Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Grypa hiszpanka

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

LEKCJE HISTORII: Pandemia grypy hiszpanki przed stu laty zabiła na całym świecie sto milionów ludzi, czyli więcej niż obie wojny światowe razem, a mimo to pozostaje jakby „zapomnianą epidemią”…

 

Na początku lat 1920-ych, prawie dwa lata po zakończeniu pierwszej wojny światowej pandemia grypy hiszpanki zabiła na całym świecie aż 100 milionów ludzi, czyli więcej niż obie wojny światowe razem. Niewielu jednak ludzi gotowych jest uznać ją za największą katastrofę XX wieku, chociaż według liczby ofiar w rzeczywistości nią była. We wrześniu ubiegłego roku, prawie sto lat po tej „zapomnianej epidemii” ukazała się w Ameryce obszerna i wyczerpująca (282 stron) książka Laury Spinney pt. „Pale Rider: The Spanish Flu of 1918 and How it Changed the World”, bardzo ciekawa, naukowa i historyczna opowieść o grypie hiszpance, która odnosi się do tej wielkiej zbiorowej amnezji. Pandemia jest w niej opisana jako „blady jeździec”, czyli jakby piąta plaga Apokalipsy.

Grypa, podobnie jak wszystkie wirusy, jest pasożytem. Laura Spinney śledzi jej długi cień w historii ludzkości, ale historia medycyny jest dziedziną trudną. Zapisy i ślady w literaturze są chaotyczne, niejednolite i niepewne, ale np. „kaszel z Perinthus” opisany przez Hippokratesa w roku 412 p.n.e. może być pierwszym przypadkiem opisu grypy. Ślady chorób podobnych do grypy można śledzić potem przez całe stulecia: za grypę mozna uznać epidemię, która wybuchła podczas oblężenia sycylijskich Syrakuz przez Rzymian w roku 212 p.n.e; albo „febris italica”, która nękała wojska Karola Wielkiego w IX wieku. Słowo „influenza” na określenie grypy zaczęło być używane pod koniec średniowiecza, a pochodzi ono od włoskiego słowa oznaczającego „wpływ”, bowiem chorobę przypisywano …niekorzystnemu wpływowi gwiazd. Taki był wtedy stan wiedzy; w gruncie rzeczy jeszcze na początku XX wieku było niewiele lepiej. Wierzono, że wiele chorób, zwłaszcza z efektem dla dróg oddechowych jest powodowanych przez różnego rodzaju miazmaty i „złe powietrze”. Od tego pochodzą zresztą do dziś ich nazwy: „influenza” to zły wpływ gwiazd, a malaria to "mal aire" – złe powietrze, czyli bagienne wyziewy.

W swojej książce pani Spinney odtwarza poglądy świata, w którym pojawiła się grypa hiszpanka. Na początku XX wieku nauka zaczęła się szybko rozwijać. Medycyna przeszła z teorii miazmatów na teorię mikrobów: zrozumiano wreszcie, że wiele chorób nie było spowodowanych przez „złe powietrze", ale przez mikroskopijne organizmy, takie jak bakterie. Doprowadziło to do znaczącej poprawy higieny i warunków sanitarnych, a także do pojawienia się i rozwoju szczepionek. Ale o wirusach jeszcze prawie nic nie wiedziano. Powiększenie mikroskopów optycznych było za słabe, aby je zobaczyć. Ludzie mogli już dostrzec bakterie, ale jeszcze nie wirusy, które są mniejsze od długości fali światła widzialnego. Dopóki w latach trzydziestych nie pojawił się pierwszy mikroskop elektronowy, to grypa była podobna do bozona Higgsa przed 2012 r. Wirusy były czystą teorią: o ich istnieniu wnioskowano ze skutków. W obliczu takiej niepewności wiara w medycynę uległa zachwianiu. Ludzie powrócili do przesądów: grypę leczono kostkami cukru nasączonymi naftą oraz paleniem aromatycznych świec i ziół aby przepędzić i zagłuszyć szkodliwe miazmaty. Upór medycyny i nowa wiara w bakterie sprawiła zresztą, że popełniono wówczas znamienny błąd: wykrytą w 1892 roku bakterię nazwano omyłkowo Haemophilus influenzae i do dziś określa się ją również po polsku jako „pałeczkę grypy”, ponieważ sądzono wtedy, że to właśnie ona wywołuje grypę. W rzeczywistości te bardzo zjadliwe pałeczki, które występują w kilku postaciach, z otoczką lub bez otoczki, owszem, powodują inne groźne infekcje i zakażenia od zapalenia oskrzeli i ucha środkowego po zapalenia opon mózgowych, kości i stawów, zwłaszcza u dzieci i osób niezaszczepionych, ale nie grypę, ktora jest efektem działania wirusa.  

