sprzedaży, limity połowowe się zwiększają. Kiedy się sięga po zasoby przyrody, trzeba sobie uświadomić, że Morze Bałtyckie to nie jest akwarium, do którego sobie rybacy wrzucają ryby i mogą z nich korzystać, jako jedyni, niestety, tu jest konkurencja pokarmowa. 

Rybacy muszą zrozumieć, że po drugiej stronie mają konsumenta, który jest — lub bywa — świadomy i może zdecydować, czy chce żeby ta ryba na jego talerzu była opłacona takim kosztem czy woli z niej zrezygnować i napiętnować takie zachowania. Widząc jak opinia publiczna reaguje, rybacy podcinają gałąź, na której siedzą. 

Fundacja Świat Zwierzętom wyznaczyła nagrodę w wysokości 35 tysięcy złotych za pomoc w ujęciu sprawców mordów na fokach. Jej działania wspiera Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach, pomóc w odnalezieniu morderców fok zaproponowała też agencja detektywistyczna.

Jednak to, co rybaków powinno zaniepokoić najbardziej, to możliwy bojkot konsumentów. Internet wrze od oburzenia ludzi, którzy nie godzą się na bestialskie zabijanie fok i grożą rezygnacją z przyjazdu nad polskie morze oraz unikaniem jadania w restauracjach serwujących polskie ryby.

Fundacja Świat Zwierzętom: Ich nawet nie można porównać do myśliwych, bo myśliwy w porze zimowej dokarmia zwierzynę, dba o nią w jakiś sposób. Rybacy mordują foki teraz, w trakcie ich okresu lęgowego. Nie robią dla nich nic, leją paliwo do kutrów i łowią te ryby, nic od siebie nie dają i nawet nie może tyle zrobić, żeby wypuścić tę fokę z sieci? Muszą ją jeszcze zabić? Gorzej niż kłusownicy. Kłusownik poluje po to, aby zjeść albo sprzedać trofeum. A rybak co? Rozcina foce brzuch, żeby się topiła, przywiąże jej kamień i wyrzuci do wody. On się zwyczajnie nad tym zwierzęciem okrutnie znęca.

KOMENTARZE

 • Autor
  Popieram bojkot!!!!!!!!!
 • Byłem także na Helu.
  Większość tych fok to przybysze z Norwegii, przypływają całe stada tak mówią rybacy. Pokazywali mi rybacy same objedzone szkielety łososi, tylko łeb cały wiszący na haku. Było tego przy zaciągu na jednej tylko linie ze 200 szt! Widziałem na własne oczy. Kormorany robią spustoszenie w narybku na całym wybrzeżu zrywając łańcuch pokarmowy, one ciągle nie najedzone. Na Zalewie Szczecińskim nie ma ryb w tym węgorza, żywiących się narybkiem. To jest już plaga pod ochroną. Więc się rybakom żyjącym z połowów nie dziwię, że tłuką norweskie foki i trzebią kormorany. Bałtyk trzebią przemysłowe kutry z Niemiec, Danii, Norwegii i Szwecji, pompy ssące, biorące wszystko jak leci i stosując nieprzepisowe oczka w sieciach odławiając narybek na paszę oraz foki z kormoranami. Jeszcze parę lat i Bałtyk będzie bez ryb jak zalewy. Ci o których pan pisze to lewacy, zarabiają na tej niby ochronie. O dziwo nękani są tylko nasi rybacy, wymienieni nie, którzy także tłuką foki jak i kormorany. Nie raz rybacy wyciągają uduszone martwe foki zaplątane w sieci i linki.
 • @roux 19:52:40
  No to jedz trawę, smacznego. Będziesz ją innym wyżerał przerywając łańcuch pokarmowy.
 • @roux 19:52:40
  No jasne! Nie jedzmy ryb, karmmy foki i kormorany.

