Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2071 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

500+ ratuje wieś

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Na łamach rosyjskiego Sputnika Antonina Świst pisze o powodach poparcia dla PIS i upadku PSL na wsi.

 

Wiadomo już, gdzie trafia większość pieniędzy ze świadczenia Rodzina 500 plus. Trafia do wiejskich rodzin. Gdyby, jak chcą niektórzy, świadczenie miało formę odpisu od podatku PIT, te pieniądze ominęłyby potrzebujące rodziny.

Rolnicy to grupa najbardziej zagrożona skrajnym ubóstwem. Raport GUS już w 2015 roku pokazywał, że w latach 2010-15 na wsi odsetek osób o wydatkach poniżej ustawowej granicy ubóstwa wzrósł z 7,4 do 12,2 proc., a odsetek osób o wydatkach poniżej granicy minimum egzystencji wzrósł z 5,8 do 6,5 proc. Dlatego środki ze świadczenia Rodzina 500+  to błogosławieństwo dla wiejskich dzieci. Ponieważ rolnicy rozliczają się z fiskusem poprzez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, pieniądze nie miałyby szansy trafić do nich, gdyby miały formę odpisu od podatku dochodowego. A tego właśnie chciały liberalne środowiska z Nowoczesną i Platformą Obywatelską na czele.

Zwrócił na to uwagę wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz podczas niedzielnego spotkania w Bądkowie w województwie kujawsko-pomorskim, jednym z biedniejszych polskich regionów.Program Rodzina 500 Plus trafia na wieś, a do niedawna większość propozycji raczej kierowana była do miast. Jeżeli ktoś mówi, że to powinien być odpis od podatku dochodowego, to jak z tego mieliby skorzystać mali i średni rolnicy? —  pytał polityk PiS. — Znów byłaby to bariera dla środowisk wiejskich, dla wielu rodzin rolniczych. Oczywiście powinna być dyskusja, w jaki sposób (program) powinien być rozwijany, zmieniany. 60 procent środków z tego programu trafia na polską wieś. Chcemy, żeby następowało wyrównywanie szans mieszkańców wsi i miast.

Zapowiedział też kolejne reformy wzmacniające rodzinę: Chcemy pomóc matkom, kobietom, które mogłyby być już na emeryturze, a nie mają do tego praw. One poświęciły się rodzinie, wychowały dzieci, założyły rodzinę poświęcając swoje możliwości pracy, realizacji. Te panie, które wychowały minimum 4 dzieci, otrzymają od państwa wsparcie, otrzymają emeryturę. Może nie będą to wielkie kwoty, ale te ok. 1000 zł to środki, które w ramach świadczenia emerytalnego powinny otrzymywać.

Wyniki badania budżetów gospodarstw domowych za 2015 r. pokazały, że zasięg ubóstwa skrajnego na wsi był w 2015 roku prawie trzykrotnie wyższy niż w miastach. „Różnica ta jest szczególnie wyraźna, gdy sytuację na wsi porównuje się z sytuacją w największych miastach (500 tys. lub więcej mieszkańców). W skrajnym ubóstwie żyło w 2015 r. roku prawie 4 proc. mieszkańców miast (od ok. 1 proc. w największych miastach, do ok. 5 proc. w miastach poniżej 20 tys. mieszkańców). Na wsi odsetek osób żyjących poniżej minimum egzystencji wyniósł ponad 11 proc." — głosił raport. Właśnie wtedy PiS wygrał wybory i od pierwszej połowy 2016 konsekwentnie świadczenia 500+ zaczęło spływać na wieś.

Dane, które podał w kujawsko-pomorskim Skurkiewicz, potwierdziła minister Elżbieta Rafalska:  Z programu korzysta 2 mln 400 tys. rodzin, ponad 3 mln 600 tys. dzieci. Największy udział wśród rodzin objętych wsparciem mają rodziny z dwójką dzieci. Ich odsetek wynosi 62 proc. w ogólnej strukturze rodzin korzystających z tego programu i w praktyce stanowi to 1,5 mln rodzin. Ze względu na to, że duży odsetek środków z 500 Plus trafia na wieś do rodzin uboższych, można uznać, że to świadczenie ma charakter niwelujący nierówności dochodowe w różnych regionach Polski.

Ma to istotne przełożenie na poparcie dla PiS na wsi, gdzie PiS szybko wypiera tradycyjne poparcie dla PSL. W tej chwili deklarowane poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości oscyluje wokół 50 procent wśród mieszkańców wsi oraz mieszanych gmin wiejsko-miejskich.

