Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2071 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Wojna musi poczekać

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

RESEAU VOLTAIRE: Francuski dysydent Thierry Meyssan bagatelizuje zachodni atak na Syrię wciąż wierząc w rozum i dobrą wolę prezydenta USA Donalda Trumpa

 

Wypuściwszy wraz ze swoimi francuskimi i brytyjskimi sojusznikami rakiety na Syrię, zadziwiający prezydent Donald Trump potrafił zmusić mocarstwa zachodnie do pogodzenia się z końcem ich jednostronnej dominacji w świecie. Niewiele znaczący wynik wspomnianej demonstracji siły przywraca państwa NATO do rzeczywistości. Nie używając broni, Rosja stała się sukcesorką ZSRR w dziedzinie zapewnienia równowagi sił na świecie.

W ciągu ostatnich kilku tygodni Stany Zjednoczone i Rosja – po raz pierwszy w historii – groziły sobie nawzajem wojną światową. Charakter kryzysu, zupełnie nieproporcjonalnego do przedmiotu sporu, świadczy o tym, że nie jest on dziś związany z tym, co dzieje się na Wielkim Bliskim Wschodzie od 2001 roku, lecz wyłącznie z próbą podtrzymania obecnego światowego porządku.

Po gigantycznej siedemnastoletniej rzezi milionów ludzi, od Afganistanu do Libii, sposób uśmiercenia około pięćdziesięciu osób we Wschodniej Gucie (Syria) wydawać by się mógł sprawą mało istotną. A jednak incydent ten stał się 14 kwietnia dla Waszyngtonu, Paryża i Londynu pretekstem do rozpoczęcia jednoczesnej napaści powietrznej.

Nie gubmy się w szczegółach, przejdźmy prosto do sedna sprawy. Mocarstwa zachodnie starają się zachować swoją dominację nad resztą świata, natomiast Rosja i Chiny chcą się od niej uwolnić.

Prezydent USA Donald Trump nie zawahał się dać Rosji sygnał na Twitterze, że uderzy po jej wojskach w Syrii rakietami nowej generacji. Rosyjski ambasador Aleksander Zasypkin odpowiedział natychmiast, że rakiety te zostaną przechwycone, a samoloty i okręty, z których zostaną one wystrzelone – będą zniszczone. Premier Turcji Binali Yildirim wyraził zdziwienie tą „uliczną awanturą” i zachęcił jej uczestników, by poszli po rozum do głowy. Dopiero wówczas wszyscy aktorzy zaczęli hamować.

Zespół uderzeniowy z lotniskowcem „Harry S. Truman” opuścił bazę w Norfolk (stan Wirginia) i – jak donoszą – zmierza w stronę Syrii. Upłynie kilka tygodni, zanim będzie gotów do akcji. Kwestia konfrontacji pomiędzy USA i Rosją, czyli trzeciej wojny światowej – znowu stanie się aktualna.

Oczywiście, przygotowanie tego zgrupowania oraz 6,5 tys. jego żołnierzy zaczęło się na długo przed sprawą Guty, która służy jedynie jako pretekst do jego użycia.

Problem polega na tym, by zrozumieć, czy Waszyngton i jego sojusznicy tylko odłożyli konfrontację (wypuściwszy przy tym salwę pocisków w kierunku porzuconych budynków), aby zająć dogodniejszą pozycję [do ataku], czy też – wręcz przeciwnie – zrezygnowali z wojny bezpośredniej i przygotowują się do nowej formy konfliktu.

Rezultat bombardowania w dniu 14 kwietnia jest „porażający”: zachodni sojusznicy wystrzelili 103 rakiety, z czego, jak powiadają, 71 rakiet zostało zniszczonych w trakcie lotu nad Syrią. Bezpośrednio trafiono w nieczynne laboratorium wojskowe, zaś urządzenia dwóch lotnisk zostały częściowo uszkodzone. Według doniesień, owa salwa zraniła tylko trzy osoby i nie zabiła ani jednej. Jeśli Donald Trump, Emmanuel Macron i Theresa May zamierzali pokazać swoją siłę, to w rzeczywistości okazali się bezsilni.

