Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Polsko, płać!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Na łamach Sputnika Antonina Świst pisze o konsekwencjach dla Polski amerykańskiej ustawy JUST Act 447

Amerykanie zapowiedzieli, że przypilnują, aby Polacy zapłacili Żydom 300 miliardów dolarów. Tyle były warte majątki Żydów skrzywdzonych przez Holokaust, przejęte następnie przez tych, którzy przeżyli wojnę.

Kongres przyjął kontrowersyjną ustawę JUST Act 447. Zakłada ona, że w ciągu 18 miesięcy ma powstać raport z realizacji przez poszczególne państwa zwrotu przedwojennego mienia żydowskiego. Ustawę przyjął Senat i Kongres, a następnie podpisał prezydent Donald Trump we własnej osobie.

Wspierający ustawę kongresman  Ed Royce z Kalifornii przekonywał w mediach, że JUST Act pomoże wywrzeć presję na kraje ociągające się z restytucją mienia poprzez „wskazanie ich i zawstydzenie". To nie jest najbardziej optymistyczna wiadomość dla Polski.

Stanisław Michalkiewicz, prawicowy polityk, skomentował podpisanie przez Trumpa ustawy następująco: „9 maja 1945 Polska ostatecznie przegrała drugą wojnę światową. Polacy powinni teraz zapłacić Żydom 300 miliardów dolarów za to, ze Niemcy ich zabijali".

Podobne nastroje prezentuje amerykańska Polonia. Według przedstawicieli Kongresu Polonii Amerykańskiej ustawa 447 stanowi „naruszenie istniejących norm prawnych i stworzenie precedensu opartego na ponadprawnych rozwiązaniach jawnie dyskryminujących względem innych grup etnicznych, narodowych i religijnych".

Nastroje stara się tonować szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz: — Wydaje nam się, że przede wszystkim musimy dbać o to, żeby te kwestie załatwiać sprawiedliwie, tak aby nie uprzywilejowywać żadnej grupy państw. Myślę, że tak, jak jest to prezentowane przez komentatorów, że tutaj środowiska żydowskie miałyby otrzymać jakieś mienia, a inne nie — to byłoby sprzeczne ze standardami obowiązującymi w Polsce i ze standardami sprawiedliwości i prawa.

Polityk dodaje też, że „Polska nie jest wymieniona w ustawie z nazwy", więc na razie nie ma się czym przejmować. — Nie możemy uprzywilejowywać żadnej grupy; ta ustawa nie jest dobra, bo chce postawić jakąś grupę Polaków żydowskiego pochodzenia, która opuściła kraj, przed resztą Polaków — stara się tłumaczyć.

Ale prawda jest taka, że USA bardzo poważnie traktują swoją rolę kustosza politycznego żydowskiej sprawy, zwłaszcza dziś, kiedy sojusz Stany-Izrael przeciwko Iranowi kwitnie. Polacy starają się rozgrywać sprawę zwrotu mienia argumentem, że podpisana w 2009 roku przez 46 krajów Deklaracja Terezińska nie miała mocy prawnej. To bowiem na jej podstawie Stany postanowiły „przycisnąć" hipotetycznych dłużników Izraela.

Dokument ten w imieniu państwa polskiego podpisał nieżyjący już dziś profesor Władysław Bartoszewski. Miało on formę niezobowiązującego wezwania do zajęcia się prywatnymi roszczeniami ofiar Holokaustu i restytucji ich mienia. Z pewnością jednak nikt nie mówił wówczas o zbiorowych roszczeniach. Potwierdza to dziś nie tylko szef MSZ, ale również szef resortu nauki Jarosław Gowin.

Czy Polska może się w najbliższym czasie spodziewać napływu wniosków o zwroty majątków, kierowanych przez spadkobierców ofiar Holokaustu? Z pewnością takie wnioski za chwilę zaczną spływać od osób prywatnych i będą rozstrzygane przed obliczem polskich sądów — mówi dla Sputnik Polska Maciej Wiśniowski, redaktor naczelny portalu Strajk.eu. 

Polska nie ma takich pieniędzy. Z pewnością będzie musiała ich poszukać przy pisaniu nowej ustawy reprywatyzacyjnej.  

