Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Petru po indyjsku

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

INDIE: Politycy, których specjalnością jest strzelanie gaf i wygadywanie bzdur, występują pod każdą szerokością geograficzną…

 

 

Fot.1

Niejaki Biplab Kumar Deb (Fot.1), początkujący polityk w jednym z najmniejszych i najbardziej odległych stanów Indii, zaskarbił już sobie zaskakującą sławę w skali całego subkontynentu. Odkąd w marcu objął przywództwo jako premier stanowego rządu w 4-milionowej Tripurze, B.K.Deb - który należy do rządzącej Indiami partii Bharatiya Janata (BJP) - tak często trafia na nagłówki w prasie ogólnokrajowej, że dziennikarze polują teraz na każde jego słowo. Niestety, nie wynika to z jego dokonań albo odważnej nowej polityki, ale z gaf, które strzela i bzdur, które wygaduje.

Fot.2

 

Miesiąc temu na spotkaniu ze studentami informatyki Deb powiedział, że powinni oni być dumni z tego, że Hidusi jako pierwsi wymyślili komunikację high-tech, i to  "lakhs of years ago" (setki tysięcy lat temu /lakh to 100 000/). Przytaczając fragment z Mahabharaty, starożytnej indyjskiej epopei, zapytał, w jaki sposób Sandżaj, woźnica rydwanu mógłby przekazywać na bieżąco szczegółowy opis bitwy pod Kurukszetrą swojemu panu, ślepemu królowi Dhritarastrze, gdyby nie miał do dyspozycji internetu i satelity (scena jest przedstawiona na Fot. 2). Siła tego argumentu podobno wbiła słuchaczy w ścianę, a ich wykładowcy nie wiedzieli gdzie mają podziać oczy.

 

Fot.3

 

Ledwo ucichła fala związanych z tym kpin w mediach społecznościowych, a już premier Deb kolejny raz poruszył opinię publiczną kilkoma niewyparzonymi uwagami na temat konkursów piękności. M.in. ubolewał nad zwycięstwem Hinduski Diany Hayden (Fot.3) w konkursie Miss World z 1997 r., ponieważ, jak zasugerował, nie dorównywała ona klasycznym ideałom kobiecego piękna, reprezentowanym przez Lakszmi i Saraśwati, boginie bogactwa i mądrości. Jego zdaniem kobiety powinny wystrzegać się makijażu i kąpać w błocie. Wkrótce po tym, jak za to przeprosił, Deb powrócił do robienia kolejnych gaf. Ostatnio zasugerował, że jego krytycy powinni czym prędzej obciąć sobie paznokcie, ponieważ są jako ci, którzy psują warzywa na bazarze, kiedy własnoręcznie w nich przebierają.

Fot.4

 

Wydaje się, że podobne potknięcia, zwłaszcza w hurra-nacjonalistycznej oprawie,  to w ogóle specjalność rządzącej wielkohinduskiej partii Bharatiya Janata. Na początku tego roku Satyapal Singh, federalny minister ds. zasobów ludzkich (Fot.4), oświadczył, że teoria ewolucji jest „naukowo błędna", ponieważ nikt nigdy nie widział, jak małpa zamienia się w człowieka. Singh zasugerował również, że w indyjskich szkołach powinno się nauczać, iż uczony wedyjski Shivkar Babuji Talpade, wynalazł latającą maszynę (vimana) osiem lat wcześniej niż bracia Wright. Gafy te są tak częste i wesołość w mediach na tyle powszechna, że premier Narendra Modi ostatnio zaapelował, aby jego ministrowie i politycy z BJP przestali takimi wypowiedziami „dostarczać mediom pikantnej pożywki” (मीडिया को मसाला दें [meedia ko masaala den]). Ale i sam Modi ma w tym procesie swoje zasługi. Zanim jeszcze został premierem rządu federalnego, sugerował jakoby hinduski bóg Ganeśia, przedstawiany z głową słonia (Fot.5) był dowodem na to, że w starożytnych Indiach wymyślono chirurgię plastyczną. (BJ)

 

Fot.5

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031