Grypa hiszpanka (nazwana tak, bo po raz pierwszy opisano ją w Hiszpanii) była chorobą wirusową, ale w tym wydaniu była wyjątkowo śmiertelna - około 25 razy bardziej niż zwykła grypa sezonowa. Co ciekawe – najsilniej i najbardziej zaciekle kosiła ludzi młodych i zdrowych (np. żołnierzy, w tym rosyjskich jeńców z wojny polsko-bolszewickiej w Polsce, o co ZSRR miał do nas potem wielkie pretensje) czyli właściwie tych, których układ odpornościowy „stawiał się” jej najmocniej - zdjęcie powyżej przedstawia wojskowy lazaret grypowy z tamtego okresu. Była natomiast o wiele łaskawsza dla osób starych, schorowanych i niedożywionych. Do dziś nikt w pełni nie rozumie dlaczego. Jest to jedno z najciekawszych zagadnień immunologii. Pani Spinney wiąże tę niezykłą wirulencję hiszpańskiej grypy z jej kapryśną naturą genetyczną i wykorzystuje to zjawisko, aby na przykładzie hiszpanki wyjaśniać różne strategie zapobiegania epidemiom. Opiera się w tym również na współczesnych badaniach, w tym na niedawnej kontrowersji wokół odtworzenia szczepu  wirusa grypy odpowiedzialnego za pandemię hiszpanki. Jest optymistką jeśli chodzi o zagrożenia wynikające z takich eksperymentów: jej zdaniem wirus grypy wydaje się mieć wszystkie warunki, aby móc wkrótce spowodować kolejną katastrofalną pandemię, a zatem jest obowiązkiem naukowców aby, zachowując wszelką ostrożność, zrobili wszystko co można, aby dowiedzieć się jak najwięcej na ten temat.

Być może najcenniejszym aspektem tej książki jest przyjęta w niej globalna perspektywa, śledząca przebieg tej choroby także w Brazylii, Indiach, Południowej Afryce i Australii. W Europie bowiem, i w Ameryce Północnej, pierwsza wojna światowa zabiła jednak więcej ludzi niż hiszpanka. Dopiero w innych miejscach było już inaczej. Mimo to większość literatury, badań i narracji, koncentruje się na Zachodzie, choć tylko częściowo dlatego, że tu są najlepsze zapiski i dokumenty. Książka pani Spinney w jakimś stopniu wyrównuje to eurocentryczne skrzywienie. Mam nadzieję, że zostanie wkrótce przetłumaczona na polski. (BJ)

 

Na temat EPIDEMIOLOGII na moim blogu pojawiły się jak dotąd następujące pozycje:

01.Grypa znów śmiertelna? (3.10.2012)

02.Dżuma, wiek XIV (film)

03.Ebola zaboli (1.08.2014)

04.Wszystko o eboli (43:39) /film/

05.Powrót żółtej febry (4.08.2016)

06.Blady jeździec Apokalipsy (5.01.2018)

 

KOMENTARZE

 • @Autor
  " grypa była podobna do bozona Higgsa przed 2012 r"

