Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2071 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Piskorski zza krat

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Za Sputnikiem przytaczam list więźnia politycznego Mateusza Piskorskiego w sprawie wojny z pomnikami i amoku rusofobii w Polsce…

 

 

List Mateusza Piskorskiego z więzienia do żony. Na zdjęciu widać pieczątkę OCENZUROWANO

 

Redakcja Sputnika otrzymała list od polskiego polityka i politologa Mateusza Piskorskiego, który od ponad półtora roku znajduje się w warszawskim areszcie w związku z podejrzeniami o rzekome szpiegostwo na rzecz Rosji.List został oficjalnie ocenzurowany przez polską prokuraturę. Poniżej prezentujemy pełną wersję przesłania Mateusza Piskorskiego zza krat.

 

 Polska nie jest już krajem dla normalnych ludzi. Czasami myślę, że tu powinna stać się jakaś katastrofa, żeby ludzie obudzili się z paraliżu głupoty. Np sprawa pomników. Kilka moich gorzkich uwag o sprawie pomników Armii Czerwonej…

Emocje, symbole, interpretacja historii to ważna część polityki. Sprawa pomników nie jest tu marginalna. To, jakie pomniki stawiają władze danego kraju, mówi nam o kierunku polityki jego kierownictwa. A może nawet więcej — o kierunku meta polityki, bo te pomniki mają formować tożsamość, identyfikację nie tylko dziś, ale też następnych pokoleń. Niszczenie pomników i miejsc pamięci żołnierzy Armii Czerwonej w Polsce jest aktem historycznej, symbolicznej wojny, którą polskie władze wypowiedziały nie tylko współczesnej Federacji Rosyjskiej, ale wszystkim narodom, które wzięły udział w Wielkim Zwycięstwie 1945 roku, także Polakom, których przodkowie walczyli w szeregach I i II Armii Wojska Polskiego u boku żołnierzy radzieckich. Symbolicznie w ten sposób Polska staje po stronie nawet nie współczesnych Niemiec, które do dziś dbają o pomniki zwycięzców II Wojny Światowej. Staje, obok takich krajów jak Ukraina, Estonia, czy Łotwa, po stronie narracji neonazistowskiej. Burzy pomniki tych, dzięki którym Polacy żyją, stawia pomniki tym, którzy Polaków po 1945 roku zabijali - skrajnie prawicowym bandytom.

Problem można też, oczywiście, rozpatrywać od strony czysto prawnej. Strona polska łamie międzynarodowe zobowiązania, ignoruje umowy z Federacją Rosyjską, niszcząc miejsca pamięci wymienione w aneksie z 1992 roku. Tutaj nikt się jednak prawem nie przejmuje, nikt nie pamięta o zasadzie wyższosci prawa międzynarodowego, ratyfikowanych układów nad prawem krajowym.  Logicznie Warszawa powinna najpierw wypowiedzieć albo renegocjować i zmienić zawarte z Moskwą porozumienia.Neonazistowski Instytut Pamięci Narodowej, ta współczesna polska policja historyczna narusza obowiązujące prawo.W 2016 złożyłem w tej sprawie doniesienie do organów ścigania. Bez ich reakcji. Po chwili zresztą stałem się więźniem politycznym za poglądy, które głosiłem, pewnie też w tej sprawie.

Pochodzę z Ziem Zachodnich, z miasta Szczecin, które Polska odzyskała dzięki wynikom, w rezultacie zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Przedtem mieszkali tam Niemcy i bardzo niewielka grupa mniejszości narodowych, w tym Polaków. Podobnie było w mieście Trzcianka, Legnica i setkach innych, w których demontuje się dziś pomniki i miejsca pamięci. Z kim walczyli czerwonoarmiści pod wodzą Pawła Batowa, Iwana Koniewa czy Gieorgia Żukowa na tych terenach? Kogo, jak twierdzą dziś polskie władze, miałyby zniewalać, do kogo strzelać? Członków walczących do końca wojny oddziałów SS, Wehrmachtu, a później niemieckiej partyzantki znanej jako Wehrwolf? To w ich obronie faktycznie stają dziś polskie władze likwidujące miejsca pamięci i wspomnienia o przelanej krwi, o ofiarach, jakie poniosła tam niezwyciężona Armia Czerwona.