 

 

KOMENTARZE

 • Polska nie ma takich pieniędzy. Z pewnością będzie musiała ich poszukać...
  Poszukiwania umożliwia "ustawa" podpisana przez Dudę w 2015r. o grabieży kasy Polaków przez banki.Można odebrać grunty pod blokami,domami stanowiącymi "własność skarbu państwa.Dowalić kastrat z 10% rocznie od nieruchomości,podnieść ceny wody 300-500%. Z tym syjoniśći z PISraela nie będą mieli problemu.Oporu zbrojnego też nikt praktycznie nie stawi.
  Bronią czarnoprochową?
 • Kurdupel miał słabego szefa MSZ,
  to zamienił go na jeszcze gorszego. Teraz się rozchorował (albo symuluje) licząc na litość.
 • Jedwabny szlak z pominięciem Polski
  -oto do czego doprowadziła polityka zdrajców i zaprzańców:
  http://niewygodne.info.pl/artykul9/04404-Jedwabny-szlak-z-pominieciem-Polski.htm
 • @wercia 09:17:34
  O tym jaką trasą będzie przebiegał jedwabnym szlaku nie decyduje ani Berlin ani Moskwa lecz Pekin
  Po wtóre warto popatrzeć na mapę by się przekonać, że Kaliningrad i cały obwód Kaliningradzki odgrodzony jest od Rosji takimi krajami jak Białoruś, Litwa, Łotwa.
  Chiny już mają potężny terminal na Białorusi, a z Białorusi najlepszą i najprostszą drogą jest Polska, Warszawa, Łódź, Poznań.
  Z Polski na Niemcy, Francję, Hiszpanię na zachód, na Czechy, Austrię, Węgry, Włochy, Jugosławię na południe.
 • @kfakfa 07:43:38
  Polska za pożydowskie mienie już się z USA rozliczyła za Gomułki.
  Ale inne kraje, Rosja, Niemcy, Austria tego nie zrobiły.
  To na te kraje może być ewentualny nacisk, szczególnie na bogate Niemcy, sprawcy II wojny światowej.
 • @Oświat 10:07:09
  Polska z USA się rozliczyła za pozostawione mienie tych osób, które wyemigrowały tam. Zresztą też się w ten sposób rozliczyła z innymi krajami. Organizacje żydowskie żądają haraczu za mienie tych, którzy zeszli z tego świata bezpotomnie, głównie w obozach na terenie Polski.
 • Zdaniem Antka
  to nie USA i Izrael są zagrożeniem dla Polski ale Niemcy i Rosja.
  https://www.youtube.com/watch?v=wON-xlze1Ic
 • @wercia 10:33:42
  ... a mieli jakieś mienie?
  Złote zęby zabrali im Niemcy.
  To złoto zdeponowali w żydowskich bankach w USA, więc niech je sobie biorą.
 • @Oświat 10:51:05
  A czy to ważne? Dla Żydów nie liczą się fakty tylko ich opowiadanie.
  Teraz zatwierdzają urzędową definicję antysemityzmu. Organizacje żydowskie też będą pod ochroną: http://gazetawarszawska.com/index.php/historia-2/715-rabini-poparli-definicje-antysemityzmu
 • Polska czy USA? Kto ważniejszy?
  Jak to skomentował tutejszy kundelek "Husky" po podpisaniu ustawy 447 przez prez. Trumpa (na moje zapytanie co teraz sądzi o Ameryce...):
  "God Bless America"
 • @kfakfa 07:43:38
  Nie masz racji. Takich pieniędzy Polska nigdy nie znajdzie.
  A o jakiego rodzaju sumę chodzi?
  "Co oznacza taka kwota? Z czym ją porównać? Otóż dokładnie taką wartość, około jednego biliona złotych, ma obecnie cały majątek skarbu państwa, czyli wszystkie grunty, lasy państwowe, budynki, drogi, koleje, przedsiębiorstwa, wszystko co do Polski należy.
  Gdyby państwo wyzbyło się tego to zostałoby tylko i wyłącznie z długami, także o podobnej wielkości. Jest oczywistym, że w takiej sytuacji nie mogłoby ono dalej funkcjonować i musiałoby zbankrutować i przejść w zarządzanie przez jakieś ciało bezpośrednio reprezentujące interesy wierzycieli, czyli owych organizacji żydowskich.
  Ktoś powie, niemożliwe. No cóż, w historii zdarzały się już takie sytuacje."
  S.Lewicki - konserwatyzm.pl

