Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2071 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Gorsze niż broń jądrowa

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Tomasz Dworczak o pociskach balistycznych zdolnych do przenoszenia broni jądrowej

 

Traktat o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej NPT wszedł w życie 1 lipca 1968 roku. Zakłada on że kraje, które broń jądrową posiadają, nie będą sprzedawać swojej technologii do krajów jej nie posiadających, a kraje nieuzbrojone w broń jądrową zaprzestaną jej poszukiwania oraz nie będą jej posiadać w sposób bezpośredni ani pośredni.

W praktyce NATO wprowadziło Porozumienie o współdzieleniu broni nuklearnej. Oznacza to ni mniej ni więcej tyle, że Stany Zjednoczone mogą rozmieścić swoją broń  jądrową na dowolnym terytorium państwa będącego członkiem NATO i nieposiadającego broni jądrowej. Co za tym idzie złamać i NPT, bo im bliżej rosyjskich granic znajduje się NATO, w tym większym szachu trzymana jest Rosja i właśnie stąd wzięły się takie pomysły jak Partnerstwo Wschodnie i pomarańczowa rewolucja na Ukrainie, czy „rewolucja róż" w Gruzji, w wyniku której władzę przejął Saakaszwili.

Rozprzestrzenieniu uległo jednak coś znacznie gorszego niż broń jądrowa, a mianowicie środki jej przenoszenia. Tak oto w posiadaniu rakiet balistycznych według amerykańskiego Arms Control Association (w skład którego wchodziła i wchodzi część generałów armii USA) znajduje się bardzo wiele państw jak Afganistan, Armenia, Bahrajn, Białoruś, Egipt, Gruzja, Grecja, Iran, Irak, Kazachstan, Libia, Pakistan, Rumunia, Arabia Saudyjska, Słowacja, Korea Południowa, Syria, Tajwan, Turcja, Turkmenistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wietnam i Jemen.

Tym oto sposobem świat jest w sytuacji, że użyte pociski balistyczne nawet z ładunkami konwencjonalnymi w tak zwanym ataku wężowym, gdzie używa się bardzo wielu rakiet naraz, mogą niszczyć wielkie miasta, jak to za czasów drugiej wojny światowej zwykły robić naloty dywanowe.

Nie trudno sobie wyobrazić, co stanie się z Berlinem czy Warszawą, gdy spadnie na nie naraz trzysta rakiet balistycznych nawet z konwencjonalnym ładunkiem. Poza bezpośrednimi bardzo znaczącymi zniszczeniami będą jeszcze wtórne spowodowane trzęsieniem ziemi.

Rakiety balistyczne zmieniają znacząco „szachownicę" potencjalnego globalnego konfliktu. Widać to było także podczas drugiej wojny światowej w której Hitler, używając rakiet balistycznych V2 o zasięgu zaledwie 350km i imponującej prędkości ponad 5 000 km/h dewastował Londyn. Tak oto okazuje się, że Iran dzięki pociskowi balistycznemu Musudan ma w zasięgu Berlin i Warszawę, Korea Południowa ma w zasięgu chiński Szanghaj czy Pekin dzięki rakiecie Hyunmoo-2C, Turcja dzięki J-600T Yildirim podobnie ma w zasięgu niemiecką stolicę. Gruzja ma w zasięgu Krym i Sewastopol dzięki pociskowi balistycznemu Scud B i znaczne terytorium Turcji. Ukraina dysponuje, m. in. rakietami balistycznymi Grom 2, czym może ostrzelać potencjalnie Mińsk, Sewastopol lub Warszawę.

Polska w tym peletonie też nie chce być świętą. Izraelska firma IMI Systems w niedalekiej przeszłości proponowała Warszawie kontrakt na 840 pocisków balistycznych Extra odpalanych z platformy Lynx oraz alternatywnie pociski balistyczne Lora lub Predator Hawk o zasięgu 300km. W planach Polskiej Grupy Zbrojeniowej właśnie taki typ uzbrojenia jest i izraelska firma odpowiedziała według polskiego zapotrzebowania.

