Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Dymisja Jurgiela

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Tomasz Dudek na łamach Sputnika spekuluje o powodach dymisji ministra rolnictwa

 

To trochę konflikt tragiczny. Były już minister znalazł się w ogniu krytyki wyborców ze wsi za nieskuteczną walkę z afrykańskim pomorem świń (ASF). Ale to przecież rząd zablokował budowę płotu, którą Jurgiel chciał wdrożyć.

O jego odwołanie od dawna zabiegało PSL — w 2017 złożyło nawet wotum nieufności wobec ministra rolnictwa, ale PiS je odrzuciło (partia rządząca jest znana z tego, że nawet jeśli odwołuje niepopularnych polityków, to nigdy nie robi tego pod presją innych ugrupowań). Zgodnie z przypuszczeniami dziennikarzy, zastąpił go Jan Krzysztof Ardanowski — nowy ulubieniec Jarosława Kaczyńskiego.

Oficjalnie Krzysztof Jurgiel podał się do dymisji z powodów osobistych. Ale obiektywnych powodów do pozbycia się kłopotliwego szefa resortu znaleźć można całkiem sporo. Pierwszą kontrowersyjną decyzją Jurgiela było odwołanie Marka Treli z funkcji dyrektora stadniny koni w Janowie Podlaskim. Minister twierdził, że w stadninie dochodziło do „złodziejstwa", a dyrektor defraudował pieniądze. Jednak kontrola żadnych nieprawidłowości nie odnotowała, a o sprawie zrobiło się głośno za granicą — kiedy jeden z szejków z Emiratów Arabskich zaproponował zwolnionemu dyrektorowi pracę.

Ale głównym zarzutem formułowanym wobec ministra rolnictwa było rozprzestrzenienie się nowych ognizk ASF w Polsce, pomimo wdrożonego odstrzału prewencyjnego, zakładającego nawet możliwość zabijania ciężarnych loch. Tu trzeba oddać sprawiedliwość ministrowi, że ASF przerosło wszystkich. Dziki namnożyły się w tempie tak zastraszającym, że zaskoczeni byli nawet myśliwi i pracownicy Lasów Państwowych. Tymczasem ministerialna inicjatywa budowy płotu wzdłuż wschodniej granicy została zablokowana przez rząd jako zbyt kosztowna.

Grzegorz Schetyna ma natomiast teorię, że Jurgiel podał się do dymisji strategicznie — aby ukryć fakt, że za chwilę w wyniku awanturnictwa politycznego PiS i wdrożenia artykułu 7 polscy rolnicy dostaną okrojone dotacje z Unii: Jeżeli słyszymy o zagrożeniu dla pieniędzy europejskich dla polskich rolników i przy okazji, w tym kontekście, następuje tak gwałtowna ucieczka ministra rolnictwa, to ja zaczynam się bać, że rzeczywiście te niepokojące informacje, które odbieramy z Brukseli, że będzie o 26 proc. pieniędzy mniej na dopłaty dla rolników, to katastrofa. Ucieczka Jurgiela i wywieszenie białej flagi będzie kosztować polskich rolników setki milionów euro — stwierdził lider PO.

Natomiast zdaniem byłego wicemarszałka Tomasza Nałęcza jest to czysta kalkulacja polityczna: obecny premier wyrzucił po prostu kolejnego człowieka kojarzonego z gabinetem politycznym swojej poprzedniczki:  „To jest też sygnał o postępującym upadku pani Szydło, bo pan Jurgiel ponad tym, że był człowiekiem Kaczyńskiego, uchodził za człowieka Szydło i kolejne osoby z ekipy Morawieckiego, które są ludźmi Szydło, odchodzą. Moim zdaniem pani Szydło idzie rzeczywiście pod wodę” — powiedział Monice Olejnik w „Kropce nad i" w TVN24.

W tym samym programie Ludwik Dorn położył nacisk na nieskuteczność i niekomunikatywność exministra, które już zaczęły ciążyć partii rządzącej. Przyznał też, że Jurgiel „praktycznie nie łączył polskiej wsi z PiS-em", w związku z tym wystawienie takiego kandydata w wyborach samorządowych wiązałoby się ze zbyt dużym ryzykiem.

