Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Cyrk Saakaszwili

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

OBSERVATORIUM BOGUSLAVIANUM: Scena polityczna na Ukrainie przypomina kiepski cyrk z byłym prezydentem Gruzji w roli rozjuszonego cielaka…

 

 

Micheil Saakaszwili, który jako prezydent Gruzji chyba liczył się jako ważny (ale nigdy niezbyt poważny) agent do uderzania Rosji w podbrzusze, już dawno stoczył się w śmieszność politycznego pajaca. Na Ukrainie, gdzie z łaski poroszenkowej mafii odegrał już rolę „uczciwego” gubernatora Odessy, od wielu dni trwa cyrk z jego udziałem w roli głównej. „Uczciwość” Saakaszwilego polega na tym, że w odróżnieniu od koszernej kliki, która rządzi Ukrainą, jest on instynktownie bardziej pazerny na władzę i poklask niż na kasę.  

We wtorek, 5 grudnia doszło w Kijowie do nieudanej próby zatrzymania go przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. Najpierw próbował ucieczki na dach siedmiopiętrowego budynku, w którym zamieszkał, skąd groził że się rzuci w dół. Następnie dał się skuć i sprowadzić do radiowozu, którym miał on być odwieziony do aresztu. Na dole pojazd został jednak zablokowany przez grupę jego zwolenników liczącą kilkaset osób. Po kilkudziesięciu minutach blokady udało im się wyłamać drzwi radiowozu i uwolnić Saakaszwilego, który udał się z nimi pod gmach Wierchownej Rady, czyli parlamentu Ukrainy. Tam w przemówieniu ostro zaatakował rządzących i wezwał do impeachmentu prezydenta Petra Poroszenki. 6 grudnia rano policja przeprowadziła szturm miasteczka namiotowego, utworzonego jeszcze w listopadzie pod parlamentem przez zwolenników Saakaszwilego, aby go zaaresztować i zlikwidować protest. Doszło do starć podczas których kilka osób zostało poturbowanych. Saakaszwili zdołał sie ukryć.

Nieudana jak dotąd próba zatrzymania Saakaszwilego jest związana ze śledztwem, jakie prowadzi Prokuratura Generalna Ukrainy. Dotyczy ono zarzutu, jakoby Saakaszwili działał w interesie i na zlecenie środowiska obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza, od którego miał otrzymać środki na swoją działalność. Według informacji, jakie przekazał  prokurator generalny Jurij Łucenko, związany z Janukowyczem ukraiński oligarcha Serhij Kurczenko, przebywający w Rosji, miał przekazać około pół miliona dolarów na działalność polityczną Saakaszwilego na Ukrainie. W rezultacie były gruziński prezydent został oskarżony o wspieranie zorganizowanej grupy przestępczej, a jeden z jego współpracowników, ten który miał odpowiadać za kontakty z Kurczenką,  dodatkowo o zdradę stanu.

Od ponad roku Saakaszwili pozostaje w konflikcie z prezydentem Poroszenką. W lipcu br. został pozbawiony ukraińskiego obywatelstwa. 10 września br. Saakaszwili powrócił na Ukrainę, nielegalnie przekroczając granicę polsko-ukraińską z pomocą bojówki, najprawdopodobniej płatnych zawodowców, która go wszędzie pilotuje i ochrania. Od tego czasu prowadzi aktywną działalność polityczną, która skupia się przede wszystkim na krytyce Poroszenki. Od 17 października ludzie związani z Saakaszwilim prowadzą akcję protestacyjną pod Wierchowną Radą, a 3 grudnia zorganizowali tam marsz pod hasłem odwołania prezydenta.