  Firma adwokacka z Katowic zajmuje się losem fok na Wybrzeżu - to doprawdy kuriozum.
 • @kula lis-ekolodzy to w wiekszosci jednostki o bardzo ograniczonej wedzy
  Czesto bardzo infantylnei nie rozumiejace caloksztalty problemow i zagadnien. Opre sie o przyklad z Niemiec swego czasu bylem w Bohumtam gdzie nocowalem po sasiedzku niemiec mial dzialeczke tak sie zlozylo ze jechalem ze znajomym na tz w szrot i miejsce przyjmowania starego sprzetu agd i materialow organicznych na kompost.on ruszyl pierwszy a my za nim nie wiedzac gdzie jedzie okazalo sie ze wziol jeden foliowy nieduzy woreczek zgrabionych lisci i wiazl to do tego nakazanego prawem komunalnego kompostownika .bylo tam dobre 10 km w obie strony wiec 20km wiec ten osobnik zgodnie z wymogiem prawa duzym autem zawiozl 3kg lisci spalajac ilesc tam paliwa .drugi przyklad z polski Znajomy mieszka ok3km poza wsia malo kupuje produktow wiec i smieci ma niewiele co 2 tygodnie przyjezdza 15 tonowe auto po bardzo zlej drodze spalajac mnustwo paliwa[2-3 bieg] by odebrac moze z 5kg potencjalnych smieci ,Znajomy interweniowal w gminie mowiac ze to niema sensu i niech auto przyjezdza na zadanie kiedy beda smieci ,niestety urzednicy sa nieublagani a teraz toczy sie sprawa administracyjna bo przez rok nie placil i naliczyli 5 tys kary. energia i koszty paliwa w tych dwoch sytuacjach wskazuja ze rozsadniej bylo by spalic te smieci w piecu bo koszty ekologiczne takiej organizacji zbierania odpadow to pokaz debilizmu i uposledzenia umyslowego w znacznym stopniu.[ Nie mowiac o tym ze smieci to sektor przejety w swiecie przez mafie np USA w ramach inwestycji w legalne dzialania ] Inna kwestia podnoszona przez matolow zwanych ekologami jest ocieplenie klimatu dzis juz wiemy ze al gore wyssal to ze swojej horej muzgownicy a idioci poslusznie realizuja koncepcje ,,ocieplenia ,,napedzajac miliony w ramach tzw kwot emisyjnych,co ciekawe jesli debil na szczycie piramidy wladzy tak postanowi to wszyscy ten absurd pokornie realizuja nie wnikajac w jego nielogicznosc. w sytuacji gdy wiemy ze klimat jest nierozerwalnie zwiazany ze sloncem i jego poziomem radiacji . Zniszczenie polskiej flotyli polowowej podobnie jak stocznie ,gurnictwo,przemysl spozywczy ,cukrownie to te same elementy tej samej strategi w ramach tajnych porozumien o jakich pisze hocby prof .Maciej Giertych w art ,,Plany Dobrych Niemcow,, Niewatpliwie przyrode nalezy chronic i zabijanie fok w taki sposob nie jest wlasciwe lecz powinna byc prowadzona gospodarka uwzgledniajaca interes ludzi[ ten etyczny problem mial Ghandi z malpami i doszedl do wniosku pomimo wyznawania zasad ahimsy ze zabijanie malp w sytuacji gdy byli glodni ludzie jest koniecznoscia]. Generalnie ta banda nieukow zwanych ekologami nieswiadomie wykonuje plany agendy 21.. Oczywiscie na poziomie towarzystwa ochrony zwierzat sa to sprawy abstrakcyjne bo co moze wiedziec jakis nawiedzony malolat poza infantylnym powtarzaniem banalow. W kazdym razie troska o srodowisko wyplywa ze srodowisk ktore bez mrugniecia okiem inicjuja wstrzykiwanie ludzia wirusow raka [SV40 to stara technologia w porownaniu do obecnych ] a tacy tam z wybrzeza to tylko urzyteczni idiocina uslugach wielkiej finansjery bo taki jest czest system finansowania ..............
 • @Lotna 01:02:13
  100/100!
 • @Lotna 01:02:13
  Dodam tylko, że te linki na szyjach fok to takle, z haczykami w które one się zaplątują i duszą pod wodą.
 • @jan 09:17:42
  100/100!
 • komentarz nany
  ze strony Wierni Polsce
  https://wiernipolsce.wordpress.com/2018/06/24/zamiast-kitu-gliny-plasteliny-to-z-judeoslowianstwa-same-kpiny-w-slovanska-praha-2018/#comment-136845

  Szanowny Adminie, Oświat,
  Bardzo proszę, by Pan zamieścił poniższy mój komentarz u Jeznacha o mordowaniu fok (Wojna z fokami).

