Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2071 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Antysemityzm na Ukrainie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

ANTYSEMITYZM: Na łamach Sputnika omówiono ciekawy dokument izraelski nt. antysemityzmu

 

Izraelskie władze po analizie podsumowania danych za 2017 rok odnotowały dwukrotny wzrost liczby incydentów antysemickich na Ukrainie oraz utrzymanie się tendencji do jego spadku w Rosji.

W 72-stronicowym dokumencie opublikowanym przez ministerstwo ds. diaspory Ukraina została uznana za lidera na całej przestrzeni postradzieckiej pod względem liczby ataków werbalnych i aktów przemocy wobec Żydów, ich własności, świątyń i instytutów wspólnoty.

„Na Ukrainie odnotowano podwojenie liczby incydentów antysemickich w świetle tendencji do odrodzenia nacjonalizmu w Europie Wschodniej, prób rehabilitacji i gloryfikacji ruchu nacjonalistycznego z przeszłości i ich liderów odpowiedzialnych za morderstwa i wygnanie Żydów" — pisze izraelskie ministerstwo.

„Jest to drugi rok z rzędu, gdy na Ukrainie rejestruje się największa w byłym Związku Radzieckim liczba incydentów z akcentem na propagandę antysemicką w dyskursie politycznym i wandalizm przeciwko obiektom żydowskim, takim jak cmentarze, pomniki ofiar Holocaustu i budynki wspólnot żydowskich" — czytamy w dokumencie. 

Autorzy raportu zarzucają ukraińskim władzom, że niewystarczająco twardo reagują na przejawy antysemityzmu, które według ich danych często są traktowane tylko jako chuligaństwo i nie są rozpatrywane jako „przestępstwa na tle nienawiści". Jednym z rezultatów jest więc zjawisko „powtarzających się zbezczeszczeń", gdy ten sam obiekt jest wielokrotnie atakowany bez konsekwencji dla sprawców.

Badacze także podkreślają, że wśród ukraińskich polityków, i to nie tylko marginalnych, powodem do ataków werbalnych coraz częściej jest rzeczywiste bądź domniemane żydowskie pochodzenie ich oponentów. 

„Jeśli po rewolucji (przewrocie z początku 2014 roku — red.) działacze społeczni pochodzenia żydowskiego byli powoływani na najwyższe stanowiska w nowych strukturach władzy (prezydent, premier), to teraz żydowskie pochodzenie tych osób jest odbierane jako jedna z przyczyn trudnej sytuacji społeczno-politycznej w kraju. Co więcej także nieżydowscy kierownicy często są odbierani przez masy jako „ukryci Żydzi" — czytamy w raporcie. 

Jego autorzy krytykują działalność ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej z Wołodymyrem Wjatrowyczem na czele zajmującego się rehabilitacją działaczy ukraińskiego nacjonalizmu, którzy okryli się hańbą, prześladując Żydów podczas II wojny światowej i w krótkim okresie niepodległości po Rewolucji Październikowej 1917 roku. 

„Reakcja elementów nacjonalistycznych na protesty żydowskie przeciwko temu polega na wezwaniach do wygnania Żydów z Ukrainy lub conajmniej przypomnienia im, kto rządzi w tym kraju. Poza tym padają twierdzenia, że wyrządzone Żydom szkody były zgodnym z prawem działaniem w świetle ich związku z nieszczęściami narodu ukraińskiego, zwłaszcza z wielkim głodem, Hołodomorem w latach 1932-33 bez wspominania o żydowskich obywatelach, którzy również padli jego ofiarą" — czytamy w dokumencie. 

W rozdziale poświęconym sytuacji w Rosji czytamy natomiast, że w 2017 roku w kraju tym znów odnotowano zmniejszenie liczby przejawów antysemityzmu w ostatnich latach. Najwięcej takich przypadków miało miejsce w kontekście polemiki społecznej na temat takich wydarzeń, jak „rewolucja bolszewicka w 1917 roku, rozpad Związku Radzieckiego w 1991 roku i okres „dzikiego kapitalizmu" w latach 1990-ych".

„Żydzi byli przedstawiani jako jedna z negatywnych sił napędowych tych procesów oraz jako ich główni beneficjenci — ci, którzy zdobyli bogactwo i wpływy kosztem narodu rosyjskiego" — czytamy w dokumencie. 

Izraelscy badacze piszą, że w roku 100. rocznicy rewolucji październikowej w Rosji ukazał się szereg publikacji, filmów fabularnych i dokumentalnych podkreślających negatywną rolę odgrywaną przez Żydów w wydarzeniach historycznych.

W charakterze przykładów w raporcie zacytowano wypowiedzi w kontekście sporów o przekazaniu Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Soboru św. Izaaka w Petersburgu lub dyskusji na temat „rytualnego charakteru" mordu na carskiej rodzinie.

 

KOMENTARZE

 • Zgadzam się
  Zgadzam się z Ukraińcami i Rosjanami. Na Ukrainie rządzą Żydzi, idzie im słabo i to normalne, że Ukraińcy mają do nich pretensje.
 • WW.Putin na otwarciu biblioteki Schnerssona:
  Pierwszy rząd radziecki składał się w 80-85% z żydów.
  i oni kierując się fałszywymi ideologiami aresztowali i represjonowali chrześcijan, muzułmanów i żydów oraz inne religie.wszystkich wrzucali do jednego worka.
  Chwała Bogu że te fałszywe ideologie /urwane/.

  https://youtu.be/j6p1zxKnDeM
 • @
  Cóż, Ukropy pamiętają na pewno "wielki głód".
  Który TEŻ było nie było zawdzięczali żydowskim komisarzom komunistycznym...

  W sumie to jakby w Polsce też były "akty antysemityzmu" to może pozbylibyśmy się tej narośli? Sami by się wynieśli, bo "ich kamienice" ale czy przejdą BEZPIECZNIE po "naszych ulicach", z jednej do drugiej, to już druga sprawa.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031