Z perspektywy Damaszku przesłanie było jasne: Syria jest w trakcie wyzwalania się od dżihadystów, ale nie będzie cieszyć się pokojem i nie może liczyć na jakąkolwiek pomoc Zachodu przy jej odbudowie.  Zachodni sojusznicy tworzą wrażenie, że Syria utrzymuje zapasy broni chemicznej pomimo swego przystąpienia do Konwencji o zakazie broni chemicznej (Chemical Weapons Convention, CWC), która tego zabrania. Twierdzili oni, że będą atakować tylko obiekty związane z tą bronią. Niestety, wystrzelili np. cztery rakiety w kierunku międzynarodowego portu lotniczego w Damaszku, będącego wyłącznie obiektem cywilnym. Na szczęście, Syryjska Armia Arabska przechwyciła te  rakiety.

W sumie  armia syryjska, która posiadała tylko stare wyrzutnie plot. S-125, S-200, Buk, Kwadrat i Osa, zdołała samodzielnie strącić dwie trzecie zachodnich pocisków. W rezultacie, zachodni sojusznicy po raz pierwszy w swojej historii uczestniczyli w bitwie, w której nie zabili ani jednego wroga. Francja, która po raz pierwszy testowała w warunkach bojowych swoją nową morską skrzydlatą rakietę, nie mogła pochwalić się jej sukcesem przed swoimi potencjalnymi klientami, bo ona też została zestrzelona.

Oczywiście, napastnicy wyhamowali. Dołożyli starań aby uniknąć starcia z celami rosyjskimi lub irańskimi, i te dwa państwa też nie wzięły udziału w walce. Tym nie mniej, zachodnia armada nie może już narzucać swojej woli tym średnim państwom, które znajdują się pod ochroną Rosji.

Obecnie wszyscy zrozumieli, że:

# Stany Zjednoczone i Rosja – tak, jak niegdyś USA i ZSRR – będą się powstrzymywać od jakiejkolwiek bezpośredniej konfrontacji, aby uniknąć wojny nuklearnej; 

# średnie państwa znajdujące się w sojuszu z Rosją nie będą już bezkarnie niszczone przez Zachód;

 # jedyna przewaga wojskowa Waszyngtonu, Londynu i Paryża polega na ich zdolności do manipulowania zbrojnymi grupami rebeliantów i terrorystów, i używania ich w charakterze zastępczych stron konfliktu („proxies”).

Prowadząc Francję i Wielką Brytanię do walki, prezydent Trump zmusił de facto te państwa do pogodzenia się z rzeczywistością, której nie chciały one uznać.

Zaś wielkie wojenne „show” było li tylko bezużytecznym gestem. Po ćwierćwieczu jednostronnej dominacji Zachodu, status jego trzech wyżej wymienionych mocarstw wojskowych został obniżony. Świat znowu jest dwubiegunowy, podobnie jak w czasach „zimnej wojny”, chociaż jego nowe zasady wymagają jeszcze zdefiniowania.

Trzecia wojna światowa będzie musiała poczekać

 

/tłum. z ang. Grzegorz Grabowski, Polski blog/

 

KOMENTARZE

 • @ autor
  Panie Jeznach, dzięki z mojej strony. Potrzeba nam mądrych Polaków.
 • Dlaczego wojna musi poczekać?
  Trzecia wojna światowa rzeczywiście będzie musiała poczekać (por. Mateusza 24:6). Mamy więc jeszcze trochę czasu, aby zabezpieczyć przed nią nasze rodziny. Jak i kiedy to się stanie? W Księdze Daniela czytamy: "W czasie wyznaczonym [występująca w roli króla północy Rosja] powróci z powrotem [to oznacza tu także rozpad UE i NATO. Wiele krajów z dawnego bloku wschodniego powróci do sojuszu militarnego z Rosją]. I wkroczy na południe [to może być Gruzja], ale nie będzie jak wcześniej [2008 - Gruzja], lub jak później [Ukraina], gdyż ruszą przeciw niemu mieszkańcy wybrzeży Kittim [Amerykanie, tym razem na początku bez Brytyjczyków] i będzie utrapiony i zawróci" (11:29,30a).

  W Księdze Objawienia czytamy: "I wyszedł inny koń barwy ognia, a siedzącemu na nim dano odebrać ziemi pokój, by się wzajemnie ludzie zabijali - i dano mu wielki miecz'" (6:4). Jezus, mówiąc o tej wojnie, podał istotne szczegóły: "Budzące postrach zarówno jak i niezwykłe zjawiska z nieba potężne będą" (Łukasza 21:11). Ten "wielki miecz" to potężna, budząca postrach, związana z niezwykłymi zjawiskami broń, rażąca z nieba (z powietrza). W wielu starożytnych manuskryptach tekst ten kończy się słowami: "i mrozy". My to dzisiaj nazywamy zimą nuklearną. W Ewangelii według Marka 13:8, zaraz po słowach: "będą niedobory żywności" są także słowa Jezusa: "i nieporządki" (w znaczeniu zamieszania i chaosu). Ta broń spowoduje także znaczne wstrząsy wzdłuż i wszerz regionów. Poważną konsekwencją użycia tego "wielkiego miecza" będą również zmiany klimatyczne, katastrofalna susza i globalny głód (Objawienie 6:5,6). Czy trudno dziś domyślić się, przed czym ostrzega nas tu Jezus?

