Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2071 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Tulipany Stambułu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

SZUKAJĄC PIĘKNA: Zapraszam na kwietniowy Festiwal Tulipanów (Lale Festivali) do Stambułu

 

Stambuł jest jednym z najpiękniejszych miast Europy. Kto chce się o tym przekonać, powinien tam pojechać właśnie w kwietniu. Każdego roku przez cały miesiąc odbywa się tam Istanbulun Lale Festivali (Stambulski Festiwal Tulipanów).  Parki Emirgan i Gülhane, ogrody Topkapi i place są upiększone tysiącami kolorowych kwiatów. Można wtedy obejrzeć największy na świecie dywan tulipanów o rozmiarach 1728 m.kw. na placu Sułtana Ahmeda, utworzony zwykle  z  563.000 tulipanów. Kwiaty są rzeczywiście piękne, ale dlaczego Stambuł jest aż tak w nich zakochany? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy najpierw zauważyć, że ojczyzną tulipanów jest właśnie Turcja, a nie Holandia, jak często sądzimy, a następnie cofnąć się o 300 lat do Epoki Tulipanów z czasów Imperium Osmańskiego.

Słowo „tulipan”, po turecku "lale", pochodzi od perskiego słowa „turban", gdyż oznaczało tylko piękną, jednobarwną główkę tego kwiatu. Elita osmańska mówiła po turecku z silnymi wpływami eleganckiego języka perskiego. Na początku XVII wieku ambasador Świętego Cesarstwa Rzymskiego w Stambule przywiózł do Europy cebulki tureckich tulipanów. Wkrótce potem tulipany zachwyciły bogate społeczeństwa zachodniej Europy, a zwłaszcza kupiecki świat Niderlandów. Spekulacje cenowe na cebulkach tulipanów stworzyły pierwszą w Europie bańkę ekonomiczną, znaną jako „tulipanowe szaleństwo” (Tulpewoede). Wielu kupców straciło wtedy ogromne fortuny, gdy rynek się załamał, a szał ten zainspirował holenderskie malowidła przedstawiające kupców jako głupców i małpy.

Około sto lat potem  Era Tulipanów (po turecku Lale Devri) pojawiła się nad Bosforem.. To było coś w rodzaju osmańskiej wersji Swinging Sixties: finanse imperium były w dobrej formie, a dobrobyt pozwolił na rozkwit poezji, malarstwa i architektury. Ponieważ tulipan pochodzi z Turcji, Imperium Osmańskie nie doświadczyło tego samego spekulacyjnego boomu, który szalał w Europie. Zamiast tego tulipan wszedł raczej do sztuki osmańskiej jako symbol szlachetności i bogactwa. Poeta Şair Nedim uważany za artystyczne ucieleśnienie tej ery, zamieniał popularne piosenki w poezję dworską chwaląc luksusowe życie ówczesnych elit.

Najsłynniejszym malarzem sułtana Ahmeda III był Levni, którego miniatury przedstawiają fantastyczne festiwale i rozrywki tamtych czasów. Levni pokazywał sułtana bawiącego się pokazami tresowanych niedźwiedzi, fajerwerków w kształcie cyprysów, olbrzymich lalek, które podpalano nocą nad morzem, i akrobatów, którzy chodzili nad wodą  po linach. I oczywiście Levni namalował mnóstwo tulipanów.

Osmańska Era Tulipanów  rozwinęła również własną architekturę, łączącą europejski barok z tradycjami tureckimi. Doskonałym przykładem tego ekstrawaganckiego stylu jest fontanna Ahmeda III - pomiędzy Aja Sofią a zewnętrzną bramą pałacu Topkapi. Z kolei okazały meczet Nurosmanije, znajdujący się obok Wielkiego Bazaru, reprezentuje barokowe wpływy w architekturze religijnej. Ten europejski styl przybył do Stambułu po tym, jak w 1720 r. Turcy wysłali do Paryża grupę rozpoznawczą z zadaniem kopiowania najbardziej eleganckich wzorów zachodnich. Sułtan Ahmet III próbował  potem naśladować francuski dwór w swojej stolicy.

 Współcześnie tulipanowa elegancja trwa w Turcji we wszystkim, od sztuki po wzornictwo i logotypy korporacyjne. Symbolu stylizowanego tulipana używa Fundacja Kultury i Sztuki Stambułu (İKSV), podobnie jak giełda Borsa Istanbul (BİST). Ale w kwietniu najpełniej królują tulipany w parkach i na ulicach Stambułu.

 

 

Fot.01

 

Fot.02

 

Fot.03

 

Fot.04

 

Fot.05

 

Fot.06

 

Fot.07

 

Fot.08

 

Fot.09

 

Fot.10

 

Fot.11

 

Fot.12

 

Fot.13

 

Fot.14

 

Fot.15

 

Fot.16

 

Fot.17

 

Fot.18

 

Fot.19

 

Fot.20

 

Fot.21

 

Fot.22

 

Fot.23

 

Fot. 24. Dywan kwietny na placu Sułtana Ahmeda w Stambule. Zdjęcie lotnicze. 

 

KOMENTARZE

 • Naprawdę
  coś wspaniałego, Można pozazdrościć.
 • Dobry Wieczór, Panie Bogusławie!
  Piękne kwiaty, a właściwe dywany ich pełne.
  Kolorami tulipanów witam serdecznie Pana i pańską Małżonkę.
  Radością wielką jest taki powrót. Od razu pojaśniało w całym serwisie :)
  Życzę przedniego zdrowia, regeneracji, poprawy wszelkich niedoskonałości i mnóstwa pozytywnej energii w każdym dniu.

  Pozdrawiam! RS

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930