Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

W transtlantyckim potrzasku

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

POLSKA POLITYKA ZAGRANICZNA: Rozmowa korespondenta radia Sputnik Leonida Sigana z polskim politykiem i publicystą Andrzejem Rozenkiem.

 

USA chcą, by Polska bojkotowała Iran po tym, gdy zerwały umowę z nim o wstrzymaniu programu jądrowego. Kraje UE mają w tej sprawie odmienne zdanie. Francja, Niemcy i Wielka Brytania, które są stroną porozumienia z Irańczykami, uważają, że Trump popełnił poważny błąd. Polska stanęła po stronie Europy. Ale przecież Amerykanie uważają, że bojkot Iranu to test jedności Zachodu, a znaczy i Polski? Czy ulegnie ona presji amerykańskiej?

Ja rzeczywiście też tak uważam, że to jest błąd, że rozwalenie tego porozumienia, które kosztowało lata pracy dyplomatycznej było zbyt pochopne. Trzeba zauważyć, że Donald Trump skutecznie próbuje zniszczyć wszystko to, co osiągnął jego poprzednik, czyli prezydent Obama. Chodzi nie tylko o porozumienie z Iranem, które oczywiście jest szalenie ważne, bo wpływa na całą sytuację międzynarodową w regionie, ale na przykład rozwalenie porozumień dotyczących zmian klimatycznych. To jest rzeczywiście coś niebywałego i trudnego do zrozumienia. Zatem myślę, ż polskie władze powinny twardo stać po stronie krajów europejskich i nie dać się wplątać w tę dziwną, niezrozumiałą politykę Donalda Trumpa. Mam nadzieję, że tak będzie.

 

Stosunki Warszawy z Waszyngtonem są teraz na dosyć wyboistej drodze. Nowelizacja ustawy o IPN doprowadziła do konfliktu z USA i to w czasie, gdy rozważana jest możliwość wzmocnienia ich obecności wojskowej w Polsce. Więc jak polska polityka zagraniczna potrafi wydostać się z tego potrzasku?

Niewątpliwie, Stany Zjednoczone są gwarantem naszego bezpieczeństwa, jak i bezpieczeństwa każdego państwa, które jest członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Tylko proszę pamiętać, że Polska ma największe relacje gospodarcze nie ze Stanami Zjednoczonymi, tylko z Republiką Federalną Niemiec. To powinien być nasz kluczowy partner we wszystkich sprawach, również w tych międzynarodowych  dlatego, że nasze gospodarki są de facto połączone.

Wymiana handlowa między Polską a Stanami Zjednoczonymi jest znikoma, w zasadzie niezauważalna z punkt widzenia makro. Jeżeli coś tu powinno polski rząd powstrzymywać przed bardzo radykalnym opowiedzeniem się przeciwko wybrykom prezydenta Trumpa, to właśnie kwestie bezpieczeństwa. Ale należy pamiętać, że już sama obecność w NATO to już jest poważne zabezpieczenie. Czy będą tutaj mniejsze, czy większe wojska Stanów Zjednoczonych, to nie jest już tak istotne. Najistotniejsze jest to, żebyśmy mieli świetne relacje z naszymi zachodnimi partnerami.

 

Zresztą spór transatlantycki na tym się nie skończył. Szczyt G7 w Kanadziedowiódł tego. Jak Pan ocenia polityczny pejzaż na dziś i na jutro, w domu i za granicą?

W domu widzę bardzo źle, bo polska sytuacja polityczna jest na razie beznadziejna. Rządzi Prawo i Sprawiedliwość, partia, która w sposób podstępny próbuje destabilizować Unię Europejską. A przez to w sposób bardzo istotny pogarsza naszą pozycję międzynarodową. Jeżeli chodzi o zagranicę, to też jest nienajlepsza sytuacja. Myślę, że po czasie szaleństwa piłkarskiego, czyli Mundialu, wrócą pytania o efekty porozumienia na przykład Trumpa z liderem Korei Północnej o to, czy rzeczywiście dochodzi tam do niszczenia broni nuklearnej lub chociaż jej unieszkodliwienia, w co ja wątpię.