 

 

KOMENTARZE

 • ***
  Deklarowane może być 50 % ale realne będzie 99 % bo żadna inna partia już nigdy nikomu nie rozda więcej czyli niby za co ludzi mieliby wyróżniać kogokolwiek innego ? :)))
 • Byłem niedawno w moich ulubionych bagnach
  Agroturystyka, to luksus który najwyżej cenię. Bo i spokoju wsi zaznasz i nie czujesz się jak mieszkaniec blokowiska jak w wielogwiazdkowym hotelu. Ale wracając do domu chcesz zakupić, a to miodu nie odciąganego, a to serka wiejskiego a to jajeczek. Poszedłem do gospodarza, kurki się pod nogami kręciły, więc i jajeczka pewnie będą. A on mówi. Panie... jak 500+ dali to w całej wsi tylko dwóch gospodrzy kury trzyma. Reszta na rosól wyrżnęła i teraz jajka kupują. Chciałem 3 kilogramy, ledwie 1,5 udało się zebrać. Taka prawda o 500+
 • @Zawisza Niebieski 15:47:57
  Nawet brak kur w jakiejś tam konkretnej wsi jest dla Zawiszy wart odnotowania w kontekście złej polityki PiS .Zanim ci gospodarze dostali te 500 + to każdego dnia sprzedawali jajka , kury , sery i co tam tylko produkowali w takich ilościach ,że nie wiedzieli co zrobić z zarobionymi pieniędzmi :))) Nieważne czy PiS daje czy zabiera dla Zawiszy zawsze robi źle
  Jestem już prawie pewny , że musisz być "zadaniowym" bo przecież każdy w miarę rozsądny , obiektywny i od nikogo zależny człowiek nie może wykazywać tak daleko posuniętej determinacji w zwalczaniu wszystkiego co ma jakiś związek z partią rządzącą :)))
 • @puuuq 16:12:18
  Ma ten nasz Pan Bóg "lokatora" na tej ziemi
  Oj ma
  Ciekawe czy jest jakaś medyczna nazwa dla tej "postaci" POlitycznej
  pzdr.
 • @puuuq 16:12:18
  W moje bagna jeżdżę od drobnych 10 lat, i to 2-3 razy w roku. Takie hobby, żona po pewnej imprezie doszła do wniosku, że facet po odchowaniu dzieci musi mieć co robić, to inaczej zaczyna jak poseł Pięta, czy PiS-senator Waldemar Bonkowski za podspódniczkami gania. Nie mam ochoty uganiać się za równieśniczkami moich dzieci, dlatego wróciłem do dawnego hobby, zdjęcia przyrody robię. Również w tej wiosce byłem nie raz. Pokazuję pewien obrazek, a zdanie o tym, jaki wpływ na tę sytuację miało 500+ nie jest moim zdaniem a zdaniem gospodarza. Widać, że nawet na wsi są tacy, co się na papkę PiS nie łapią.
  Przyznać się, że się dało zrobić z siebie jelenia, złapało się na piękne słówka o wartościach jak rodzina, jak dzieci, jak Bóg dość trudno. Więc przyjmuje się papkę medialną od mediów reżimowych. Ten co przeciw PiS to "zadaniowy". Troll PiS, podający papkę medialną przesyłaną w cotygodniowych notatkach z bazy PiS, to 'pat-ryj-ota". Kwik, kwik, kwik, byle z korytem był styk.
 • @Zawisza Niebieski 18:02:18
  w wielu miejscach się z Tobą nie zgadzam, ale tutaj masz rację. Na wsi już jedzenia nie ma. Z powodów ekonomicznych i administracyjnych. Nie możesz sobie świni uchować, krowy na mleko trzymać, bo tylko przemysłowa produkcja żarcia ma sens ekonomiczny i administracyjnie możliwy do przeskoczenia.
  Kury to trzymają ludzie już przeważnie tylko dla siebie. Tak jak ja. mam ich dziesięć i koguta. Jedno jajko w samym paliwie 2 zł mnie kosztuje. Ale łażą sobie , trawę skubią i jajka dają..
 • @Zawisza Niebieski 18:02:18
  //zdanie o tym, jaki wpływ na tę sytuację miało 500+ nie jest moim zdaniem a zdaniem gospodarza. Widać, że nawet na wsi są tacy, co się na papkę PiS nie łapią. //

