Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4174 posty 1923 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Szyici Egiptu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

OBLICZA ISLAMU (04): Pod rządami prezydenta Sisiego w Egipcie nieco odżyli także szyici…

 

Modły szyitów na wielkim placu przy meczecie Hussaina w Kairze

 

Od zarania islamu szyici próbowali przeniknąć do Egiptu. Ali, zięć Proroka Mahometa i pierwszy imam szyickiego islamu, wysłał swego zaufanego wyznawcę, by rządził tym obszarem. Ale gdy tylko ów nieszczęśnik pojawił się nad Nilem, został schwytany przez sunnickich przeciwników, zaszyty w brzuchu osła i spalony. Później jednak szyicka dynastia Fatymidów opanowała Egipt i rządziła nim przez dwa stulecia. Ale obalił ich Saladyn i według szyickiego przekazu zmasakrował tysiące wiernych, jednocześnie zrównując większość Kairu z ziemią. „Kharab al-Din" spluwa nienawistnie i z pogardą szyicki bibliotekarz z Aleksandrii, przekręcając w ten sposób imię Saladyna tak aby znaczyło po arabsku „niszczyciel wiary”.

Od tego czasu szyici w Egipcie udają sunnitów. Niektórzy ukrywają swoje tradycje w mistycznych sufickich obrzędach. Uczestniczą w tzw. moulidach, czyli  uroczystościach urodzinowych dla uczczenia świętych i zbierają się w meczetach wzniesionych ku czci krewnych Proroka. Można tam spotkać świętych mężów, jak biczują się w transie, co przypomina o dawnych praktykach szyitów. Zresztą i wielu sunnitów przyjęło szyickie tradycje. „Al-misr sunijat min qibal at-tajjifat, ła-lakuni asz-szijat min mazadżihi   (Egipt jest sunnicki według przynależności, ale szyicki z temperamentu)" – mówi często cytowane powiedzenie.

Ponieważ szyici ukrywają swoją tożsamość, nikt nie wie, ilu ich jest w Egipcie. Szacunki wahają się od 50 000 do 1 miliona. Po arabskiej wiośnie w 2011 roku niektórzy wyszli z ukrycia. Utworzyli grupy na Facebooku, otworzyli sale upamiętniające szyickich męczenników i zbierali dziesięcinę w imieniu Alego Sistani, wielkiego ajatollaha w Iraku. "Mamy sędziów, policję i urzędników państwowych", mówi szyicki sprzedawca wyrobów z żelaza w Kairze, który potajemnie nawrócił się z sunnizmu. Mówi się nawet o szejkach szyickich nauczających prawa szyickiego w Al Azhar, najbardziej prestiżowym ośrodku islamskiego nauczania, formalnie kontrolowanym przez sunnitów.

Po tym jednak, jak Bractwo Muzułmańskie wygrało wybory w 2012 roku, wielu szyitów znów się ukryło. Salafici z kijami w rękach patrolowali meczety. Dopiero prezydent Abdel-Fattah al-Sisi, który obalił fanatyczne Bractwo, nieco ułatwił życie szyitom. 29 września, na święto Aszury w Kairze otwarto nawet słynny meczet Husseina (Sajjidna al-Hussain). Szyici często odwiedzają to miejsce, gdzie pochowana jest odcięta głowa syna Alego, Imama Husseina.

Jednakże szyici odwiedzający swoich ajatollahów w Iranie i Iraku nadal są po powrocie przesłuchiwani przez egipską policję, jakby byli piątą kolumną. Nadal też modlą się publicznie jako sunnici i  raczej nieśmiało ujawniają swoje imiona. Ale mimo wszystko „fi al-łaqt alhalii min assahl 'an jakun aszszijaat fi misr aljaum 'akthar min assilafii (jak na razie łatwiej być w Egipcie szyitą niż salafitą), cieszy się poznany bibliotekarz. (BJ)

Wnętrze meczetu Hussaina w Kairze: tzw. „zarih” – grobowiec jego uciętej głowy

 

Wnętrze kairskiego meczetu Sajjidna al-Hussain

 

W cyklu OBLICZA ISLAMU na moim blogu ukazały się dotychczas następujące pozycje:

01.Telekaznodzieje islamu (13.08.2012)

02.Alkohol w islamie (23.08.2012)

03.Satyrycy a islamiści (15.04.2013)

04.Szyici Egiptu (3.01.2018)

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031