Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Droga na Madagaskar

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

AFRICANA: Prezydent Madagaskaru Rajaonarimampianina usiłował wyeliminować przed kolejnymi wyborami swych dwóch głównych konkurentów - Ravalomananę i Rajoelinę. Chyba mu się to nie udało…

 

Odkąd 21 kwietnia policja zastrzeliła  dwie osoby podczas wiecu opozycji w stolicy Madagaskaru  Antananarivo, odbywają się tam bez przerwy demonstracje antyrządowe. Góruje nad nimi wymowny i ponury plakat: umazana krwią ręka w czerwonym kółku i napis: „Assez, plus de tueries; Rajao, sors” (Dosyć zabójstw! Rajao, wynoś się).

Kłopoty i zamieszki zaczęły się od próby narzucenia nowego prawa wyborczego, które chciało uniemożliwić czołowym kandydatom opozycji udziału w wyborach prezydenckich  zaplanowanych na listopad. Wśród  objętych w praktyce zakazem kandydowania znalazło się dwóch byłych prezydentów: Marc Ravalomanana, który został obalony w wyniku  zamachu stanu w 2009 roku; i Andry Rajoelina, który zorganizował ten zamach z pomocą armii i rządził  potem największą  wyspą Afryki do czasu przywrócenia demokracji w 2013 roku.

Nawet orzeczenie trybunału konstytucyjnego z 3 maja, w którym odrzucono te fragmenty prawa wyborczego, które uniemożliwiłyby start Ravalomananie i Rajoelinie, nie zdołały uśmierzyć gniewu opozycji. Domaga się ona dymisji obecnego prezydenta, Hery'ego Rajaonarimampianiny, który poczynił równie niewielkie postępy w ograniczaniu szerzącej się korupcji, jak jego dwaj poprzednicy. On z kolei twierdzi, że demonstranci próbowali dokonać przewrotu. Napięcie rośnie, obie strony zasadzają się emocjonalnie na swoich pozycjach, a zachodni i afrykańscy dyplomaci bezskutecznie starają się uspokoić wrzenie. Przyznają, że nie jest już pewne, że wybory będą miały miejsce w tym roku.

Madagaskar nie może sobie jednak pozwolić na polityczny klincz. Jest to jeden z nielicznych krajów na świecie, który w latach 1960-2010  wyraźnie zubożał  biorąc pod uwagę kryterium dochodu na głowę. Kryzys Madagaskaru jest zresztą  frustrująco znajomy. Wyspa przeżyła  kilka zamachów stanu i okresów gwałtownej niestabilności. Tym razem jednak przynajmniej armia trzyma się na uboczu. Oświadczenie podpisane przez szefów wojska i policji oraz odczytane przez ministra obrony wezwało liderów partyjnych do rozwiązania ich rozbieżności „po dobroci”.

Łatwiej tak powiedzieć niż to zrobić. Opozycja zdecydowanie odmówiła negocjacji za pośrednictwem zagranicznych mediatorów, zwłaszcza  ze Wspólnoty Rozwoju Afryki Południowej, regionalnego klubu 15 krajów. Jako mediatora  przysłała ona Joachima Chissano, byłego prezydenta Mozambiku. Jednak wielu Malgaszów postrzega go jako architekta formuły „ni ni” („ani ani”), w ramach której zrówno Ravalomanana jak i Rajoelina zostali pozbawieni możliwości kandydowania w wyborach w 2013 r. To ułatwiło objęcie władzy przez Rajaonarimampianinę. Gdyby więc przyjąć mediację Chissano, efekt byłby i tym razem podobny, czyli w praktyce jakby obowiązywał zakaz ich kandydowania. Tymczasem obaj, a zwłaszcza Ravalomanana, mają wciąż wielu zwolenników i nie ma dla nich realnych alternatyw. Wydaje się, że aby przerwać ten cykl politycznej niemocy, kraj  bardzo  potrzebuje wolnych i swobodnie kwestionowanych wyborów. Decyzję o tym, kto ma być następnym prezydentem Madagaskaru  muszą jednak  podjąć sami wyborcy.

 

KOMENTARZE

  • klimat troche za cieply
    Madagaskar,kraj przyszlych zsylek opornych mieszkancow Polin
  • Panie Bogusławie
    Już myślałem że...
  • @NewMentor 14:22:47
    I słusznie Pan myślał, bo tytuł jest tak skonstruowany po to, by ewokował potrzebne skojarzenia. Bo chociaż kierunek jest już dawno nieaktualny, to problem przecież istnieje... Pozdrawiam. BJ

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031