  Świat był teraz na krawędzi tej wojny. Jak można było zauważyć, Bóg faktycznie czuwa nad swoim słowem i nie dopuścił, by wybuchła przed wyznaczonym czasem (Jeremiasza 1:11,12). Teraz ma być powrót Rosji, a dopiero potem wojna.

  Wielu dopasowuje słowa Jezusa (z Łk 21:10,11) do nauki o roku 1914 i rozciąga te wszystkie szczegóły do ponad stuletniego okresu. Jezus ostrzegał przed tymi niezwykle niebezpiecznymi uzurpatorami: "Strzeżcie się, abyście nie zostali zwiedzeni. Liczni bowiem przyjdą w imieniu moim [będą twierdzić, że działają z upoważnienia Jezusa], mówiąc: 'Ja jestem [to oznacza, że będą podawać się za kogoś kim nie są, m.in. za pomazańców (Mt 24:5)]'. I: 'Czas jest blisko'. Nie podążajcie za nimi" (Łukasza 21:8).

  Ci zwodziciele pojawili się już w XIX wieku i od samego początku błędnie interpretują znak Jezusa. To wszystko o czym mówił Jezus (w Łk 21:10,11 i Mt 24:7) nie miało trwać ponad sto lat! To wszystko miało towarzyszyć tylko tej wojnie i miało być jedynie "początkiem bólów porodowych" (Mt 24:8).

  Należy też zwrócić uwagę na to, że poprzednie wielkie wojny XIX i XX wieku rozpoczynały się konfliktami między państwami. Żadna z nich nie wskazywała na bliski koniec. Jezus ostrzegał: "Będziecie słyszeć o wojnach, a także wieści wojenne; baczcie, żebyście się nie przerazili. Bo to musi nastąpić, ale to jeszcze nie koniec" (Mateusza 24:6, NW). Wojna, która miała być znakiem rozpocznie się od konfliktu etnicznego: "Powstanie bowiem naród przeciw narodowi", podobnie jak w 2008 w Gruzji (Mateusza 24:7). Wówczas, występująca w roli "króla północy" - Rosja znów ruszy na pomoc swoim sojusznikom. Jednak tym razem (a będzie to już po powrocie "króla północy") Amerykanie niespodziewanie zaatakują (Daniela 11:29,30). Nie będzie to Armagedon, lecz dopiero "początek bólów porodowych".