 

 

KOMENTARZE

 • @Autor
  Być może Jurgiel zachowuje resztki przyzwoitości i nie chce swym nazwiskiem sygnować likwidacji polskiego rolnictwa.
  Może to być ostatni moment - obecna susza, jeśli potrwa jeszcze ze dwa tygodnie , wykończy polskie rolnictwo i "miasto" będzie "żarło" dopłaty do rolnictwa, a nie chleb.
  Polskie rolnictwo dyszy ostatkiem sił, jest niedoinwestowane i podatne na wpływ klęsk . Nie ma naturalnej zdolności do "wchłaniania" strat z tego tytułu wynikających. Brak rezerw - choćby w takiej sytuacji jak teraz.
  Skutkom suszy mogłyby zapobiec zbiorniki retencyjne - małe, lokalne, a te zostały zlikwidowane. Do tego brak sił i środków, aby ręcznie podlać uprawy najbardziej wymagające.

  W naszych warunkach - upadek gospodarstwa rolnego z racji klęski, powoduje, że ono już się nie podniesie, gdyż nie ma rezerw finansowych, a do tego dalsze działanie i tak jest nieopłacalne. No i brak następców po blisko 100 letniej indoktrynacji, że praca na roli jest poniżająca, a na wsi pozostają najgłupsi.

  Ostatni gwizdek, aby odrzucić żydowski stosunek do wsi.
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:26:44
  Nic z tego. Klamka zapadła już dawno temu, a warunki klimatyczne w tym roku tylko proces ten przyspieszą. Żywność na wsi władzy nie jest potrzebna. Wystarczą nieliczne wielkie kombinaty produkcyjne które łatwo kontrolować. Właściciele takich kombinatów są spolegliwi wobec władzy , bo bardzo dużo mogą stracić.
  W sytuacji klęsk czy to wojennych , czy naturalnych np. OTK łatwo spacyfikują takie jednostki uzyskując kontrolę nad żywnością.. W przypadku milionów rolników jest to prawie niemożliwe.
  Zresztą zarówno w przypadku rolnictwa jak i przemysłu wszystko idzie w myśl założeń pewnego czerwonego barona który już prawie dwa wieki temu stwierdził, że klasa średnia jako rozsadnik systemu nie jest nikomu potrzebna. " We people" potrzebują bowiem tylko łatwo kontrolowalnych milionerów do pilnowania milionów niewolników.
  Nawet z zaćmą na oczach taki proces łatwo zauważyć.
  Swoją drogą taka dyskryminacja polskich rolników w ramach unii (Dopłaty bezpośrednie) jest niedopuszczalna. Potwierdza to kolonialny charakter Polski wobec centrali w Brukseli.
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:26:44
  Emilewicz po spotkaniu z izraelskim ministrem gospodarki: Izrael nie znajdzie lepszego sojusznika w Europie niż Polska(sic!)

  https://wpolityce.pl/polityka/400591-emilewicz-o-wspolpracy-z-izraelem Ps.....Brak słów na to co wyprawia niby dobra miana...Państwo Polin w realizacji. "oświadczyłam, że Izrael nie znajdzie w Europie żadnego lepszego sojusznika niż Polska" no, skoro sama chazarka Emilewicz słowa te wyrzekła, to widać tak jest. To może chazarka Emilewicz jest ich sojusznikiem, dla mnie to najgorsi wrogowie. Izrael należy zlikwidować, a ta pani do dymisji, to zdrada stanu. Coś zbytnio nasi rządowi wchodzą "żmijowemu plemieniu" w odbyt już bez wazeliny na sucho i leżąco, aż w oczy szczypie. Nie tędy droga! A kto Emilewicz? Pani nikt. Megiera chazarska Gowina. Na śmietnik historii z takimi "polakami"! Aleśmy wpadli w towarzystwo! Ci ludzie nic nie rozumieją. Rozliczmy ich w wyborach samorządowych a następnie w parlamentarnych i prezydenckich Duda do Koziej Wólki! Apel do Prezesa JK i PiS, Jak chcecie być dobrą zmianą i nadal rządzić to lepiej skończcie z taką współpracą, nie będziemy niewolnikami Izraela! Technologia militarna też i cyberbezpieczeństwo - oooo to doskonała wiadomość, zapytajcie Gruzinów, mieli izraelskie drony, zaś Rosjanie do nich kody. LOT oddany - cw24 tv....LOT wspiera paradę Izraela w Nowym Yorku! Wiedzieliście?