Wrócą pytania o stabilność Północnej Afryki, krajów arabskich. To są miejsca zapalne, z którymi świat nie może sobie poradzić. Na dodatek mamy jeszcze rosnącą potęgę chińską, która próbuje odgrywać bardzo istotną rolę. Ja widzę wiele punktów zapalnych. Widzę przede wszystkim nierozwiązany problem zmian klimatycznych, który stoi przed całą ludzkością.

Jeśli z tej perspektywy spojrzy się na te sprawy, to wydaje się, że ludzkości grozi coś poważniejszego, niż nawet jakaś lokalna wojna, bo katastrofa klimatyczna dotknie wszystkich. Ona spowoduje ogromne migracje, z którymi, jak wiemy, nawet w niewielkiej skali Europa sobie nie umie poradzić. Tych wyzwań jest setki, tysiące, jedne są ważne, drugie są jeszcze ważniejsze. I boję się, że przywódcy jakoś nie do końca dorośli, żeby sobie poradzić z tymi sprawami.

 

KOMENTARZE

 • Proste.Trzeba zyc wedlug 10 Bozych Przykazan.Tak chce Trump i ja.
  I jego laska saczy mu to do ucha. Przykre ,ze prezydent najpotezniejszego panstwa na swiecie ma taka szatanska opozycje w rzadzie wlasnego kraju ale ludzie sa za nim. Walka z szatanem nie jest latwa. Modlitwa moi panstwo dziala cuda: Modlmy sie o pokoj na swiecie.
 • Gwarant naszego bezpieczeństwa i pokoju na świecie
  "Niewątpliwie, Stany Zjednoczone są gwarantem naszego bezpieczeństwa..."
  I wszystko jasne!
 • @staszek kieliszek 05:53:56
  Sprawa Iranu - to błąd Trumpa. Przywraca zaognianie sytuacji na BW, co jest korzystne dla Izraela.
  USA powinny zmniejszać swe zaangażowanie na BW, gdyż to wysysa z nich całą siłę państwa. A ta siła powinna być skierowana na przebudowę wewnętrzną.
  Obecny porządek z USA jako hegemonem - przechodzi do przeszłości.

  Stan jątrzenia - jest na rękę Izraelowi i tylko Izraelowi. Obecna sytuacja może się źle skończyć - te dwie rosyjskie korwety rakietowe, które wysłano na Morze Śródziemne świadczą o zaognieniu. Obecnie jest tam chyba 3, czy nawet 4 zespoły USA z lotniskowcami.
  Może się to skończyć ich zagładą, a wtedy dojdzie do bezpośredniej wymiany ciosów rakietowych.

  Byłoby wskazane, gdyby USA wycofały się z BW.
 • @Taka ciekawostka
  Senegalscy kibice po meczu sprzątają śmieci po sobie.
  https://twitter.com/Pravdiva_pravda/status/1009314966095171584
 • @staszek kieliszek 05:53:56
  Biedny Prezydent Trump, jak to wszystko pogodzić i pożenić ..to głowa boli!!Ciekawe jakby rządził gdyby Mu naprawdę było wolno rządzić tak jak uważa??
  http://ruch-obywatelski.com/polityka/pokonana-ameryka-ameryka-rzadzona-przez-zydow-czesc-i/
 • @trojanka 10:11:59
  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/pokonana-ameryka-ameryka-izraelska-kolonia-czesc-2014-09
 • @trojanka 10:14:32
  Na ostro!!O jejku!
  https://twitter.com/milczek_/status/965347526370086912
 • jestem ogromnie ciekaw
  czym zagraża panu Rozenkowi Korea Północna, że tak się jej boi.
 • @trojanka 10:18:11
  Czy to Husky?

  Ukłony :-)

  @---->>>>>>>>>>>>>>>-----------------------

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031