  O kurcze, to pisze Pan, że jednak tego Higgsa znaleźli?
  No, no. Jak się chce, to się znajdzie to, czego nie ma.
 • Autor
  "Nieżywi lekarze nie kłamią" dr Joel Wolles
  Gdyby lekarze leczyli to by się nazywali wyleczarze ale wtedy by nie mieli z czego żyć!
 • Vitamina C to klucz do zagadki.
  Syntetyczna aspiryna Bayer zostala wynaleziona okolo 1900 i byla szeroko stosowana w leczeniu hiszpanki. Autopsje zmarlych na hiszpanke wskazywaly na objawy szkorbutu.Witamina C zostala wynaleziona ok 1930 i jej zbawcze dzialanie w leczeniu szkorbutu.Teraz dopiero wiadomo , ze aspiryna wyplukuje z organizmu witamine C.
  Wniosek jest taki, ze trzeba uzupelniac witamine C gdy leczymy sie aspiryna. Jakie dawki ktos zapyta? Wielkie dawki. Zaczynamy od 10 tabletek 1000mg kazda, po kilku godzinach nastepne 10 tabletek. Jak organizm sie nasyci to da nam znac. Rozwolnienie. Wtedy wiemy jaka dawka dzienna jest potrzebna przy danej chorobie ( inna choroba, inna dawka). Nie mozna przedawkowac witaminy C. Lekarze powiedza Ci, ze z takiej ilosci witaminy C mozna dostac kamieni nerkowych co jest kompletna bzdura bo witamina C jest rozpuszczalna w wodzie.
 • @ Boguslaw Jeznach
  Tak sobie liczylem po cichu ze ktos temat Grypy Hiszpanki podejmie w poscie,wiec dziekuje,Jak pan sam zauwazyl umierali ludzie mlodzi,mysle ze nie ma mozliwosci by wyjasnic ten paradoks specyfika wirusa . W tamtym czasach nie bylo mozliwosci manipulacji genami na bardzo zaawansowanm poziomie tak jak obecnie gdzie mozna programowac sekwecje DNA w preecyzyjny sposob by atakowaly tylko osobyo okresonych cechch genetycznychnp kolor oczu,lub karnacja[ bylo to przedmiotem interpelacji w kongresie USA o aprzestanie takich badan,patrz tez flm ,,Prezydent USA Carter przeprasza amerykanow za nielegalne eksperymnty na obywatelach]tym samm musi byc inna przyczna tamtej tragedi Mysle ze skoro juz wiemy ze w tamtym czasie byly obowiazkowe szczepienia ,glwnie rzołnierzy powolanych do wojska to kobnkluzja badaczy problemu wydaje sie najbardzej logiczna wrecz stuprocentowo pewna Wklejam to co ostatnio pisalem do innego art na neone

  Komentarze jan


  PRZED NAMI ROK 2018 - SETNA ROCZNICA JEDNEJ Z NAJWIEKSZYCH ZBRODNI MEDYCYNY AKADEMICKIEJ UKRYTEJ POD NAZWA TZW ,,GRYPY HISZPANKI,,