  Czyli 500 + zabija polską wieś bo dzięki tej forsie chłopi nie muszą już niczego hodować bo taniej kupić wszystko w sklepie
  Czy nie dostrzegasz absurdu tej sytuacji bo skoro nie muszą nic robić a żyją lepiej niż gdyby robili , to kto w Polsce ma się lepiej od nich ? :) i przede wszystkim niby czemu ci chłopi mieliby popierać kogokolwiek poza PiS , gdy to ta partia dając im te pieniądze zwalnia ich z dodatkowych zajęć wynikających z hodowli czy produkcji np tych serów :))) czyli mogą więcej czasu poświęcić dzieciom , a te sery , miody czy nawet jajka niech wprowadzają na rynek jedynie ci , co robią to na większą skalę czyli jest to ich główna albo nawet jedyna forma zarobkowania .
 • @Zawisza Niebieski 18:02:18
  Tego Pietę , to mogłeś już sobie darować bo nawet Sienkiewicz u Olejnik w TVN zachęcał do zachowania w tej sprawie rozsądku , tym bardziej ,że jedynym ale też wyjątkowym walorem pani Izabeli jest jej uroda , stąd każda zachęta z jej strony nie może dziwić uległością i chęcią poznania jej bliżej , no ale skoro chodzi o posła PiS to oczywiście trzeba mu zarzucić hipokryzję, a najlepiej wyrzucić nie tylko z partii ale zmusić do zrzeczenia się mandatu poselskiego :)))
 • @zadziwiony 20:04:40
  Chowam sobie kilka kurek w ekologicznym ekstensywnym chowie, mają dla siebie od wiosny do późnej jesieni ca 2000 m2 powierzchni sadzika i trawnika. Mnie koszt 1 jajka (uwzględniając zakup pszenicy i jej dowóz do kurnika, oraz koszty zużytej wody, tudzież prądu zimą - gwoli oświetlenia kurnika), nie przekracza 8 gr.
  Twoje kosmiczne koszty pozyskania jednego jajka są dla mnie mało wiarygodne.
  Jeżeli byłbyś uprzejmy, to proszę podać jak skalkulowałeś tak wysoką cenę jednego jajka przy obsadzie w sumie 10 kur?
 • @Vinto 00:09:04
  To proste,nie trzymam kur w domu , a 8km od miejsca zamieszkania. Tam też pracuję, ale w dni wolne dojeżdżam dwa razy dziennie by kury wypuścić rano i zamknąć wieczorem. Auto mi pali 12l/100km muszę zrobić 300 km , więc na same dojazdy w dni wolne tracę 200zł. Jajek mam średnio 120-150 miesięcznie. Stąd ta cena.
 • @zadziwiony 20:04:40
  "Na wsi już jedzenia nie ma. Z powodów ekonomicznych i administracyjnych. Nie możesz sobie świni uchować, krowy na mleko trzymać, bo tylko przemysłowa produkcja żarcia ma sens ekonomiczny i administracyjnie możliwy do przeskoczenia."

  Masz świętą rację. Polska wieś, taka jaką pamiętamy, czyli niewielkie gospodarstwa rodzinne, nie ma wyżywić społeczeństwa. Mają to robić koncerny i wszelkie przepisy izarządzenia - i ceny - zostały pod tym kątem ustawione. Tuaj należy szukać przyczyn zaniechania produkcji, a nie w 500+.
 • @Zawisza Niebieski 18:02:18
  E tam. Patrząc na "całokształt", to ta niechęć do ganiania za "spódniczkami" wynika ze zbyt rozbudowanej struktury mięśnia brzucha.
  I te zainteresowania związane z uzupełnianiem zawartości - na więcej nie stać.

  PS. Zauważam powiązanie wielkości gabarytu organu piwnego z chęcią do jakiejkolwiek aktywności. Podobno tacy nawet mniej piszą - chyba, że głód im w oczy zagląda.
 • @Autor
  Powodem upadku wsi są dopłaty rolne.

  Po prostu - nie ma naturalnej relacji między produkcją (kosztami) a ceną żywności.
  Wszystko to, co produkuje się na własną rękę, jeśli nie ma się dopłat, jest tylko kosztowną zabawą.
  No, oczywiście z tą jedną różnicą, że u siebie, to wiesz, co żresz.

  Docelowo chodzi o pełną kontrolę nad "masą ludzką" poprzez kontrolę nad produkcją i dystrybucją żywności.