Czy kolejnym ich krokiem będzie stawianie pomników niemieckim nazistom? A może w ten sposób chcą symbolicznie zwrócić te ziemie Niemcom? Jaki jest cel tej obłędnej, pełnej nienawiści i agresji polityki historycznej?

Cel jest i to bardzo wyraźny i jasny: wypowiedzenie wojny Rosji w sferze symbolicznej, prowokowanie jej władz, wykopywanie przepaści, głębokich podziałów pomiędzy narodem polskim a narodem rosyjskim.

Dziś mieszkańcy tych ziem nie chcą likwidacji miejsc historicznej pamięci, wielu lokalnych samorządowców jest przeciw. To dlatego cała ta symboliczna agresja kierowana jest przez władze centralne, bez pytania o opinię miejscowych. Celem radykalnie rusofobicznej partii Prawo i Sprawiedliwość jest przeformatowanie pamięci i umysłów Polaków. Kolejne pokolenia w Polsce mają w ogóle nie wiedzieć, że Europę od hitleryzmu wyzwolił Związek Radziecki. PiS będzie przekonywał w szkołach,  że wszystko zawdzięczamy Amerykanom. Polityka historyczna rządzącej od lat w Polsce partii wojny nie bierze pod uwagę faktów, logiki, etyki, a nawet związanego z każdą kulturą szacuku dla zmarłych i poległych.

Pozostawienie pomników oznaczałoby niebezpieczny dla władz polskich dysonans u Polaków: skoro Rosja została ogłoszona wrogiem i agresorem, przed którym mają nas bronić wojskowe bazy USA, to przedstawianie czerwonoarmistów jako bohaterów nie mieści się w takim politycznym schemacie.

Przeciwko historycznej agresji prowadzonej przez PiS protestuje niewielu. Na jej zgubne skutki międzynarodowe zwraca racjonalnie i dyplomatycznie uwagę ambasador FR w Polsce Siergiej Andrejew.Są też sprawiedliwi wśród Polaków, np Jerzy Tyc i jego stowarzyszenie "Kursk" od lat opiekujące się miejscami pamięci z czasów ostatniej wojny. Patrząc z przerażeniem na rządzącą w Polsce partię wojny, bardzo chciałbym, żeby to właśnie Jerzy Tyc był tą twarzą, z którą Rosjanie kojarzyć będą ten kraj.

Z dumą współczesnych Rosjan pozwoli im patrzeć na Polskę nie przez pryzmat pełnych głupoty i nienawiści twarzy polskich polityków, ale zwykłych porządnych ludzi, którzy tu jeszcze są. I może kiedyś odbudują niszczone dziś pomniki…    

 

Mateusz Piskorski, polski politolog, Warszawa

 

KOMENTARZE

 • Przykro jest czytac takie wiadomosci, serce placze.
  Rzad, ktory zdecydowal uwiezic niewinnego czlowieka jest opetany przez szatana.
 • @staszek kieliszek 03:54:16
  To jest rodzaj opętania...
  Mam na myśli te tłumy użytecznych "patriotów" które popierają ten rząd duszą i ciałem myśląc, że są po jasnej stronie mocy.
  Szok! Przemalują im państwo na Judeopolonię a oni nawet tego nie zauważą.
 • @
  //skrajnie prawicowym bandytom.//

  Mam wrażenie, że ten list najpierw ocenzurował kagiebista Putin i to są jego myśli i słowa.

  Ten sam Putin, który wprowadził prawo cenzorskie w Rosji tożsame z tym, które właśnie wprowadziła neo komunistka Merkel.

  http://www.renegadetribune.com/wp-content/uploads/2017/12/article-2328536-19EB9CC3000005DC-960_634x391.jpg

  PS
  Żydowska POPiS owa banda, która wsadziła Mariuszka jest mi tak samo obca jak żydowski Pax Russo - Americana, który prowadzi proxy wojny na obcych terytoriach. Howgh:)
 • 3665 wejść i tylko trzy wpisy ? co jest z wami żydzi ?
  Gnojki żydowskie z PISu , Platformy , Kukiza i PSL mordy w kubeł co ?