Micheil Saakaszwili nie stanowił jak dotąd poważnego zagrożenia politycznego dla Poroszenki. Słabo współpracuje z innymi ugrupowaniami opozycyjnymi, jest uważany za niepoważnego efekciarza i mało popularny w społeczeństwie  (we wrześniu jego działalność negatywnie oceniało 70% Ukraińców), a w organizowanych przez niego akcjach protestacyjnych uczestniczy najwyżej kilka tysięcy osób. Z politycznego punktu widzenia jego działalność, kompromitująca i rozbijająca jedność opozycji, byłaby zatem nawet na rękę ukraińskim władzom. Próba jego zatrzymania mogła wynikać z pobudek osobistych –jest on bowiem jednocześnie ostro skonfliktowany z prezydentem Poroszenką, szefem MSW Arsenem Awakowem i byłym premierem Arsenijem Jaceniukiem, nadal wpływowym. Próba aresztowania i kompromitacji Saakaszwilego poprzez powiązanie go z ludźmi Wiktora Janukowycza może być wykorzystaniem takich poszlak dla zemsty ze strony władz z Kijowa.

Wygląda na to, że operacja zatrzymania Saakaszwilego była przygotowywana od dłuższego czasu. Trudno jest jednak stwierdzić, na ile zasadne są oskarżenia wysuwane przez Prokuraturę Generalną. Gdyby się okazało, że Saakaszwili naprawdę współpracował w tej sprawie z ludźmi Janukowycza byłby on na Ukrainie całkowicie zdyskredytowany. Jednakże  jakość nagrań kontaktów przedstawicieli Saakaszwilego i Kurczenki, przedstawionych przez Prokuraturę Generalną jest niewielka i przez to są one mało wiarygodne. Fakt samej rozmowy telefonicznej byłego prezydenta Gruzji ze zbiegłym ukraińskim oligarchą jest dla Saakaszwilego kompromitujący, nie jest jednak czynem karalnym. Były prezydent Gruzji nie powiedział w jej trakcie niczego zobowiązującego lub takiego, co by wskazywało na jego bliskie związki z Kurczenką. Znając stosunek Moskwy do postaci Saakaszwilego trudno też przypuszczać, aby pozwalała ona na taki z nim flirt ze swego terytorium ukraińskim azylantom, jakimi są Kurczenko i Janukowycz, którzy bez wątpienia korzystają z ochrony rosyjskich sił specjalnych. 

Podczas wystąpienia w Wierchownej Radzie Jurij Łucenko stwierdził, że w sprawie Saakaszwilego przewija się wiele nazwisk ukraińskich polityków i biznesmenów. Próbę zatrzymania Saakaszwilego należy zatem traktować jako ostrzeżenie pod adresem innych polityków krytykujących władze. Łucenko oświadczył, że istnieje możliwość wszczęcia postępowania karnego przeciwko najbardziej znanym działaczom opozycji m.in. Mustafie Najemowi, Serhijowi Łeszczence, Switłanie Zaliszczuk, Ihorowi Łucence i Wiktorowi Czumakowi. Podstawą dla takiego kroku miałoby być ich wsparcie dla aktywności politycznej Saakaszwilego. Prokurator generalny oskarżył także Samopomoc o działanie za pieniądze Moskwy. Tym samym nie można wykluczyć, że w następnych tygodniach bądź miesiącach dojdzie do dalszych zatrzymań przedstawicieli opozycji, co będzie częścią przygotowań rządzącej na Ukrainie mafii do wyborów prezydenckich i parlamentarnych w 2019 roku.

 

KOMENTARZE

  • Ukrainka na proteście wobec Poroszenki i Sakaszwilego !
    Gratuluję ekspresji , waleczności, a kochanego ciała nigdy nie jest za dużo

    https://www.liveleak.com/view?i=e0b_1512651513
  • Karlson z dachu
    Ten cyrk już dawno przebił wszystkie kabarety razem wzięte. Ale, żeby być już tak wyzutym z wszelkich pomysłów i małpować w realizacji politycznego przewrotu pomysł autorski szwedzkiej pisarki dla dzieci, czyli Karlsona z dachu, vide występ Miszy na dachu, gdzie rzucał podobnymi tekstami jak bohater jednej z powieści właśnie Astrid Lindgren to już przegięcie :-)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031