  500 + - to specyficzna sytuacja. Ci ludzie, którzy są na wsi, dzięki 500+ nie muszą już walczyć o przetrwanie na granicy niekiedy minimum egzystencji (tacy ja Zawisza, to s...y - im chodzi o likwdację tej populacji). Nie muszą wszystkiego sprzedawać. A tę dodatkową produkcję (kury, króliki, warzywa) przeznaczają na konsumpcję własną, a nie na sprzedaż.
  A Zawisza chciałby to za "psie pieniądze mieć".
 • @Lotna 09:19:45
  Dokładnie, ZARZĄDZENIA i KARY.
  Przez to większość rolników w mojej okolicy NIE trzyma JUŻ świń... "Bo ASF".
  Podobnie z kurami niedługo będzie, już teraz za kury biegające wolno po podwórku mogła by być kara, gdyby sąsiad zakapował... "Bo ptasia grypa".

  Tak więc w razie "czego" wieś nie będzie już zapleczem żywnościowym... Wynikiem powszechny głód, czyżby u nas miała być "Ukraina II"?
 • @puuuq 23:06:59
  Jak już napisałem Kuli Lisowi, dorosły facet z dorosłą kobietą niech sobie robią co chcą, jak im przy łóżku moralności nie będę sprawdzał, jego sprawa, jego żony sprawa, co mi tam. Ale jeśli zaczyna mi taki o moralności prawić, to mówię "spadaj obłudniku".

  Rzeczywiście, dorosły facet traci głowę gdy kawał uda kobiecego zobaczy, dorosły, wykształcony ksiądz może być sprowadzony na złą drogę przez pozbawione miłości dzieci. W okresie międzywojennym było kilku takich "naukowców", których teorie w sądownictwie wysoko ceniono, co twierdzili, że jeden mężczyzna nie może zgwałcić kobiety, jeśli ona cnotliwa, a jeśi do takiego czynu doszło, to ona na pewno chciała.

  Nie mówię, że oferta kobiety, która chciała powoduje obowiązek faceta, by ją zaspokoił. Ale jeśli nie jest się odpornym na kobiece wdzięki, a rozum a rozporku nosi, to niech się nie głosi wiekopomnych treści o wartościach rodzinnych i wartościach chrześcijańskich.

  No cóż, nie wiadomo czy wielu z nas okazałoby tak wielką wstrzemięźliwość, jak jeden z naszch królów, epoki baroku, gdy mu wpuszczono do komnaty najponiętniejszą kobietę epoki powiedział, "zamknijcie drzwi, bo przeciąg". Ostatecznie jak powiedziano w seksmisji "żeby tak chłop z gołą babą nie mógł" :) Ale zanim zacznie się głosić wielkie słowa o wartościach lepiej szklankę zimnej wody... zamiast.
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:36:42
  Jak kiedyś mówił mój kolega z uczelni, co miał równocześnie trzy dziewczyny ale pampersy kupował dla najbrzydszej z nich "najdroższa miłość to ta bezpłatna miłość". Dobitnie tę "najdroższą mądrość" przestudiował poseł Pięta i kilku "bzykaczy" tak się składa z "bogobojnej" PiS, co za wzorce moralności chcą nam służyć.

  W filmie VA Bank, Duńczyk wypowiada jakże mądre słowa, "z czasem maleje popyt na zysk a rośnie popyt na święty spokój".

  Jeśli bym już się rozglądał, to raczej za damami w moim wieku, może już na przećwiczenie wszystkich układów kamasutry liczyć nie można, ale ugniając się, człowiek się nie spoci i serduszko nie padnie i niebieskie tabletki niepotrzebne :).

  Jakoś tak głupio człowiek wygląda, gdy chce dogodzić rówieśniczce tych którym pieluchy przewijał. Trochę pedofilią to pachnie, nie myśli pan? A ja przecież nie jestem księdzem, którego jak twierdził abp. Michalik, pozbawione miłości dzieci na złą drogę sprowadzają.

  A "mięsień piwny"?... Kobiety stateczne inne wartości potrafią docenić niż sprawność mięśni za którą pustostan mózgoczaszki stoi.

  Dlatego proponuję, jako stateczni mężczyźni, dojrzałymi kobietami się zajmijmy, a najlepiej tymi, co nam rodzinę stworzyły, one najlepszym wsparciem nam będą, gdy już sił nie stanie.
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:47:35
  Wchodzi Pan na nutę trolla PiS, no ale rozumiem, gdy fakty punkt po punkcie pokazują jak PIS realizuje program "Polska w ruinie". Pokazałem Panu jak PiS zadłuża Polskę i to nie licząc ukrytego zadłużenia.