  Cywilizacja ludzka weszła w okres chistori w którym rozumienie swiata w jakim zyjemy zrecznie zastąpiono fałszywymi wyobrazeniami nie majacymi nic wspólnego z obiektywna prawda. Przerażajace jest to ze masy ludzkie sformatowano
  do takiego poziomu nieswiadomosci w ktorej zachwujac często bardzo wysoki poziom merytorycznej inteligencji w waskich obszarach staja sie jednoczesnie niezdolne do najprostszej refleksji nad sprawami ktore sa fundamentalne dla ich zyci i życia ich bliskich.Nie mogace powiazac logicznie naprostych faktow i wyciagac najprostszych wnioskow. Oddajac sie auterytetowi tzw ,,nauki i badan naukowych,, cale narody poprzez przejecie kontroli nad przeplywem informacji w systemach edukacyjnych i mediach sprowadzono jak mawial Lenin do roli ,,urzytecznych idiotow.. Jednym z takich fundamentalnych falszywych wyobrazen jest caly system wyobrazen na temat zdrowia. pozwala on ludzią niegodziwym na dowolne ograbianie ludzi ze zdrowia pod pozorem ,,opieki zdrowotnej,, Jedna z zasadniczych przyczyn jest przejecie kompleksu farmaceutyczno -medycznego przez kompleks finansowy tym samym decydowanie o kierunku rozwoju calej medycyny i profilaktyki zdrowotnej .Skutkiem tego jest np wykladniczy kilkutysiac procentowy wzrost zachorowan na nowotwory w stosunku do okresu przed wprowadzeniem szczepien ,,ochronnych,, Proba generalna mozliwosci masowego mordowania milionow ludzi bylo celowe infekowania ludzi durem brzusznym ukrytym potem pod nazwa tzw ,,grypy chiszpanki,, jakie narzucono wiekszosci panstw uczestniczacych w I wojnie swiatowej. W konsekwencji przymusowych szczepien glównie mlodych meżczyzn skoszarowanych w jednostkach wojskowych [ często pod grozba sądu polowego] calego zachodniego swiata doszlo do dziesiatkow milionow zgonow w wieku najwiekszej odpornosci..We wszystkich raportach medycznych tamtego okresu nazywano to paratyfusowym zapaleniem pluc z typowymi objawami jak biegunka i wymioty Dopiero kilka lat puzniej wine zrzucono na ,,grype chiszpanke ,, utrwalajac to pojecie w pamieci ludzi . Chorzy umierali uduszeni wlasna krwia i plynem ktore zalewaly im pluca..Okazuje sie ze powszechnie wtedy stosowane ,,szczepionki,, komponowane byly wlasnie na bazie duru brzusznego poprzez namnarzanie go na ruznych nosicielach od swini do ptactwa . Otrzymano w ten sposob szczep o durzej zjadliwosci w konsekwencji ktorych liczba ofiar tej ,,grypy chiszpanki ,, siegala wg niektorych zródeł dziesiatków milionów osób. Po zatym w ,,leczeniu,, stosowano substancje farmakologiczne ktore potegowaly efekty plucne. Stoimy dzis przed faktem wprowadzania obowiazkowych szczepien ruwnierz nalozonych na duza represyjnosc w przypadku odmowy, czy nie jest to sytuacja podobna do tej przed 1918r. I czy nalozenie czasowe jakiegos konfliktu w europie z obowiazkowymi szczepieniami nie da tym osobniką okazji do powturzenia ,,grypy chiszpanki ,,w skali nieporownywalnie wiekszej opartej o doglebne poznanie genomu czlowieka i fizjologicznej biochemi organizmu. Wyszczepialnosc w polsce na poziomie 99 procent to sytuacja w ktorej mowienie o swiadomym i wolnym spoleczenstwie polskim to kpina z danego czlowiekowi rozumu i przyrodzonej zdolnosci myslenia. Bo tylko glupiec moze mowic o wolnosci gdy ktos majacy nie jasne intencje przywlaszcza sobie prawo do bezposredniej fizycznej ingerencji w twoje fizyczne cialo Kazdy musi zrozumiec ze ma prawo przed tym sie bronic az do użycia srodkow ostatecznych. [ patrz wypowiedz Korwina Mike oraz fakt przepedzenia ekip szczepiennych WHO z pakistanu ] . Niema dzis sprawy wazniejszej niz uchylenie tego diabelskiego nakazu poprzez aktywne dzialanie.,Ogladanie meczu w telewizji w wygodnym fotelu.. czy tez inny infantylny sposob przyjemnego spedzania wolnego czasu [piosenka pt,,Gina Ludzie ,,] to wspieranie zbrodniarzy szczepionkowych i dawania im wolnej reki do swych dzialan oni pewnego dnia stana przed twym domem by poddac cie obowiazkowemu ,,uodpornieniu,, wtedy jednak moze byc za puzno na przeciwdzialanie ..
  Material audiowizualny tyczacy ,,grypy chiszpanki,, zawarty jest w w okolicach 50 minuty filmu ,,Smiertelny Zastrzyk Prawdziwa Chistoria Szczepien,, oraz artykulach Dr jerzego Jaskowskiego.
  Donald Trump wprowadził narodowy stan wyjątkowy.
  jan 26.12.2017 00:22:32
 • @ staszek kielszek
  Nie pamietalem specyfiku jaki wtedy podawano pisal o tym bodajze DR Jerzy Jaskowski. Byc moze wlasnie chodzilo o aspiryne . jest to do zweryfikowania,niemniej nawet gdyby tak bylo to rozumujac logicznie nawet uwzgledniajac trudne warunki egzystencjii na frontach wojny i w koszarach olbrzymia nadumieralnosc mezczyzn w wieku najwiekszej sily zywotnej tym samym odpornosci takie tlumaczenie nie wyjasnia tego ze ne umierali starcy i dzieci jako osoby o najnizszej odpornosci,mozemy sie domyslac ze uwczesne szczepionki byly nosnikem zywych bakteri chorobotwurczych, nalozenie na siebie kilku czynnikow moglo spowodwac efekt masowych zgonow , szczepienia sa zdaniei badaczy hiszpanki zasadniczym czynnikiem osobiscie jestem o tym przekonany,bylo to powtórzenie chistori z okresu gdy Oto Von Bismarck cos ko roku 1880 wprowadzil obowiazkowe szczepienia dzieci na ospe dzieci umieraly wtedy pokotem [ komentarze jan neon24.pl] a ciala wrecz gnily i pokrywaly sie wrzodami by skonczyc sie agonia,pisalem o tym w jednym z komentarzy. Wkleilem kiedys art ,Rawzena ,, byla tam dosc dobrze opracowana historia poczatkow szczepien, jednak zawarl on tez mysl ze jak powiedzial Koch na lozu smierci,,, bakterie sa niczym wazny jest nosiciel ijego stan odpornosci.,, to wymaga dokladnego wyjasnienia bo stan rownowagi zwany zdrowiem jest dynamiczny i zmienny niema nigdy idealnych warunkow i stuprocentwej odpornosci tym samym jesli pojawia sie bakterie i patgeny powstaje proces chorobowy wprowadzenie antyseptyki jest dowodem ze splot kilku czynnikow pwoduje proces chorobowy,zjadliwsc patogenow tez jest istotnym wyzwaniem dla oreganizmu nawet silnego dlatego wojskowe tworzenie broni biologicznych ida w kierunku patogenow o bardzo wysokiej zjadwosci,by pokonbac nawet organizmy wyjatkowo silne.
 • @jan 23:58:40
  Piszesz m.in: "stana przed twym domem by poddac cie obowiazkowemu ,,uodpornieniu"."

