Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Dokumentacja monotonii

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

SZTUKA FOTOGRAFII: Niemiecki fotografik Andreas Gursky dokumentuje i udowadnia beznadziejną masowość i monotonię współczesnej cywilizacji.

Andreas Gursky jest wielkim nazwiskiem niemieckiej fotografiki. Jego prace to szczególnie zdjęcia krajobrazów i architektury, które często pochodzą z   podwyższonego punktu widokowego. Najsłynniejsze zdjęcie  Gursky'ego, Rhein II z 1999  roku, jest najdroższą fotografią, jaka kiedykolwiek trafiła na aukcję, sprzedając się za 4,3 miliona dolarów w 2011 roku. (Fot.1)

Wystawiał na wielu ważnych wydarzeniach, w tym na Biennale w Wenecji, i zdobył wiele nagród fotograficznych. Mimo że używał kolorów niemal od początku swojej kariery zawodowej, ten aspekt jego sztuki nabiera coraz większego znaczenia dopiero  w ostatnich latach.

Gursky urodził się 14 lipca 1955 r. w Lipsku. W tamt ym czasie jeszcze łatwo było przenieść się do Niemiec Zachodnich i jego rodzina zrobiła to, gdy miał dwa lata. Ostatecznie osiadł w Düsseldorfie. Jego rodzice posiadali studio fotograficzne, ale chłopiec początkowo nie był zainteresowany rozpoczęciem tej samej działalności.  Długo szukał własnej drogi. Pod koniec lat 70. i na początku lat 80. pracował w Essen jako taksówkarz. Próbował zdobyć zatrudnienie w fotoreportażu, ale nie udało mu się, ale zamiast tego zapisał się do Kunstakadamie w Düsseldorfie. Studiował  u Hilli i Bernda Becherów, którzy generalnie kręcili w czerni i bieli , ale po pierwszym roku Gursky zecydował się pracować wyłącznie w kolorze. W 1987 roku miał swoją debiutancką wystawę na lotnisku w Düsseldorfie,  gdzie pokazał zdjęcia robione  przez cztery lata  z perspektywy służb ochrony  wnętrz biurowców  w całych Niemczech. W tym samym     roku uzyskał  dyplom.   

Duzo fotografował w głębi Ruhry, koncentrując się w szczególności na kontraście między przemysłem a środowiskiem naturalnym. Pod koniec lat 80. Gursky przeszedł do wystaw indywidualnych i galerii, wykorzystując rosnące zapotrzebowanie na fotografię na arenie międzynarodowej. Stał się dość bogaty i był w stanie podróżować po całym świecie w latach 90., aby robić zdjęcia,  głównie architektoniczne.

Chociaż odwiedzał miejsca tak dalekie jak Singapur, Hongkong i Kair, nie porzucił swojej pracy w Niemczech. W ciągu kilkunastu lat zlecono mu wykonanie zdjęć wielu fabryk należących do Siemensa. Do tej pracy używał największego papieru, jaki udało mu się znaleźć. Niektóre z jego obrazów mają więcej niż 4 metry wzdłuż dłuższego boku.

     Od około 2000 roku Gursky zaczął stosować techniki cyfrowej edycji i retuszowania, a także wykorzystywał coraz więcej mocy obliczeniowej do tworzenia dużych panoram. Jego Zgromadzenie Akcjonariuszy z 2001 roku zostało wyprodukowane w całości cyfrowo. Te olbrzymie obrazy są często łączone cyfrowo z wielu ujęć, co pozwala uzyskać nieprawdopodobnie wysoką rozdzielczość.

W "99 Cent", jego kultowym zdjęciu lśniącego sklepu spożywczego (Fot.6), oko widza prześlizguje się pomiędzy idealnie zapakowanymi KitKatami, Migdałowymi Joey i Peppermint Patties, a wszystkie zgrabnie ułożone jak marzenia dziwaka. Bezpańskie opakowanie bułeczek grozi zakłóceniem perfekcji, ale oko szybko wraca do przepływu doskonale prezentowanych produktów, nadając fotografii medytacyjną jakość. Nic nie ma pierwszeństwa przed niczym innym w kadrze, więc akt patrzenia na jeden z jego obrazów może trwać wiecznie. "Mówiąc obrazowo to, co tworzę, to świat bez hierarchii. Wszystkie elementy obrazu są tak samo ważne".

W ostatnich latach nadal koncentruje się na architekturze i krajobrazie, a także tłumach ludzi w różnych środowiskach. Gursky był tematem dwóch dużych wystaw touringowych w 2007 roku, kiedy to został uznany za lidera swojej branży. Dwukrotnie pokazywał swoje prace na Biennale w Wenecji, a także otrzymał nagrodę Infinity Award for Art w 2001 roku a wiosną br miał wystawę w londyńskiej Hayward Gallery. Obecnie mieszka i pracuje w opuszczonej elektrowni w Düsseldorfie.

 

 

Fot.1

 

Fot.2

 

Fot.3

 

Fot.4

 

Fot.5

 

Fot.6

 

Fot.7

 

Fot.8

 

Fot.9

 

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031