  Sprawa ważna dlatego o to proszę.

  Foki i kormorany nie są własnością ludzi. Są własnością Boga.
  Domem fok jest morze, w tym przypadku Bałtyk.
  Bałtyk nie jest własnością ludzi, jest własnością Boga.
  Więc foki nie zjadają ludziom żadnych ryb, lecz jedzą to, co dla nich Stwórca zrobił do jedzenia.

  Najsmutniejsze jest w tym to, że tzw. rybacy przeliczają „swoje straty”!!! a ile to można stracić z czegoś, co nie jest twoją własnością???????????

  I jeszcze smutniejsze jest, że złowione ryby ci „rybacy” sprzedają i z tego robiona jest karma dla kotów i psów!!!!!!!

  Ci „rybacy” łowią nawet małe szprotki masowo i tym powodują niedożywienie ryb większych żywiących się szprotami, zakłócają cały ekosystem dla zaspokojenia chciwości, dla mamony!!!!!!!!!!

  A dorsze bałtyckie są już tak chude, że nie ma na nich prawie mięsa.

  Niech ci „rybacy” się zastanowią, co zrobią, gdy już tych ryb w morzu nie będzie, bo zrabują wszystko.

  CZY PRZERZUCĄ SIĘ NA POŁÓW PLASTYKOWYCH RYB W PLASTYKOWYCH MORZACH??????

  Czym innym jest łowić by móc zaspokoić głód i móc przeżyć, czym innym jest rabować by mieć coraz więcej pieniędzy, które nigdy i tak nie zaspokoją ludzkiej chciwości.

  Człowiek nie jest właścicielem Matki Ziemi. Człowiek jest na Niej gościem. I jeżeli człowiek zachowa się niewłaściwie, zostanie z Matki Ziemi zwyczajnie usunięty.
  Wszystko w Kosmosie oparte jest na równowadze. Człowiek ją zakłóca nie licząc się z nikim i niczym. Już teraz ekosystem jest na krawędzi totalnej zapaści.
  Mordowanie zwierząt z chęci zysku jest zbrodnią, za którą będzie bolesna kara. DLA WSZYSTKICH.

  nana
 • @Oświat 13:38:45
  TA NANA TO CHORA PSYCHICZNIE, SZKODA JEJ BZDETÓW CZYTAĆ. PO CO TO WKLEIŁEŚ? Celowo dużymi literami.
 • @kula Lis 67 13:51:16
  Wszyscy wiemy, że ten świat opiera się na łańcuchy pokarmowym. Osioł pożera trawę i chwasty, lew osła, a lwa zabija człowiek.
  Człowieka zabija inny człowiek.
  Na szczęście jeszcze nie pożera.
  Kormorany są świetnymi łowcami i azjaci używają ich do odłowów ryb.
  Ci z pośród azjatów którzy nie mają kutrów, wielkich łodzi, a jedynie kormorana z pętlą na szyi.
  Ponoć w czasach gdy w modzie były futra, na foki polowano dla futerek.
  Teraz widocznie zaczyna się je tępić jak szczury i myszy, jako szkodniki.
 • @Oświat 17:49:19
  Moda rzecz sterowalna... może czas ją przywrócić? :P
 • @Oświat 17:49:19
  Ponieważ nie mając naturalnego wroga jakim są między innymi orki, czy misie polarne rozmnażają się jak szczury i tak są tępione. To bycie pod całkowitą ochroną bez kontroli populacji ma także znaczenie. Podobnie z dzikami, kormoranami.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930