Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2071 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Misie przed zimą

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

NIEDŹWIEDZIE (03) Rosyjski fotograf przyrody Igor Szpilionok obserwuje niedźwiedzie brunatne w ich raju na Kamczatce, robi im zdjęcia i prowadzi opis. W tym roku też.

 

Jest już koniec jesieni. W ciągu ostatnich dni nad jeziorem wyraźnie ubyło niedźwiedzi. Rozchodzą się w góry do miejsc gawrowania. Tylko najbardziej wytrwałe samice nadal przebywają z młodymi na tarliskach wciąż idących w górę rzek łososi i dopychają się rybami. One potrzebują najwięcej kalorii i sadła.

Fot. 01

 

Na pierwszym zdjęciu: Natalia z trójką tegorocznych młodych. Rodzina ta w połowie lata pojawiła się w okolicach osady strażników Oziornyj, stając się główną atrakcją wśród turystów. Wszyscy się wtedy zamartwiali mizernym wyglądem niedźwiedzicy i jej przychówku. Ale teraz nie trzeba się już martwić: Natalia i jej dziatwa są idealnie przygotowane do zimowania i wciąż obrastają w sadło.

 

 

Fot.02

 

A to Tesla ze swymi bliźniakami Sonią i Samsonem — nasi sąsiedzi z okolic osady Trawianoj. Rozpieszczone maluchy zawsze były okropnymi leniami i śpiochami, a teraz boję się, że nie zdążą dotrzeć do gawry, bo usną po drodze :)

 

Fot.03

 

Fot.04

 

Fot.05

 

Dzięki błogosławionej obfitości wybornego pożywienia niektóre misie zamarudzą tu nawet do Nowego Roku. Już nawet nie łowią ryb, tylko czekają na te, które wyczerpane tarłem, dogorywające lub martwe spływają z prądem strumieni. Są powolne i ociężałe, ale żal im łatwej zdobyczy, bo na wiosnę ryb nie będzie…

 

Fot.06

 

Fot.07

 

Kazdego dnia kolejne spasione niedźwiedzie odchodzą jednak sennym krokiem w stronę zimowych leży najczęściej położonych wyżej w górach, czyli gawr. Gawra jest zwykle upatrzona zawczasu, zawsze tylko własna, najlepiej ta sama każdego roku. Przeważnie jest to jama lub wykrot pod korzeniami na zboczu, w spokojnej i odludnej okolicy, bezpieczna przez zalaniem i intruzami. Wbrew powszechnej opinii, zimowy sen niedźwiedzi jest płytki i czujny, niedźwiedzie często się budzą, wychodzą ugasić pragnienie (śniegiem), wypróżnić się i rozprostować kości. Im bliżej wiosny tym bardziej robią się agresywne.

 

Fot.08

 

W czasie zimowego snu, zwykle podczas najtęższych mrozów dochodzi do porodu młodych. Dla niedźwiedzicy nie jest to wielki wysiłek, bo u niedźwiedzi poród jest mocno przedwczesny, jakby poronienie, a maleńkie młode rodzą się jako wcześniaki: ślepe, nagie i zupełnie niedołężne. Matka opiekuje się nimi długo i troskliwie, karmi je i ogrzewa – niedźwiedzica jest jedną z najlepszych matek w przyrodzie. Nagromadzony tłuszcz i rozpuszczone w nim substancje odżywcze są przerabiane na pożywne mleko, którym matka troskliwie karmi małe misie. Są praktycznie przyssane cały czas do jej sutków. Zanim nie wyrosną na tyle, aby móc wyjść i pójść za matką, niedźwiedzica nie opuszcza gawry ani na chwilę. 

 

Fot.09

 

Klimat na Kamczatce, a zwłaszcza na jej  południu jest wyjątkowy z uwagi na obecność wielu czynnych wulkanów, gejzerów i gorących źródeł. Mimo, że jest to daleka Północ o siarczystych mrozach i lodowatym syberyjskim wietrze, wiele rzek i jezior nie zamarza, są więc ryby i dużo zwierząt, a życie toczy się przez cały rok. Dotyczy to również w znacznym stopniu bardzo licznych tam niedźwiedzi brunatnych. Dla nich Kamczatka jest rajem.

 

Fot.10

 

Fot.11

 

Fot.12

 

Fot.13

 

Fot.14

 

Fot.15. A tak jest we wnętrzu gawry

 

 

W otwartym cyklu NIEDŹWIEDZIE  na moim blogu ukazały się jak dotąd następujące pozycje:

01.Niedźwiedź, władca gór (23.11.2015)

02.Mały sukces wielkiej pandy (10.04.2017)

03.Misie przed zimą (11.12.2017)

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930