Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2071 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Cykle historii wg Moszkowa

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

HISTORIA INACZEJ: rosyjski Nostradamus rozwinął ciekawą teorię 400-letnich cykli rozwoju państw i imperiów. Podobno do sprawdzenia na (prawie) każdym przykładzie…

 

 

Car Aleksander III


25 marca 1852 roku w guberni kostromskiej przyszedł na świat etnograf, archeolog, geograf, generał Walentin Moszkow, którego po upływie półtora wieku zaczęto nazywać rosyjskim Nostradamusem.

Na swój przydomek rosyjski Nostradamus zasłużył dwutomową pracą pod tytułem „Nowa teoria pochodzenia człowieka i jego degeneracji sformułowana na podstawie danych zoologicznych, geologicznych, archeologicznych, antropologicznych, etnograficznych, historycznych i statystycznych". Wydrukowana w Warszawie w 1910 roku książka zawiera prognozy dotyczące przyszłości państwa rosyjskiego. Przepowiednie uczonego nie są jednak oparte na ezoteryce z jej mistyczną wiedzą i proroczych wizjach, lecz na jasnych obliczeniach matematycznych.

Bazując na mocnym fundamencie historycznym, Moszkow opracował uniwersalny model rozwojowy dowolnego społeczeństwa narodowego. Zgodnie z jego wyliczeniami każdy naród w swoim procesie rozwojowym bez przerwy przechodzi historyczny cykl trwający 400 lat. Przez ten okres czasu państwo pokonuje drogę od rozkwitu do nieuniknionego upadku, po którym znów następuje wzlot i upadek. Co 400 lat państwo powraca do punktu startowego i znów rozpoczyna drogę ku końcowi, a przy tym nie ma znaczenia, jaka osobistość historyczna stoi u sterów państwa, bo znaczenie ma tylko to, w jakim dokładnie momencie cyklu przejął rządy. Obrazowo nazywając 400-letni cykl rokiem historii, Moszkow dzieli go na cztery stulecia i zgodnie ze starożytną tradycją nadaje im nazwy metali: Złota, Srebra, Miedzi i Żelaza. Jednakowe w swoim charakterze stulecia Złota i Srebra tworzą 200-letnią epokę wzlotu, a trwające tyle samo czasu stulecia Miedzi i Żelaza — okres upadku.

Natomiast każdy wiek dzieli się na dwa 50-letnie półcykle, z których pierwszy bezspornie znamionuje regres, a drugi postęp. Wyjątek stanowi tyko wiek Żelaza, w którym obydwa półcykle liczące 50 lat są okresem pełnego upadku. W taki sposób, zgodnie z teorią matematyczną Moszkowa co 50 lat państwa wstępują w okres mini-wzlotów i mini-upadków.

Wypróbowując swoją doktrynę w praktyce, to znaczy nakładając 400-letni cykl rozwojowy na historię różnych narodów i państw, rosyjski Nostradamus doszedł do wniosku, że na styku cyklów, stuleci i półwieków zawsze dochodzi do znaczących wydarzeń, które gwałtownie zmieniają wektor rozwoju społeczeństwa.

Zgodnie z teorią Moszkowa w 2012 roku Rosja wstąpiła w Złoty Wiek, ale do 2062 roku powinna spodziewać się okresu upadku, po którym znów nastąpi rozkwit. W wyniku potężnego zrywu moralno-gospodarczego Rosja przekształciła się w centrum ludzkiej cywilizacji, przymierzając do siebie rolę „duchownego pasterza". W 2112 roku nastanie ciąg zrównoważonego stulecia Srebrnego, a 2212 rok położy początek rozpadowi, który potrwa do 2312 roku, aby ponownie ustąpić wieku Złota. I tak właściwie do końca świata.

 

 

KOMENTARZE

 • Przepraszam ale
  na załączonym obrazku widnieje Car Aleksander III (mirotworec)
 • Cykl życia imperium
  No to coś się tutaj nie zgadza.
  "Zgodnie z wyliczeniami każdy naród w swoim procesie rozwojowym bez przerwy przechodzi historyczny cykl trwający 400 lat."
  Według wyliczeń Sir Johna Glubba ten cykl wynosi 10 generacji czyli około 250 lat.

  Ze strony "libertarianizm.net":

  "Autor przytoczył 13 przykładów, które dokładnie przeanalizował. Oto co mu wyszło:
  Pierwszym etapem rozwoju jest działalność agresywna, prowadzona przez wojowników-zabójców, którzy biorą pod swoje panowanie przynajmniej pierwszy zaczątek przyszłej strefy posiadania. Po nich nadchodzą handlarze, którzy pod ochroną sił zbrojnych eksploatują teren. Imperium staje się bogate, a z tym przychodzi także rozmiękczenie moralności wojowników, którzy skłaniają się ku uciechom życia. Stopniowej erozji ulega moralność, siła woli oraz zdrowy ksenofobiom np. w stosunku do imigrantów. Rozwija się tolerancja oraz intelektualizacja. Glubb widzi demokratyzacje obyczajów jako jedną z oznak nadciągającej degradacji imperium. Innym sygnałem nadchodzącej zapaści systemu jest wzrost znaczenia kobiet i ich wpływ na politykę, naukę i sztukę. Gdy dominują w narodzie cechy kobiece takie jak tolerancja, współczucie i pęd za nowinkami, jest to znak moralnej i umysłowej degradacji społeczeństwa.
  Co ciekawe, bardzo podobną analizę przeprowadził swego czasu inny socjolog i historyk Arnold Joseph Toynbee, który podawał niemal identyczną listę objawów:

  - wzrastająca rola kobiet;
  - rosnąca rola imigrantów;
  - zaistnienie tzw. języka uniwersalnego oraz państwa uniwersalnego;
  - inflacja prawa;
  - masowy wysyp nowych grup religijnych o obcym podłożu kulturowym;
  - uzawodowienie armii;
  - zanik tradycyjnych wartości, na których zbudowano potęgę;
  - rosnąca rola pieniądza oraz zanikanie klasy średniej;
  - intelektualizacja i zanik wiary;
  - rosnąca tolerancja i zanik agresywności międzykulturowej.
  Bardzo podobnie wyrażał się Oswald Spengler, serwując z grubsza podobna listę. Ogólnie niemal wszyscy znani mi historiozofowie, wyliczają zbliżoną grupę zjawisk oraz uważają, że żyjemy w czasach końcowych. Wedle Spenglera niedługo (kilka pokoleń) nastanie "nowe średniowiecze" (cokolwiek to znaczy), Toynbee natomiast utrzymywał, że w Europie władze przejma muzułmanie lub odrodzone, agresywne chrześcijaństwo."

  http://i67.tinypic.com/23limwh.jpg
 • Historia Polski- cykle 400-letnie
  Chrzest Polski 966 r. - śmierć Kazimierza Wielkiego 1370 r. - I-szy rozbiór Polski 1772 r. - 2172 r. ??????
  Połowa cyklu to 1971 r. - pocz. epoki E.Gierka
  1971 + 50 = 2021 r. ?????
  1971 +100 = 2071 r. ?????
 • @ikulalibal 09:59:43
  Oczywiście! Zabrakło trzeciej rzymskiej jedynki, choć w tle jest Trzeci Rzym i trzeci Aleksander tej dynastii. Łapię sie coraz częściej na takich omsknięciach. Przepraszam i dziękuję za korektę. Pozdrawiam jak zwykle przyjaźnie. BJ
 • @Robik 10:14:32
  Cenne, dzięki. Pozdrawiam przyjaźnie. BJ

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930