Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Smocza krew

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

LEKI I ANTYBIOTYKI (09): Białka wykryte we krwi warana z Komodo mogą otworzyć drogę do nowych, skutecznych antybiotyków.

 

Mitologie różnych kultur są pełne opowieści o smokach i niezwykłych właściwościach, jakie posiadają ich wnętrzności, kości i różne organy. Jedną z najcenniejszych smoczych substancji była podobno ich krew. Zdolna do leczenia chorób układu oddechowego i trawiennego, była powszechnie poszukiwana.

Smoków jest już na świecie bardzo mało. Największe jakie jeszcze żyją na naszej planecie to olbrzymie warany, zwane smokami z Komodo, niewielkiej indonezyjskiej wyspy położonej w ciągu Małych Wysp Sundajskich na zachód od wyspy Flores. Nowe badania naukowe dostarczyły faktów, które mogą świadczyć, że we krwi tych gadów rzeczywiście kryje się wielki potencjał leczniczy. Barney Bishop i Monique van Hoek, z George Mason University w Virginii, donoszą ostatnio w The Journal of Proteome Research, że krew smoka z Komodo zawiera związki, które można wykorzystać jako antybiotyki.

Warany z Komodo, polują z zasadzki na duże zwierzęta, takie jak bawoły i jelenie starając się uchwycić je za gardło. Jeśli ofiara się wyrwie, albo ukąszenie będzie chybione, waran rzadko kontynuuje walkę. Nie jest zresztą tak szybki, aby mógł dogonić uciekającą ofiarę. Zamiast tego, waran wycofuje się i czeka, aż mieszanina łagodnego jadu i dziesiątki patogennych bakterii zawartych w jego ślinie i wsączonych w ranę zadaną napadniętemu zwierzęciu rozwiną się w śmiertelną infekcję i dokończą okrutne dzieło. Obdarzone czułym węchem warany idą tropem skaleczonego zwierzęcia i śledzą swoją słabnącą zdobycz, dopóki ta się nie podda, a wtedy mogą ucztować bez walki. Z reguły do takiej ofiary schodzi się ich klika i uczta przebiega w atmosferze ostrego konfliktu łącznie z wzajemnym kąsaniem. Intrygujące jest jednak, że smoki z Komodo wydają się być odporne na ukąszenia zadawane przez inne smoki. I to właśnie zaintrygowało badaczy.

Większość zwierząt - nie tylko smoki z Komodo – ma w swym organizmie proste białka znane jako peptydy przeciwdrobnoustrojowe (AMP). Jest to ich broń ogólnego przeznaczenia do zwalczania infekcji. Ale jeśli AMP u tych wielkich waranów są wystarczająco silne, by mogły one lekceważyć ukąszenia śmiertelne dla innych zwierząt, to prawdopodobnie mają one szczególną moc. A to może stanowić obiecujące źródło związków chemicznych, na których można oprzeć nowe antybiotyki.

Mając to na uwadze i współpracując z Zoological Park St Augustine Alligator Farm na Florydzie, dr Bishop otrzymał świeżą krew wielkiego warana z Komodo. Zbadał tę krew pod kątem obecności białek o masach cząsteczkowych, długości łańcuchów, ładunkach elektrycznych i właściwościach chemicznych, które były podobne do znanych AMP. Następnie przeanalizował te peptydy za pomocą spektrometru masowego i kombinacji oprogramowania komercyjnego i domowego, aby wytypować, który z nowo odkrytych peptydów miałby potencjał medyczny.

W rezultacie zespół zidentyfikował 48 potencjalnych AMP, które nigdy wcześniej nie były badane. Ich wstępne testy dały równie obiecujące wyniki. Dr Van Hoek wyeksponowała dwa gatunki znanych bakterii chorobotwórczych, Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej) i Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty), na działanie ośmiu najbardziej obiecujących peptydów, które zidentyfikowali. Siedem z ośmiu nowych  białek wydatnie hamowały wzrost obu gatunków bakterii; ósmy peptyd był podobnie skuteczny ale tylko przeciwko P. aeruginosa.

Wyniki te są godne uwagi. Bakterie odporne na antybiotyki stanowią coraz większy problem w szpitalach. Uważa się, że zabijają około 700 000 ludzi rocznie na całym świecie. Bakterie P. aeruginosa i S. aureus są szczepami rodzicielskimi dla niektórych z najbardziej groźnych typów zarazków chorobotworczych. 27 lutego Światowa Organizacja Zdrowia wymieniła obie z nich na pierwszej liście "priorytetowych patogenów", przy których oporność na leki staje się poważnym problemem medycyny. Odkrycia dr Bishopa wskazują zatem, że smocza krew może okazać się rzeczywiście tak użyteczna przeciwko chorobom, jak sugerują stare mity. (BJ)

 

W otwartym cyklu LEKI I ANTYBIOTYKI na moim blogu ukazały się dotychczas:

 

01.Zmierzch antybiotyków (27.09.2011)

02.Leki przeprogramowane (14.09.2012)

03.O antybiotykach inaczej (29.10.2013)

04.Ukrywane lekarstwo na raka (7.05.2015)

05.Społeczeństwo na psychotropach (10.09.2025)

06.Nobel za stare zioła (15.10.2015)

07.Uwaga na antybiotyki (14.12.2017)

08.Chichot bakterii, lęk medycyny (21.12.2017)

09.Smocza krew (28.12.2017)

 

Antybiotyki, waran z Komodo, AMP

 

 

KOMENTARZE

 • @ Autor
  O! Słyszałem/czytałem kiedyś o podobnych badaniach nad znalezieniem nowej substancji leczniczej - chodziło jednak o przesympatyczne [ ;-) ]... aligatory. Ktoś zwrócił uwagę, że czasem się gryzą ze sobą lub innymi istotami i czasem tracą np nogę. I potem tak łażą po różnych błotach, bagnach, pływają (kulejąc?) i nie łapią żadnej infekcji.
  Pasjonujący temat.

  5*
 • @ Autor
  Smoki, smoki...

  Mi już się zawsze będą kojarzyć ze Związkiem Smoczym założonym przez Zygmunta Luksemburskiego. Tylko co mu do głowy przyszło tak nazwać taki związek..... Może te kilkaset lat temu coś było na rzeczy.

  Ale to taka dygresja do tematu, co się do Jaśkowego umysłu przyturlała.
 • Co chwila sie czyta sensacyjne artykuly o cudownych lekach.
  :)
 • @staszek kieliszek 09:22:54
  Cudowne leki?
  Oczywiście, że istnieją. Istnieje też cudowna żywność :-)
  No jak komuś ktoś nogę na bagnach ugryzie, to już ona nie uradzi i dobrze się przygotować zawczasu ;-)
  Nie chadza Pan czasem na spacery w pobliżu bagien? ;-DDD

  Ukłony
 • @staszek kieliszek 09:22:54, All
  Gdy tym czasem w Chinach:

  http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/w-chinach-odkryto-szczatki-smoka-sprzed-120-milionow-lat

  Są wykopaliska, jest zabawa ;-)
  Jak na zawołanie...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031