  Na podstawie starych przepisów odnoszących się do obowiązkowego szczepienia zrobić tego nie mogli. Nie mogli nas do szczepień przymusić, a jedynie nakłaniać i zastraszać.

  Obecnie już tak. Prezydent podpisał ustawę o Uwaga!
  PRZYMUSOWYCH SZCZEPIENIACH
  i właśnie w tym roku wchodzi ona w życie. Teraz już tak, scenariusz przytoczony przez Ciebie jest już jak najbardziej realny: Mogą podjechać pod nasze drzwi, nawet bojowym wozem pancernym w towarzystwie policji czy wojska i siłowo ZMUSIĆ do szczepienia.


  Poniżej przytaczam linki do aktualnych wiadomości, które niekiedy są wręcz SZOKUJĄCE!!!
  O opresji systemu medycznego - Dr Hubert Czerniak (!!!!!)
  https://www.youtube.com/watch?v=S7V4U5VJgzk

  Jerzy Zięba
  https://www.youtube.com/watch?v=hS_jsN-1I78
  [W sposób szczególny polecam tego autora. To nie tylko ten link jest ważny]

  Telewizja NTV
  https://www.youtube.com/watch?v=T-Va2xDO384&t=2446s

  Pozdrawiam
 • @staszek kieliszek 22:44:50
  Polscy lekarze są najlepsi na Świecie .
  Bez patrzenia na pacjenta po 2 minutach wypisują receptę
  a z kotem u weterynarza muszę 30 minut spędzić
 • @jan
  Pomylilem osoby przepraszal za eksperymenty PrezydentUSA Bil Clinton, a nie Carter jest to pod tym haslem. Co do ksiazki prezentowanej przez autora to chyba sie kazdy zgodzi ze przemyslowi medycznemu bardzo zalezy by tamta tragedia byla zwiazana w swiadomosci nardow z grypa,tym samym pojawia sie problem rzetelnosc oraz pytanie kto byl inicjatorem napisania tej ksiazki,pozytywnne recenzje The Ekonomisti podobnych niekoniecznie sa gwarancja prawdy i rzetelnosci badawczej. Wydawca tez jest ,,,globalnym przedsiebiorca,, owiazanym z wielkm kapitalem to sa niestety istote watki ktore nalezy rozwarzac..
  Random House to amerykański wydawca książek i największy na świecie wydawca książek elektronicznych o tematyce ogólnej. [1] [2] [3] Od 2013 roku jest częścią Penguin Random House , który jest wspólną własnością niemieckiego koncernu medialnego Bertelsmann i brytyjskiej globalnej firmy edukacyjno-wydawniczej Pearson PLC .

  Ps Wojska rosyjskie w I wojnie swiatowej tez byly szczepione szczepionka stworzona przez fundacje Rockefelera,a Rosja Bolszewicka rownierz byla finansowo zalezna wiec mozliwe ze te same szczepienia byly w Armi Czerwonej
  Idac dalej dlaczego w calej europie niema obowiazku szczepien a w polsce jest taki nacisk,czy to nie jest podejrzane
 • @Autor, All
  "Była natomiast o wiele łaskawsza dla osób starych, schorowanych i niedożywionych. Do dziś nikt w pełni nie rozumie dlaczego. Jest to jedno z najciekawszych zagadnień immunologii."

