Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Czego oczekiwać od Kijowa?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: O incydencie z bombą pod polskim autokarem we Lwowie, a także o nadchodzącej wizycie prezydenta Dudy na Ukrainie - rozmowa Sputnika z niezależnym posłem na Sejm RP Januszem Sanockim.

Jak Pan ocenia incydent pod Lwowem  z polskim autokarem? Niektórzy z przedstawicieli władz kijowskich powiedzieli od razu, że była to jakaś prowokacja Moskwy i Kremla.

Władze ukraińskie w tych swoich enuncjacjach tłumaczących rozmaite zjawiska na Ukrainie, które świadczą o tym, że tam się odradza nacjonalizm, skrajny banderyzm, to jest niepoważne państwo, przerzucają odpowiedzialność całkowicie gołosłownie na jakichś sprawców, którzy chcą coś tam zrobić, ale to jest nieprawda.

Obserwuję oświadczenia władz ukraińskich, dotyczące wojny w Donbasie, wydarzeń na Majdanie, przedstawiciele tych władz jak dla mnie są najmniej wiarygodni w przestrzeni informacyjnej, nie znam ludzi o mniejszej wiarygodności niż oni, niż to, co mówią oficjalnie przedstawiciele ukraińskich władz. Natomiast incydent z bombą i autokarem jest pochodną tej polityki historycznej, którą władze ukraińskie prowadzą od czasów pomarańczowej rewolucji, tzn. zbudowania tożsamości narodowej na tradycji OUN-UPA, Bandery, Szuchewycza, tych wszystkich morderców, faszystów, zbrodniarzy, którzy dokonywali etnicznych czystek na Ukrainie — najpierw wymordowali Żydów, potem mordowali Polaków, wszystkich obcych, oczywiście pod hasłem „samostijnej Ukrainy", walki o wolność.

Mordowanie bezbronnej ludności jest absolutnie niedopuszczalne, nie do zaakceptowania, ja już kiedyś mówiłem, że jestem naprawdę wielkim przyjacielem Ukrainy, ponieważ mój ojciec, rodzina dziadka mieszkała tam kilkaset lat, w okolicach Chodorowa, i w czasie wojny mojego ojca i dziadka uratował sąsiad Ukrainiec przed bandziorami z UPA, którzy tam łazili i szukali, chcieli ich zamordować. Nie wierzę w to, że naród może tak oszaleć, zwariować, popierać morderców, ludzi mających krew na rękach, to po prostu jest jakiś chory fundament, ale to są właśnie efekty, te incydenty — bomby, ostrzelanie konsulatu, malowanie pomników itd., chorej polityki, którą reprezentuje ukraiński IPN i pan Wiatrowycz, który jest po prostu kłamcą historycznym, gloryfikującym faszystów i morderców, więc trudno oczekiwać, że będzie inaczej, jak się tak rozhuśta nastroje i wychowuje młode społeczeństwo w takim duchu, to gdzieś te incydenty powstaną. To jest efekt właśnie ich polityki historycznej bazującej na zakłamaniu, na gloryfikowaniu morderców z UPA i OUN.

 

13 grudnia odbędzie się wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie. Prezydent Polski chce odwiedzić groby polskich oficerów na cmentarzu w Charkowie, a poza tym jest zaplanowane jego spotkanie z prezydentem Ukrainy Poroszenką i przedstawicielami Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Czego Pan oczekuje od tej wizyty, tak maksimum, jak i minimum?

My, wszyscy Polacy, ci, którzy myślą o dobrym ułożeniu relacji, one mogą być tylko na prawdzie oparte, tu nie chodzi o zemstę, tu chodzi o prawdę, pamięć o ofiarach, oczekujemy przede wszystkim, że Ukraina nie będzie stawiała żadnych przeszkód dla ekshumacji ofiar, upamiętniania tych ofiar na Ukrainie, tutaj oczekiwałbym, że to minimum będzie spełnione, że będziemy mogli tam znaleźć te ofiary, upamiętnić te miejsca, i ta pamięć ma uczyć wszystkich, i nas Polaków, i Ukraińców, my nie chcemy szukać zemsty, my z całą życzliwością przyjmujemy Ukraińców, którzy w Polsce znajdują schronienie przed tym bałaganem, który panuje na Ukrainie, przed gigantyczną korupcją, przed mafiami, które rządzą ukraińskim państwem od góry do dołu, ja to wiem, bo sam pomagam Ukraińcom, którzy przyjechali do nas pracować, i bardzo się cieszę, że oni tutaj są, patrzymy na nich bez żadnej wrogości, ale oczekiwalibyśmy, że Ukraińcy pozwolą nam prowadzić prace, upamiętniać, bo to jest przestroga i korzyść dla nich przede wszystkim, żeby naród ukraiński nie wyrastał w oparach nacjonalizmu, szowinizmu i faszyzmu ukraińskiego, zatruwających ich dusze. To im powinno na tym zależeć. I w związku z tym Pani pyta mnie o minimum, a maksimum jest takie, żeby ktoś wreszcie znalazł się na tej Ukrainie taki, kto przegoni tego  Wiatrowycza i tych nacjonalistów od władzy i odbierze im możliwości wykrzywiania świadomości młodego pokolenia i w ogóle społeczeństwa ukraińskiego.

To, co zrobili Niemcy po II wojnie światowej, czyli uderzyli się w piersi, młodzież niemiecka jeździła do Oświęcimia porządkować groby, i oni wiedzieli, co ich ojcowie zrobili, nie kłamali na ten temat, i w Niemczech nie widzimy pomników Hitlera i Waffen SS, a na Ukrainę jadę i widzę Szuchewycza! Mordercę, który ma ręce po łokcie ubabrane we krwi żydowskiej, polskiej, wszelkiej, więc absolutnie jest to dla nas nie do przyjęcia, to, co władze Ukrainy robią w tej chwili.       

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031