  Gnoje żydowskie mordy wasze pełne frazesów o demokracji konstytucji wolności i co ? człowieka trzymacie prawie 2 lata w kazamatach tyko dlatego że on i jego partia ZMIANA jest konkurencją dla waszej okupacyjnych rządów zwanych żydo-atlantyckich !!!!! i to jest wasza żydowska wolność ! gnoje parszywce śmiecie te nazwy pasują do was żydy !!!!

  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach ! Uwolnić Mateusza Piskorskiego !!!
 • @Autor
  Dr Mateusz Piskorski: "Polska nie jest już krajem dla normalnych ludzi. Czasami myślę, że tu powinna stać się jakaś katastrofa, żeby ludzie obudzili się z paraliżu głupoty". -

  Smutna, przerażająca ta historia uwięzienia dr. M. Piskorskiego.
  I jeszcze bardziej można być przerażonym, że jesteśmy tak bezsilni. To bardzo oględna moja ocena realiów.
 • Panie Bogusławie
  Dziękuję za ten tekst.
  Tym chorym PiSlamistom, którzy atakują groby i nawet chcą rozebrać Pałac KiN w Warszawie chciałbym powiedzieć, że na takich precedensach wyjedzie z Wawelu ich idol, kartofel Kaczyński.
  Niech się tak bawią...
 • PS
  O Pana Mateusza się nie obawiam, z każdym dniem jest mocniejszy.
  Coś o tym wiem...
 • ???
  ' Czy kolejnym ich krokiem będzie stawianie pomników niemieckim nazistom? A może w ten sposób chcą symbolicznie zwrócić te ziemie Niemcom? Jaki jest cel tej obłędnej, pełnej nienawiści i agresji polityki historycznej?"

  Znalazłem coś takiego. Tablica pamiątkowa z następującym tekstem

  "W tym miejscu byli pochowani niemieccy żołnierze zamordowani wiosną 45 roku przez oddział Armii Czerwonej dowodzony przez Nadieżdę Iwanowną. Mogiła została odnaleziona dzięki informacjom przekazaną przez Panią Danutę Bojarczuk i Pana Romana Lulka."
  I dalej (wszystkiego nie piszę) ekshumacji dokonano w dniu
  6 08.2016r, Pogrzeb odbył się 6.04.2017r.
  Tablica tej treści stoi w lesie w okolicach Szklarki śląskiej - południowa wielkopolska.
  Rozumie ktoś coś z tego?
 • Biblia mowi ze USA przestana byc mocarstwem -i wiele jest juz tego oznak
  Wtedy zostaniemy z Rosja sam na sam jako najbliszszym sasiadem czy wiec jest madrym czynienie niej wroga- patrz ,,Edgar Cayce o Rosji i USA,,
 • Co nato Kosciol Katolicki
  Co na to chierarchowie kosciola katolickiego w Polsce dlaczego milcza wobec niebywalego siania nienawisci wobec Rosji i rosjan. Jesli danym przez JAHWE poprzez Jezusa nakazem ma byc milosc i prawda to co oznacza milczenie kosciola w tej kwesti. Czyzby dokonao juz podzialu skóry na zywym jeszcze niedzwiedziu. Oby sie KK nie przeliczyl w karkulacjach. Bo napisano Ksiega Wyjscia -,, NIE BEDZIESZ ROZGLASZAL FALSZYWYCH WIESCI I NIE DOLOZYSZ REKI AZEBY Z NIESPRAWIEDLIWYMI LUDZMI SWIADCZYC NA KORZYSC BEZPRAWIA. NIE ŁACZ SIĘ Z WIELKIM TLUMEM ABY WYRZADZAĆ ZŁO,, spisane beda czyny i rozmowy a mistrz Jezus mowi ,,,wszystko co wypowie sie w ukryciu bedzie jawne,,

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930