Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Królowa śniegu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Piotr Ikonowicz o sprawie i postawie Hanny Gronkiewicz-Waltz

 

 

Kiedyś w grudniu 1981 roku spotkałem w areszcie na Rakowieckiej niejakiego Patyka. Był on członkiem Radiokomitetu i został w stanie wojennym internowany wraz z grupą kilkudziesięciu innych PRL-owskich luminarzy, o których powszechnie mówiło się, że są skorumpowani. Aresztowanie tych partyjnych bonzów miało dowodzić, że stan wojenny wprowadzono, by zaprowadzić sprawiedliwość i dlatego uderzył też w „swoich".  Ów do niedawna luminarz PRL zapytał mnie, aresztowanego za złamanie dekretu o stanie wojennym: „Panowie, co z nami zrobią?". Jakimi „nami", odpowiedziałem zdumiony.

Pani prezydent miasta stołecznego Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz, zdaje się myśleć podobnie jak ów działacz partyjny w latach 80.Sądzi ona podobnie jak tamten, że nadużycia i niedemokratyczne praktyki „dobrej zmiany" pozwolą jej uchodzić raczej za „ofiarę reżimu" niż za osobę, która przez wiele lat patronowała okradaniu Warszawy i jej mieszkańców w ramach procesu, a raczej procederu reprywatyzacji. Procederu, na którym ona i jej rodzina zarobiła miliony.

Zdaniem pani prezydent Komisja Weryfikacyjna jest niekonstytucyjna, a więc nie ma prawa jej przesłuchiwać ani sądzić. Podobnego zdania jest zresztą również Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. Ten spór o legalność poczynań władzy nie jest bagatelny. Stopniowe przechodzenie na „ręczne sterowanie" wymiarem sprawiedliwości jest faktem.

Jednak oceniając fakty z życia społecznego i politycznego nie musimy i nie powinniśmy kierować się wyłącznie zasadą legalizmu. Bardzo często w historii lud deptał zastane, niesprawiedliwe prawa, a historia przyznawała mu rację. Z badań opinii publicznej wynika, że większość (45 proc.) uważa, że komisja Jakiego przywraca sprawiedliwość, a mniejszość (29 proc.) jest przeciwnego zdania. 

Nikt chyba nie ma wątpliwości, ze proces reprywatyzacji miał charakter niemoralny, a wielu przypadkach również przestępczy.  Nadużyć, krzywd i oszustw na szkodę miedzy innymi Warszawy i jej mieszkańców dokonywano w czasach, gdy tzw. standardy demokratycznego państwa prawnego były przestrzegane w nieporównanie większym stopniu.

I tu pojawia się nie lada problem. Mianowicie spróbujcie teraz wytłumaczyć przeciętnemu zjadaczowi chleba, że system pod rządami którego można go było bezkarnie okradać i krzywdzić ludzi jest lepszy od rządów, które wreszcie karzą winnych wszystkich tych krzywd i przekrętów. Oczywiście, że Komisja Weryfikacyjna to rozwiązanie nadzwyczajne, które polega na powołaniu instytucji quasi-sądowej, przedkładającej kierowanie się moralnością, zdrowym rozsądkiem i względami politycznymi nad prawniczy formalizm. Jest to więc coś w rodzaju trybunału ludowego. Ale może aż takich nadzwyczajnych środków trzeba było, by choć w części cofnąć skutki nieuczciwości i znieczulicy poprzedniej ekipy rządzącej. 

Trzeba też pamiętać, że PiS ma wciąż silny mandat demokratyczny zarówno na podstawie wyniku wyborów, jak i bieżących sondaży. Grupa popierająca „dobrą zmianę", jest wciąż zdecydowanie najliczniejsza wśród badanych.To prawda, że sprawa warszawskiej reprywatyzacji i odpowiedzialności Hanny Gronkiewicz-Waltz jest orężem w walce z największa partią opozycyjną. I to działa.

PO, która początkowo stała murem za swą wiceprzewodniczącą dziś rzuciła ją na pożarcie, a prominentni działacze opozycji radzą Hanni Gronkiewicz-Waltz stawienie się przed Komisją.  Jedyną nadzieję na unikniecie odpowiedzialności może więc pani prezydent Warszawy pokładać w rychłym upadku rządu i rozpisaniu nowych wyborów. Na to jednak niewiele wskazuje. Przeciwnie, nie jest wykluczone, że PiS pozostanie u steru przez następną kadencję. Tymczasem lud z uśmiechem przygląda się, jak do aresztu trafiają eleganccy prawnicy, którzy za swe oszukańcze machinacje zarabiali krociowe honoraria. Wytworny świat warszawskiego przekrętu z dziekanem rady adwokackiej, urzędnikami ministerialnymi i tymi z ratusza zamiast wydawać polecenia czyścicielom kamienic siedzi i czeka na rewolucję, bo tylko obalenie rządu da im nadzieje na powrót do ich eleganckich willi i apartamentów.