Zazwyczaj myśląc o zagrożeniu związanym z pociskami balistycznymi myśli się o grupie kilku państw atomowych i strategicznych rakietach międzykontynentalnych. Tymczasem jak widać na przykładzie Gruzji, Ukrainy, Korei Południowej czy Wietnamu operacyjno-taktyczne (do 300km), operacyjne (300-500km) i operacyjno-strategiczne (500-1000km) pociski balistyczne są w stanie nie tylko narobić niezłego bigosu  ale i rozpętać potężne globalne konflikty, a nawet jako dodatek do wielkiego ataku skutecznie ogłupić radary wroga.

Należy też pamiętać, że elektrowniami atomowymi dysponuje bardzo wiele krajów w tym Polska. Stoi u nas przecież Reaktor Maria, a politycy tacy jak były kandydat na prezydenta Stan Tymiński, czy niedawno kandydujący Grzegorz Braun mieli w swoich postulatach budowę bomby atomowej. Według polskiego naukowca, fizyka jądrowego prof. Andrzeja Korejwy  Polska jest w stanie wyprodukować bombę atomową w kilka lat.

Natomiast w wyprodukowanie pocisku balistycznego na poziomie obecnych zdobyczy technologii, który miałby wartość bojową polscy naukowcy już nie wierzą, a skonstruowanie bomby atomowej, by tylko trzymać ją na własnym terytorium to chyba nie jest dobry pomysł, więc rozprzestrzenieniu uległo coś znacznie gorszego niż broń jądrowa, a mianowicie środki jej przenoszenia i to w zgodzie z traktatem o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej NPT.

 

KOMENTARZE

 • @ Autor
  "Natomiast w wyprodukowanie pocisku balistycznego na poziomie obecnych zdobyczy technologii, który miałby wartość bojową polscy naukowcy już nie wierzą,"

  1. Moim zdaniem Polsce bardziej przydałoby się kilka milionów indywidualnych wyrzutni pocisków przeciwlotniczych i przeciwpancernych. A to moglibyśmy produkować jak nic.

  2. Ponadto przydałoby się kilka tysięcy rakiet S-400, żeby zestrzelić nadlatujące pociski balistyczne, samoloty na wyższym pułapie czy co inne. Trzeba się uśmiechnąć do Ruskich ;-)))) Aj waj! ;-)

  3. Jeszcze groźniejsze niż rakiety balistyczne są wg mnie pociski manewrujące - te też mogą przenosić nuki, lecą nisko, manewrują , ciężko je wykryć i zniszczyć. W zasadzie każdy bezpośredni atak usraela rozpoczyna się przy użyciu tych pocisków. Ruscy też je mają - zastosowali je przeciwko ISIS - zostały odpalone przez okręty jeziornej marynarki [ ;-DDD ] wojennej na "Morzu" Kaspijskim.
 • @ Autor
  "a skonstruowanie bomby atomowej, by tylko trzymać ją na własnym terytorium to chyba nie jest dobry pomysł, "

  Tak naprawdę przy obecnej mocy ładunków nuklearnych Polska jest zbyt małym krajem, żeby trzymać broń atomową nawet mając rakiety o zasięgu globalnym. Mogą po prostu nie zdążyć wystartować...

  Jedyną sensowną opcją jest w wypadku Polski posiadanie broni atomowej albo i czegoś mocniejszego (?) ale nie trzymanie jej na swoim terytorium. Niby sprzeczność, ale... broń można trzymać na atomowych okrętach podwodnych, które mogą być rozmieszczone na akwenach międzynarodowych czyli gdziekolwiek. Wtedy mogą odpalać pociski manewrujące i balistyczne nawet pod powierzchnią wody
  Ot, taki myk ;-)))

  Alemańczycy i zachodzący nas od tyłu Judejczykowie od razu zaczęliby inaczej śpiewać (cieniej)

  Czyli przed polskimi naukowcami jeszcze masa wyzwań.
  A i wstyd byłoby ciągle pozostawać na Ziemi...
  Z tym, że bez suwerenności monetarnej to tylko marzenia.
  Jeśli uda się ją uzyskać, to możemy być jak baron Munchhausen (no nie wiem dlaczego nie mam umlauta na klawiaturze ;-DDD ) który wyciągnie sam siebie z bagna za włosy - na filmie Giliama z morza i to razem z koniem... ;-DDD
 • @ Autor
  Oczywiście 5*

  Serdecznie pozdrawiam.
 • To prawda, najgroźniejszy jest nosiciel broni czyli dzisiaj rakiety.
  Dalekosiężny nosiciel powoduje że na świecie każdy każdego może trzymać na przysłowiowej "muszce" a palec na "cynglu".