  Jak wieść gminna niesie dyplomacja PiS przywiozła z Brukseli 28 mld euro mniej. Ciekawe to co s...sy takie jak Krzysztof J. Wojtas powiedzą gdy się rolnicy dowiedzą o ile mniej dostaną tych "dopłat z których tak się pan tu cieszy"

  PiS się bawi, Kempa pojechała do USA za 19,5 tys zł dobierać tapicerkę do kupionych bez przetargu samolotów dla VIP. Szydło na loty do domciu wydała 77 lotów po 34'000 = 2 618 000 zł, trzeba będzie to jakoś wytłumaczyć, czyż nie? Nie mieli na niepełnosprawnych, no ale 500+ dali.

  Ma Pan kontakty ze wsią, wie Pan pewnie o tym, że przy zbiorach truskawek nie ma rąk do pracy? No ale to też propaganda, truskawki przecież rosną w łubiankach.

  Mówi pan o psich pieniądzach, za te jajka zapłaciłem ok. 0.7 za szt. bo jak się liczy na kilogramy to wartość sztuki jest zmienna. Z pewnością to psie pieniądze. Trudna rola trolla PiS, niech pan się za to nie chwyta, bo są lepsi od Pana w tym specjaliści a i tak cienko przędą.
 • @Zawisza Niebieski 19:30:41
  "Posłuchaj pan, panie wędrowny
  Nastal ten dzień nie wymowny odszedł bez słowa kochanek podły
  na nic sie zdały płacz jej i modły...
  Ref:
  Oczy tej małej jak dwa błękity,
  Myśli tej małej białe zeszyty,
  a on był dla niej jak młody bóg
  zebyś on jeszcze kochać mógł.
  Pociągi podchodzą i statki ona nie wróci do matki
  kto by uwierzył w całym Krakowie ze dla niej światem był jeden człowiek.
  Przez niego wiec siebie zabiła ta co z miłości tańczyła
  Bóg jej wybaczył czyny sercowe i lody podał jej malinowe.
  Ref:
  Oczy tej małej jak dwa błękity,
  Myśli tej małej białe zeszyty,
  a on był dla niej jak młody bóg
  zebyś on jeszcze kochać mógł.
  Posłuchaj nierwany kochanku
  co nienawidzisz poranków,
  wróci Do ciebie ta jeszcze ta trumna
  gdzie leży twoja kochanka dumna
  Bo taki co kochać nie umie
  przegra choć wszystko rozumie
  Bóg cię pokaże są nieczułością
  za to żeś gardził Ludzką miłością."
 • @Zawisza Niebieski 19:30:41
  Wercia - nigdy!!!
 • @Zawisza Niebieski 21:03:45
  Oj cienki to jak piwo PO. To już popiwek.
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:18:55
  Jak widać powalająca moc argumentów, ale trudno bronić partii, w której pracę zrobywa się albo plecami albo przez łóżko.
 • @Zawisza Niebieski 08:58:38
  //w której pracę zrobywa się albo plecami albo przez łóżko.//

  To zrobywaj sobie i ty.
  Nawet zadkiem
 • @Husky 09:02:05
  A czy ja do PiSu należę, by się takimi metodami się posługiwać? Ja swoje miejsce zawodowe i swój chleb pracą własych rąk i umysłu uzyskuję. Akurat zawody inżynierskie, jeśli jesteś fachowcem, nie wymagają płaszczenia się. Po prostu muszą cię wybrać gdy potrafisz zrobić coś czego inni nie potrafią.

  Nigdy wazeliny się nie imałem. Niech metoda ta zostanie ludziom małym.
 • @Zawisza Niebieski 10:53:28
  "Nigdy wazeliny się nie imałem"

  Jak na inżyniera - ryzykowne stwierdzenie.
 • @Krzysztof J. Wojtas 21:35:08
  Panie Krzysztofie i ja pana znam i pan mnie. Wiemy mniej więcej jak zarabiamy na życie, więc nigdy bym Pana o wazelinę nie oskarżał. Sam dokładnie wiem, że inżynier ma inne wartości niż wazelina. Mój staż pracy w firmach państwowych zamyka się 2 latami.

  Jak urządzenie nie działa to szuka się fachowca a nie dostawcy wazeliny, prawda? Ostatecznie z tego co wiem, pan też ma wykształcenie techniczne, potrzebował Pan kiedyś wazeliny?

  Wazelina dotyczy tych, których pan broni. Oferowanie stanowiska w Orlenie, oferowanie wsparcia przy kontaktach z komornikiem w zamian za pewne usługi w domenie cielesnych... to jak to nazwać?
 • @Zawisza Niebieski 16:36:18
  A za PO nie było pracowników Orlenu z PO?
  I to nic złego. problem, że wtedy Orlen miał straty, a teraz przynosi zyski.

  Niech Pan zacznie myśleć, bo moja tolerancja na fałsz ma swoje granice.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930