  "Tę sytuację należy rozumieć w kontekście zmian geopolitycznych na świecie i w Europie Środkowo–Wschodniej – moim zdaniem – z nieuchronnym wybudowaniem Nowego Jedwabnego Szlaku. Organizacjom z Wall Strret nie chodzi o jakieś tam kamienice w Warszawie czy Krakowie, bo na nie mogą się połasić jakieś miejscowe łapserdaki, ale o kontrolę nad infrastrukturą, dająca w przyszłości krociowe zyski. Chodzi o to, żeby ta infrastruktura była poza polską (lub ukraińską) kontrolą. (Dokładnie na tym polegała propozycja Stanisława Michalkiewicza i być może to miał na myśli Chodakiewicz – To już ode mnie - R.) I teraz jakby w nowym świetle widzimy, dlaczego JP Morgan tak sobie Polskę upodobał.
  Wnioski:
  Myślę, że twórcy polskiej myśli politycznej: Dmowski, Bocheński czy Giedroyć, przekręcają się w grobie i z politowaniem, gdzieś z zaświatów, przyglądają się tej bezładnej krzątaninie i gonitwie myśli polskiej klasy politycznej i grona ekspertów goniących za zagranicznym grantem. Wszystkie postulaty polskiej geopolityki zostały właśnie złamane.
  W tej części świata, opieranie się na jednym jednym egzotycznym i bardzo zamorskim sojuszniku, którego większość obywateli nie wie gdzie leży Polska, jest po prostu śmieszne i świadczy o głębokim kompleksie polskiej klasy politycznej. A brak współpracy z Polonią amerykańską, która mogłaby stanowić silne polskie lobby w Waszyngtonie, to jakieś zupełne kuriozum i amatorszczyzna na miarę Gangu Olsena.
  Kluczem polskiej geopolityki jest Rosja, Niemcy i najbliżsi sąsiedzi. W obecnej sytuacji, mając poprawne stosunki z Rosją czy Białorusią, można by się próbować jakoś ratować, ale postawialiśmy na jedną kartę, więc jak tak dalej pójdzie, to przy szczęku łopat na Łączce, pieśniach Gintrowskiego i Kaczmarskiego oraz płomiennych mowach prezesów, nasz strategiczny partner i przyjaciel ściągnie nam z pewnej części ciała ostatnie gacie."
  M.Siudak - prawica.net
 • @Robik 11:31:55
  Skoro Polska jako Polin syjonistów to finansowy trup, a dług publiczny/ukryty/bez ZUS to kilka bilionów zł to to czy "mam rację czy nie" jest bez znaczenia.
 • @kfakfa 11:39:33
  To jednak ma znaczenie ponieważ sytuacja nie jest beznadziejna.
  Dobrze jest orientować się w planach wroga.
  Szczególnie będzie to istotne kiedy już będziemy mieli pro-polski rząd.
  Jak nigdy przedtem potrzebna jest nam strategia uwzględniająca wyłącznie nasz, polski interes.
  Myślę, że taki czas nadejdzie...
 • Maciej Święcicki PO
  w trakcie wcześniejszego postępowania przed przyjęciem s 447, wypowiadał się zadowolony, że nie ma nic przeciwko temu, aby żymianie byli warstwą dominującą w Polsce.
  Wygląda tak: https://www.youtube.com/watch?v=TdWPAAl-F3Y
 • Mądzre mówi Gadowski jak nas mogą załatwić
  Dzisiejszy komentarz również nt. polskich rezerw ulokowanych głównie w USA, sami posłuchajcie czym to grozi po ustawie 447 https://www.youtube.com/watch?v=M_YMqnDvNtE
 • @finka 23:45:50
  Merkel przemówiła za pośrednictwem Tuska.

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, komentując najnowsze decyzje prezydenta USA Donalda Trumpa, oznajmił, że dzięki nim UE pozbyła sie wszystkich złudzeń.

  — Patrząc na najnowsze decyzje Donalda Trumpa, ktoś może rzec:- Z takimi przyjaciółmi nie potrzeba wrogów. Powiedzmy wprost, UE musi być wdzięczna. Dzięki niemu pozbyliśmy się wszystkich złudzeń — napisał Tusk na Twitterze.

  Chodzi chyba o ostatnią amerykańską ustawę o zwrocie żydom mienia pozostawionego / straconego w II wojnie światowej.
  Niemcy mają najwięcej do stracenia.
 • @Robik 11:58:20
  "...Jak nigdy przedtem potrzebna jest nam strategia uwzględniająca wyłącznie nasz, polski interes.
  Myślę, że taki czas nadejdzie..."

  A jak chcesz to osiągnąć, nie fundując pejsatym TYM RAZEM prawdziwie "polskich obozów"?

  Mi się coś widzi, że bez rozlewu krwi to mało wykonalne.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031