  W roku 1882 Wielka Brytania rozciągnęła wpływy na Egipt i przejęła rolę "króla południa". Mniej więcej w tym samym czasie Rosja zajęła pozycję "króla północy", rozciągając wpływy na terytoria, które wcześniej należały do Seleukosa I (Daniela 11:27).
 • @!
  MSZ Rosji: Znaleziono powiązanie między syryjską Dumą i Salisbury! W syryjskiej Dumie znaleziono granaty dymne z Salisbury. Syryjskie wojska rządowe znalazły we Wschodniej Gucie chlor i granaty dymne zachodniej produkcji poinformowała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Na wyzwolonych terytoriach Wschodniej Guty syryjskie wojska rządowe znalazły kontenery z chlorem najstraszliwszym rodzajem broni chemicznej niemieckiej produkcji, a także granaty dymne wyprodukowane uwaga! w Salisbury powiedziała Zacharowa na briefingu w Moskwie. „Ten fakt nawet ciężko komentować, tak bardzo przeraża i podkopuje wiarę w ludzkość poszczególnych państw. My oczywiście mówimy nie państwach jako takich, lecz o tych politykach i przedstawicielach władzy, którzy wydają tego rodzaju rozkazy i podejmują tego rodzaju decyzje" zauważyła Zacharowa. Chemiczne laboratoria terrorystów w syryjskiej Dumie. Armia syryjska podczas kontroli siedziby terrorystów we Wschodniej Gucie odnalazła duże pomieszczenia, w których trzymano specjalną odzież najemników z "Białych Hełmów”, którzy są opłacani przez Wielką Brytanię i Arabię Saudyjską. Znaleziono laboratoria i oddzielne pomieszczenia do przechowywania chemikaliów.
 • Wojna musi poczekać,
  bo lotniskowiec amerykański jeszcze nie dopłynął. Na granicy Syrii i Jordanii gromadzą się wojska USmarines.
 • Bogusław Jeznach
  Ekipa filmowa rosyjskiego kanału w Syrii zdołała znaleźć bezpośrednich uczestników inscenizacji rzekomego ataku chemicznego w mieście Duma.
  https://www.youtube.com/watch?v=ObHc8HBjnyw
  Pozdrawiam.
 • @
  Zacharowa: chłopiec - 'ofiara ataku chemicznego ' powinien przemawiać w ONZ
 • @fretka 22:54:05
  https://pp.userapi.com/c845018/v845018107/32088/IBuWms0nRYw.jpg
 • Mr.B.Jeznach
  Dzisiaj slyszalam w radiu oficjalne przyznanie sie odpowiedzialnych za atak na Syrie, ze nie wypalil im jeden pocisk ( czyli tak naprawde kilka!).
  Oprocz tego Francja przezywa okres strajkow : kolejarzy, urzednikow, studentow; niezadowolonych...Przebakuja o maju 68, lecz chyba nie dojdzie tutaj do podobnych rozruchow, chociaz bezczelnosc i arogancja Macrona zlosci i starych ( ktorym dolozono nowy podatek do emerytur) jak i mlodym, ktorym proponuje sie selekcje na uniwerytety ...
  I podobno nwet babcio_zona Brigitte, ktora wlasnie obchodzila 65 urodziny " craque " ...
  Podobno zarowno lewica ( nieistniejace praktycznie ¨PS) jak i rozwalona prawica , krytykuje prezydenta, ktory nie liczy sie nawet z wlasna pseudo partia...
  Tak zas pisze o wyczynach " wielkiej trojcy" Thierry Meyssan ...
  http://www.voltairenet.org/article200831.html
 • @babaraba 23:41:00
  https://www.youtube.com/watch?v=WJn4wxb1Yak
  https://www.youtube.com/watch?v=w-c4_LP-Q2I

  https://www.youtube.com/watch?v=g0MxvhHqqF4
  Mélenchon mowi o oszustwach E.Macrona ... niezle ...
 • @fretka 22:51:29
  Trump zaprosił Putina do Waszyngtonu. Prezydent USA Donald Trump zaprosił w niedawnej rozmowie telefonicznej prezydenta Rosji Władimira Putina do Waszyngtonu poinformował w opublikowanym dziś wywiadzie dla agencji RIA-Nowosti szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Prezydenci Rosji i USA, Władimir Putin i Donald Trump, a także wojskowi obu krajów na 100% nie dopuszczą do konfrontacji militarnej powiedział w szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. „Wracając do kwestii ryzyka wynikającego z konfrontacji militarnej, zakładam w 100%, że wojskowi nie dopuszczą do tego, nie pozwoli na to ani prezydent Putin, ani jestem o tym przekonany prezydent Trump. Są przywódcami, którzy zostali wybrani przez swoje narody, odpowiadają przed tymi narodami za pokój i spokój" podkreślił minister. Amerykański prezydent przekazał również rosyjskiemu przywódcy, że byłby rad, gdyby mógł udać się z rewizytą do Rosji powiedział minister.
  Ps..Polityka to jednak jak zawsze gra o władzę, wpływy i pieniądze i tu nie ma miejsca na żadne sentymenty. Chyba więc nie dziwi nikogo ta informacja. Jednym słowem wrogość u szczytu. USA się kompromitują. Po raz kolejny Putin górą ! Teatrzyk polityczny z za kurtyny, dla ciemnego luda. Już po przedstawieniu wojennym, można wracać do codzienności. Szach-mat Nadwiślańscy rusofobi. Hmmm, teraz podadzą sobie łapki i dalej będziemy żyć w wielkiej szczęśliwości, jak to przystało podnóżkowi. Polska wolna, suwerenna, bez wazeliny...ech..marzenia..
 • @kula Lis 67 10:28:07
  Po bombardowaniu Syrii przez siły koalicji Wielka Brytania-USA-Francja bez sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ, grupa brytyjskich weteranów w proteście wyrzuciła swoje medale.
  https://twitter.com/KissZuriCheese/status/987325036758528001
 • @kula Lis 67 10:28:07
  Wystawa SS Galizien we Lwowie
  https://twitter.com/spacelordrock/status/987247013812211712

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930