  https://www.youtube.com/watch?v=vuzJw8wpr5k
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:26:44
  Nowy minister rolnictwa jest kłamcą? Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że nowym ministrem rolnictwa będzie Jan Krzysztof Ardanowski, w latach 2005–2007 podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w latach 2007–2010 doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. wsi i rolnictwa, poseł na Sejm VII i VIII kadencji. Warto w tym momencie przypomnieć słowa z prawicowego tygodnika Uważam Rze, który kilka lat temu nazwał wprost Ardanowskiego kłamcą i zarzucił mu, że uprawia kłamstwo propagandowe. Chodziło o to, że Jan K. Ardanowski, wówczas szeregowy poseł z okręgu kieleckiego, powiedział w Radio Maryja, że spadek cen produktów rolnych jest niekorzystny, a zniesienie limitów na produkcję cukru i mleka przez Unię Europejską zaszkodzi polskiemu rolnictwu. Tymczasem sztuczne podwyższanie cen polskich produktów rolnych powoduje, że przestają być one konkurencyjne, a limity uderzyły w polskie cukrownie i inne zakłady, z których wiele musiało zostać zamkniętych. Ta jedna historia, obnażająca albo skrajną ignorancję, albo złą wolę świadczy o tym, że dokonano niewłaściwej nominacji. Ktoś kto skompromitował się wypowiedzią na temat polskiego rolnictwa nie powinien stawać na czele takiego ministerstwa.


  Ps..."…dokonano niewłaściwej nominacji.." Ależ właściwej, właściwej!
  Proszę zobaczyć jak się pan poseł uwija podczas zapalania menory w sejmie ( co jest hańbą dla parlamentarzystów, podobno katolików)

  https://www.youtube.com/watch?v=smeDH0zGQj8
  W spotkaniu z izraelskim Knesetem w królewskim Krakowie też brał udział
  ( mus to mus)
 • @zadziwiony 13:23:10
  https://media.wplm.pl/thumbs/ODI1L3VfMS9jY19jMTU3OS9wLzIwMTgvMDYvMTkvODI1LzM2NC8wNzBkOGYwYTc4OTE0MDJiYmMwMzI1ZjExYTRjYzkxNS5qcGVn.jpeg
  No i nowy minister rolnictwa jest o chazarskich korzeniach, czyli sami swoi panie Morawiecki. Z tym zarostem i pryszczami jest bardzo "seksowny"! Fakt, taki zarost może nosić człowiek młody, albo całkiem siwobrody. Inaczej wygląda jak dziad proszalny, przykład na fotce. Czy stanowisko ministra nie zobowiązuje do tego żeby wyglądać przyzwoicie? żyd minister zdrowia, teraz minister rolnictwa wyglądają jak żule z pod mostu. W oczach ma takie coś, że już samym wzrokiem pokona afrykański pomór świń. Facet opłacany z Jerozolimy...Żyd nie tylko według brody. Jest przew. Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej oraz należy do Parlamentarnego Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju Europy. Dwa w jednym: Izrael i NWO. Polin zaczyna zwierać szczęki..woda, żywność, służba więzienna, armia...A Gowin sprowadził chazarkę Emilewicz która teraz układa się z żydami, kto tam jeszcze został z Polaków? Podajcie do wiadomości ilu posłów wybierali Polacy nieświadomi, że wybierają osobników z podwójnym obywatelstwem. Polak chce wybierać Polaka a nie Niemca, Ruska, Ukraińca, Izraelczyka czy Amerykanina.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031