  To świat znacznie bardziej niebezpieczny niż tzw dziki zachód.
  To wręcz wymarzone środowisko do najróżniejszych prowokacji.
  a żydzi są w tym mocni.

  Dzisiaj każdy obiekt, każdy ważny polityk jest w zasięgu swoich wrogów.

  Jak dodać do tego jawne nawoływanie do mordowania polityków innych krajów jakie ma obecnie miejsce to widać że taki świat w stabilności długo nie wytrwa.

  Trzeba usunąć z jednej strony tych którzy nawołują do niestabilności (mordowania polityków innych krajów) a z drugiej strony wyeliminować techniczne środki zdalnego napadu na inne kraje.

  Powinno się traktatowo ograniczyć zasięgi systemów rakietowych oraz siłę lotnictwa w tym zasięgi.

  Wtedy wojna światowa była by o wiele mniej prawdopodobna.

  Alternatywą jest rozwój środków obronnych do poziomu dominującego nad środkami ofensywnymi.
  To niestety wydaje się bardzo trudne.
 • @Oscar 13:13:23
  "Powinno się traktatowo ograniczyć zasięgi systemów rakietowych oraz siłę lotnictwa w tym zasięgi.

  Wtedy wojna światowa była by o wiele mniej prawdopodobna."

  Raczej wygrałby ją ten, kto pierwszy złamałby traktat, na zasadzie "traktory odpowiedziały ogniem"

  Tylko skuteczny środek odwetowy jest efektywny w dzisiejszej polityce - tak myślę.

  Na wszelki wypadek pokojowo pozdrawiam ;-)))
 • @Jasiek 13:32:52
  Jak każdy każdego ma na celowniku to jest niebezpieczne.
  Jak to mówią każda broń raz w roku sama wypala.
 • @Oscar & Jasiek
  Hmm, "martwa ręka",
  czyli (automatyczna) detekcja ataku nuklearnego "u nas" i odpowiedź choćby z naszego terytorium ale z siłą rażącą cele w innych (ościennych) państwach by się przydało...
  Prawie na pewno taki system mają w pejsokracji...
  "Sąsiedzi" by pilnowali nam czystego nieba :).

  Detektory ataku nuklearnego robił w latach '80 warszawski ZOPAN. Ręcznie, chałupniczo ale były.
 • rozumni inaczej
  Gwarancją pokoju jest niechybna i nieuchronna groźba smierci i kalectwa decydentów tych jawnych z "demokratycznego" czy z własnego dorobku, jak i tych rządzących z tyłu swymi marionetkami. A tu starczy jak dawniej starczał sztylet , w ostateczności nawet saszetka z cherbatą
 • @gnago 20:54:36
  Tylko o polon ciężko... ale może, reaktor (naukowy, malutki) jednak MAMY :).

  No bo kto dziś zna sztukę rzutu (skutecznego) sztyletem choćby i na 20m...?
 • @Oscar 14:29:32
  "Jak to mówią każda broń raz w roku sama wypala."

  No ale nie taka! ;-)
  Ta broń ma mieć charakter odwetowy a nie "trzymaniowo nacelownikowy" - to duża różnica, która robi jeszcze większą różnicę w stosunkach międzynarodowych. Wtedy wszystkie układające się strony są wysokie :-)
  Serio!
 • @laurentp 18:32:23
  "Detektory ataku nuklearnego robił w latach '80 warszawski ZOPAN. Ręcznie, chałupniczo ale były."

  I o to chodzi, i o to chodzi! ;-DDD

  Pozdro!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930