Aby ocenić, czy to dobrze, że sąd nad Hanną Gronkiewicz-Waltz sprawuje PiS, któremu wielu zarzuca nie trzymanie się demokratycznych standardów, warto cofnąć się do czasów, kiedy sądzono pewnego szmalcownika, który kupił za symboliczną kwotę kamienice przy ul. Noakowskiego 16 od żydowskiej rodziny.

Było wiadomo, ze odmowa zawarcia tej bandyckiej transakcji oznaczała denuncjację i wysłanie do obozu zagłady. I za to sąd w Polsce Ludowej skazał na więzienie. Czy ktokolwiek śmie dziś kontestować tamten wyrok, bo wydał go sąd w kraju niedemokratycznym? To te właśnie kamienice uzyskał w wyniku reprywatyzacji mąż pani prezydent, Andrzej Waltz, który przed Komisją utrzymywał, ze na temat tej wartej miliony złotych kamienicy nie rozmawiał z żoną.

Waltz oznajmił także, że jeśli Komisja Weryfikacyjna mu to nakaże, on zwróci miliony złotych, które zarobił na reprywatyzacji.  Zwróci miastu. A kto zapłaci za cierpienie, poniewierkę, kto spłaci astronomiczne długi czynszowe ciągnące się za dziesiątkami tysięcy warszawiaków i warszawianek w wyniku oddania ich lokali wraz z nimi jaśnie państwu?

Podczas sławetnej debaty na Radzie Warszawy apelowałem do pani prezydent, aby odnalazła chociaż tych lokatorów, których ona i jej mąż skrzywdzili, mieszkańców kamienicy przy ul. Noakowskiego 16, powiedziała przepraszam i wypłaciła im jakieś odszkodowania. Z własnej, wypchanej wdowimi grosikami kieszeni. Nie czekając na decyzję Komisji. Bo nadszedł już czas zapłaty.

Pani prezydent mój apel zbyła wyniosłym milczeniem. Dlatego nazwałem ją królową śniegu. Bo zawsze odnosiła się do ludu z nieskończoną pogardą i bez cienia empatii.  I dlatego, kiedy już ją będą zamykali, zachowam kamienny spokój.  Obojętność za obojętność.

 

 

KOMENTARZE

 • Pytanie
  Waltzowie
  Oni to już są tak bezkarni jak bezczelni, czy odwrotnie...
 • @ireneusz 11:42:25
  Nie jest jej winą to, że tak wygląda, ale to, że się tak zachowuje. Życzę Świat miłych i pozdrawiam. BJ
 • @Bogusław Jeznach 12:05:29
  Dl mnie najbardziej smutne (z odcieniem pogardy) jest to, że tacy ludzie chcą (i uchodzili) za elitę narodu.

  Pozdr.
 • I TAK MNIE KOMISJO NIGDY NIE ZŁAPIECIE
  BO Z RANA BARDZO DŁUGO SIEDZĘ NA KLOZECIE
  A WIECZORAMI ZE STUDENTAMI JA ĆWICZĘ
  JAK W WARSZAWIE UKRAŚĆ KAMIENICĘ

  https://pbs.twimg.com/media/DQRRr3rUEAAVWGQ.jpg
 • @Husky 13:24:25
  Wielkie dzięki za te zdjecie, życzę udanych i dobrych Świąt.
 • @Husky 13:24:25
  Ma ona szczęście, że Polska to nie UPAdlina,
  bo tam to któryś z lokatorów "wybrukowanych" kupiłby na targu "kałacha" i można by tylko liczyć, ile kulek dostała...

  Może tak byłoby lepiej?
 • @zibi 16:13:54
  w Warszawie pojawił się nowy banknot

  https://pbs.twimg.com/media/DRvcgAwXUAENZ5F.jpg

  ps.
  I ja życzę udanych i dobrych Świąt.
 • @laurentp 16:17:54
  "królowa śniegu"
  to TEŻ przydomek babki handlującej kiedyś prochami na MASOWĄ skalę... :)
 • @Husky 13:24:25
  Różnica między PO-wcem a PiS-owcem polega na tym, że PiS-owiec jeżeli ukradł, to chociaż przyznał się, że zrobił źle, natomiast PO-wiec nie dość, że ukradł, to w dodatku wmawia wszystkim wokół, że zrobił dobrze, bo tak trzeba gdyż tak wszyscy z jego Partii Oszustów robią. PO-wcy to banda oszustów i złodziejów! Platforma kradła, kradnie i będzie kradła. Ci ludzie zostali tak wychowani, tak nauczeni, nigdy nie ponosili za to odpowiedzialności i nic tego już nie zmieni. Nie pozwoli na to ich buta i arogancja i zwykły zakłamanie. W niektórych sytuacjach członkowie PO zachowują się jak bandyci i co ciekawe mają silny parasol ochronny swojego ugrupowania. To znaczy, że jest to partia przestępcza i powinna być natychmiast zdelegalizowana.!.
 • @laurentp 22:00:43
  I chyba to właśnie miał Ikonowicz na myśli. Pozdrawiam wigilijnie BJ

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031