  Dr Jaśkowski w jednym z odcinków "Świat jest inny" powiedział, że nie było żadnej hiszpanki - ta epidemia jest ściemą. Wg niego Amerykanie przywieźli do Europy jakiś syf właśnie związany ze szczepieniami. Najpierw zrażały się prostytutki w portach, potem ich klienci, potem ich żony. Ponieważ dzieciaki i ludzie starzy w czynnościach prokreacyjnych nie biorą udziału to ich ten patogen przenoszony drogą płciową nie dopadał.

  A cykl wykładów dr Jaśkowskiego polecam swoją drogą :-)

  5*
 • @jasiek
  Zauwaz napisano inne nieprzyjemne objawy ,slowem biegunke pominieto celowo w opisach by nie wyszla prawda o prawdziwej etiologi tej epidemi. bo wiele symptomow wskzuje na dur brzuszny

  .......
  Rok 1918, jesień, Filadelfia, USA.

  „W miarę przybywania płynu w płucach pacjentom zaczynało brakować powietrza. Po paru godzinach dyszenia popadali w delirium i w końcu tracili świadomość, a wielu umierało usiłując wykaszleć z płuc krwistą plwocinę, która czasem kapała im z nosa i ust. To była potworna męczarnia”

  Autorem tych słów (str. 220) był Isaac Starr, wtedy student trzeciego roku medycyny na renomowanym PennState University. Amerykanie wyczekiwali właśnie końca wojny, kiedy to sukcesy wojsk alianckich na froncie zachodnim dawały im wystarczająco dużo powodów by się cieszyć. W kraju sytuacja wyglądała zgoła inaczej. Pół roku wcześniej, w marcu 1918 roku pewien kucharz z bazy wojskowej Fort Riley (Kansas) dostał wysokiej gorączki, dreszczy, zdawało się że padł ofiarą wirusa grypy. Tydzień później zarażonych było już przeszło 500 osób. Nikt nie był zaskoczony, grypa nie była przecież niczym nowym, tym razem sytuacja wyglądała inaczej – w samym Fort Riley zmarło 46 osób. Raczkująca epidemia wylewała się z jednej bazy wojskowej do kolejnej, przekroczyła Ocean Atlantycki i wylądowała w Europie wraz z nic nie podejrzewającymi amerykańskimi żołnierzami. Jesienią, jak opisuje Starr (na zdjęciu z lewej), było już jasne, że nie jest to zwyczajna grypa. Zamiast pospolitych objawów, ludzie skarżyli się na duszności, zlewne poty, wysoką gorączkę, krwotoki z nosa i (mało przyjemne kwestie, więc pominę) … Zgony postępowały lawinowo, najpierw ludzie chorowali przed śmiercią 2 tygodnie, później tydzień, potem raptem parę dni, wszystko w okropnych męczarniach, dusząc się na oczach personelu medycznego. Tak zaczęła się „hiszpanka”, epidemia świńskiej grypy sprzed prawie 100 lat która zabiła 20 mln ludzi w 10 miesięcy (!), a jej potencjał nawet nie drgnął, później było już bowiem tylko gorzej. Najpierw pojawiła sie we Francji (wraz w amerykańskim wojskiem), potem pojawiła się w Anglii, wreszcie w Hiszpanii, gdzie zabiła najwięcej osób w Europie (stąd jej nazwa), ale pandemia postępowała dalej – wirus „odwiedził” Rosję, Indie, Chiny, Japonię, Afrykę, Amerykę Południową, na Alasce spośród 300 żyjących Eskimosów zmarło 176, na Samoa zmarła od grypy 1/4 mieszkańców, a statystyki „skuteczności”
 • @jan 17:17:54
  "wreszcie w Hiszpanii, gdzie zabiła najwięcej osób w Europie"

  "bo wiele symptomow wskzuje na dur brzuszny"

  Nie wiem jakie świństwo wymyślili i nie wiem czym zaszczepili wojskowych, ale wygląda mi na to, że Hiszpania nie ma sprzyjającego klimatu ani dla grypy, ani dla duru...

  No ale co ja tam wiem. Może tylko tyle, że oficjalna wersja trochę się kupy nie trzyma.

  Pozdro!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031